Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Špoták

Peter Špoták
predseda predstavenstva | Maesta, a. s., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii - boj proti mafii - očista súdnictva, prokurátury, polície, tajných služieb - jasný a reálny ekonomický program
- boj proti mafii - očista súdnictva, prokurátury, polície, tajných služieb - jasný a reálny ekonomický program

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Možnosť realizácie podozrivých operácií

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

tri mesiace až pol roka

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

rozhodne nie Otázkou je, či veritelia budú musieť platiť ďalšie poplatky a náklady na právnu pomoc, na obnovenie exekúcie. Náklady na súdny poplatok zaplatil veriteľ už vo výške 6% a nebude to pomoc iba pre dlžníkov? Získavam dojem, že je zvykom trestať tých, ktorí sa snažia, podnikajú a niečo robia. Daňovo, poplatkami a za rôzne povinnosti, atď.
Otázkou je, či veritelia budú musieť platiť ďalšie poplatky a náklady na právnu pomoc, na obnovenie exekúcie. Náklady na súdny poplatok zaplatil veriteľ už vo výške 6% a nebude to pomoc iba pre dlžníkov? Získavam dojem, že je zvykom trestať tých, ktorí sa snažia, podnikajú a niečo robia. Daňovo, poplatkami a za rôzne povinnosti, atď.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

skôr áno

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

rozhodne áno Prvé signály už vyslala NBS a aj vláda. Ďalším faktorom, ktorý bude hospodárstvo ovplyvňovať sú nedokončené, problémové, riskantné projekty diaľnica, tunel, jadrové elektrárne a D4R7.
Prvé signály už vyslala NBS a aj vláda. Ďalším faktorom, ktorý bude hospodárstvo ovplyvňovať sú nedokončené, problémové, riskantné projekty diaľnica, tunel, jadrové elektrárne a D4R7.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

skôr nie

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Skôr áno Určite Virtuálna realita Bratislava
Určite Virtuálna realita Bratislava

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Skôr nie

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

skôr áno

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Štát by mal vytvoriť systémové podmienky na ochranu domácich výrobcov a prvovýrobu.
Štát by mal vytvoriť systémové podmienky na ochranu domácich výrobcov a prvovýrobu.

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

rozhodne nie Je to zvýšené nákladové zaťaženie pre všetkých. Jediný kto na tom zarobí budú vydavatelia darčekových poukážok, čiže sprostredkovatelia rovnako ako pri stravných poukážkach. Firma nakúpi darčekové poukážky a musí zaplatiť províziu 6% až 10%. Ihneď zaplatí sprostredkovateľovi. Rozdá ich svojim zamestnancom. Zamestnanci ich po nejakom čase uplatnia a preplatenie si nárokuje zariadenie cestovného ruchu, čiže hotel. Ten dostane tieto poukážky preplatené, ale po 14 až 30 dňoch a musí zaplatiť províziu sprostredkovateľovi opäť vo výške napríklad 10%. Hotel musí zvýšené náklady premietnuť do zvýšených cien a znižuje konkurencie schopnosť svoju a aj celého cestovného ruchu Slovenska. Ide teda o proti Slovenské opatrenie a nástroj. V dôsledku toho, sprostredkovateľ získa cca 25% a ešte využíva prostriedky v priemere 4 až 6 mesiacov. Otázka je: Kto na tom zarobí ak všetci okrem sprostredkovateľov prerábajú? Po ďalšie, zamestnanci prichádzajú o iné bonusy a vlastne sú všetci nespokojní. Aj zamestnávatelia, aj hotely a aj zamestnanci.
Je to zvýšené nákladové zaťaženie pre všetkých. Jediný kto na tom zarobí budú vydavatelia darčekových poukážok, čiže sprostredkovatelia rovnako ako pri stravných poukážkach. Firma nakúpi darčekové poukážky a musí zaplatiť províziu 6% až 10%. Ihneď zaplatí sprostredkovateľovi. Rozdá ich svojim zamestnancom. Zamestnanci ich po nejakom čase uplatnia a preplatenie si nárokuje zariadenie cestovného ruchu, čiže hotel. Ten dostane tieto poukážky preplatené, ale po 14 až 30 dňoch a musí zaplatiť províziu sprostredkovateľovi opäť vo výške napríklad 10%. Hotel musí zvýšené náklady premietnuť do zvýšených cien a znižuje konkurencie schopnosť svoju a aj celého cestovného ruchu Slovenska. Ide teda o proti Slovenské opatrenie a nástroj. V dôsledku toho, sprostredkovateľ získa cca 25% a ešte využíva prostriedky v priemere 4 až 6 mesiacov. Otázka je: Kto na tom zarobí ak všetci okrem sprostredkovateľov prerábajú? Po ďalšie, zamestnanci prichádzajú o iné bonusy a vlastne sú všetci nespokojní. Aj zamestnávatelia, aj hotely a aj zamestnanci.

Myslíte si, že služby motivačných koučov a mentorov by pre vašu firmu boli prínosné?

11.02.2019

skôr áno

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Skôr nie Z pohľadu skúseností, disciplíny a nových schopností brancov (i pre život) áno. Z pohľadu nákladov a organizácie celkového chodu mám obavy, či by to politici a velenie zvládlo. Takže skôr nie.
Z pohľadu skúseností, disciplíny a nových schopností brancov (i pre život) áno. Z pohľadu nákladov a organizácie celkového chodu mám obavy, či by to politici a velenie zvládlo. Takže skôr nie.