Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Kočan

Rastislav Kočan
Managing Partner | Go4insight

Otázka Odpoveď Komentár

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Závisí, z akého uhla sa pozeráte. Ak hráte za Smer, najlepšou taktikou je ochrana sociálnych istôt a pokútne vypúšťanie bublín od poslanca Blahu. Ak ste z opozičného bloku, témou je výmena zkorumpovanej vládnej garnitúry. Ak fandíde antisystému, budete najviac počúvať na stavanie hrádzí bezbrehému utraliberalizmu. Ale aké sú skutočné problémy Slovenska? - starnutie obyvateľstva, zúfalý stav právneho štátu, zhoršujúce sa zdravotníctvo a katastrofálne školstvo.
Závisí, z akého uhla sa pozeráte. Ak hráte za Smer, najlepšou taktikou je ochrana sociálnych istôt a pokútne vypúšťanie bublín od poslanca Blahu. Ak ste z opozičného bloku, témou je výmena zkorumpovanej vládnej garnitúry. Ak fandíde antisystému, budete najviac počúvať na stavanie hrádzí bezbrehému utraliberalizmu. Ale aké sú skutočné problémy Slovenska? - starnutie obyvateľstva, zúfalý stav právneho štátu, zhoršujúce sa zdravotníctvo a katastrofálne školstvo.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Na bankovom odvode mi vadí skoro všetko: existenia takejto sektorovej dane, spôsob akým bol odvod predĺžený (žiadna odborná diskusia), čas shválenia (oznámenie 1 deň pred schválením vo vláde) a asi najviac arogancia komunikácie mocných.
Na bankovom odvode mi vadí skoro všetko: existenia takejto sektorovej dane, spôsob akým bol odvod predĺžený (žiadna odborná diskusia), čas shválenia (oznámenie 1 deň pred schválením vo vláde) a asi najviac arogancia komunikácie mocných.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

neviem/nevyjadrujem sa /iné Ak sa ochrana životného prostredia bude brať vážne, spôsobí to utlmenie niektorých oblastí hospodárstva a rozvoj iných. Zrejme to negatívne ovplyvní krátkodobý rast ekonomiky ale do budúcnosti môžu implementované inovácie priniesť nové ekonomické impulzy. Otázka je však, či si môžeme dobvoliť ignorovať ochranu životného prostredia. Rýchly ekonomicý rast sa môže javiť úplne zbytočný, ak by sme si zničili prostredie, kde žijeme my a naše deti.
Ak sa ochrana životného prostredia bude brať vážne, spôsobí to utlmenie niektorých oblastí hospodárstva a rozvoj iných. Zrejme to negatívne ovplyvní krátkodobý rast ekonomiky ale do budúcnosti môžu implementované inovácie priniesť nové ekonomické impulzy. Otázka je však, či si môžeme dobvoliť ignorovať ochranu životného prostredia. Rýchly ekonomicý rast sa môže javiť úplne zbytočný, ak by sme si zničili prostredie, kde žijeme my a naše deti.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali My ako relatívne mladá firma sme periférne na potenciáne prichádzajúcu krízu mysleli už od začiatku nášho podnikania. Kríza 2008-2009 nám ukázala, aké to môže byť vážne. Preto si dávame pozor na zbytočné fixné náklady.
My ako relatívne mladá firma sme periférne na potenciáne prichádzajúcu krízu mysleli už od začiatku nášho podnikania. Kríza 2008-2009 nám ukázala, aké to môže byť vážne. Preto si dávame pozor na zbytočné fixné náklady.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Dôležité je, aby plasty čo v najmenšej miere končili na skládkach, v prírode, riekach a moriach.
Dôležité je, aby plasty čo v najmenšej miere končili na skládkach, v prírode, riekach a moriach.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Rozhodne nie Bolo by užitočné, ak by sme si raz za čas zobrali svoj výpis z účtu a zistili, koľko peňazí platíme ročne za náklady na auto, reštaurácie, oblečenie, dovolenku... a potom to porovnali s investíciami do svojho rozvoja (alebo svojej rodiny, detí...) Asi by sme zostali nemilo prekvapení.
Bolo by užitočné, ak by sme si raz za čas zobrali svoj výpis z účtu a zistili, koľko peňazí platíme ročne za náklady na auto, reštaurácie, oblečenie, dovolenku... a potom to porovnali s investíciami do svojho rozvoja (alebo svojej rodiny, detí...) Asi by sme zostali nemilo prekvapení.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie Ukončenie povinnej vojenskej služby považujem za jeden z najväčších civilizačných výdobytkov posledných 2 desaťročí. Povinná vojenčina kradla roky zo života mladých mužov, stála obrovské peniaze a Slovensko nebolo bezpečnejšie. To však neznamená, že akútne netreba riešiť obranyschopnosť Slovenska. Máme obrovské medzery v kybernetickej bezpečnosti a ochrane pred dezinformáciami, napríklad.
Ukončenie povinnej vojenskej služby považujem za jeden z najväčších civilizačných výdobytkov posledných 2 desaťročí. Povinná vojenčina kradla roky zo života mladých mužov, stála obrovské peniaze a Slovensko nebolo bezpečnejšie. To však neznamená, že akútne netreba riešiť obranyschopnosť Slovenska. Máme obrovské medzery v kybernetickej bezpečnosti a ochrane pred dezinformáciami, napríklad.

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Rozhodne áno Špeciálne by pre našu firmu bolo jednoduchšie, ak by Euro prijala aj Česká republika. Inak z čisto marketingového hľadiska je pre nás istou konkurenčnou výhodou, že sme jediná krajina v regióne V4, kde sa platí Eurom.
Špeciálne by pre našu firmu bolo jednoduchšie, ak by Euro prijala aj Česká republika. Inak z čisto marketingového hľadiska je pre nás istou konkurenčnou výhodou, že sme jediná krajina v regióne V4, kde sa platí Eurom.

Bude podľa vás Gorila po nástenkovom tendri ďalšou kauzou, ktorá pošle do väzenia súčasných či bývalých politikov?

10.12.2018

Skôr áno Je možné, že malé (možno stredné ryby) sa po strate politického krytia môžu dostať pred súd. Ale bude to ešte trvať pár rokov...
Je možné, že malé (možno stredné ryby) sa po strate politického krytia môžu dostať pred súd. Ale bude to ešte trvať pár rokov...

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

neviem / nevyjadrujem sa / iné Životná úroveň je veľmi komplexná otázka, štatisticky ju nemôžeme popísať len jediným indikátorom. Okrem indikátorov uvedených vo vašej otázke sa v súvislosti so životnou úrovňou diskutuje aj o kvalite životného prostredia, úrovne kriminality, dĺžke pracovnej doby, úrovne osobnej slobody a demokracie v krajine a podobne. Kľúčové je však aj to, ako rovnomerne sú ekonomické statky alebo civilizačné výdobytky rozdistribuované geograficky a v jednotlivých sociálnych skupinách.
Životná úroveň je veľmi komplexná otázka, štatisticky ju nemôžeme popísať len jediným indikátorom. Okrem indikátorov uvedených vo vašej otázke sa v súvislosti so životnou úrovňou diskutuje aj o kvalite životného prostredia, úrovne kriminality, dĺžke pracovnej doby, úrovne osobnej slobody a demokracie v krajine a podobne. Kľúčové je však aj to, ako rovnomerne sú ekonomické statky alebo civilizačné výdobytky rozdistribuované geograficky a v jednotlivých sociálnych skupinách.

Máte pocit, že máte dostatočné informácie o kandidátoch a priebehu komunálnych volieb?

05.11.2018

skôr nie Bývam v menšej obci pri Bratislave, ktorá je príliš veľká na to, aby sme sa s kandidátmi osobne poznali a príliš malá na to, aby existovala nezávislá komunikačná platforma v obci. Teda zdrojom informácií o kandidátoch sú väčšinou ich samoprezentácie na letákoch a Facebooku. Čo je určite veľmi nedostatočné.
Bývam v menšej obci pri Bratislave, ktorá je príliš veľká na to, aby sme sa s kandidátmi osobne poznali a príliš malá na to, aby existovala nezávislá komunikačná platforma v obci. Teda zdrojom informácií o kandidátoch sú väčšinou ich samoprezentácie na letákoch a Facebooku. Čo je určite veľmi nedostatočné.

Myslíte si, že zmena zákona prostredníctvom legislatívneho „prílepku“ k úplne inému zákonu by mala byť ústavným súdom zakázaná?

24.09.2018

rozhodne áno Zákony sú pre ľudí a ak chceme, aby boli dodržiavané, mali by byť čo najprehľadnejšie. "Prílpeky" sú frustrujúce a znižujú dôveru v celý právny systém. V drogérií predsa nekupujeme motorový olej ani korčule nehľadáme v lekárni...
Zákony sú pre ľudí a ak chceme, aby boli dodržiavané, mali by byť čo najprehľadnejšie. "Prílpeky" sú frustrujúce a znižujú dôveru v celý právny systém. V drogérií predsa nekupujeme motorový olej ani korčule nehľadáme v lekárni...

Ako podľa vás zmenil krach Lehman Brothers súčasnú svetovú ekonomiku?

10.09.2018

veľmi výrazne Všetci už vieme, že takéto veci sa môžu stať. Že sa aj reálne stávajú. A že pravdepodobne sa niekedy v budúcnosti aj opäť stanú.
Všetci už vieme, že takéto veci sa môžu stať. Že sa aj reálne stávajú. A že pravdepodobne sa niekedy v budúcnosti aj opäť stanú.

Myslíte si, že odporúčania existujúcich zamestnancov (referral programy) môžu byť prínosné pre vašu firmu pri nábore nových pracovníkov?

06.08.2018

rozhodne áno Osobné a autentické odporúčania boli vždy doležitým faktorom rozhodovania v mnohých oblastiach, vrátane rozhodovania o výbere zamestnania. V dnešnej dobe pretlaku komunikácie a vplyvu sociálnych sietí úloha odporúčaní ešte vzrástla. Len je kľúčové je, aby boli odporúčania autentické a nevyzneli umelo. To by mohlo byť kontraproduktívne.
Osobné a autentické odporúčania boli vždy doležitým faktorom rozhodovania v mnohých oblastiach, vrátane rozhodovania o výbere zamestnania. V dnešnej dobe pretlaku komunikácie a vplyvu sociálnych sietí úloha odporúčaní ešte vzrástla. Len je kľúčové je, aby boli odporúčania autentické a nevyzneli umelo. To by mohlo byť kontraproduktívne.

Ako hodnotíte nápad pevného dôchodkového stropu 64 alebo 65 rokov?

04.06.2018

veľmi negatívne V päťdesiatych rokoch komunistická propaganda zvykla hovoriť "Poručíme větru, dešti..." Teraz proti demografickej kríze bojujeme prijatím ústavného zákona a čakáme, že si to rozmyslí (tá demografická kríza). S dôchodkovým systémom však treba niečo urobiť. V súčasnom systéme sú znevýhodnení tí, ktorí prispievajú pozitívne (majú deti) voči tým, ktorí deti nemajú. Napr. matky starajúce sa o deti investujú čas do budúcnosti spoločnosti, majú nižšie platy a aj odvody a potom aj nižšie dôchodky, čo je zásadná systematická chyba.
V päťdesiatych rokoch komunistická propaganda zvykla hovoriť "Poručíme větru, dešti..." Teraz proti demografickej kríze bojujeme prijatím ústavného zákona a čakáme, že si to rozmyslí (tá demografická kríza). S dôchodkovým systémom však treba niečo urobiť. V súčasnom systéme sú znevýhodnení tí, ktorí prispievajú pozitívne (majú deti) voči tým, ktorí deti nemajú. Napr. matky starajúce sa o deti investujú čas do budúcnosti spoločnosti, majú nižšie platy a aj odvody a potom aj nižšie dôchodky, čo je zásadná systematická chyba.

Ako ste vyhodnotili vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku, že už nebude kandidovať v prezidentských voľbách?

21.05.2018

Pripravuje vlastnú politickú stranu Človek nemusí mať diplom z politológie, aby videl, že súčasná opozícia aj napriek zúfalej situácii a megaškandálom koaličných strán nevie nabrať dych. Zrejme sa na to Andrej Kiska už nemohol dlhšie pozerať a chce zaujať také miesto v politike, kde nebude len symbolom ale bude vedieť situáciu aj výrazne ovplyvňovať.
Človek nemusí mať diplom z politológie, aby videl, že súčasná opozícia aj napriek zúfalej situácii a megaškandálom koaličných strán nevie nabrať dych. Zrejme sa na to Andrej Kiska už nemohol dlhšie pozerať a chce zaujať také miesto v politike, kde nebude len symbolom ale bude vedieť situáciu aj výrazne ovplyvňovať.

Dôverujete Policajnému zboru Slovenskej republiky?

02.04.2018

skôr nie Pre slobodnú demokratickú spoločnosť a celkovo aj pre život slušných ľudí je polícia ale aj prokuratúra a súdnictvo úplne kľúčová inštitúcia. Veľmi by som si prial, ak by som mohol na túto otázku odpovedať kladne. Polícia je však zo samej podstaty hierarchická inštutúcia. A vedenie polície je, podľa množstva medializovaných informácií, viac lojálna k mocným nášej spoločnosti ako k ľuďom, ktorým by mala slúžiť.
Pre slobodnú demokratickú spoločnosť a celkovo aj pre život slušných ľudí je polícia ale aj prokuratúra a súdnictvo úplne kľúčová inštitúcia. Veľmi by som si prial, ak by som mohol na túto otázku odpovedať kladne. Polícia je však zo samej podstaty hierarchická inštutúcia. A vedenie polície je, podľa množstva medializovaných informácií, viac lojálna k mocným nášej spoločnosti ako k ľuďom, ktorým by mala slúžiť.

Ste spokojní so zložením novej vlády, na ktorej sa dohodli prezident Andrej Kiska a Peter Pellegrini?

26.03.2018

rozhodne nie Akoby sme už rezignovali, že ministri by mali byť v prvom rade dôveryhodní a zároveň by sa mali vyznať v oblasti pôsobenia svojho ministerstva. Niekoľko mien z "novej" vlády nespĺňa ani jednu z horeuvedených podmienok.
Akoby sme už rezignovali, že ministri by mali byť v prvom rade dôveryhodní a zároveň by sa mali vyznať v oblasti pôsobenia svojho ministerstva. Niekoľko mien z "novej" vlády nespĺňa ani jednu z horeuvedených podmienok.

Mali by koaličné strany pokračovať vo vládnutí aj vzhľadom na vývoj posledných dní?

12.03.2018

skôr nie Všetko má svoje hranice. Kocky boli hodené (nie tie spred úradu vlády) a Rubikon prekročený. Dôvera vlády u obyvateľov Slovenska ale aj reputácia Slovenska v zahraničí nebezpečne klesá. Je možné, že v parlamente sa nejakým spôsobom 76 hlasov ešte podarí udržať. Ale ďalšie vládnutie by už nebolo o rozvoji Slovenska ale každodenný boj u udržanie moci motivovaný strachom...
Všetko má svoje hranice. Kocky boli hodené (nie tie spred úradu vlády) a Rubikon prekročený. Dôvera vlády u obyvateľov Slovenska ale aj reputácia Slovenska v zahraničí nebezpečne klesá. Je možné, že v parlamente sa nejakým spôsobom 76 hlasov ešte podarí udržať. Ale ďalšie vládnutie by už nebolo o rozvoji Slovenska ale každodenný boj u udržanie moci motivovaný strachom...

Ako by sa podľa vás mala slovenská vláda správať po zverejnení informácií o väzbách politikov Smeru na talianskych podnikateľov prepojených na mafiu?

05.03.2018

Ihneď odvolať terajšieho prezidenta Policajného zboru i ministra vnútra Po tejto tragickej udalosti je kľúčové obnoviť dôveru v právny štát. Verejnosť neverí, že súčasné vedenie polície a ministerstva vnútra dokáže nestranne a objektívne vyšetriť, čo sa vlastne stalo. Kto vražil, ale hlavne kto a prečo vraždu objednal. Odstúpenie vedenia polície a ministerstva vnútra je úplné minimum - základný predpoklad pre nádej, že (akákoľvek) mafia nebude ovládať túto spoločnosť.
Po tejto tragickej udalosti je kľúčové obnoviť dôveru v právny štát. Verejnosť neverí, že súčasné vedenie polície a ministerstva vnútra dokáže nestranne a objektívne vyšetriť, čo sa vlastne stalo. Kto vražil, ale hlavne kto a prečo vraždu objednal. Odstúpenie vedenia polície a ministerstva vnútra je úplné minimum - základný predpoklad pre nádej, že (akákoľvek) mafia nebude ovládať túto spoločnosť.