Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Májeková

Elena Májeková
riaditeľka sekcie zdravotného poistenia | Union poisťovňa, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

skôr áno

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Uz sme v nasej spolocnosti zaviedli AI do viacetych procesov a urcite budeme v tom pokracovat.
Uz sme v nasej spolocnosti zaviedli AI do viacetych procesov a urcite budeme v tom pokracovat.

Bude podľa vás Gorila po nástenkovom tendri ďalšou kauzou, ktorá pošle do väzenia súčasných či bývalých politikov?

10.12.2018

Skôr nie

Ako vnímate, že podpredseda vlády a člen vedenia najsilnejšej strany sa plánuje stať guvernérom apolitickej NBS?

03.12.2018

Negatívne „Z pohľadu poisťovníctva sme sami veľmi zvedaví, ako pán minister plánuje zabezpečiť stabilitu finančného sektora na poste šéfa NBS po tom, čo ako minister prišiel s viacerými opatreniami, ktoré významne negatívne ovplyvnili hospodárenie finančných inštitúcií .“
„Z pohľadu poisťovníctva sme sami veľmi zvedaví, ako pán minister plánuje zabezpečiť stabilitu finančného sektora na poste šéfa NBS po tom, čo ako minister prišiel s viacerými opatreniami, ktoré významne negatívne ovplyvnili hospodárenie finančných inštitúcií .“

Vyšetruje sa podľa vás vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej dostatočne?

13.08.2018

skôr nie

Myslíte si, že odporúčania existujúcich zamestnancov (referral programy) môžu byť prínosné pre vašu firmu pri nábore nových pracovníkov?

06.08.2018

rozhodne áno Odporúčania zamestnancov sú v nábore nových pracovníkov veľmi účinnou cestou .
Odporúčania zamestnancov sú v nábore nových pracovníkov veľmi účinnou cestou .

Myslíte si, že racionalizácia siete nemocníc je správna cesta k skvalitneniu zdravotníctva?

12.02.2018

rozhodne áno Opatrenia ako koncentrácia špecifických činností do oblastných centier je v záujme bezpečnosti pacienta* a reprofilizácia regionálnych nemocníc na zariadenia dlhodobej starostlivosti zase v súlade s demografickým vývojom Slovenska. Zároveň sa zvýši efektivita vynakladania zdrojov tak v zdravotníctve ako aj v sociálnej oblasti. *vyšší počet výkonov = vyššia erudovanosť zdr. pracovníkov = nižšie riziko komplikácií
Opatrenia ako koncentrácia špecifických činností do oblastných centier je v záujme bezpečnosti pacienta* a reprofilizácia regionálnych nemocníc na zariadenia dlhodobej starostlivosti zase v súlade s demografickým vývojom Slovenska. Zároveň sa zvýši efektivita vynakladania zdrojov tak v zdravotníctve ako aj v sociálnej oblasti. *vyšší počet výkonov = vyššia erudovanosť zdr. pracovníkov = nižšie riziko komplikácií

Môže mať Slovensko kvalitné a zároveň efektívne nemocnice?

21.08.2017

rozhodne áno Niektoré nemocnice sú už dnes kvalitnejšie a efektívnejšie ako boli v minulosti.Je to však skôr "pocitové". Na objektívne posudzovanie musia byť stanovené kritéria kvality a efektivity (napr.finančná, personálna), ktoré umožnia aj benchmarking medzi nemocnicami. Dôležité je obsadenie stabilným a schopným manažmentom bez politického vplyvu, stanovením jeho zodpovednosti za vývoj a rozvoj nemocnice, so stanovenim cielov, KPIs a pod.
Niektoré nemocnice sú už dnes kvalitnejšie a efektívnejšie ako boli v minulosti.Je to však skôr "pocitové". Na objektívne posudzovanie musia byť stanovené kritéria kvality a efektivity (napr.finančná, personálna), ktoré umožnia aj benchmarking medzi nemocnicami. Dôležité je obsadenie stabilným a schopným manažmentom bez politického vplyvu, stanovením jeho zodpovednosti za vývoj a rozvoj nemocnice, so stanovenim cielov, KPIs a pod.

Míňate v súčasnosti viac peňazí na zážitky než na veci?

31.07.2017

skôr áno Vzhľadom na fakt, že radi aj s členmi mojej rodiny cestujeme a týmto spôsobom relaxujeme, väčšia časť zdrojov ide práve na tieto cestovateľské zážitky.
Vzhľadom na fakt, že radi aj s členmi mojej rodiny cestujeme a týmto spôsobom relaxujeme, väčšia časť zdrojov ide práve na tieto cestovateľské zážitky.

Čítali ste v poslednom čase nejakú zaujímavú knihu, ktorú by ste odporučili aj ostatným?

17.07.2017

Odporúčam knihu/knihy... (v poli na textový komentár prosím uveďte názov a autora) Odporúčam knihu Mengeleho dievča (autorky Stern Fischerová a Homolová Tóthová), čo je príbeh Slovenky zo židovskej rodiny, ktorá prežila obdobie prenasledovania židov a následne štyri koncentračné tábory. Čitateľ sa dozvie veľa zaujímavých a súčasne poučných informácii z daného obdobia.
Odporúčam knihu Mengeleho dievča (autorky Stern Fischerová a Homolová Tóthová), čo je príbeh Slovenky zo židovskej rodiny, ktorá prežila obdobie prenasledovania židov a následne štyri koncentračné tábory. Čitateľ sa dozvie veľa zaujímavých a súčasne poučných informácii z daného obdobia.

Myslíte si, že nedávno skončený štrajk vo Volkswagene Slovakia zvýši tlak na rast miezd aj v iných firmách?

10.07.2017

áno Využitie štrajku ako formy nátlaku na úpravu miezd, čo bol v médiách hodne propagovaný prípad VW, môže spôsobiť v spoločnostiach niekedy až nezmyslené/nebezpečné úpravy finančného ohodnotenia pracovníkov.
Využitie štrajku ako formy nátlaku na úpravu miezd, čo bol v médiách hodne propagovaný prípad VW, môže spôsobiť v spoločnostiach niekedy až nezmyslené/nebezpečné úpravy finančného ohodnotenia pracovníkov.

Myslíte si, že vláda spravila dostatočnú propagáciu a edukáciu pre zavedenie úradných elektronických schránok pre štatutárov firiem od 1. júla 2017?

19.06.2017

áno Myslím si, že propagácia bola dostatočná. Problém je skôr v ochote podnikateľov sa prispôsobiť novým technológiám. Určite by pomohlo, ak by štát elektronizoval viac svojich služieb.
Myslím si, že propagácia bola dostatočná. Problém je skôr v ochote podnikateľov sa prispôsobiť novým technológiám. Určite by pomohlo, ak by štát elektronizoval viac svojich služieb.

Bolo by podľa vás zrušenie Ľudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotlebu pre Slovensko prospešné?

05.06.2017

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Extrémizmus v politike je nebezpečný. Ak by prišlo navrhovaným spôsobom k zrušeniu strany zostáva riziko získania ďalších priaznivcov, ako aj prechod členov do novej strany. Je určite potrebné zrealizovať viacero legislatívnych krokov proti extrémizmu.
Extrémizmus v politike je nebezpečný. Ak by prišlo navrhovaným spôsobom k zrušeniu strany zostáva riziko získania ďalších priaznivcov, ako aj prechod členov do novej strany. Je určite potrebné zrealizovať viacero legislatívnych krokov proti extrémizmu.

Vláda dá tento rok na vysokoškolské vzdelávanie pol miliardy eur. Akú úlohu by mali vysoké školy pre spoločnosť splniť predovšetkým?

29.05.2017

príprava absolventov pre trh práce Potrebujeme našich mladých ľudí udržať v tejto krajine. Ak sa naše vysoké školstvo kvalitatívne nezlepší a naďalej bude jeho prioritou len naberanie veľkého množstva študentov, tak tu tí najlepší jednoducho nikdy neostanú. Školstvo by malo prejsť k prísnejšiemu výberu študentov a fokusu na kvalitu, nie kvantitu. Chýba nám aj prepojenie s praxou tak, aby po ukončení štúdia mohli byť mladí ľudia rýchlejšie prínosom po zapojení do pracovného procesu .
Potrebujeme našich mladých ľudí udržať v tejto krajine. Ak sa naše vysoké školstvo kvalitatívne nezlepší a naďalej bude jeho prioritou len naberanie veľkého množstva študentov, tak tu tí najlepší jednoducho nikdy neostanú. Školstvo by malo prejsť k prísnejšiemu výberu študentov a fokusu na kvalitu, nie kvantitu. Chýba nám aj prepojenie s praxou tak, aby po ukončení štúdia mohli byť mladí ľudia rýchlejšie prínosom po zapojení do pracovného procesu .

Považujete za správne, že o voľbe riaditeľa RTVS rozhodujú predstavitelia politických strán?

15.05.2017

rozhodne nie O tom sko zabezpečiť kvalitu do riadenia RTVS by mali rozhodovať odborníci a nevnášať do výberu politiku. Ak má občan považovať obsah verejnoprávnej televízie za objektívny a dôveryhodný, nemal by byť vo vedení človek napojený na žiadnu politickú stranu. Nehovoriac o tom, že RTVS potrebuje schopného manažéra a nie politického nominanta.
O tom sko zabezpečiť kvalitu do riadenia RTVS by mali rozhodovať odborníci a nevnášať do výberu politiku. Ak má občan považovať obsah verejnoprávnej televízie za objektívny a dôveryhodný, nemal by byť vo vedení človek napojený na žiadnu politickú stranu. Nehovoriac o tom, že RTVS potrebuje schopného manažéra a nie politického nominanta.

Ako vnímate návrh na povinné zverejňovanie ponúkaného platu v pracovných inzerátoch?

08.05.2017

skôr negatívne V sučasnosti skôr nie. Ide o komplexnejšiu vec- v súčasnosti nie je mzda všetko čo ponúkajú spoločnosti a rebriček hodnôt ludi závisí aj od výšky ponúkanej pozicie. Plat ako aj iné pracovné podmienky sú často upravované aj podľa individuálnych schopností kandidáta a dokonca sa môže stať, že mu je počas pohovoru ponúknutá iná, vhodnejšia pozícia, než na akú zareagoval. Tam, kde to trh žiadal zverejňujeme výšku platov už teraz - ide napríklad o pozíciu pracovníka zákazníckeho centra. Otázkou je tiež či sme pripravení na to, aby naše okolie vedelo výšku našej mzdy.
V sučasnosti skôr nie. Ide o komplexnejšiu vec- v súčasnosti nie je mzda všetko čo ponúkajú spoločnosti a rebriček hodnôt ludi závisí aj od výšky ponúkanej pozicie. Plat ako aj iné pracovné podmienky sú často upravované aj podľa individuálnych schopností kandidáta a dokonca sa môže stať, že mu je počas pohovoru ponúknutá iná, vhodnejšia pozícia, než na akú zareagoval. Tam, kde to trh žiadal zverejňujeme výšku platov už teraz - ide napríklad o pozíciu pracovníka zákazníckeho centra. Otázkou je tiež či sme pripravení na to, aby naše okolie vedelo výšku našej mzdy.