Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Adamiš

Miroslav Adamiš
riaditeľ | generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

Otázka Odpoveď Komentár

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne nie

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii Najvacsim problemom Slovenska v sucastnoti je prerastanie mafie do roznych struktur a preto to by mala byt aj hlavna tema t.j. ake opatrenia prijat aby sme v buducnosti predisli takymto situaciam.
Najvacsim problemom Slovenska v sucastnoti je prerastanie mafie do roznych struktur a preto to by mala byt aj hlavna tema t.j. ake opatrenia prijat aby sme v buducnosti predisli takymto situaciam.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

veľmi výrazne Kedze nepodnikam, tak to neovplyvni moje podnikanie, ale som presvedceny, ze to opat vyrazne ovplyvni hlavne malych a strednych podnikatelov a bude to mat dopad na zamestnanost a na rast cien, co uz aj teraz vidime, ze ceny rastu vyraznejsie ako v eurozone a v okolitych krajinach.
Kedze nepodnikam, tak to neovplyvni moje podnikanie, ale som presvedceny, ze to opat vyrazne ovplyvni hlavne malych a strednych podnikatelov a bude to mat dopad na zamestnanost a na rast cien, co uz aj teraz vidime, ze ceny rastu vyraznejsie ako v eurozone a v okolitych krajinach.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

ako podmienka stavebného konania s developermi

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Ako snaha ukryť reálnych vlastníkov

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

rozhodne áno Mnozstvo konkurzov a exekucii je spekulativnych a preto tito ludia by nemali moznost zakladania novych firiem, pokial nesplatia a nevyrovnaju svoje dlhy.
Mnozstvo konkurzov a exekucii je spekulativnych a preto tito ludia by nemali moznost zakladania novych firiem, pokial nesplatia a nevyrovnaju svoje dlhy.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Investicie do zivotneho prostredia treba nasmerovat rozumne aby stimulovali hospodarsky rast.
Investicie do zivotneho prostredia treba nasmerovat rozumne aby stimulovali hospodarsky rast.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne nie Spravodlivost v odmenovani znamena ze statni zamestnanci dostanu rovnako zaplatene za rovnaku pracu, teda priznavat rozdielne platy ucitelom, policajtom a ostatnym pracovnikom v statnej spravy v zavislosti od regionu, v ktorom ziju, je nezmysel. Aj v Poltari potrebujeme dobre zaplatenych ucitelov, mozno este viac, aby nam neodchadzali za lepsimi zarobkami do Bratislavy alebo inych vacsich miest. Tento pristup by este viac prehlbil regionalne rozdiely. Cielom vlady by mali byt take opatrenia, ktore by zabezpecili, aby aj v Poltari bola taka ista zivotna uroven a pracovne prilezitosti ako v ostatnych velkych mestach.
Spravodlivost v odmenovani znamena ze statni zamestnanci dostanu rovnako zaplatene za rovnaku pracu, teda priznavat rozdielne platy ucitelom, policajtom a ostatnym pracovnikom v statnej spravy v zavislosti od regionu, v ktorom ziju, je nezmysel. Aj v Poltari potrebujeme dobre zaplatenych ucitelov, mozno este viac, aby nam neodchadzali za lepsimi zarobkami do Bratislavy alebo inych vacsich miest. Tento pristup by este viac prehlbil regionalne rozdiely. Cielom vlady by mali byt take opatrenia, ktore by zabezpecili, aby aj v Poltari bola taka ista zivotna uroven a pracovne prilezitosti ako v ostatnych velkych mestach.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr áno Ci to bude uplne likvidacne je tazko posudit ale neviazat zvysovanie miezd na rast produktivity prace sa vymyka akymkolvek ekonomickym trhovym principom. V kazdom pripade vlada by svojimi opatreniami nemala urcovat vysku (zvysovanie) mzdy a nechat ju na rozhodnuti trhu a dopytu a ponuky a na vyjednavani zamestnancov, zamestnavatelov a odborarov.
Ci to bude uplne likvidacne je tazko posudit ale neviazat zvysovanie miezd na rast produktivity prace sa vymyka akymkolvek ekonomickym trhovym principom. V kazdom pripade vlada by svojimi opatreniami nemala urcovat vysku (zvysovanie) mzdy a nechat ju na rozhodnuti trhu a dopytu a ponuky a na vyjednavani zamestnancov, zamestnavatelov a odborarov.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

rozhodne nie Ak sa nepodarilo vymoct peniaze od dlznikov za 5 rokov, tak sa ich asi nepodari ani vymoct po opatovnom iniciovani exekucnych konani. Asi sa treba pozriet na cely system exekucii a pristupit razantnejsie k vymahaniu pohladavok v exekuciach. Toto opatrenie nic nevyriesi, len ten balvan posunie o par rokov a nova vlada sa tym bude musiet opat zaoberat. Je tu aj moznost ze veritelia stratia trpezlivost na spravodlivost a nebudu opatovne iniciovat exekucne konania a tym sa da dalsia facka spravodlivosti a zase len podvodnici zvitazia.
Ak sa nepodarilo vymoct peniaze od dlznikov za 5 rokov, tak sa ich asi nepodari ani vymoct po opatovnom iniciovani exekucnych konani. Asi sa treba pozriet na cely system exekucii a pristupit razantnejsie k vymahaniu pohladavok v exekuciach. Toto opatrenie nic nevyriesi, len ten balvan posunie o par rokov a nova vlada sa tym bude musiet opat zaoberat. Je tu aj moznost ze veritelia stratia trpezlivost na spravodlivost a nebudu opatovne iniciovat exekucne konania a tym sa da dalsia facka spravodlivosti a zase len podvodnici zvitazia.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Rozhodne nie Vonkoncom nie, kvalita je mizerna, neda sa porovnat s bankami v zahranici.
Vonkoncom nie, kvalita je mizerna, neda sa porovnat s bankami v zahranici.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie Vlada by nemala zasahovat takymito opatreniami do podnikatelskeho prostredia.
Vlada by nemala zasahovat takymito opatreniami do podnikatelskeho prostredia.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

rozhodne áno Otazka je co je vyraznejsie, no bude urcity pokles nakolko EU ekonomika spomaluje, prve spomalenie sa uz prejavi v tomto roku a na buduci rok bude pokracovat. Bude to vytvarat enormny tlak na rozpocet a mozeme ocakavat ze odchadzajuca vlada zanecha pre tu novu vysoku sekeru.
Otazka je co je vyraznejsie, no bude urcity pokles nakolko EU ekonomika spomaluje, prve spomalenie sa uz prejavi v tomto roku a na buduci rok bude pokracovat. Bude to vytvarat enormny tlak na rozpocet a mozeme ocakavat ze odchadzajuca vlada zanecha pre tu novu vysoku sekeru.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

chýbajúca rovnováha medzi prácou a súkromím

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Ano, ale lepsim riesenim by bolo uplne zakazat postupne predaj napojov v plastovych flasiach a vratit sa do nasej mladosti ked sme mali vsetky napoje v sklenenych flasiach, vratane mlieka, piva pripadne vina :-).
Ano, ale lepsim riesenim by bolo uplne zakazat postupne predaj napojov v plastovych flasiach a vratit sa do nasej mladosti ked sme mali vsetky napoje v sklenenych flasiach, vratane mlieka, piva pripadne vina :-).

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne Nespominam si, ze by vlada prijala nejake zasadne opatrenia na podporu podnikatelskeho prostredia.
Nespominam si, ze by vlada prijala nejake zasadne opatrenia na podporu podnikatelskeho prostredia.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

rozhodne nie Toto bol dalsi "prislub" SMERu, ze upravia vysku dane z nehnutelnosti podla lokality a podla atraktivity miesta. No kedze sa tato uprava nehodila do koncepcie socialnych balickov, tak od tohto zameru upustili. No na druhej strane tieto priame dane ako aj napr. dan z motorovych vozidiel (pripadne ekologicka dan) by zniesli upravu a ziskane zdroje by sa dali vyuzit na ine ucely, napr. pomoci mladym rodinam.
Toto bol dalsi "prislub" SMERu, ze upravia vysku dane z nehnutelnosti podla lokality a podla atraktivity miesta. No kedze sa tato uprava nehodila do koncepcie socialnych balickov, tak od tohto zameru upustili. No na druhej strane tieto priame dane ako aj napr. dan z motorovych vozidiel (pripadne ekologicka dan) by zniesli upravu a ziskane zdroje by sa dali vyuzit na ine ucely, napr. pomoci mladym rodinam.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Ano mali by existovat objektivne kriteria na zvysovanie minimalnej mzdy, doteraz vzdy prevladali politicke kriteria. Na druhej strane by sa mala vsak minimalna mzda ako kategoria zrusit, nakolko nie je na prospech ani zamestancov ani zamestanavatelov.
Ano mali by existovat objektivne kriteria na zvysovanie minimalnej mzdy, doteraz vzdy prevladali politicke kriteria. Na druhej strane by sa mala vsak minimalna mzda ako kategoria zrusit, nakolko nie je na prospech ani zamestancov ani zamestanavatelov.