Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Kalivoda

Tomáš Kalivoda
riaditeľ sekcie komerčného poistenia | Union poisťovňa, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok Zaškolenie nových zamestnancov u nás má viacero fáz. Plná integrácia do spoločnosti závisí od pozície, ale trvá aj viac ako 6 mesiacov. Pod plnou integráciou rozumieme nielen samostatný výkon práce v rámci svojej pozície, ale aj porozumenie celého fungovania spoločnosti a jej jednotlivých tímov.
Zaškolenie nových zamestnancov u nás má viacero fáz. Plná integrácia do spoločnosti závisí od pozície, ale trvá aj viac ako 6 mesiacov. Pod plnou integráciou rozumieme nielen samostatný výkon práce v rámci svojej pozície, ale aj porozumenie celého fungovania spoločnosti a jej jednotlivých tímov.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr áno

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie Mimoriadne podpory pre jediného zamestnávateľa by boli nebezpečný precedens, aj keď je pravdou, že by to nebolo prvý krát. Naopak by vláda mala hľadať systémové riešenia, ako podporovať investorov a podnikateľské prostredie na Slovensku ako také. Medzi iným aj opatrenia ako neustále zvyšovanie minimálnej mzdy majú za dôsledok strácanie konkurenceschopnosti Slovenska. V tomto prípade je to lacnejšia oceľ z Indie. Nabudúce to môžu byť lacnejšie servisné centrá (SSC), automobilová výroba, alebo niečo celkom iné. Treba podporovať konkurencieschopnosť Slovenska, nie následne sanovať jej absenciu.
Mimoriadne podpory pre jediného zamestnávateľa by boli nebezpečný precedens, aj keď je pravdou, že by to nebolo prvý krát. Naopak by vláda mala hľadať systémové riešenia, ako podporovať investorov a podnikateľské prostredie na Slovensku ako také. Medzi iným aj opatrenia ako neustále zvyšovanie minimálnej mzdy majú za dôsledok strácanie konkurenceschopnosti Slovenska. V tomto prípade je to lacnejšia oceľ z Indie. Nabudúce to môžu byť lacnejšie servisné centrá (SSC), automobilová výroba, alebo niečo celkom iné. Treba podporovať konkurencieschopnosť Slovenska, nie následne sanovať jej absenciu.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr áno

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Beriem to ako prvý krok k tomu, aby tieto odpady končili tam kde majú. Súčasne s tým ale treba navrhnúť systém podpory a motivácie pre podnikateľov vyrábať z recyklovaných odpadov, aby bol zabezpečený ich odbyt. Inak je to len presunutie odpadu z ulíc na skládky, čo má tiež svoju hodnotu, ale dlhodobé riešenie to nie je.
Beriem to ako prvý krok k tomu, aby tieto odpady končili tam kde majú. Súčasne s tým ale treba navrhnúť systém podpory a motivácie pre podnikateľov vyrábať z recyklovaných odpadov, aby bol zabezpečený ich odbyt. Inak je to len presunutie odpadu z ulíc na skládky, čo má tiež svoju hodnotu, ale dlhodobé riešenie to nie je.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno Každoročne ponúkame v letných mesiacoch študentom možnosť brigády. Kým pre väčšinu to je "uhorková sezóna", u nás je to naopak. Dôvodom je predaj cestovného poistenia, ktorý sa v letných mesiacoch prudko zvyšuje ruka v ruke s počtom dovolenkárov v zahraničí. Brigádnici nám v tomto období veľmi pomáhajú zvládnuť tento nápor bez sklzov. Rátame s nimi aj tento rok.
Každoročne ponúkame v letných mesiacoch študentom možnosť brigády. Kým pre väčšinu to je "uhorková sezóna", u nás je to naopak. Dôvodom je predaj cestovného poistenia, ktorý sa v letných mesiacoch prudko zvyšuje ruka v ruke s počtom dovolenkárov v zahraničí. Brigádnici nám v tomto období veľmi pomáhajú zvládnuť tento nápor bez sklzov. Rátame s nimi aj tento rok.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne Minimálne z pohľadu poisťovníctva nevnímam posledné tri roky ako obdobie, keď sa podnikateľské prostredie zlepšilo. Práve naopak. Sprísňujúce sa požiadavky a nové nariadenia zo strany Európskej únie, ako aj rýdzo slovenské legislatívne zmeny so zavedením poistného odvodu a neskôr poistnej dane hospodáreniu poisťovní minimálne nepomohli.
Minimálne z pohľadu poisťovníctva nevnímam posledné tri roky ako obdobie, keď sa podnikateľské prostredie zlepšilo. Práve naopak. Sprísňujúce sa požiadavky a nové nariadenia zo strany Európskej únie, ako aj rýdzo slovenské legislatívne zmeny so zavedením poistného odvodu a neskôr poistnej dane hospodáreniu poisťovní minimálne nepomohli.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Bezpochyby áno. Slovenská populácia starne, ľudí v dôchodkovom veku bude stále viac. Nebude to len podnikateľsky zaujímavý sektor, ale aj dôvod na veľmi obozretnú dlhodobú sociálnu politiku štátu s ohľadom na tento trend. Zastropovanie veku odchodu do dôchodku ako aj absencia systémovej podpory samosporiteľov na dôchodok práve túto sociálnu obozretnoť veľmi nepotvrdzuje.
Bezpochyby áno. Slovenská populácia starne, ľudí v dôchodkovom veku bude stále viac. Nebude to len podnikateľsky zaujímavý sektor, ale aj dôvod na veľmi obozretnú dlhodobú sociálnu politiku štátu s ohľadom na tento trend. Zastropovanie veku odchodu do dôchodku ako aj absencia systémovej podpory samosporiteľov na dôchodok práve túto sociálnu obozretnoť veľmi nepotvrdzuje.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

skôr nie

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne áno Viac sporiť bude musieť každý. Pretože dôchodky zo Sociálnej poisťovne sa bez inej zmeny po zastropovaní veku odchodu do dôchodku nevyhnutne znížia pre každého. A žiadny návrh ako predísť tomuto poklesu dôchodkov predložený nebol. Zrejme z dôvodu, že to budúcich dôchodcov dnes ešte tak "nepáli". Táto ústavná zmena je smutný príklad toho, ako ľahko sa dá zapredať budúcnosť pre trochu populistickej slávy v súčasnosti.
Viac sporiť bude musieť každý. Pretože dôchodky zo Sociálnej poisťovne sa bez inej zmeny po zastropovaní veku odchodu do dôchodku nevyhnutne znížia pre každého. A žiadny návrh ako predísť tomuto poklesu dôchodkov predložený nebol. Zrejme z dôvodu, že to budúcich dôchodcov dnes ešte tak "nepáli". Táto ústavná zmena je smutný príklad toho, ako ľahko sa dá zapredať budúcnosť pre trochu populistickej slávy v súčasnosti.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Prvky umelej inteligencie v automatizácií procesov využívame už dnes. V posledných rokoch sme "robotizovali" viacero administratívnych úkonov a so širším využívaním robotov rátame určite aj do budúcnosti.
Prvky umelej inteligencie v automatizácií procesov využívame už dnes. V posledných rokoch sme "robotizovali" viacero administratívnych úkonov a so širším využívaním robotov rátame určite aj do budúcnosti.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

skôr nie My sme už dokonca pripravení z pohľadu ich poisťovania - pri určení ceny poistenia motorových vozidiel už dnes zohľadňujeme aj elektrické alebo hybridné pohony. Počet elektromobilov je ale na Slovensku stále veľmi nízky. Z pohľadu našich služobných áut sa na to zatiaľ v bezprostrednej budúcnosti nechystáme, a to najmä kvôli kombinácií vyššej kúpnej ceny a kratšieho dojazdu týchto vozidiel. Oboje by sa však časom malo zmeniť a s tým aj naša chuť elektrifikovať naše firemné autá.
My sme už dokonca pripravení z pohľadu ich poisťovania - pri určení ceny poistenia motorových vozidiel už dnes zohľadňujeme aj elektrické alebo hybridné pohony. Počet elektromobilov je ale na Slovensku stále veľmi nízky. Z pohľadu našich služobných áut sa na to zatiaľ v bezprostrednej budúcnosti nechystáme, a to najmä kvôli kombinácií vyššej kúpnej ceny a kratšieho dojazdu týchto vozidiel. Oboje by sa však časom malo zmeniť a s tým aj naša chuť elektrifikovať naše firemné autá.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov Bol by som za zníženie odvodového zaťaženia tak na strane zamestnancov, ako aj zamestnávateľov. Podporilo by to nákupné správanie tak na strane fyzických, ako aj právnických osôb, čo by ekonomike len pomohlo.
Bol by som za zníženie odvodového zaťaženia tak na strane zamestnancov, ako aj zamestnávateľov. Podporilo by to nákupné správanie tak na strane fyzických, ako aj právnických osôb, čo by ekonomike len pomohlo.

Myslíte si, že služby motivačných koučov a mentorov by pre vašu firmu boli prínosné?

11.02.2019

skôr áno

V marci si Slováci budú voliť prezidenta. Na základe čoho si vyberiete svojho favorita? Budete sa rozhodovať aj podľa výsledkov predvolebných prieskumov?

04.02.2019

skôr nie Rozhodovať sa budem podľa volebného programu, charakteru a charizmy kandidáta. Z aktuálnych kandidátov zatiaľ žiadneho favorita nemám.
Rozhodovať sa budem podľa volebného programu, charakteru a charizmy kandidáta. Z aktuálnych kandidátov zatiaľ žiadneho favorita nemám.

Očakávate, že sa vašej firmy či organizácie nejako dotkne hospodárske spomalenie v Európe?

21.01.2019

Skôr áno

Myslíte si, že dlhoročný výkonný vládny politik ako Robert Fico je vhodným kandidátom na ústavného sudcu?

14.01.2019

Rozhodne nie Nie. Myslím si, že nie je. Po presune ministra financí do vedenia NBS je to ďalší prípad, keď sa na doteraz apolitickú funkciu presúva vrcholový politik. A rovno expremiér a predseda najväčšej politickej strany. O apolitickosti sa dá ťažko hovoriť. Navádza to dojem, že tieto pozície sú za odmenu, za zásluhy.
Nie. Myslím si, že nie je. Po presune ministra financí do vedenia NBS je to ďalší prípad, keď sa na doteraz apolitickú funkciu presúva vrcholový politik. A rovno expremiér a predseda najväčšej politickej strany. O apolitickosti sa dá ťažko hovoriť. Navádza to dojem, že tieto pozície sú za odmenu, za zásluhy.

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Skôr áno Aj keď väčšinu obchodných aktivít máme na Slovensku, máme aj dynamicky rastúcu pobočku poisťovne v Českej Republike. Jednotná mena by nám zjednodušila viaceré procesy a odstránila kurzové riziko.
Aj keď väčšinu obchodných aktivít máme na Slovensku, máme aj dynamicky rastúcu pobočku poisťovne v Českej Republike. Jednotná mena by nám zjednodušila viaceré procesy a odstránila kurzové riziko.

Bude podľa vás Gorila po nástenkovom tendri ďalšou kauzou, ktorá pošle do väzenia súčasných či bývalých politikov?

10.12.2018

Skôr áno Pri preukázaní viny v to dúfam. Považujem za správne, ak sa za zneužitie politického vplyvu a verejných financií na osobný prospech vyvodzuje zodpovednosť. Nie len politická. Túto formu korupcie, ktorá zásadne znižuje efektivitu verejného hospodárenia na úkor obohatenia jednotlivcov a skupín, je možné odstrániť len mimoriadnym dôrazom pri vyvodzovaní dôsledkov. Vrátane väzenia. Inak to ďalších kandidátov na "nástenkové tendre" neodradí. Žiaľ.
Pri preukázaní viny v to dúfam. Považujem za správne, ak sa za zneužitie politického vplyvu a verejných financií na osobný prospech vyvodzuje zodpovednosť. Nie len politická. Túto formu korupcie, ktorá zásadne znižuje efektivitu verejného hospodárenia na úkor obohatenia jednotlivcov a skupín, je možné odstrániť len mimoriadnym dôrazom pri vyvodzovaní dôsledkov. Vrátane väzenia. Inak to ďalších kandidátov na "nástenkové tendre" neodradí. Žiaľ.

Ako vnímate, že podpredseda vlády a člen vedenia najsilnejšej strany sa plánuje stať guvernérom apolitickej NBS?

03.12.2018

Negatívne NBS by mala byť mimo iného aj zdravou protiváhou a apolitickým odborným oponentom Ministerstvu financií, s cieľom dbať o zdravie celého finančného sektora. Takže tento avizovaný presun pána ministra na post šéfa NBS vnímam minimálne rozpačito.
NBS by mala byť mimo iného aj zdravou protiváhou a apolitickým odborným oponentom Ministerstvu financií, s cieľom dbať o zdravie celého finančného sektora. Takže tento avizovaný presun pána ministra na post šéfa NBS vnímam minimálne rozpačito.