Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Šimon

Pavel Šimon
konateľ | Pavel Šimon, s.r.o., Liptovský Mikuláš

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

neviem/nevyjadrujem sa/iné Pre mňa nie je podstatné kto vo vláde sedí, ale čo budú robiť. Ako povedal klasik: vláde sa neverí, vláda sa kontroluje. Preto bez ohľadu na zloženie je im treba dať čas na činy, ale súčasne sa nespoliehať, že aj "dobré" mená skutočne urobia dobrú robotu...
Pre mňa nie je podstatné kto vo vláde sedí, ale čo budú robiť. Ako povedal klasik: vláde sa neverí, vláda sa kontroluje. Preto bez ohľadu na zloženie je im treba dať čas na činy, ale súčasne sa nespoliehať, že aj "dobré" mená skutočne urobia dobrú robotu...

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

dostatočná Hodnotiť jednou jedinou známkou je nespravodlivé. Ale skúsim - dostatočne. Krajina neskrachovala, ľudia žijú a podnikajú. Ale to je len základná vec na prežitie alebo pokračovanie do ďalšieho semestra, vo všetkom ostatnom sotva preliezli. A niekde šli tak Leninsky - jeden krok vpred a dva vzad...
Hodnotiť jednou jedinou známkou je nespravodlivé. Ale skúsim - dostatočne. Krajina neskrachovala, ľudia žijú a podnikajú. Ale to je len základná vec na prežitie alebo pokračovanie do ďalšieho semestra, vo všetkom ostatnom sotva preliezli. A niekde šli tak Leninsky - jeden krok vpred a dva vzad...

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vytvoriť expertnú skupinu na riešenie

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

rozhodne áno

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

rozhodne áno Len ho nevieme použiť a najmä sa nevedia dohodnúť multiodborovo.
Len ho nevieme použiť a najmä sa nevedia dohodnúť multiodborovo.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Skôr nie Som za to aby kontrolné orgány platené z našich daní vykonávali svoju prácu poriadne a potom takéto dotazy nemusia vznikať. Problém nie je vo vlastníctve, ale v porušovaní zákona na ktoré "nechcú" kontrolné orgány prísť.
Som za to aby kontrolné orgány platené z našich daní vykonávali svoju prácu poriadne a potom takéto dotazy nemusia vznikať. Problém nie je vo vlastníctve, ale v porušovaní zákona na ktoré "nechcú" kontrolné orgány prísť.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Na život bežných ľudí a podnikateľov. Z vami vybraných tém sú všetko okrem "Opatrenia na ochranu klímy" iba populistické a ľubivé frázy. Pokiaľ nezačnú politici vnímať bežný život ako dôležitú tak budú vo svojej slonovinovej veži vymýšľať pseudo témy.
Na život bežných ľudí a podnikateľov. Z vami vybraných tém sú všetko okrem "Opatrenia na ochranu klímy" iba populistické a ľubivé frázy. Pokiaľ nezačnú politici vnímať bežný život ako dôležitú tak budú vo svojej slonovinovej veži vymýšľať pseudo témy.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Zodpovednosť za seba samého Tých odpovedí by mohlo byť podstatne viac. Jednu odpoveď "Vyšší príjem" však u jednotlivcov asi moc nie je dôvod zaškrtávať. Lebo podnikanie jednotlivca v našom "liberalizovanom" prostredí je tak administratívne náročné, že vyšší príjem je len ilúzia. Vyšší príjem z pohľadu skutočne strávených hodín.
Tých odpovedí by mohlo byť podstatne viac. Jednu odpoveď "Vyšší príjem" však u jednotlivcov asi moc nie je dôvod zaškrtávať. Lebo podnikanie jednotlivca v našom "liberalizovanom" prostredí je tak administratívne náročné, že vyšší príjem je len ilúzia. Vyšší príjem z pohľadu skutočne strávených hodín.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Je tu samozrejme jedno upresnenie: napredovať neznamená automaticky RAST (teda napr. zvyšovanie HDP).
Je tu samozrejme jedno upresnenie: napredovať neznamená automaticky RAST (teda napr. zvyšovanie HDP).

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

skôr nie Mne to pripadá ako spôsob diskriminácie. Koniec koncov, každý bratislavský učiteľ má možnosť ísť učiť do Poltára. Ak chce ísť učiteľ (aj napr. so žiakmi) za kultúrou tak ho to stojí čas a peniaz. Bratislavčan skočí do električky. Napr. Liptovský Mikuláš má vyššie ceny tovarov ako Bratislava, lebo turista je schopný a ochotný platiť viac. Ako chce štát reálne ohodnocovať "cenu života v regiónoch"? A ešte jedna pripomienka: sme malý štát (menší ako množstvo miest po svete), prečo teda musia byť veľké rozdiely medzi regiónmi a mestečkami na Slovensku.
Mne to pripadá ako spôsob diskriminácie. Koniec koncov, každý bratislavský učiteľ má možnosť ísť učiť do Poltára. Ak chce ísť učiteľ (aj napr. so žiakmi) za kultúrou tak ho to stojí čas a peniaz. Bratislavčan skočí do električky. Napr. Liptovský Mikuláš má vyššie ceny tovarov ako Bratislava, lebo turista je schopný a ochotný platiť viac. Ako chce štát reálne ohodnocovať "cenu života v regiónoch"? A ešte jedna pripomienka: sme malý štát (menší ako množstvo miest po svete), prečo teda musia byť veľké rozdiely medzi regiónmi a mestečkami na Slovensku.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

áno, vždy Dokonca aj v súkromej komunikácii. Do toho čo sa rozprávame niekoho tretieho nič nie je. A v zásade to nie je závislé na "cene" obsahu. Ide o princíp.
Dokonca aj v súkromej komunikácii. Do toho čo sa rozprávame niekoho tretieho nič nie je. A v zásade to nie je závislé na "cene" obsahu. Ide o princíp.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie Prečo by malo? Veľkosť je jediné kritrium na špeciálnu podoru?
Prečo by malo? Veľkosť je jediné kritrium na špeciálnu podoru?

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno zálohovanie nie je len o recyklácii, ale aj o uvedomní si, že ten pôast nie je zadarmo
zálohovanie nie je len o recyklácii, ale aj o uvedomní si, že ten pôast nie je zadarmo

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne Je pravda, že vláda dačo robí, tak preto to nie je nedostatočná...
Je pravda, že vláda dačo robí, tak preto to nie je nedostatočná...

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne áno A. výmenou vozového parku B. spoluprácou na riešeniach výziev spojených s prechodom C. príprava produktov a služieb v oblasti elektromobility
A. výmenou vozového parku B. spoluprácou na riešeniach výziev spojených s prechodom C. príprava produktov a služieb v oblasti elektromobility

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

rozhodne áno Každý podnikateľ vie, že pri dynamickom vysvetľovaní daňových povinností, je to ľahko možné. Čo jeden daňovák schváli, tak iný môže mať námietky...
Každý podnikateľ vie, že pri dynamickom vysvetľovaní daňových povinností, je to ľahko možné. Čo jeden daňovák schváli, tak iný môže mať námietky...

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie