Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Adamiš

Miroslav Adamiš
riaditeľ | generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate takzvanú prvú pomoc pre ekonomiku – opatrenia, ktoré vláda odsúhlasila minulý víkend?

06.04.2020

Sú prvým krokom správnym smerom

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Vznik realitných fondov, kam by investovali DSS

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Nádej pre pozitívnu zmenu Hoci sa zda ze vlada moze javit znaky nestability, no nadej tu je ze prinesie pozadovanu zmenu. Crtajuca sa demokraticka koalicia bude musiet ukazat hned v uvode ze je schopna a ochotna robit vela kompromisov.
Hoci sa zda ze vlada moze javit znaky nestability, no nadej tu je ze prinesie pozadovanu zmenu. Crtajuca sa demokraticka koalicia bude musiet ukazat hned v uvode ze je schopna a ochotna robit vela kompromisov.

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná Urcite to bola najhorsia vlada za posledne obdobie. Umoznila narast korupcie na vsetkych urovniach v policii, na sudoch a prokuratore. A podporila aj narats extremizmu.
Urcite to bola najhorsia vlada za posledne obdobie. Umoznila narast korupcie na vsetkych urovniach v policii, na sudoch a prokuratore. A podporila aj narats extremizmu.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Je to populistické opatrenie, ktoré nemá žiadne ekonomické zdôvodnenie. Parlament prijal zmenu zákona o ročných známkach a vtedy výška nebola problém. Preco to menili keď o pár týždňov prídu s úplným zrušením diaľničných známok?
Je to populistické opatrenie, ktoré nemá žiadne ekonomické zdôvodnenie. Parlament prijal zmenu zákona o ročných známkach a vtedy výška nebola problém. Preco to menili keď o pár týždňov prídu s úplným zrušením diaľničných známok?

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

veľmi výrazne Ide o bezprecedentnu zmenu v dochodkovom systeme a ked sa hlavne zivnostnici rozhodnu, ze im takyto minimalny dochodok bude postacovat, tak budu platit len minimalne odvody. Dufam, ze dojde k zmene lebo toto opatrenie je velmi diskriminujuce voci tym, ktori si platili odvody v plnej vyske.
Ide o bezprecedentnu zmenu v dochodkovom systeme a ked sa hlavne zivnostnici rozhodnu, ze im takyto minimalny dochodok bude postacovat, tak budu platit len minimalne odvody. Dufam, ze dojde k zmene lebo toto opatrenie je velmi diskriminujuce voci tym, ktori si platili odvody v plnej vyske.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

rozhodne nie Stalo sa uz tradiciou, ze strajky sa zneuzivaju na dosiahnutie svojich cielov. Skor by sa malo uprednostit rokovania a dosiahnut dohodu aj bez strajkov. Je to v istom zmysle vydieranie.
Stalo sa uz tradiciou, ze strajky sa zneuzivaju na dosiahnutie svojich cielov. Skor by sa malo uprednostit rokovania a dosiahnut dohodu aj bez strajkov. Je to v istom zmysle vydieranie.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

reality

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno Ukončíme tým konečne všetky vratky. Cely daňový systém by sa tým zjednodušil.
Ukončíme tým konečne všetky vratky. Cely daňový systém by sa tým zjednodušil.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne nie

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii Najvacsim problemom Slovenska v sucastnoti je prerastanie mafie do roznych struktur a preto to by mala byt aj hlavna tema t.j. ake opatrenia prijat aby sme v buducnosti predisli takymto situaciam.
Najvacsim problemom Slovenska v sucastnoti je prerastanie mafie do roznych struktur a preto to by mala byt aj hlavna tema t.j. ake opatrenia prijat aby sme v buducnosti predisli takymto situaciam.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

veľmi výrazne Kedze nepodnikam, tak to neovplyvni moje podnikanie, ale som presvedceny, ze to opat vyrazne ovplyvni hlavne malych a strednych podnikatelov a bude to mat dopad na zamestnanost a na rast cien, co uz aj teraz vidime, ze ceny rastu vyraznejsie ako v eurozone a v okolitych krajinach.
Kedze nepodnikam, tak to neovplyvni moje podnikanie, ale som presvedceny, ze to opat vyrazne ovplyvni hlavne malych a strednych podnikatelov a bude to mat dopad na zamestnanost a na rast cien, co uz aj teraz vidime, ze ceny rastu vyraznejsie ako v eurozone a v okolitych krajinach.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

ako podmienka stavebného konania s developermi

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Ako snaha ukryť reálnych vlastníkov

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

rozhodne áno Mnozstvo konkurzov a exekucii je spekulativnych a preto tito ludia by nemali moznost zakladania novych firiem, pokial nesplatia a nevyrovnaju svoje dlhy.
Mnozstvo konkurzov a exekucii je spekulativnych a preto tito ludia by nemali moznost zakladania novych firiem, pokial nesplatia a nevyrovnaju svoje dlhy.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Investicie do zivotneho prostredia treba nasmerovat rozumne aby stimulovali hospodarsky rast.
Investicie do zivotneho prostredia treba nasmerovat rozumne aby stimulovali hospodarsky rast.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne nie Spravodlivost v odmenovani znamena ze statni zamestnanci dostanu rovnako zaplatene za rovnaku pracu, teda priznavat rozdielne platy ucitelom, policajtom a ostatnym pracovnikom v statnej spravy v zavislosti od regionu, v ktorom ziju, je nezmysel. Aj v Poltari potrebujeme dobre zaplatenych ucitelov, mozno este viac, aby nam neodchadzali za lepsimi zarobkami do Bratislavy alebo inych vacsich miest. Tento pristup by este viac prehlbil regionalne rozdiely. Cielom vlady by mali byt take opatrenia, ktore by zabezpecili, aby aj v Poltari bola taka ista zivotna uroven a pracovne prilezitosti ako v ostatnych velkych mestach.
Spravodlivost v odmenovani znamena ze statni zamestnanci dostanu rovnako zaplatene za rovnaku pracu, teda priznavat rozdielne platy ucitelom, policajtom a ostatnym pracovnikom v statnej spravy v zavislosti od regionu, v ktorom ziju, je nezmysel. Aj v Poltari potrebujeme dobre zaplatenych ucitelov, mozno este viac, aby nam neodchadzali za lepsimi zarobkami do Bratislavy alebo inych vacsich miest. Tento pristup by este viac prehlbil regionalne rozdiely. Cielom vlady by mali byt take opatrenia, ktore by zabezpecili, aby aj v Poltari bola taka ista zivotna uroven a pracovne prilezitosti ako v ostatnych velkych mestach.