Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Ďurik

Maroš Ďurik
CEO | Across Private Investments

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Snaha o daňovú optimalizáciu Ako prvá mi napadne možnosť, že chce ušetriť na daniach a hneď následne, že chce utajiť svojich skutočných vlastníkov.
Ako prvá mi napadne možnosť, že chce ušetriť na daniach a hneď následne, že chce utajiť svojich skutočných vlastníkov.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Musí sa dať. Hospodárske napredovanie bez zodpovednosti voči životnému prostrediu nie je napredovaním.
Musí sa dať. Hospodárske napredovanie bez zodpovednosti voči životnému prostrediu nie je napredovaním.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

skôr áno

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali Možný príchod recesie pri zhodnocovaní peňazí našich klientov riešime postupným investovaním. Pri investovaní je najdôležitejšia disciplinovanosť a vytrvalosť, pretože každá recesia sa raz skončí...
Možný príchod recesie pri zhodnocovaní peňazí našich klientov riešime postupným investovaním. Pri investovaní je najdôležitejšia disciplinovanosť a vytrvalosť, pretože každá recesia sa raz skončí...

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

skôr nie

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr nie Slovensko visí na „šnúrke od nohavíc" vyspelejších ekonomík, hlavne Nemecka. Výraznejšie spomalenie je scenár, ktorý môže prísť, najpravdepodobnejšie je však nateraz mierne spomalenie ekonomického rastu
Slovensko visí na „šnúrke od nohavíc" vyspelejších ekonomík, hlavne Nemecka. Výraznejšie spomalenie je scenár, ktorý môže prísť, najpravdepodobnejšie je však nateraz mierne spomalenie ekonomického rastu

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

intenzívnejšie ako v minulosti Áno využívame, je to dobrý spôsob, ako dostať správnych ľudí na palubu.
Áno využívame, je to dobrý spôsob, ako dostať správnych ľudí na palubu.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Na každého platí niečo iné. Vhodné je začať osobným kontaktom a v prípade neúspechu kombinovať právnu cestu s odpredajom pohľadávky.
Na každého platí niečo iné. Vhodné je začať osobným kontaktom a v prípade neúspechu kombinovať právnu cestu s odpredajom pohľadávky.

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne nie

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

skôr áno

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Dovolím si vás poopraviť. O zvyšovaní minimálnej mzdy už pár rokov rozhoduje vláda, tripartita je len dymová clona. Nadviazanie na makroekonomické ukazovatele by zvyšovanie minimálnej mzdy určite odpolitizovalo a odpopulizovalo.
Dovolím si vás poopraviť. O zvyšovaní minimálnej mzdy už pár rokov rozhoduje vláda, tripartita je len dymová clona. Nadviazanie na makroekonomické ukazovatele by zvyšovanie minimálnej mzdy určite odpolitizovalo a odpopulizovalo.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne áno Po tom, ako začali populisti „vylepšovať" dôchodkový systém, robím tak už niekoľko rokov. Sľubom politikov týkajúcich sa dôchodku z 1. piliera jednoducho neverím. Verím v napredovanie ľudstva, preto si sporím v globálnych akciových indexových fondoch, ktoré investujú do spoločností akými sú napr. Apple, Alphabet, Berkshire Hathaway a pod.
Po tom, ako začali populisti „vylepšovať" dôchodkový systém, robím tak už niekoľko rokov. Sľubom politikov týkajúcich sa dôchodku z 1. piliera jednoducho neverím. Verím v napredovanie ľudstva, preto si sporím v globálnych akciových indexových fondoch, ktoré investujú do spoločností akými sú napr. Apple, Alphabet, Berkshire Hathaway a pod.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Áno, umelá inteligencia má vo finančných službách veľkú budúcnosť. Už to len celé naprogramovať :-)
Áno, umelá inteligencia má vo finančných službách veľkú budúcnosť. Už to len celé naprogramovať :-)

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne nie

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Odporúčam tieto opatrenia: 1. Zavedenie superhrubej mzdy 2. Upratanie odvodov do Sociálnej poisťovne (odstránenie krížovej dotácie 1. piliera - diskriminácie sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri, prenechanie niektorých poistení komerčným poisťovniam) 3. Premenovať zdravotné odvody na zdravotnú daň + obmedziť tvorbu zisku zdravotných poisťovní len na prevádzkovú činnosť 4. Znížiť celkové daňovo-odvodové zaťaženie práce (zníženie sadzieb, zvýšenie nezdaniteľného minima) 5. Zrušiť „Smerácke" kreatívne dane (osobitný odvod pre banky, poisťovne a regulované odvetvia, zdravotné odvody, dane z dividend, ...). A prestať kradnúť...
Odporúčam tieto opatrenia: 1. Zavedenie superhrubej mzdy 2. Upratanie odvodov do Sociálnej poisťovne (odstránenie krížovej dotácie 1. piliera - diskriminácie sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri, prenechanie niektorých poistení komerčným poisťovniam) 3. Premenovať zdravotné odvody na zdravotnú daň + obmedziť tvorbu zisku zdravotných poisťovní len na prevádzkovú činnosť 4. Znížiť celkové daňovo-odvodové zaťaženie práce (zníženie sadzieb, zvýšenie nezdaniteľného minima) 5. Zrušiť „Smerácke" kreatívne dane (osobitný odvod pre banky, poisťovne a regulované odvetvia, zdravotné odvody, dane z dividend, ...). A prestať kradnúť...