Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Špoták

Peter Špoták
predseda predstavenstva | Maesta, a. s., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

rozhodne áno

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Súkromné firmy podporené vhodnou legislatívou A) Stanoviť pre developerov aby vyčlenili 10-20% (bytov/m2) a poskytli ich ako nájomné byty o ktorých prideľovaní by rozhodovali samosprávy za regulované nájomné ako podporu napríklad pre učiteľov, zdravotné sestry, lekárov a iné skupiny vo verejnom záujme. Nepovažovať ich za sociálne byty. B) Vytvoriť podmienky aby developeri mali možnosť získať úvery za lepšie podmienky, ak vytvoria viac ako 15-20% nájomných bytov
A) Stanoviť pre developerov aby vyčlenili 10-20% (bytov/m2) a poskytli ich ako nájomné byty o ktorých prideľovaní by rozhodovali samosprávy za regulované nájomné ako podporu napríklad pre učiteľov, zdravotné sestry, lekárov a iné skupiny vo verejnom záujme. Nepovažovať ich za sociálne byty. B) Vytvoriť podmienky aby developeri mali možnosť získať úvery za lepšie podmienky, ak vytvoria viac ako 15-20% nájomných bytov

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne nie

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

dostatočná

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Je to presne tá nezodpovedná "Grécka" cesta ako zadĺžiť celé Slovensko a všetkých občanov. Lepšie by urobili, ak by napríklad dali celý príjem za získané % vo voľbách od občanov na dobročinné účely. Prečo však rozdávajú z cudzieho, zo štátneho? Kto sa bude starať o diaľnice ak NDS nedostane na to prostriedky? Ďalší problém je, že porušujú zákony o štátnom rozpočte a o výške dlhového zaťaženia národného hospodárstva a toto dobrý hospodár v žiadnom prípade nerobí.
Je to presne tá nezodpovedná "Grécka" cesta ako zadĺžiť celé Slovensko a všetkých občanov. Lepšie by urobili, ak by napríklad dali celý príjem za získané % vo voľbách od občanov na dobročinné účely. Prečo však rozdávajú z cudzieho, zo štátneho? Kto sa bude starať o diaľnice ak NDS nedostane na to prostriedky? Ďalší problém je, že porušujú zákony o štátnom rozpočte a o výške dlhového zaťaženia národného hospodárstva a toto dobrý hospodár v žiadnom prípade nerobí.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

minimálne

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

neviem / nevyjadrujem sa / iné Záleží od formulácie a splnenie podmienok výrazu "neplnenie povinností".
Záleží od formulácie a splnenie podmienok výrazu "neplnenie povinností".

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii - boj proti mafii - očista súdnictva, prokurátury, polície, tajných služieb - jasný a reálny ekonomický program
- boj proti mafii - očista súdnictva, prokurátury, polície, tajných služieb - jasný a reálny ekonomický program

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Možnosť realizácie podozrivých operácií

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

tri mesiace až pol roka

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

rozhodne nie Otázkou je, či veritelia budú musieť platiť ďalšie poplatky a náklady na právnu pomoc, na obnovenie exekúcie. Náklady na súdny poplatok zaplatil veriteľ už vo výške 6% a nebude to pomoc iba pre dlžníkov? Získavam dojem, že je zvykom trestať tých, ktorí sa snažia, podnikajú a niečo robia. Daňovo, poplatkami a za rôzne povinnosti, atď.
Otázkou je, či veritelia budú musieť platiť ďalšie poplatky a náklady na právnu pomoc, na obnovenie exekúcie. Náklady na súdny poplatok zaplatil veriteľ už vo výške 6% a nebude to pomoc iba pre dlžníkov? Získavam dojem, že je zvykom trestať tých, ktorí sa snažia, podnikajú a niečo robia. Daňovo, poplatkami a za rôzne povinnosti, atď.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

skôr áno

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

rozhodne áno Prvé signály už vyslala NBS a aj vláda. Ďalším faktorom, ktorý bude hospodárstvo ovplyvňovať sú nedokončené, problémové, riskantné projekty diaľnica, tunel, jadrové elektrárne a D4R7.
Prvé signály už vyslala NBS a aj vláda. Ďalším faktorom, ktorý bude hospodárstvo ovplyvňovať sú nedokončené, problémové, riskantné projekty diaľnica, tunel, jadrové elektrárne a D4R7.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

skôr nie