Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Krpelan

Ivo Krpelan
riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu | Falck

Otázka Odpoveď Komentár

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Naša spoločnosť, ale aj veľký počet našich zamestnancov-jednotlivcov, každoročne prispieva dvoma percentami zo svojich daní do našej neziskovej organizácie Falck n.o., ktorej hlavnou myšlienkou je pomáhať - aby všetky deti na Slovensku vedeli prvú pomoc. Za posledné dva roky darovala vďaka spolupráci s Nadáciou Allianz a svojmu projektu Záchrana som ja 100 ks AED pre základne školy, preškolila 15.000 detí a 1.000 učiteľov v oblasti prvej pomoci.
Naša spoločnosť, ale aj veľký počet našich zamestnancov-jednotlivcov, každoročne prispieva dvoma percentami zo svojich daní do našej neziskovej organizácie Falck n.o., ktorej hlavnou myšlienkou je pomáhať - aby všetky deti na Slovensku vedeli prvú pomoc. Za posledné dva roky darovala vďaka spolupráci s Nadáciou Allianz a svojmu projektu Záchrana som ja 100 ks AED pre základne školy, preškolila 15.000 detí a 1.000 učiteľov v oblasti prvej pomoci.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt Pohledavkam je treba se venovat na denni bazi. Jednoznacne funguje osobni kontakt a pravidelna denodenno prace dedikovaneho oddeleni vymahani pohledavok.
Pohledavkam je treba se venovat na denni bazi. Jednoznacne funguje osobni kontakt a pravidelna denodenno prace dedikovaneho oddeleni vymahani pohledavok.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

skôr nie Instagram využívame predovšetkým na účely internej komunikácie, zdieľame na ňom obsah pre našich zamestnancov o dianí v spoločnosti. Na komunikáciu s klientom využívame skôr iné platformy.
Instagram využívame predovšetkým na účely internej komunikácie, zdieľame na ňom obsah pre našich zamestnancov o dianí v spoločnosti. Na komunikáciu s klientom využívame skôr iné platformy.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Technológie s prvkami umelej inteligencie predstavujú do budúcna neoddeliteľnú súčasť našeho ďalšieho smerovania. V záchrannej zdravotnej službe práve testujeme možnosti zrýchlenia a spresnenia diagnostiky pacientov a efektívnej výmeny historických aj aktuálnych informácií o zdravotnom stave našich pacientov priamo medzi posádkou v sanitke a príslušným zdravotnickým zariadením. V dopravnej zdravotnej službe už využívame všade na celom svete, ako aj v našej slovenskej prevádzke, inteligentný dispečerský software, ktorý riadi alokáciu pacientov jednotlivým sanitným vozidlám a zabezpečuje efektívnějšie využítie sanitných vozidiel a vodičov, než akého by dosiahol systém, riadený človekom. V neposlednej rade pripravujeme tiež využitie virtuálnej reality pre naše edukačné a vzdelávacie centrum pre ďalšiu výuku našich záchranárov a lekárov v záchrannej zdravotnej službe, vidičov našej dopravnej zdravotnej služby anebo napr. hasičov na našich závodných hasičských útvaroch v priemyseľných podnikoch.
Technológie s prvkami umelej inteligencie predstavujú do budúcna neoddeliteľnú súčasť našeho ďalšieho smerovania. V záchrannej zdravotnej službe práve testujeme možnosti zrýchlenia a spresnenia diagnostiky pacientov a efektívnej výmeny historických aj aktuálnych informácií o zdravotnom stave našich pacientov priamo medzi posádkou v sanitke a príslušným zdravotnickým zariadením. V dopravnej zdravotnej službe už využívame všade na celom svete, ako aj v našej slovenskej prevádzke, inteligentný dispečerský software, ktorý riadi alokáciu pacientov jednotlivým sanitným vozidlám a zabezpečuje efektívnějšie využítie sanitných vozidiel a vodičov, než akého by dosiahol systém, riadený človekom. V neposlednej rade pripravujeme tiež využitie virtuálnej reality pre naše edukačné a vzdelávacie centrum pre ďalšiu výuku našich záchranárov a lekárov v záchrannej zdravotnej službe, vidičov našej dopravnej zdravotnej služby anebo napr. hasičov na našich závodných hasičských útvaroch v priemyseľných podnikoch.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne áno Prechod na elektromobily je aktuálnou témou u našich dánskych kolegov. Tí práve teraz spustili pilotný projekt, ktorého úlohou je testovať prvé elektrické vozidlá prevážajúce pacientov. Ide o celosvetovú novinku. Celé vybavenie ambulancie poháňa samostatný elektrický systém nezávislý na batérii vozidla. Prvé elektrické vozidlá na prevoz pacientov sa začnú používať v regióne okolo Kodane.
Prechod na elektromobily je aktuálnou témou u našich dánskych kolegov. Tí práve teraz spustili pilotný projekt, ktorého úlohou je testovať prvé elektrické vozidlá prevážajúce pacientov. Ide o celosvetovú novinku. Celé vybavenie ambulancie poháňa samostatný elektrický systém nezávislý na batérii vozidla. Prvé elektrické vozidlá na prevoz pacientov sa začnú používať v regióne okolo Kodane.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

rozhodne áno Samozrejme. Pokial nevyuzivate sluzieb danoveho poradcu a nesledujete pravidelne vsetky zmeny prislusnych zakonov, mozete velmi jednoducho nieco opomenut alebo vdaka zlemu vykladu nespravne pochopit.
Samozrejme. Pokial nevyuzivate sluzieb danoveho poradcu a nesledujete pravidelne vsetky zmeny prislusnych zakonov, mozete velmi jednoducho nieco opomenut alebo vdaka zlemu vykladu nespravne pochopit.

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

rozhodne nie Jedná se o populistický nesmyl. Zavedení rekreačních poukazů povede jen k dalšímu aboslutně zbytečnému navyšování nákladů zamšstnavatelů a zvýšení administrativy související s jejich objednáváním a následnou distribucí. Navíc pravděpodobně přinese dodatečné kšeftování s těmito poukazy a jejich následné výměně mezi zaměstnaci a některými reakreačními zařízeními za hotovost.
Jedná se o populistický nesmyl. Zavedení rekreačních poukazů povede jen k dalšímu aboslutně zbytečnému navyšování nákladů zamšstnavatelů a zvýšení administrativy související s jejich objednáváním a následnou distribucí. Navíc pravděpodobně přinese dodatečné kšeftování s těmito poukazy a jejich následné výměně mezi zaměstnaci a některými reakreačními zařízeními za hotovost.

Myslíte si, že nedávno skončený štrajk vo Volkswagene Slovakia zvýši tlak na rast miezd aj v iných firmách?

10.07.2017

nie Prepokládám, že ne. Volkswagen na Slovensku ma své specifické postavení. Na jiné firmy pusobící v jiných odvětvích to mít žádný dopad nebude.
Prepokládám, že ne. Volkswagen na Slovensku ma své specifické postavení. Na jiné firmy pusobící v jiných odvětvích to mít žádný dopad nebude.

Mal by sa Ivan Mikloš vrátiť do slovenskej politiky a aktívne sa zapojiť do verejného života?

07.11.2016

Áno, Slovensku chýbajú politici ako on Ivan Mikloš je jedným zo slovenských politikov, ktorí sú odborníci vo svojom odbore, správajú sa profesionálne a rešpektujú princípy základnej slušnosti a tvrdo pracujú. Slovensko by potrebovalo viac ľudí ako je pán Mikloš. Z môjho pohľadu by Slovensku len prospelo, keby sa vrátil na slovenskú politickú scénu. Možno nás prekvapí ďalšou úspešnou reformou...
Ivan Mikloš je jedným zo slovenských politikov, ktorí sú odborníci vo svojom odbore, správajú sa profesionálne a rešpektujú princípy základnej slušnosti a tvrdo pracujú. Slovensko by potrebovalo viac ľudí ako je pán Mikloš. Z môjho pohľadu by Slovensku len prospelo, keby sa vrátil na slovenskú politickú scénu. Možno nás prekvapí ďalšou úspešnou reformou...

Ste ochotní pri dochádzaní do práce presadnúť z automobilu do iného dopravného prostriedku?

10.10.2016

skôr áno Aktuálne žijem v Bratislave a po Európe lietam z Viedne, preto v súčasnej dobe inú alternatívu ako osobné vozidlo, pre moje pracovné aj súkromné potreby, nevidím. Pokiaľ by sa situácia zmenila v prospech mestskej hromadnej dopravy, rád ju budem alternatívne využívať. Po Prahe chodíme mestskou hromadnou dopravou, po Kodani jazdíme na bicykloch, avšak po Bratislave jazdíme predovšetkým autom...
Aktuálne žijem v Bratislave a po Európe lietam z Viedne, preto v súčasnej dobe inú alternatívu ako osobné vozidlo, pre moje pracovné aj súkromné potreby, nevidím. Pokiaľ by sa situácia zmenila v prospech mestskej hromadnej dopravy, rád ju budem alternatívne využívať. Po Prahe chodíme mestskou hromadnou dopravou, po Kodani jazdíme na bicykloch, avšak po Bratislave jazdíme predovšetkým autom...

Rátate v súvislosti s vývojom na trhu práce so zamestnávaním pracovníkov zo zahraničia?

03.10.2016

rozhodne áno Naša spološnosť zaviedla program vyhľadávania a zamestnávania zahraničných pracovníkov v našich slovenských spoločnostiach už pre 8 rokmi. Bez tohto programu by sme mali problémy s obsadzovaním viacerých pracovných pozícií už pred niekoľkými rokmi. Len vďaka našej včasnej príprave sme sa dokázali vyhnúť vážným prevádzkovým problémom.
Naša spološnosť zaviedla program vyhľadávania a zamestnávania zahraničných pracovníkov v našich slovenských spoločnostiach už pre 8 rokmi. Bez tohto programu by sme mali problémy s obsadzovaním viacerých pracovných pozícií už pred niekoľkými rokmi. Len vďaka našej včasnej príprave sme sa dokázali vyhnúť vážným prevádzkovým problémom.