Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Gabrhel

Juraj Gabrhel
riaditeľ | E-learnmedia, s.r.o., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Skôr áno Umelá inteligencia má potenciál výrazne zlepšiť prístup k vzdelávaniu, znížiť náklady a urýchliť výsledky vzdelávania. K dnešnému dňu je však diskusia príliš vágna a superlatívna, pričom nie je zameraná na študujúceho alebo organizáciu. Nedostatok jasnej stratégie a talentu sú dve hlavné prekážky pre prijatie umelej inteligencie vo vzdelávaní.
Umelá inteligencia má potenciál výrazne zlepšiť prístup k vzdelávaniu, znížiť náklady a urýchliť výsledky vzdelávania. K dnešnému dňu je však diskusia príliš vágna a superlatívna, pričom nie je zameraná na študujúceho alebo organizáciu. Nedostatok jasnej stratégie a talentu sú dve hlavné prekážky pre prijatie umelej inteligencie vo vzdelávaní.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu Zvýšenie tzv. odpočítateľnej položky plošne valorizuje príjmy zamestnancom a živnostníkom, kde okamžite dôjde k zvýšeniu HDP cez vnútornú spotrebu obyvateľstva. Je to však marketingovo omnoho menej zaujímavý claim, ako napr. "znížili sme dane". V prípade sociánych a zdravotných odvodov bude vzhľadom na populačnú krivku úspechom ich udržanie na súčasných hodnotách.
Zvýšenie tzv. odpočítateľnej položky plošne valorizuje príjmy zamestnancom a živnostníkom, kde okamžite dôjde k zvýšeniu HDP cez vnútornú spotrebu obyvateľstva. Je to však marketingovo omnoho menej zaujímavý claim, ako napr. "znížili sme dane". V prípade sociánych a zdravotných odvodov bude vzhľadom na populačnú krivku úspechom ich udržanie na súčasných hodnotách.

Myslíte si, že služby motivačných koučov a mentorov by pre vašu firmu boli prínosné?

11.02.2019

rozhodne nie Aj najlepší motivačný mentor či kouč je úplne zbytočný, ak nie je v poriadku samotná podstata toho, čo mám/chcem robiť. A ak viem, čo chcem robiť, respektíve kam chce smerovať firma, som s tým stotožnený a verím tomu, tak vlastne už nepotrebujem, aby ma niekto motivoval, lebo mi stačí moja vnútorná motivácia. A tú mi žiadny motivačný guru nedá.
Aj najlepší motivačný mentor či kouč je úplne zbytočný, ak nie je v poriadku samotná podstata toho, čo mám/chcem robiť. A ak viem, čo chcem robiť, respektíve kam chce smerovať firma, som s tým stotožnený a verím tomu, tak vlastne už nepotrebujem, aby ma niekto motivoval, lebo mi stačí moja vnútorná motivácia. A tú mi žiadny motivačný guru nedá.

V marci si Slováci budú voliť prezidenta. Na základe čoho si vyberiete svojho favorita? Budete sa rozhodovať aj podľa výsledkov predvolebných prieskumov?

04.02.2019

rozhodne nie Som zástanca nášho členstva v EÚ, lebo viem, kde sa naša krajina posunula od nášho vstupu. Preto je pre mňa prijateľný kandidát, ktorý bude jasne deklarovať zotrvanie nášho členstva v tejto organizácii. Ostatné politické hry, ktoré kampaň prináša a zrejme aj prinesie, sú pre mňa len niekedy smutným, niekedy zábavným, a niekedy kombinovaným folklórom.
Som zástanca nášho členstva v EÚ, lebo viem, kde sa naša krajina posunula od nášho vstupu. Preto je pre mňa prijateľný kandidát, ktorý bude jasne deklarovať zotrvanie nášho členstva v tejto organizácii. Ostatné politické hry, ktoré kampaň prináša a zrejme aj prinesie, sú pre mňa len niekedy smutným, niekedy zábavným, a niekedy kombinovaným folklórom.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie Rozumiem, že pre určitých ľudí bola vojenčina absolútnym top zážitkom ich života a príbehy z nej rozprávajú s nostalgickým tónom aj v dôchodkovom veku. Ale nechápem, prečo sa mám v dobe profesionálnych armád skladať dospelým ľuďom na pioniersky tábor.
Rozumiem, že pre určitých ľudí bola vojenčina absolútnym top zážitkom ich života a príbehy z nej rozprávajú s nostalgickým tónom aj v dôchodkovom veku. Ale nechápem, prečo sa mám v dobe profesionálnych armád skladať dospelým ľuďom na pioniersky tábor.

Myslíte si, že dlhoročný výkonný vládny politik ako Robert Fico je vhodným kandidátom na ústavného sudcu?

14.01.2019

Rozhodne nie Toto snáď nechcú ani Ficovi voliči, ktorí ho mali problém podporiť aj v prezidentských voľbách. Vodcovia môžu odísť len na vrchole, v opačnom prípade to bude stále považované za útek.
Toto snáď nechcú ani Ficovi voliči, ktorí ho mali problém podporiť aj v prezidentských voľbách. Vodcovia môžu odísť len na vrchole, v opačnom prípade to bude stále považované za útek.

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Skôr áno Prijatím Eura získajú bežní občania viac, než sú im to ich vlády ochotné povedať. Pre lokálnu centrálnu banku je totiž omnoho jednoduchšie získať okamžite konkurencieschopnosť znižovaním hodnoty svojej meny /a teda znehodnotením úspor svojich občanov/ ako napríklad zvyšovaním produktivity práce. Preto sme sa už stretli s tým, že naše riešenia, hoci podľa nás kvalitnejšie, sú v týchto krajinách odmietnuté kvôli cene.
Prijatím Eura získajú bežní občania viac, než sú im to ich vlády ochotné povedať. Pre lokálnu centrálnu banku je totiž omnoho jednoduchšie získať okamžite konkurencieschopnosť znižovaním hodnoty svojej meny /a teda znehodnotením úspor svojich občanov/ ako napríklad zvyšovaním produktivity práce. Preto sme sa už stretli s tým, že naše riešenia, hoci podľa nás kvalitnejšie, sú v týchto krajinách odmietnuté kvôli cene.

Bude podľa vás Gorila po nástenkovom tendri ďalšou kauzou, ktorá pošle do väzenia súčasných či bývalých politikov?

10.12.2018

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Už v staroveku panovníci vedeli, že najlepší spôsob, ako utíšiť citeľné napätie v spoločnosti sú víťazná vojna, alebo aspoň verejná poprava. Myslím, že to druhé by táto kauza splnila, samozrejme v dnešnom merítku. Niekto možno bude súdený, psi si poštekajú, ale karavána pôjde ďalej...
Už v staroveku panovníci vedeli, že najlepší spôsob, ako utíšiť citeľné napätie v spoločnosti sú víťazná vojna, alebo aspoň verejná poprava. Myslím, že to druhé by táto kauza splnila, samozrejme v dnešnom merítku. Niekto možno bude súdený, psi si poštekajú, ale karavána pôjde ďalej...

Ako hodnotíte vplyv dane z poistenia na podnikateľov?

26.11.2018

Negatívne Myslím si, že je to veľmi zaujímavý spôsob, ktorým chce súčasná vláda oznámiť svojim voličom, že sa už zbytočne nebudú uchádzať o ich hlas. Pri tomto kroku totiž absolútne rezignovali na čo i len snahu nájsť aspoň nejaký benefit, ktorý táto nová daň prinesie.
Myslím si, že je to veľmi zaujímavý spôsob, ktorým chce súčasná vláda oznámiť svojim voličom, že sa už zbytočne nebudú uchádzať o ich hlas. Pri tomto kroku totiž absolútne rezignovali na čo i len snahu nájsť aspoň nejaký benefit, ktorý táto nová daň prinesie.

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

neviem / nevyjadrujem sa / iné Ani priemerná mzda nie je priamym ukazovateľom životnej úrovne, nakoľko treba brať do úvahy aj životné náklady a dane v krajine. Preto je nutné brať na zreteľ aj cenovú hladinu spotrebného koša a daňové zaťaženie.
Ani priemerná mzda nie je priamym ukazovateľom životnej úrovne, nakoľko treba brať do úvahy aj životné náklady a dane v krajine. Preto je nutné brať na zreteľ aj cenovú hladinu spotrebného koša a daňové zaťaženie.

Myslíte si, že strata väčšiny strany D. Trumpa v Snemovni reprezentantov Spojených štátov zmení konfrontačnú obchodnú politiku prezidenta USA?

12.11.2018

rozhodne nie Hoci nás Donald Trump „obohacuje“ svojim štýlom politiky už nejaký ten rok, tak voľby pre republikánov dopadli pomerne dobre. Trump ani v nich neváhal a stavil na silnú polarizáciu, čo môže teraz považovať za úspešnú taktiku. Preto teraz ešte pritvrdí nie len na domácom fronte, ale obávam sa, že aj v zahraničnej politike.
Hoci nás Donald Trump „obohacuje“ svojim štýlom politiky už nejaký ten rok, tak voľby pre republikánov dopadli pomerne dobre. Trump ani v nich neváhal a stavil na silnú polarizáciu, čo môže teraz považovať za úspešnú taktiku. Preto teraz ešte pritvrdí nie len na domácom fronte, ale obávam sa, že aj v zahraničnej politike.

Myslíte si, že za kvalitu či nekvalitu vzdelávania sú viac zodpovední učitelia alebo politici?

15.10.2018

Obe skupiny rovnako Núka sa povedať, že učitelia, ale politici by mali vytvárať vhodné prostredie pre zvyšovanie, alebo aspoň udržanie kvality. Avšak zlepšenie úrovne výučby nie je problematika jedného či dvoch volebných období a to je hlavný dôvod, prečo je táto téma pre politikov pomerne neatraktívna.
Núka sa povedať, že učitelia, ale politici by mali vytvárať vhodné prostredie pre zvyšovanie, alebo aspoň udržanie kvality. Avšak zlepšenie úrovne výučby nie je problematika jedného či dvoch volebných období a to je hlavný dôvod, prečo je táto téma pre politikov pomerne neatraktívna.

Sú podľa vás rodinné podniky takým významným prvkom podnikateľského ekosystému Slovenska, aby sa nimi musel špeciálne zaoberať aj štát?

27.08.2018

neviem / nevyjadrujem sa / iné Rodinné podniky sú zaujímavým modelom fungovania podnikania. Tak ako pri akýchkoľvek iných firmách, existujú určite dobré, menej dobré a aj tie zlé. Ich význam v podnikateľskom prostredí však netreba preceňovať. Každopádne by som zbystril pozornosť, keď náš štát chce do niečoho zasahovať a vylepšovať to. Väčšinou to totiž dopadne zle. Obávam sa totiž, že štát si pod rodinnými podnikmi hodnými podpory predstavuje napríklad rodinný podnik Vadalovcov, Kmotríkovcov, či Rezešovcov.
Rodinné podniky sú zaujímavým modelom fungovania podnikania. Tak ako pri akýchkoľvek iných firmách, existujú určite dobré, menej dobré a aj tie zlé. Ich význam v podnikateľskom prostredí však netreba preceňovať. Každopádne by som zbystril pozornosť, keď náš štát chce do niečoho zasahovať a vylepšovať to. Väčšinou to totiž dopadne zle. Obávam sa totiž, že štát si pod rodinnými podnikmi hodnými podpory predstavuje napríklad rodinný podnik Vadalovcov, Kmotríkovcov, či Rezešovcov.

Myslíte si, že slovenské firmy okrádajú ich vlastní zamestnanci a manažéri?

11.06.2018

Neviem / nevyjadrujem sa /iné Určite nie viac ako v iných rovnako rozvinutých krajinách porovnateľných z hľadiska príjmov zamestnancov a manažérov.
Určite nie viac ako v iných rovnako rozvinutých krajinách porovnateľných z hľadiska príjmov zamestnancov a manažérov.

Ako hodnotíte nápad pevného dôchodkového stropu 64 alebo 65 rokov?

04.06.2018

veľmi negatívne Keď budem deťom vysvetľovať, čo je to populizmus, tak toto budem dávať ako príklad. Okrem iného je asi rovnako reálny ako zákonom garantovaná pevná erekcia v tomto veku.
Keď budem deťom vysvetľovať, čo je to populizmus, tak toto budem dávať ako príklad. Okrem iného je asi rovnako reálny ako zákonom garantovaná pevná erekcia v tomto veku.

Vláda uvoľňuje pravidlá pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ. Pocítili ste ako zamestnávateľ zjednodušenie tohto procesu?

28.05.2018

Rozhodne nie Kvôli populizmu z koalície a opozície nám vlak už ušiel a najväčšia kvalita napríklad z Ukrajiny už dávno pracuje v Poľsku, Maďarsku a Česku. V našej oblasti podnikania však tento problém nevnímame až tak dramaticky. Pozornosť však zbystríme, keď sa o prácu na Slovensku začnú uchádzať špičkoví experti z tretích krajín, ako je napríklad USA, Rusko, či Japonsko.
Kvôli populizmu z koalície a opozície nám vlak už ušiel a najväčšia kvalita napríklad z Ukrajiny už dávno pracuje v Poľsku, Maďarsku a Česku. V našej oblasti podnikania však tento problém nevnímame až tak dramaticky. Pozornosť však zbystríme, keď sa o prácu na Slovensku začnú uchádzať špičkoví experti z tretích krajín, ako je napríklad USA, Rusko, či Japonsko.

Vplýva nejako na výhľad vášho podnikania do budúcnosti fakt, že slovenské verejné financie sú stále dlhodobo neudržateľné?

07.05.2018

rozhodne áno Naopak, pre nás je aktuálna demografická krivka skôr výhodou. Digitálne vzdelávanie umožňuje firmám okrem iného optimalizovať náklady a zároveň dáva príležitosť aj starnúcej populácii získať nové schopnosti pre uplatnenie sa na trhu práce. Do budúcna očakávame odklon od mechanickej či manuálnej práce a aj dnešní robotníci sa budú chcieť vo svojej neskorej päťdesiatke uplatniť skôr v sektore služieb. Ako pri každom jave je iba potrebné pre zdanlivú nevýhodu nájsť pozitívne využitie.
Naopak, pre nás je aktuálna demografická krivka skôr výhodou. Digitálne vzdelávanie umožňuje firmám okrem iného optimalizovať náklady a zároveň dáva príležitosť aj starnúcej populácii získať nové schopnosti pre uplatnenie sa na trhu práce. Do budúcna očakávame odklon od mechanickej či manuálnej práce a aj dnešní robotníci sa budú chcieť vo svojej neskorej päťdesiatke uplatniť skôr v sektore služieb. Ako pri každom jave je iba potrebné pre zdanlivú nevýhodu nájsť pozitívne využitie.

Môže mať automatizácia pozitívny vplyv na trh práce na Slovensku?

23.04.2018

skôr áno Pomocou automatizácie je najjednoduchšie dosiahnuť skokový rast produktivity práce a teda racionálne podložené zvýšenie miezd zamestnancov. Na krátku dobu môže dôjsť k rastu počtu disponibilných voľných pracovných síl, no v súčasnosti, keď máme na Slovensku 5 percentnú nezamestnanosť, ktorá sa v praxi rovná nule, je to vlastne žiadúce.
Pomocou automatizácie je najjednoduchšie dosiahnuť skokový rast produktivity práce a teda racionálne podložené zvýšenie miezd zamestnancov. Na krátku dobu môže dôjsť k rastu počtu disponibilných voľných pracovných síl, no v súčasnosti, keď máme na Slovensku 5 percentnú nezamestnanosť, ktorá sa v praxi rovná nule, je to vlastne žiadúce.

Motivujete zamestnancov, aby v prípade choroby (chrípka) ostali doma a nenakazili ostatných na pracovisku?

19.02.2018

neviem / nevyjadrujem sa / iné U nás môžu zamestnanci ostať doma, kedykoľvek to pracovné plány dovolia, nakoľko možnosť využiť „home office“ je v našej spoločnosti už dávnejšie štandardom. Operatívne či často aj plánované porady zabezpečujeme formou Skype hovoru alebo web konferencie a cez ne sa zatiaľ chrípkový vírus našťastie nešíri.
U nás môžu zamestnanci ostať doma, kedykoľvek to pracovné plány dovolia, nakoľko možnosť využiť „home office“ je v našej spoločnosti už dávnejšie štandardom. Operatívne či často aj plánované porady zabezpečujeme formou Skype hovoru alebo web konferencie a cez ne sa zatiaľ chrípkový vírus našťastie nešíri.

Myslíte si, že racionalizácia siete nemocníc je správna cesta k skvalitneniu zdravotníctva?

12.02.2018

neviem/nevyjadrujem sa /iné Zdravotný systém spolu so sociálnym je v rámci demografie najväčšou časovanou bombou. Budem rád, ak racionalizácia siete nemocníc aspoň udrží súčasné štandardy, nakoľko ten, kto vie, aké sú napríklad čakacie lehoty na špecialistov aj vo vyspelých krajinách EÚ, je rád aspoň za súčasnú výkonnosť nášho zdravotníctva.
Zdravotný systém spolu so sociálnym je v rámci demografie najväčšou časovanou bombou. Budem rád, ak racionalizácia siete nemocníc aspoň udrží súčasné štandardy, nakoľko ten, kto vie, aké sú napríklad čakacie lehoty na špecialistov aj vo vyspelých krajinách EÚ, je rád aspoň za súčasnú výkonnosť nášho zdravotníctva.