Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Adamiš

Miroslav Adamiš
riaditeľ | generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

Otázka Odpoveď Komentár

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie Vlada by nemala zasahovat takymito opatreniami do podnikatelskeho prostredia.
Vlada by nemala zasahovat takymito opatreniami do podnikatelskeho prostredia.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

rozhodne áno Otazka je co je vyraznejsie, no bude urcity pokles nakolko EU ekonomika spomaluje, prve spomalenie sa uz prejavi v tomto roku a na buduci rok bude pokracovat. Bude to vytvarat enormny tlak na rozpocet a mozeme ocakavat ze odchadzajuca vlada zanecha pre tu novu vysoku sekeru.
Otazka je co je vyraznejsie, no bude urcity pokles nakolko EU ekonomika spomaluje, prve spomalenie sa uz prejavi v tomto roku a na buduci rok bude pokracovat. Bude to vytvarat enormny tlak na rozpocet a mozeme ocakavat ze odchadzajuca vlada zanecha pre tu novu vysoku sekeru.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

chýbajúca rovnováha medzi prácou a súkromím

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Ano, ale lepsim riesenim by bolo uplne zakazat postupne predaj napojov v plastovych flasiach a vratit sa do nasej mladosti ked sme mali vsetky napoje v sklenenych flasiach, vratane mlieka, piva pripadne vina :-).
Ano, ale lepsim riesenim by bolo uplne zakazat postupne predaj napojov v plastovych flasiach a vratit sa do nasej mladosti ked sme mali vsetky napoje v sklenenych flasiach, vratane mlieka, piva pripadne vina :-).

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne Nespominam si, ze by vlada prijala nejake zasadne opatrenia na podporu podnikatelskeho prostredia.
Nespominam si, ze by vlada prijala nejake zasadne opatrenia na podporu podnikatelskeho prostredia.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

rozhodne nie Toto bol dalsi "prislub" SMERu, ze upravia vysku dane z nehnutelnosti podla lokality a podla atraktivity miesta. No kedze sa tato uprava nehodila do koncepcie socialnych balickov, tak od tohto zameru upustili. No na druhej strane tieto priame dane ako aj napr. dan z motorovych vozidiel (pripadne ekologicka dan) by zniesli upravu a ziskane zdroje by sa dali vyuzit na ine ucely, napr. pomoci mladym rodinam.
Toto bol dalsi "prislub" SMERu, ze upravia vysku dane z nehnutelnosti podla lokality a podla atraktivity miesta. No kedze sa tato uprava nehodila do koncepcie socialnych balickov, tak od tohto zameru upustili. No na druhej strane tieto priame dane ako aj napr. dan z motorovych vozidiel (pripadne ekologicka dan) by zniesli upravu a ziskane zdroje by sa dali vyuzit na ine ucely, napr. pomoci mladym rodinam.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Ano mali by existovat objektivne kriteria na zvysovanie minimalnej mzdy, doteraz vzdy prevladali politicke kriteria. Na druhej strane by sa mala vsak minimalna mzda ako kategoria zrusit, nakolko nie je na prospech ani zamestancov ani zamestanavatelov.
Ano mali by existovat objektivne kriteria na zvysovanie minimalnej mzdy, doteraz vzdy prevladali politicke kriteria. Na druhej strane by sa mala vsak minimalna mzda ako kategoria zrusit, nakolko nie je na prospech ani zamestancov ani zamestanavatelov.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie Kazdy statny zamestnanec je povinny zverejnit svoj zivotopis aby sa dalo zistit ci splnal podmienky, nakolko je plateny zo statnych penazi.
Kazdy statny zamestnanec je povinny zverejnit svoj zivotopis aby sa dalo zistit ci splnal podmienky, nakolko je plateny zo statnych penazi.

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

rozhodne nie V ziadnom pripade, v trhovej ekonomike je to nepripustne.
V ziadnom pripade, v trhovej ekonomike je to nepripustne.

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

rozhodne nie Zavisi vsak pre koho, je to mozno dobre pre podnikatelov v cestovnom ruchu, ktori mozno takymto sposobom dostanu viac zakaznikov, no to uvidime ku koncu roka ci sa zvysi navstevnost ubytovacich zariadeni domacimi hostami, alebo zostane na tej istej urovni a potom to nebolo opatrenie na podporu cestovneho ruchu ale socialne opatrenie pomoct rodinam pri ich vydavkoch pocas dovoleniek. Ale urcite to nie je dobre pre podnikatelov, ktori musia na tieto poukazky prispievat. Zvysuje to ich naklady a nasledne ceny ich vyrobkov co sa prejavi vo vyssich nakladoch domacnosti pri nakupe inych tovarov. Navyse bolo uplnym nezmyslom znizovat DPH na ubytovacie sluzby lebo ceny sa neznizili a ani sa neznizia a ten rozdiel ide do zisku ubytovacich zariadeni.
Zavisi vsak pre koho, je to mozno dobre pre podnikatelov v cestovnom ruchu, ktori mozno takymto sposobom dostanu viac zakaznikov, no to uvidime ku koncu roka ci sa zvysi navstevnost ubytovacich zariadeni domacimi hostami, alebo zostane na tej istej urovni a potom to nebolo opatrenie na podporu cestovneho ruchu ale socialne opatrenie pomoct rodinam pri ich vydavkoch pocas dovoleniek. Ale urcite to nie je dobre pre podnikatelov, ktori musia na tieto poukazky prispievat. Zvysuje to ich naklady a nasledne ceny ich vyrobkov co sa prejavi vo vyssich nakladoch domacnosti pri nakupe inych tovarov. Navyse bolo uplnym nezmyslom znizovat DPH na ubytovacie sluzby lebo ceny sa neznizili a ani sa neznizia a ten rozdiel ide do zisku ubytovacich zariadeni.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie

Myslíte si, že dlhoročný výkonný vládny politik ako Robert Fico je vhodným kandidátom na ústavného sudcu?

14.01.2019

Rozhodne nie

Bude podľa vás Gorila po nástenkovom tendri ďalšou kauzou, ktorá pošle do väzenia súčasných či bývalých politikov?

10.12.2018

Skôr áno Pevne verim, ze sa pomocou ziskanej nahravky podari ucinit zadost spravodlivosti.
Pevne verim, ze sa pomocou ziskanej nahravky podari ucinit zadost spravodlivosti.

Ako vnímate, že podpredseda vlády a člen vedenia najsilnejšej strany sa plánuje stať guvernérom apolitickej NBS?

03.12.2018

Negatívne Hoci minister Kazimir patri k tym kvalitnym ministrom Ficovych vlad, pre menovanie guvernerov narodnych centralnych bank, ktori su zaroven aj clenmi Europskej centralnej banky platia striktne kriteria, tito musia byt politicky nezavisli, co minister Kazimir nesplna. Navyse guverneri musia mat "recognized standing and professional experience in monetary and banking matters". Navyse "NBS je nezavisla pravnicka osoba. NBS zabezpecuje plnenie svojich úloh nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a iných orgánov verejnej moci. Nezávislosť je jedným zo základných princípov fungovania všetkých národných centrálnych bánk krajín EÚ. Európska centrálna banka a národné centrálne banky musia byť funkčne, inštitucionálne, personálne aj finančne nezávislé. Nezávislosť národných centrálnych bánk bola zakotvená v Zmluve o fungovaní Európskej únie i v Štatúte Európskeho systému centrálnych bánk." "Hlavným dôvodom nezávislosti centrálnej banky je nutnosť oddeliť právomoc vynakladať peniaze od právomoci vydávať peniaze. Vláda by mohla mať záujem znížiť úrokové miery, aby znížila náklady štátneho dlhu. To by však v dlhodobejšom horizonte spôsobilo rast inflácie. Nezávislosť centrálnej banky je teda nevyhnutným predpokladom zabezpečenia cenovej stability." Citovany text z brozurky "Národná banka Slovenska... jej funkcie a činnosti".
Hoci minister Kazimir patri k tym kvalitnym ministrom Ficovych vlad, pre menovanie guvernerov narodnych centralnych bank, ktori su zaroven aj clenmi Europskej centralnej banky platia striktne kriteria, tito musia byt politicky nezavisli, co minister Kazimir nesplna. Navyse guverneri musia mat "recognized standing and professional experience in monetary and banking matters". Navyse "NBS je nezavisla pravnicka osoba. NBS zabezpecuje plnenie svojich úloh nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a iných orgánov verejnej moci. Nezávislosť je jedným zo základných princípov fungovania všetkých národných centrálnych bánk krajín EÚ. Európska centrálna banka a národné centrálne banky musia byť funkčne, inštitucionálne, personálne aj finančne nezávislé. Nezávislosť národných centrálnych bánk bola zakotvená v Zmluve o fungovaní Európskej únie i v Štatúte Európskeho systému centrálnych bánk." "Hlavným dôvodom nezávislosti centrálnej banky je nutnosť oddeliť právomoc vynakladať peniaze od právomoci vydávať peniaze. Vláda by mohla mať záujem znížiť úrokové miery, aby znížila náklady štátneho dlhu. To by však v dlhodobejšom horizonte spôsobilo rast inflácie. Nezávislosť centrálnej banky je teda nevyhnutným predpokladom zabezpečenia cenovej stability." Citovany text z brozurky "Národná banka Slovenska... jej funkcie a činnosti".

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

priemerná (resp. mediánová) mzda

Je podľa vás rozumné a legitímne, ak štát cez odvody z obratu presúva zdroje medzi prepojenými odvetviami tak, ako to teraz pri obchodných reťazcoch a farmároch presadzuje SNS?

29.10.2018

rozhodne nie Je to ekonomicky neopodstatnene, navyse v retazcoch sa predavaju aj ine vyrobky ako potraviny a na tieto sa tento odvod bude taktiez vztahovat. Ak chce stat pomoct prvovyrobcom tak mal na to vyuzit ine nastroje. Takto sa zdvihnu ceny a doplatia na to najchudobnejsie vrstvy obyvatelstva.
Je to ekonomicky neopodstatnene, navyse v retazcoch sa predavaju aj ine vyrobky ako potraviny a na tieto sa tento odvod bude taktiez vztahovat. Ak chce stat pomoct prvovyrobcom tak mal na to vyuzit ine nastroje. Takto sa zdvihnu ceny a doplatia na to najchudobnejsie vrstvy obyvatelstva.

Myslíte si, že za kvalitu či nekvalitu vzdelávania sú viac zodpovední učitelia alebo politici?

15.10.2018

Rozhodne politici Rozhodne politici lebo za tie roky nedokazali vytvorit adekvatne podmientky pre ucitelov aby pritiahli mladych odbornikov do tejto profesie, aby konecne zacali vyucovat modernejsim sposobom.
Rozhodne politici lebo za tie roky nedokazali vytvorit adekvatne podmientky pre ucitelov aby pritiahli mladych odbornikov do tejto profesie, aby konecne zacali vyucovat modernejsim sposobom.

Je podľa Vás na Slovensku dosť odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí, ktorí by mohli kandidovať do Ústavného súdu?

08.10.2018

rozhodne áno Ano urcite ma vybornych ustavnych pravnikov (Mazak, Kresak, Drgonec, Svaby, Sikuta, Kubina), no nemozu to byt politicke nominacie typu dvoch poslednych nominacii, ktore si presadil SMER.
Ano urcite ma vybornych ustavnych pravnikov (Mazak, Kresak, Drgonec, Svaby, Sikuta, Kubina), no nemozu to byt politicke nominacie typu dvoch poslednych nominacii, ktore si presadil SMER.