Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Gazda

Mikuláš Gazda
predseda predstavenstva | AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Vznik realitných fondov, kam by investovali DSS 1/Štát má zabezpečiť, aby sa na Slovensku oplatilo stavať nájomné byty. To znamená, že budúci dlžnik/podnájomník nemôže mať výhodnejšie postavenie v zmluvnom vzťahu ako investor budúci prenajimateľ. 2/ Štát má zabezpečiť rýchle stavebné a územné konanie. Jeden projekt sa nemôže schvaľovať úradníkmi tak dlhú dobu ako tomu je v súčasnosti. 3/Štát ma prijať vhodnú legislatívu, aby vznikajúce realitné fondy, ktoré budú investovať nepodnikali z peniazmi DSS systémom ako investičné fondy z kuponovej privatizáie. 4/Štát nemá zadlžovať budúce generácie s tým, že niekomu dáme nízku cenu za regulované bývanie a auto a pritom budeme podporovať jeho nezodpovedný konzumný život. Kde daný človek, ktorý vyzžíva regulované nájomné použije peniaze na nadmernú spotrebu v nákupných centrách a zábavných parkoch. A bude takýto prenajímateľ vyhadzovať viac než polovicu obstaraných potravín.
1/Štát má zabezpečiť, aby sa na Slovensku oplatilo stavať nájomné byty. To znamená, že budúci dlžnik/podnájomník nemôže mať výhodnejšie postavenie v zmluvnom vzťahu ako investor budúci prenajimateľ. 2/ Štát má zabezpečiť rýchle stavebné a územné konanie. Jeden projekt sa nemôže schvaľovať úradníkmi tak dlhú dobu ako tomu je v súčasnosti. 3/Štát ma prijať vhodnú legislatívu, aby vznikajúce realitné fondy, ktoré budú investovať nepodnikali z peniazmi DSS systémom ako investičné fondy z kuponovej privatizáie. 4/Štát nemá zadlžovať budúce generácie s tým, že niekomu dáme nízku cenu za regulované bývanie a auto a pritom budeme podporovať jeho nezodpovedný konzumný život. Kde daný človek, ktorý vyzžíva regulované nájomné použije peniaze na nadmernú spotrebu v nákupných centrách a zábavných parkoch. A bude takýto prenajímateľ vyhadzovať viac než polovicu obstaraných potravín.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne nie

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Nádej pre pozitívnu zmenu

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

dostatočná

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Nič hrozné sa nestane

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to dobrý predvolebný ťah na voličov Nakoľko občania SR pociťujú v regiónoch, kde nie je dialnica deficit - tak je to aj dobrý predvolebný ťah, aj veľký prestor pre korupciu aj šanca rozdať veľké verejné zákazky. Obyvatelia v regiónoch nepociťujú žiadny potenciál rozvoja a investícií v regińe bez diaľnice. Preto je to dobrý predvolebný ťah na voličov. Bohužial ale tá úprimná snaha obyvateľov Slovenska žiť dostojný život, slušne zarobiť, vychovávať deti, mať radosť zo života je zneužitá politikmi na rozdávanie veľkých verejných zákaziek našim ľuďom. Panuje domienka, že popri tej verejnej zákazke sa ako zázrakom pre synačika alebo dcéru politika stihne postaviť najaká ta vilka z rozpočtu diaľnice. Dobrým príkladom je 30,67 percentné predraženie NFŠ. Koľko Slovákov a Sloveniek sa aspoň raz na ten futbalový štadión /postavený v mene takýchto vznešených cieľov/ dostane. Ale prispieť na to zo svojich dani, odvodov, poplatkov musia, či sa im to páči alebo nie.
Nakoľko občania SR pociťujú v regiónoch, kde nie je dialnica deficit - tak je to aj dobrý predvolebný ťah, aj veľký prestor pre korupciu aj šanca rozdať veľké verejné zákazky. Obyvatelia v regiónoch nepociťujú žiadny potenciál rozvoja a investícií v regińe bez diaľnice. Preto je to dobrý predvolebný ťah na voličov. Bohužial ale tá úprimná snaha obyvateľov Slovenska žiť dostojný život, slušne zarobiť, vychovávať deti, mať radosť zo života je zneužitá politikmi na rozdávanie veľkých verejných zákaziek našim ľuďom. Panuje domienka, že popri tej verejnej zákazke sa ako zázrakom pre synačika alebo dcéru politika stihne postaviť najaká ta vilka z rozpočtu diaľnice. Dobrým príkladom je 30,67 percentné predraženie NFŠ. Koľko Slovákov a Sloveniek sa aspoň raz na ten futbalový štadión /postavený v mene takýchto vznešených cieľov/ dostane. Ale prispieť na to zo svojich dani, odvodov, poplatkov musia, či sa im to páči alebo nie.

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

výrazne

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr nie

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Skôr áno

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Skôr áno

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Opatrenia na ochranu klímy V normálnej spoločnosti by to bol súboj o hodnotové témy medzi konzervatívnymi a liberálnymi politikmi. Kedže nežijeme v normálnej spoločnosti - kde sa ani nový ani starý politik nevedia spolu rozprávať - preto tu vládne takzvané mafianské prostredie. V pozadí rozhodujú takzvané biele kone, ktoré napríklad ťažia z nepotrestania trestných činov proti životnému prostrediu. A v popredí sa tu prezentuje akási imaginárna ochrana sociálnych istôt.
V normálnej spoločnosti by to bol súboj o hodnotové témy medzi konzervatívnymi a liberálnymi politikmi. Kedže nežijeme v normálnej spoločnosti - kde sa ani nový ani starý politik nevedia spolu rozprávať - preto tu vládne takzvané mafianské prostredie. V pozadí rozhodujú takzvané biele kone, ktoré napríklad ťažia z nepotrestania trestných činov proti životnému prostrediu. A v popredí sa tu prezentuje akási imaginárna ochrana sociálnych istôt.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Skôr nie

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Zodpovednosť za seba samého Liberalizácia podnikania znamenala na konci 80-tých rokov minuleho storočia možnost aplikovať progresívne podnikateľské nápady v relativnom suťažnom trhovom prostredí. Čo znamenalo pre slušných ľudí možnosť zabezpečiť seba a svoje okolie vyšším príjmom, ale aj možnosť niesť zodpovednosť za seba a svoju rodinu relatívne nezávisle od efektívnosti a produktivity práce orgánov verejnej moci.
Liberalizácia podnikania znamenala na konci 80-tých rokov minuleho storočia možnost aplikovať progresívne podnikateľské nápady v relativnom suťažnom trhovom prostredí. Čo znamenalo pre slušných ľudí možnosť zabezpečiť seba a svoje okolie vyšším príjmom, ale aj možnosť niesť zodpovednosť za seba a svoju rodinu relatívne nezávisle od efektívnosti a produktivity práce orgánov verejnej moci.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

minimálne

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Ako snaha ukryť reálnych vlastníkov

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Skôr áno pomože to. Ale k očisteniu biznisu od špekulantov v prvom rade je potrebné v maximálnej možnej miere žnížiť vplyv politikov na biznis. Napríklad sociálne inžierstvo v tvare minimálnych miezd, rekračných poukazov, atď. Biznis je potrebné očistiť aj od dotačných a subvenčných nerovností a zbytočných regulácií. Očistiť biznis je potrebné aj od kreatívnych súdnych rozhodnutí, ktoré minimálne slušne povedané sťažujú vymáhateľnosť.
Skôr áno pomože to. Ale k očisteniu biznisu od špekulantov v prvom rade je potrebné v maximálnej možnej miere žnížiť vplyv politikov na biznis. Napríklad sociálne inžierstvo v tvare minimálnych miezd, rekračných poukazov, atď. Biznis je potrebné očistiť aj od dotačných a subvenčných nerovností a zbytočných regulácií. Očistiť biznis je potrebné aj od kreatívnych súdnych rozhodnutí, ktoré minimálne slušne povedané sťažujú vymáhateľnosť.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Počul som o tom

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

skôr áno