Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Volek

Martin Volek
riaditeľ | Volis International

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno Áno, veľká časť sú odborníci, ktorí sa danej oblasti a problematike venovali predtým. Napr. minister zahraničných vecí, minister školstva a zdravotníctva.
Áno, veľká časť sú odborníci, ktorí sa danej oblasti a problematike venovali predtým. Napr. minister zahraničných vecí, minister školstva a zdravotníctva.

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Nádej pre pozitívnu zmenu V biznise sme často nutení robiť zmeny. Robíme ich s nádejou, že výsledky budú lepšie. Noví lídri majú šancu o túto pozitívnu zmenu zabojovať. Voliči a ekonomika im dajú za to o "4" roky vysvedčenie.
V biznise sme často nutení robiť zmeny. Robíme ich s nádejou, že výsledky budú lepšie. Noví lídri majú šancu o túto pozitívnu zmenu zabojovať. Voliči a ekonomika im dajú za to o "4" roky vysvedčenie.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa Vypísaním nového tendra by sa ukázala reálna, aktuálna a komerčná hodnota mýtneho systému.
Vypísaním nového tendra by sa ukázala reálna, aktuálna a komerčná hodnota mýtneho systému.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr áno Bez štrajku a jeho mediálneho zásahu by sa pomalšie riešili dané problémy.
Bez štrajku a jeho mediálneho zásahu by sa pomalšie riešili dané problémy.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Je to dobrý krok dať signál (často) podvodníkom, ktorý zneužívajú exekúcie voči svojim serióznym obchodným partnerom.
Je to dobrý krok dať signál (často) podvodníkom, ktorý zneužívajú exekúcie voči svojim serióznym obchodným partnerom.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

skôr áno Dlh nezaniká, čo je pozitívne pre veriteľov. Štát vytvoril podmienky pre opätovné prehodnotenie ekonomickej efektivity takejto exekúcie.
Dlh nezaniká, čo je pozitívne pre veriteľov. Štát vytvoril podmienky pre opätovné prehodnotenie ekonomickej efektivity takejto exekúcie.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

skôr áno Aspoň si Slováci začnú postupne zvykať na separovanie a získajú nové návyky. To môže vytvoriť tlak na budúce úplné spracovanie suroviny.
Aspoň si Slováci začnú postupne zvykať na separovanie a získajú nové návyky. To môže vytvoriť tlak na budúce úplné spracovanie suroviny.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Krok zvyšovania minimàlnej mzdy by tým pádom nebol zneužívaný na politicke účely a populistickú politiku.
Krok zvyšovania minimàlnej mzdy by tým pádom nebol zneužívaný na politicke účely a populistickú politiku.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

skôr nie Jednoznačná odpoveď na to nie je, podnikatelia sa spoliehajú v tomto smere často na svojich účtovníkov a daňových poradcov. V konečnom dôsledku za svoje daňové povinnosti zodpovedajú osobne.
Jednoznačná odpoveď na to nie je, podnikatelia sa spoliehajú v tomto smere často na svojich účtovníkov a daňových poradcov. V konečnom dôsledku za svoje daňové povinnosti zodpovedajú osobne.

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

skôr nie Obchodné reťazce sa často správajú ako monopoly, často tlačia dodávateľov do podmienok, ktoré sú likvidáčné, pritom mnohé dosahujú nadmerné zisky. Zároveň som za slobodu trhu, kde konkurenčné prostredie rozhoduje o cenotvorbe.
Obchodné reťazce sa často správajú ako monopoly, často tlačia dodávateľov do podmienok, ktoré sú likvidáčné, pritom mnohé dosahujú nadmerné zisky. Zároveň som za slobodu trhu, kde konkurenčné prostredie rozhoduje o cenotvorbe.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie Máme profesionálnu armádu, nie každý má predpoklady na slúženie v armáde.
Máme profesionálnu armádu, nie každý má predpoklady na slúženie v armáde.

Bude podľa vás Gorila po nástenkovom tendri ďalšou kauzou, ktorá pošle do väzenia súčasných či bývalých politikov?

10.12.2018

Skôr áno Ako povedal Václav Havel: "Pravda a láska zvíťazí nad lžou a nenávisťou".
Ako povedal Václav Havel: "Pravda a láska zvíťazí nad lžou a nenávisťou".

Ako vnímate, že podpredseda vlády a člen vedenia najsilnejšej strany sa plánuje stať guvernérom apolitickej NBS?

03.12.2018

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Pán Kažimír je odborník, ktorý nastavil pozitívny trend v oblasti verejných financií a vyrovnaného rozpočtu. O jeho konečnom zvolení do funkcie rozhodne parlament.
Pán Kažimír je odborník, ktorý nastavil pozitívny trend v oblasti verejných financií a vyrovnaného rozpočtu. O jeho konečnom zvolení do funkcie rozhodne parlament.

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

HDP na osobu HDP na osobu je aktuálne medzinárodne porovnateľný indikátor. Do budúcnosti by sme mohli zahrnúť aj subjektívny pocit štastia. Niečo na štýl ako hodnotíme služby a firmy na internete formou recenzií.
HDP na osobu je aktuálne medzinárodne porovnateľný indikátor. Do budúcnosti by sme mohli zahrnúť aj subjektívny pocit štastia. Niečo na štýl ako hodnotíme služby a firmy na internete formou recenzií.

Myslíte si, že zmena zákona prostredníctvom legislatívneho „prílepku“ k úplne inému zákonu by mala byť ústavným súdom zakázaná?

24.09.2018

neviem /nevyjadrujem sa/ iné

Je podľa vás potrebné obmedziť dosah protischránkového zákona?

03.09.2018

skôr nie

Myslíte si, že slovenské firmy okrádajú ich vlastní zamestnanci a manažéri?

11.06.2018

Skôr áno Generalizovať je ťažké. Avšak minimálne vo forme neefektivity skôr áno. Taktiež je časté ak nadriadený nie je na pracovisku, morálka a efektivita práce klesá. To je tiež istá forma okrádania.
Generalizovať je ťažké. Avšak minimálne vo forme neefektivity skôr áno. Taktiež je časté ak nadriadený nie je na pracovisku, morálka a efektivita práce klesá. To je tiež istá forma okrádania.

Ako ste vyhodnotili vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku, že už nebude kandidovať v prezidentských voľbách?

21.05.2018

Pripravuje sa na spoluprácu s existujúcimi Opozičnými mimoparlamentnými stranami Je to škoda, pretože je zabehnutý prezident. Má už vytvorené vzťahy s politikmi doma i v zahraničí, má popularitu a voličskú základňu. Je málo prezidentov vo svete, ktorý nekandidujú druhé volebné obdobie.
Je to škoda, pretože je zabehnutý prezident. Má už vytvorené vzťahy s politikmi doma i v zahraničí, má popularitu a voličskú základňu. Je málo prezidentov vo svete, ktorý nekandidujú druhé volebné obdobie.

Po rokoch odlivu Slovákov do zahraničia sa začali vo výraznejšej miere vracať domov. Možno považovať za dôvod reformnú politiku vlády Roberta Fica?

16.04.2018

rozhodne nie Áno, vracajú sa kvôli dobrej ekonomickej konjunktúre na Slovensku. Tá je ťahaná dobrými ekonomickými výsledkami v celej EU a najmä v Nemecku.
Áno, vracajú sa kvôli dobrej ekonomickej konjunktúre na Slovensku. Tá je ťahaná dobrými ekonomickými výsledkami v celej EU a najmä v Nemecku.

Považujete za správne podmieniť čerpanie eurofondov politickou stabilitou krajiny, ako to navrhuje Nemecko?

09.04.2018

skôr nie Z môjho pohľadu by mali prevyšovať ekonomické kritéria, ktoré sú ľahšie merateľné a transparentnejšie ako politické.
Z môjho pohľadu by mali prevyšovať ekonomické kritéria, ktoré sú ľahšie merateľné a transparentnejšie ako politické.