Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Janči

Juraj Janči
country manažér | Coface Slovakia, s.r.o., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

rozhodne nie Toto je jedna z mála vecí, ktorým nefandím, pretože viac ako 4 ĺudia v kancelárii predstavuje zvukový, teplotný a pachový smog. Jedná vec je stmeľovanie tímu a rýchla výmena informácií v rámci kolektívu ale zas riešiť každú chvílu virózy na pracovisku a hádky či pustiť alebo nepustiť klímu by sa mi nechcelo.
Toto je jedna z mála vecí, ktorým nefandím, pretože viac ako 4 ĺudia v kancelárii predstavuje zvukový, teplotný a pachový smog. Jedná vec je stmeľovanie tímu a rýchla výmena informácií v rámci kolektívu ale zas riešiť každú chvílu virózy na pracovisku a hádky či pustiť alebo nepustiť klímu by sa mi nechcelo.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Skôr nie Nie vždy a všade. V súčasnom hone na náklady sa firmy orientujú na lacné rýchlo nahraditeľné zdroje. Žiaľ stretávam sa často so skutočnosťou, že namiesto investovania do existujúcich zamestnancov firma radšej volí taktiku "čerstvej krvi".
Nie vždy a všade. V súčasnom hone na náklady sa firmy orientujú na lacné rýchlo nahraditeľné zdroje. Žiaľ stretávam sa často so skutočnosťou, že namiesto investovania do existujúcich zamestnancov firma radšej volí taktiku "čerstvej krvi".

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

rozhodne nie Cenotvorba by mala byť výhradnou záležitosťou medzi obchodnými partnermi a zákazníkmi. Daňové zaťaženie, priame či nepriame upravuje obchodné vzťahy dostatočne, všetko ostatné je už krivenie trhu.
Cenotvorba by mala byť výhradnou záležitosťou medzi obchodnými partnermi a zákazníkmi. Daňové zaťaženie, priame či nepriame upravuje obchodné vzťahy dostatočne, všetko ostatné je už krivenie trhu.

Máte pocit, že sa tento rok posunulo Slovensko ďalej z hľadiska budovania uvedomelej občianskej spoločnosti a silnejšieho právneho štátu?

17.12.2018

skôr nie Ako uvedomelá spoločnosť sme vyspeli, občania v poslednom čase ukázali, že sa vedia postaviť za svoje práva, avšak je to negované pretrvávajúcou slabou uplatnitelnostou práva, a signálmi arogancie štátnej moci.
Ako uvedomelá spoločnosť sme vyspeli, občania v poslednom čase ukázali, že sa vedia postaviť za svoje práva, avšak je to negované pretrvávajúcou slabou uplatnitelnostou práva, a signálmi arogancie štátnej moci.

Sú podľa vás rodinné podniky takým významným prvkom podnikateľského ekosystému Slovenska, aby sa nimi musel špeciálne zaoberať aj štát?

27.08.2018

neviem / nevyjadrujem sa / iné Neviem prečo sa to ohraničuje. Vláda by si mala všímať, ale ni za účelom výberu daní, všetky domáce podniky, to je jedno či sa jedná o rodinné alebo nie. Vytvorenie podnikateľskej strednej triedy je nosným pilierom každej krajiny, preto je pre mňa nepochopiteľné prečo vláda na to kašle viac ako 10 rokov.
Neviem prečo sa to ohraničuje. Vláda by si mala všímať, ale ni za účelom výberu daní, všetky domáce podniky, to je jedno či sa jedná o rodinné alebo nie. Vytvorenie podnikateľskej strednej triedy je nosným pilierom každej krajiny, preto je pre mňa nepochopiteľné prečo vláda na to kašle viac ako 10 rokov.

Mali by koaličné strany pokračovať vo vládnutí aj vzhľadom na vývoj posledných dní?

12.03.2018

rozhodne nie Táto vláda už definitívne stratila svoj mandát a každý súdny človek by sa mal vydať svojho mandátu vo vláde, na čele s premiérom. Ľudia by mali rozhodnúť v nových voľbách či chcú pokračovanie alebo reset.
Táto vláda už definitívne stratila svoj mandát a každý súdny človek by sa mal vydať svojho mandátu vo vláde, na čele s premiérom. Ľudia by mali rozhodnúť v nových voľbách či chcú pokračovanie alebo reset.

Ako by sa podľa vás mala slovenská vláda správať po zverejnení informácií o väzbách politikov Smeru na talianskych podnikateľov prepojených na mafiu?

05.03.2018

Ihneď pozastaviť funkcie všetkým politikom i verejným činiteľom spájaným s Talianmi blízkymi mafii V každej súdnej krajine by čo i len vo svetle podozrenia, išli mimo výkonu funkcie, všetci tí, čo sú spomínaní v súvislosti s akoukoľvek nekalou a kriminálnou činnosťou.
V každej súdnej krajine by čo i len vo svetle podozrenia, išli mimo výkonu funkcie, všetci tí, čo sú spomínaní v súvislosti s akoukoľvek nekalou a kriminálnou činnosťou.

Motivujete zamestnancov, aby v prípade choroby (chrípka) ostali doma a nenakazili ostatných na pracovisku?

19.02.2018

rozhodne áno V prvom rade zamestnanec by si mal v prvom rade chorobu riadne vyliečiť a nie pracovať z domu chorý. Každopádne podporujeme, tam kde je to technicky možné, flexibilitu miesta výkonu práce z domu, nakoľko okrem príjemného prostredia zamestnanca doma, firma z toho môže benefitovať aj z úspor prevádzkových nákladov.
V prvom rade zamestnanec by si mal v prvom rade chorobu riadne vyliečiť a nie pracovať z domu chorý. Každopádne podporujeme, tam kde je to technicky možné, flexibilitu miesta výkonu práce z domu, nakoľko okrem príjemného prostredia zamestnanca doma, firma z toho môže benefitovať aj z úspor prevádzkových nákladov.