Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Elko

Dušan Elko
managing partner | SAM Headhunting Slovakia

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate takzvanú prvú pomoc pre ekonomiku – opatrenia, ktoré vláda odsúhlasila minulý víkend?

06.04.2020

Sú prvým krokom správnym smerom Oceňujem, že prišli prvé opatrenia na pomoc ekonomike, verím, že nie sú posledné.
Oceňujem, že prišli prvé opatrenia na pomoc ekonomike, verím, že nie sú posledné.

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno Odvaha ktoréhokoľvek jedinca a rovnako tímu, ktorý sa podujíma prevziať moc v aktuálnej spoločensko-ekonomickej situácií a po rokoch babráctva, si zaslúži triezvy rešpek a prianie úspechu. Luxusných 100 dní na pokojný rozbeh totiž tentokrát v žiadnom prípade nedostane.
Odvaha ktoréhokoľvek jedinca a rovnako tímu, ktorý sa podujíma prevziať moc v aktuálnej spoločensko-ekonomickej situácií a po rokoch babráctva, si zaslúži triezvy rešpek a prianie úspechu. Luxusných 100 dní na pokojný rozbeh totiž tentokrát v žiadnom prípade nedostane.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Dvoma slovami: Trestuhodný populizmus
Dvoma slovami: Trestuhodný populizmus

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa Osobne si myslím, že je čas na nastavenie transparentných podmienok a transparetný výber dodávateľa. Keď budú podmienky transparentne nastavené, potom môžeme pokračovať aj so SkyToll pokiaľ to vyhrajú.
Osobne si myslím, že je čas na nastavenie transparentných podmienok a transparetný výber dodávateľa. Keď budú podmienky transparentne nastavené, potom môžeme pokračovať aj so SkyToll pokiaľ to vyhrajú.

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to dobrý predvolebný ťah na voličov Stále nedobudované diaľnice sú v očiach mnohých voličov symbolom nesplnených sľubov predchádzajúcich vlád. Ich rýchla dostavba môže byť preto jednoznačným signálom v zmysle „my, na rozdiel od tých pred nami, sľuby plníme“.
Stále nedobudované diaľnice sú v očiach mnohých voličov symbolom nesplnených sľubov predchádzajúcich vlád. Ich rýchla dostavba môže byť preto jednoznačným signálom v zmysle „my, na rozdiel od tých pred nami, sľuby plníme“.

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

výrazne Je tu viacero kategórií platiteľov, ktorí začnú platiť odvody z minimálnej mzdy. Verím, že ministerstvo zohľadnilo túto zmenu správania pri svojich výpočtoch.
Je tu viacero kategórií platiteľov, ktorí začnú platiť odvody z minimálnej mzdy. Verím, že ministerstvo zohľadnilo túto zmenu správania pri svojich výpočtoch.

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

rozhodne áno Podnikatelia, ktorí potrebujú vymazať neaktívne firmy určite takýto krok privítajú. Bude záležať od toho, či pôjde iba o administratívny úkon alebo dôjde výmazom aj k zániku záväzkov.
Podnikatelia, ktorí potrebujú vymazať neaktívne firmy určite takýto krok privítajú. Bude záležať od toho, či pôjde iba o administratívny úkon alebo dôjde výmazom aj k zániku záväzkov.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr áno Štrajk je legitímnou cestou len v prípade, že zlyhali všetky ostatné pokusy o riešenie problému. Navyše, ak nemá podporu verejnosti a nie je doňho zapojená absolútna väčšina dotknutých zamestnancov alebo členov záujmovej skupiny, má len malú šancu na úspech.
Štrajk je legitímnou cestou len v prípade, že zlyhali všetky ostatné pokusy o riešenie problému. Navyše, ak nemá podporu verejnosti a nie je doňho zapojená absolútna väčšina dotknutých zamestnancov alebo členov záujmovej skupiny, má len malú šancu na úspech.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

reality Reality sa ukazujú, ktoré napriek vysokej obstarávacej cene, že sú najvhodnejšie na udržanie dlhodobéj hodnoty aktív.
Reality sa ukazujú, ktoré napriek vysokej obstarávacej cene, že sú najvhodnejšie na udržanie dlhodobéj hodnoty aktív.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

skôr áno Myšlienka je to dobrá, problematickú však vidím definíciu konečného odberateľa. Počkajme si ako sa s tým popasujú naši susedia.
Myšlienka je to dobrá, problematickú však vidím definíciu konečného odberateľa. Počkajme si ako sa s tým popasujú naši susedia.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Tieto témy sú všeobecne populárne a ani jedna z nich ma neoslovuje dostatočne na to, aby som podľa nich volil politickú stranu.
Tieto témy sú všeobecne populárne a ani jedna z nich ma neoslovuje dostatočne na to, aby som podľa nich volil politickú stranu.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Nesúhlasím s ním, ide o neprimerané odvodové zaťaženie jedného vybraného sektora. A je logické, že banky tieto náklady premietnu do cien svojich služieb pre koncových klientov.
Nesúhlasím s ním, ide o neprimerané odvodové zaťaženie jedného vybraného sektora. A je logické, že banky tieto náklady premietnu do cien svojich služieb pre koncových klientov.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

výrazne Vnímam to ako výsledok krátkodobého a krátkozrakého plánovania, lebo vláda chce nielen osloviť voličov v predvolebnom boji, ale aj nahrádzať výpadky príjmov spôsobených zlým hospodárením. Z dlhodobého hľadiska, v čase "indikovaného" ochladenia ekonomiky to pravdepodobne spôsobí výpadky v príjmoch.
Vnímam to ako výsledok krátkodobého a krátkozrakého plánovania, lebo vláda chce nielen osloviť voličov v predvolebnom boji, ale aj nahrádzať výpadky príjmov spôsobených zlým hospodárením. Z dlhodobého hľadiska, v čase "indikovaného" ochladenia ekonomiky to pravdepodobne spôsobí výpadky v príjmoch.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie Máme to šťastie, že nie sme ich cielová skupina.
Máme to šťastie, že nie sme ich cielová skupina.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno V rozvinutých krajinách by to mala byť absolútna samozrejmosť.
V rozvinutých krajinách by to mala byť absolútna samozrejmosť.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne nie Plat by mal byť rovnaký. V konečnom dôsledku odmeňujeme za odvedenú prácu a tá sa pri pozícií nemení podľa regiónu.
Plat by mal byť rovnaký. V konečnom dôsledku odmeňujeme za odvedenú prácu a tá sa pri pozícií nemení podľa regiónu.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok Úvodné školenia trvajú síce približne len 1 mesiac, avšak úplná integrácia nového člena tímu trvá optimálne 12 mesiacov. Je to dané náročnosťou práce a vnútornými požiadavkami na kvalitu výkonu členov tímu.
Úvodné školenia trvajú síce približne len 1 mesiac, avšak úplná integrácia nového člena tímu trvá optimálne 12 mesiacov. Je to dané náročnosťou práce a vnútornými požiadavkami na kvalitu výkonu členov tímu.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr áno Áno, pre niektoré firmy, resp. vybrané sektory môže byť zvyšovanie miezd likvidačné pokiaľ navýšenie nepremietnu do cien svojich služieb resp. produktov.
Áno, pre niektoré firmy, resp. vybrané sektory môže byť zvyšovanie miezd likvidačné pokiaľ navýšenie nepremietnu do cien svojich služieb resp. produktov.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neplánujeme žiadne proaktívne opatrenia Neplánujeme, nakoľko neočakávam výrazné oslabenie trhu. Myslím si, že príde k prechodnému poklesu, ale nebude tak dramatický, ako sme zažili pred dekádou. Skôr budeme svedkami zreálnenia trhu, nakoľko súčastný stav vnímam ako prehriaty, aby spoločnosti mohli vykazovať výkony, ktoré sú dlhodobo neudržateľné.
Neplánujeme, nakoľko neočakávam výrazné oslabenie trhu. Myslím si, že príde k prechodnému poklesu, ale nebude tak dramatický, ako sme zažili pred dekádou. Skôr budeme svedkami zreálnenia trhu, nakoľko súčastný stav vnímam ako prehriaty, aby spoločnosti mohli vykazovať výkony, ktoré sú dlhodobo neudržateľné.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne nie Nie, naši klienti ani kandidáti na Instragram-e nie sú.
Nie, naši klienti ani kandidáti na Instragram-e nie sú.