Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Musil

Martin Musil
konateľ | Intrum Slovakia s.r.o.

Otázka Odpoveď Komentár

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne áno

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Nádej pre pozitívnu zmenu

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to dobrý predvolebný ťah na voličov

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Skôr nie

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

rozhodne nie Nie som presvedčený, že tieto zmeny nejakým zásadným spôsobom pomôžu očistiť biznis. Žiaľ právna úprava je nastavená tak, že pre osoby konajúce s nepoctivým zámerom nie je veľký problém konať nepoctivo i naďalej. Z môjho pohľadu ide o novelizáciu ktorá len vykazuje nejakú aktivitu ale v praxi absolútne nič nerieši. Čo by som však rád podotkol je, že predmetným návrhom zákonodarca diskvalifikuje fyzické osoby voči ktorým je vedená exekúcia, ktorá v niektorých prípadoch nemusí byť ani vysoká, avšak absolútne zabúda na osobný bankrot, prečo tento inštitút tiež nie je postihovaný?
Nie som presvedčený, že tieto zmeny nejakým zásadným spôsobom pomôžu očistiť biznis. Žiaľ právna úprava je nastavená tak, že pre osoby konajúce s nepoctivým zámerom nie je veľký problém konať nepoctivo i naďalej. Z môjho pohľadu ide o novelizáciu ktorá len vykazuje nejakú aktivitu ale v praxi absolútne nič nerieši. Čo by som však rád podotkol je, že predmetným návrhom zákonodarca diskvalifikuje fyzické osoby voči ktorým je vedená exekúcia, ktorá v niektorých prípadoch nemusí byť ani vysoká, avšak absolútne zabúda na osobný bankrot, prečo tento inštitút tiež nie je postihovaný?

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

tri mesiace až pol roka

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

rozhodne nie Z pohľadu veriteľov sa jedná o ďalšie nesystémové riešenie, ktorým sa štát pokúša jednak prekryť svoju dlhodobú nečinnosť pri pomoci najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva. Namiesto toho aby štátne orgány podporovali zodpovedné správanie svojich občanov a tak predchádzali vzniku finančných problémov, štát priamo navádza na nezodpovedné správanie a hovorí, že sa oplatí svoje dlhy neplatiť a že účet za neplatenie zaplatia zodpovedný občania a firmy. A na druhej strane štát komplikuje a zdražuje vymáhanie oprávnených pohľadávok. Toto všetko bude mať za následok, že vymáhanie pohľadávok sa pre veriteľov predraží a tieto zvýšené náklady sa skôr či neskôr premietnu do cien tovarov a služieb aj pre zodpovedných občanov.
Z pohľadu veriteľov sa jedná o ďalšie nesystémové riešenie, ktorým sa štát pokúša jednak prekryť svoju dlhodobú nečinnosť pri pomoci najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva. Namiesto toho aby štátne orgány podporovali zodpovedné správanie svojich občanov a tak predchádzali vzniku finančných problémov, štát priamo navádza na nezodpovedné správanie a hovorí, že sa oplatí svoje dlhy neplatiť a že účet za neplatenie zaplatia zodpovedný občania a firmy. A na druhej strane štát komplikuje a zdražuje vymáhanie oprávnených pohľadávok. Toto všetko bude mať za následok, že vymáhanie pohľadávok sa pre veriteľov predraží a tieto zvýšené náklady sa skôr či neskôr premietnu do cien tovarov a služieb aj pre zodpovedných občanov.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

rozhodne áno

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

plat

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

inkasné spoločnosti Renomované inkasné agentúry dokážu pokryť všetky vyššie spomenuté varianty (od mimosúdneho či osobného riešenia až po odpredaj alebo právne zastupovanie). Čo je však dôležité, posledné roky prebieha konsolidácia trhu a hlavný hráči na trhu sa sústreďujú nielen na samotné vymáhanie pohľadávky ale aj na etický a férový prístup k dlžníkovi. Snažia sa postupne meniť negatívny obraz, ktorý tu bol v minulosti vytvorený. (respondent je konateľ inkasnej spoločnosti)
Renomované inkasné agentúry dokážu pokryť všetky vyššie spomenuté varianty (od mimosúdneho či osobného riešenia až po odpredaj alebo právne zastupovanie). Čo je však dôležité, posledné roky prebieha konsolidácia trhu a hlavný hráči na trhu sa sústreďujú nielen na samotné vymáhanie pohľadávky ale aj na etický a férový prístup k dlžníkovi. Snažia sa postupne meniť negatívny obraz, ktorý tu bol v minulosti vytvorený. (respondent je konateľ inkasnej spoločnosti)

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne Je mi ľúto, ale aktivity vlády v tejto oblasti sa absolútne nedajú nazvať podporou podnikateľského prostredia. Jediným cieľom tejto vládnej garnitúry, je naháňať voličské hlasy, nech to stojí čo to stojí. A názor podnikateľského prostredia nikoho nezaujíma.
Je mi ľúto, ale aktivity vlády v tejto oblasti sa absolútne nedajú nazvať podporou podnikateľského prostredia. Jediným cieľom tejto vládnej garnitúry, je naháňať voličské hlasy, nech to stojí čo to stojí. A názor podnikateľského prostredia nikoho nezaujíma.

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

skôr áno

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Aj keď k termínu umelej inteligencie by som bol veľmi opatrný. Pretože to, čo sa častokrát označuje za umelú inteligenciu, nie je nič iné ako pokročilá automatizácia. Kto však dnes aspoň neuvažuje ako technológie vrátane AI môžu pomôcť jeho biznisu, si koleduje v budúcnosti o veľké problémy.
Aj keď k termínu umelej inteligencie by som bol veľmi opatrný. Pretože to, čo sa častokrát označuje za umelú inteligenciu, nie je nič iné ako pokročilá automatizácia. Kto však dnes aspoň neuvažuje ako technológie vrátane AI môžu pomôcť jeho biznisu, si koleduje v budúcnosti o veľké problémy.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie