Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Burza

Joseph M. Burza
prezident | Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike

Otázka Odpoveď Komentár

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

rozhodne áno Štrajk je v súčasnej spoločnosti jeden z najúčinnejších nástrojov na dosiahnutie cieľa! Samozrejme, že jeho úspech závisí v prvom rade od dobrej organizácie a predovšetkým od koordinácie. Slováci majú k štrajkom, na rozdiel od Kanaďanov alebo Francúzov, rozporuplný vzťah. Niektorí ho stále považujú za niečo protizákonné alebo prinajmenšom neetické. Je to pozostatok z minulého režimu, ako aj obdobia vysokej nezamestnanosti po revolúcii. Vysokú nezamestnanosť mnohí zamestnávatelia veľmi radi až nekontrolovateľne využívali vo svoj prospech. Právo na štrajk je jedným z najúčinnejších nástrojom boja proti útlaku a nadradenosti, boja za sociálnu spoločnosť a solidaritu.
Štrajk je v súčasnej spoločnosti jeden z najúčinnejších nástrojov na dosiahnutie cieľa! Samozrejme, že jeho úspech závisí v prvom rade od dobrej organizácie a predovšetkým od koordinácie. Slováci majú k štrajkom, na rozdiel od Kanaďanov alebo Francúzov, rozporuplný vzťah. Niektorí ho stále považujú za niečo protizákonné alebo prinajmenšom neetické. Je to pozostatok z minulého režimu, ako aj obdobia vysokej nezamestnanosti po revolúcii. Vysokú nezamestnanosť mnohí zamestnávatelia veľmi radi až nekontrolovateľne využívali vo svoj prospech. Právo na štrajk je jedným z najúčinnejších nástrojom boja proti útlaku a nadradenosti, boja za sociálnu spoločnosť a solidaritu.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

skôr áno Ochrana životného prostredia by mala byť nadradená nad vzostupné čísla hospodárskeho rastu. Nesmie sa však jednať o ochranu spornú ako to je napríklad v súčasnosti v automobilovom priemysle, kde sa lobisticky presadzuje len jeden typ pohonu. Kroky pri presadzovaní ochrany životného prostredia musia byť logické a racionálne a hlavne účinné. Je potrebné, aby sa uvažovalo v strednodobom a v dlhodobom výhľade. Ochrana životného prostredia v Kanade by mala byť v rôznych oblastiach dobrým príkladom aj pre Slovenskú republiku
Ochrana životného prostredia by mala byť nadradená nad vzostupné čísla hospodárskeho rastu. Nesmie sa však jednať o ochranu spornú ako to je napríklad v súčasnosti v automobilovom priemysle, kde sa lobisticky presadzuje len jeden typ pohonu. Kroky pri presadzovaní ochrany životného prostredia musia byť logické a racionálne a hlavne účinné. Je potrebné, aby sa uvažovalo v strednodobom a v dlhodobom výhľade. Ochrana životného prostredia v Kanade by mala byť v rôznych oblastiach dobrým príkladom aj pre Slovenskú republiku

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr áno Open space sa už niekoľko desaťročí úspešne používa v USA a Kanade. Open space je vhodný predovšetkým pre "akčné", kreatívne a flexibilné spoločnosti. Spolupracovníci sú bezprostrednom kontakte a nie je nutné tak často zvolávať meetingy. Pracovníci sú zároveň akoby pod určitým dohľadom. Nevýhodou open space su spoločnosti, respektíve pracoviská, kde zamestnanci potrebujú na svoju prácu dlhodobé sústredenie. Zároveň sa čiastočne jedná aj o zvyk. Mnoho pracovníkov, ktorí mali problémy s adaptáciou na open space, si po určitom čase na neho zvyknú a podávajú dobré výkony.
Open space sa už niekoľko desaťročí úspešne používa v USA a Kanade. Open space je vhodný predovšetkým pre "akčné", kreatívne a flexibilné spoločnosti. Spolupracovníci sú bezprostrednom kontakte a nie je nutné tak často zvolávať meetingy. Pracovníci sú zároveň akoby pod určitým dohľadom. Nevýhodou open space su spoločnosti, respektíve pracoviská, kde zamestnanci potrebujú na svoju prácu dlhodobé sústredenie. Zároveň sa čiastočne jedná aj o zvyk. Mnoho pracovníkov, ktorí mali problémy s adaptáciou na open space, si po určitom čase na neho zvyknú a podávajú dobré výkony.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne Za kanadské firmy, ktoré pôsobia na území Slovenska hodnotím ako chaotické, nepripravené a dosť často aj protichodné. Je zlé, že v mnohých rozhodnutí sa už premieta politický boj apozície blížiace sa parlamentné voľby. Negatívnu úlohu zohrávajú aj niektoré tendenčné rozhodnutia predsedu Národnej rady SR Andreja Danka.
Za kanadské firmy, ktoré pôsobia na území Slovenska hodnotím ako chaotické, nepripravené a dosť často aj protichodné. Je zlé, že v mnohých rozhodnutí sa už premieta politický boj apozície blížiace sa parlamentné voľby. Negatívnu úlohu zohrávajú aj niektoré tendenčné rozhodnutia predsedu Národnej rady SR Andreja Danka.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne áno Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike plánuje chce demonštrovať prechod svojho vozového parku na ekologickejšiu formu a dať tak jasný signál aj ostatným zahraničným komorám pôsobiacich na Slovensku. Od 1. júla 2021 chceme prejsť komplexne s celou svojou flotilou výhradne na elektrické automobily značky Tesla. Do 30. júna 2020 máme v pláne nakúpiť dva automobily Tesla Model S a do 30. júna 2021 dve vozidlá Tesla Model X.
Kanadská obchodná komora v Slovenskej republike plánuje chce demonštrovať prechod svojho vozového parku na ekologickejšiu formu a dať tak jasný signál aj ostatným zahraničným komorám pôsobiacich na Slovensku. Od 1. júla 2021 chceme prejsť komplexne s celou svojou flotilou výhradne na elektrické automobily značky Tesla. Do 30. júna 2020 máme v pláne nakúpiť dva automobily Tesla Model S a do 30. júna 2021 dve vozidlá Tesla Model X.

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie Už definícia štátnej spoločnosti jasne hovorí, že sa jedná o spoločnosť, ktorá zastupuje štát a nie nejakú ohraničenú skupinu ľudí. Slovenská republika má stále veľký problém s transparentnosťou v politike a s dodržiavaním základných etických noriem. V Kanade by takáto situácia ani nemohla nastať, lebo system ich jednoducho nepripustí. Slovensku sa síce ekonomicky relatívne darí, ale morálka a bezúhonnosť vo štátnej sfére výrazne absentuje.
Už definícia štátnej spoločnosti jasne hovorí, že sa jedná o spoločnosť, ktorá zastupuje štát a nie nejakú ohraničenú skupinu ľudí. Slovenská republika má stále veľký problém s transparentnosťou v politike a s dodržiavaním základných etických noriem. V Kanade by takáto situácia ani nemohla nastať, lebo system ich jednoducho nepripustí. Slovensku sa síce ekonomicky relatívne darí, ale morálka a bezúhonnosť vo štátnej sfére výrazne absentuje.

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

rozhodne nie V Kanade sú zásahy do cenotvorby obchodných reťazcov nemysliteľné. Štát by sa mal starať len o zabezpečenie "zdravej! fair play konkurencie. Mal by dohliadať na dodržiavanie hygienických noriem, zdravotnej nezávadnosti prodoktov, vyplácania príplatkov za prácu v noci a počas štátnych sviatkov, atď. V trhovej ekonomike by nemali mať miesto žiadne populistické a ani politické štátne zásahy. V konečnom dôsledku nato totiž doplatí práve spotrebiteľ...
V Kanade sú zásahy do cenotvorby obchodných reťazcov nemysliteľné. Štát by sa mal starať len o zabezpečenie "zdravej! fair play konkurencie. Mal by dohliadať na dodržiavanie hygienických noriem, zdravotnej nezávadnosti prodoktov, vyplácania príplatkov za prácu v noci a počas štátnych sviatkov, atď. V trhovej ekonomike by nemali mať miesto žiadne populistické a ani politické štátne zásahy. V konečnom dôsledku nato totiž doplatí práve spotrebiteľ...

Myslíte si, že dlhoročný výkonný vládny politik ako Robert Fico je vhodným kandidátom na ústavného sudcu?

14.01.2019

Skôr nie V Kanade nie je spoločensky možné, aby politik, ktorý vedome kryl mnohé kauzy spojené s kriminálnou činnosťou, bol akceptovaný na významný post. Róbertovi Ficovi určite nechýbajú odborné kvality, ale výrazne postráda morálny kredit. A práve vysoké posty v súdnictve by mali byť jasným príkladom bezúhonnosti a zárukou dôsledného dodržiavania právneho systému. Ako všetci vieme z náhravky Gorila, právny systém je na Slovensku skorumpovaný. A je to aj veľkou zásluhou práve Róberta Fica. Aj keď je tu otázka, či by v inej významnej funkcii neškodil ešte viac...
V Kanade nie je spoločensky možné, aby politik, ktorý vedome kryl mnohé kauzy spojené s kriminálnou činnosťou, bol akceptovaný na významný post. Róbertovi Ficovi určite nechýbajú odborné kvality, ale výrazne postráda morálny kredit. A práve vysoké posty v súdnictve by mali byť jasným príkladom bezúhonnosti a zárukou dôsledného dodržiavania právneho systému. Ako všetci vieme z náhravky Gorila, právny systém je na Slovensku skorumpovaný. A je to aj veľkou zásluhou práve Róberta Fica. Aj keď je tu otázka, či by v inej významnej funkcii neškodil ešte viac...

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Rozhodne áno Kanadské firmy, ktoré pôsobia v na Slovensku a v krajinách strednej Európy, respektíve, ktoré sú členmi Kanadskej obchodnej komory v Slovenskej republike by určite privítali euro. Mať v na takom malom geografickom priestore toľko mien, znevýhodňuje obchodnú výmenu s Kanadou a inými veľkými ekonomikami.. Kanada by určite privítala, keby aj ostatne krajiny V4 prijali euro. Zjednodušilo by sa zúčtovanie a administratíva. Zvýšila by sa menová stabilita a znížila kurzová volatilita.
Kanadské firmy, ktoré pôsobia v na Slovensku a v krajinách strednej Európy, respektíve, ktoré sú členmi Kanadskej obchodnej komory v Slovenskej republike by určite privítali euro. Mať v na takom malom geografickom priestore toľko mien, znevýhodňuje obchodnú výmenu s Kanadou a inými veľkými ekonomikami.. Kanada by určite privítala, keby aj ostatne krajiny V4 prijali euro. Zjednodušilo by sa zúčtovanie a administratíva. Zvýšila by sa menová stabilita a znížila kurzová volatilita.

Máte pocit, že sa tento rok posunulo Slovensko ďalej z hľadiska budovania uvedomelej občianskej spoločnosti a silnejšieho právneho štátu?

17.12.2018

skôr áno

Ako vnímate, že podpredseda vlády a člen vedenia najsilnejšej strany sa plánuje stať guvernérom apolitickej NBS?

03.12.2018

Negatívne V Kanade by bola považovaná takáto "rošáda " na významnej nadstraníckej funkcii ako je guvernér Národnej banky Slovenska za politickú "machináciu", ktorá priamo ohrozuje demokraciu a jej uplatňovanie v praxi. V Kanade by bolo nemysliteľné, aby sa riadne zvolený guvernér dobrovoľne vzdal funkcie už dva roky pred uplynutím svojho funkčného obdobia. A to vopred vybranému straníckemu kádru. A to ešte v čase, keď sa stále viac preukazuje prepojenie popredných predstaviteľov strany SMER na kriminálne prostredie. Takéto konanie hrubo poškodzuje vieru Slovákov k štátnemu systému a neprípustne "šliape" po demokracii. Pokiaľ budú takéto kroky možné a prípustné, tak je veľkým otáznikom, čo sa vlastne vybojovalo na Slovensku v roku 1989 !
V Kanade by bola považovaná takáto "rošáda " na významnej nadstraníckej funkcii ako je guvernér Národnej banky Slovenska za politickú "machináciu", ktorá priamo ohrozuje demokraciu a jej uplatňovanie v praxi. V Kanade by bolo nemysliteľné, aby sa riadne zvolený guvernér dobrovoľne vzdal funkcie už dva roky pred uplynutím svojho funkčného obdobia. A to vopred vybranému straníckemu kádru. A to ešte v čase, keď sa stále viac preukazuje prepojenie popredných predstaviteľov strany SMER na kriminálne prostredie. Takéto konanie hrubo poškodzuje vieru Slovákov k štátnemu systému a neprípustne "šliape" po demokracii. Pokiaľ budú takéto kroky možné a prípustné, tak je veľkým otáznikom, čo sa vlastne vybojovalo na Slovensku v roku 1989 !

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

subjektívny pocit šťastia V Kanade sa životná úroveň často meria pocitom šťastia, respektíve spokojnosti. Spokojnosť znamená nielen výšku príjmu, ale aj úroveň zdravotnej starostlivosti, úroveň vzdelania, bezpečnosti, dôvery voči systému, vyspelosť demokracie a úroveň ochrany životného prostredia. Práve Kanada sa pozdĺa OSN 7-krát umiestnila na prvom mieste ako krajina s najlepšími životnými podmienkami na svete.
V Kanade sa životná úroveň často meria pocitom šťastia, respektíve spokojnosti. Spokojnosť znamená nielen výšku príjmu, ale aj úroveň zdravotnej starostlivosti, úroveň vzdelania, bezpečnosti, dôvery voči systému, vyspelosť demokracie a úroveň ochrany životného prostredia. Práve Kanada sa pozdĺa OSN 7-krát umiestnila na prvom mieste ako krajina s najlepšími životnými podmienkami na svete.

Zažili ste niekedy v podnikaní nátlak, kde by niekto využíval v konkurenčnom boji politický, prípadne iný mocenský vplyv?

22.10.2018

skôr áno Kanadské spoločnosti, ktoré pôsobili, pôsobia alebo mali záujem pôsobiť na území Slovenskej republiky, sa žiaľ stretli v podnikateľskom prostredí aj s mnohými nekalými praktikami. Pri štátnych zákazkách sa rozhodovalo často v prospech vopred vybranej firmy alebo sa nepriamo vyžadovala "zvláštna dohoda" so zástupcami alebo neoficiálnymi sprostredkovateľmi zadávateľa. Podmienky verejných súťaží sa dodatočne menili a zneprehľadňovali alebo boli "šité na mieru" už konkrétnej spoločnosti.
Kanadské spoločnosti, ktoré pôsobili, pôsobia alebo mali záujem pôsobiť na území Slovenskej republiky, sa žiaľ stretli v podnikateľskom prostredí aj s mnohými nekalými praktikami. Pri štátnych zákazkách sa rozhodovalo často v prospech vopred vybranej firmy alebo sa nepriamo vyžadovala "zvláštna dohoda" so zástupcami alebo neoficiálnymi sprostredkovateľmi zadávateľa. Podmienky verejných súťaží sa dodatočne menili a zneprehľadňovali alebo boli "šité na mieru" už konkrétnej spoločnosti.

Myslíte si, že za kvalitu či nekvalitu vzdelávania sú viac zodpovední učitelia alebo politici?

15.10.2018

Skôr politici Dlhodobým problémom slovenského školstva je v prvom rade finančná poddimenzovanosť. Vyštudovaní pedagógovia sa z veľkej časti presunú do lukratívnejších odborov. Slovenské školstvo je na rozdiel od kanadského oveľa viac zamerané na teoretické poznatky a oveľa menej na samostatnosť a kreativitu študentov a žiakov. V prípade vysokoškolského školstva vidíme problém v zlom rozdeľovaní financií, bez zohľadňovanie na kvalitu škôl. Ďalej vidíme problém v slabom zapájaní odborníkov praxe do vyučovania a v systéme udeľovania profesorských titulov. "Doživotné" profesúry Kanada pokladá za historický prežitok. Ako problém slovenského vysokého školstva vidíme aj veľmi malý podiel výskumu na financovaní univerzít. Je to jeden z dôvodov zlého rankingu slovenských univerzít. Kanada ma napríklad v rámci 50 najlepších univerzít až troch zástupcov.
Dlhodobým problémom slovenského školstva je v prvom rade finančná poddimenzovanosť. Vyštudovaní pedagógovia sa z veľkej časti presunú do lukratívnejších odborov. Slovenské školstvo je na rozdiel od kanadského oveľa viac zamerané na teoretické poznatky a oveľa menej na samostatnosť a kreativitu študentov a žiakov. V prípade vysokoškolského školstva vidíme problém v zlom rozdeľovaní financií, bez zohľadňovanie na kvalitu škôl. Ďalej vidíme problém v slabom zapájaní odborníkov praxe do vyučovania a v systéme udeľovania profesorských titulov. "Doživotné" profesúry Kanada pokladá za historický prežitok. Ako problém slovenského vysokého školstva vidíme aj veľmi malý podiel výskumu na financovaní univerzít. Je to jeden z dôvodov zlého rankingu slovenských univerzít. Kanada ma napríklad v rámci 50 najlepších univerzít až troch zástupcov.

Je podľa Vás na Slovensku dosť odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí, ktorí by mohli kandidovať do Ústavného súdu?

08.10.2018

skôr áno Bezúhonných kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR je podľa môjho názoru dosť. Ide však o to, či sa práve títo kandidáti dostanú do užšieho výberu. Malo by sa jednať o osoby nezávislé od vplyvov politických skupín, s absolútne bezúhonnou minulosťou. Čiže aj podozrenie z korupcie alebo nezávislosti, by malo znamenať diskvalifikáciu kandidáta. Hlavným problémom Slovenska je ešte stále málo transparentný a často skorumpovaný systém. Tento systém je tak hlboko zakorenený v spoločnosti, že je jedno, či je pri moci súčasná politická garnitúra alebo by to bol nesúrodý "zlepenec" súčasnej opozície. Aj Kanada má problémy s morálnou bezúhonnosťou, ale jedná sa len o ojedinelé javy, ktoré nie sú akceptované kanadským systémom. Práve kanadský súdny systém vyniká svojou nezávislosťou a odbornosťou sudcov.
Bezúhonných kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR je podľa môjho názoru dosť. Ide však o to, či sa práve títo kandidáti dostanú do užšieho výberu. Malo by sa jednať o osoby nezávislé od vplyvov politických skupín, s absolútne bezúhonnou minulosťou. Čiže aj podozrenie z korupcie alebo nezávislosti, by malo znamenať diskvalifikáciu kandidáta. Hlavným problémom Slovenska je ešte stále málo transparentný a často skorumpovaný systém. Tento systém je tak hlboko zakorenený v spoločnosti, že je jedno, či je pri moci súčasná politická garnitúra alebo by to bol nesúrodý "zlepenec" súčasnej opozície. Aj Kanada má problémy s morálnou bezúhonnosťou, ale jedná sa len o ojedinelé javy, ktoré nie sú akceptované kanadským systémom. Práve kanadský súdny systém vyniká svojou nezávislosťou a odbornosťou sudcov.

Myslíte si, že Slováci sporia v dostatočnej miere a správnym spôsobom?

01.10.2018

skôr nie Slováci na rozdiel od Kanaďanov sporia menej a volia skôr konzervatívny spôsob. To znamená, že pri sporení preferujú viac terminované vklady v bankách. V Kanade je oveľa väčšia miera úspor v cenných papieroch a to hlavne v akciách. Slováci majú v porovnaní s Kanaďanmi aj výrazne nižšiu priemernú výšku úspor na obyvateľa Rozdiel je daný nielen silou ekonomiky, ale aj tradíciami a oveľa dlhším fungovaním trhového hospodárstva.
Slováci na rozdiel od Kanaďanov sporia menej a volia skôr konzervatívny spôsob. To znamená, že pri sporení preferujú viac terminované vklady v bankách. V Kanade je oveľa väčšia miera úspor v cenných papieroch a to hlavne v akciách. Slováci majú v porovnaní s Kanaďanmi aj výrazne nižšiu priemernú výšku úspor na obyvateľa Rozdiel je daný nielen silou ekonomiky, ale aj tradíciami a oveľa dlhším fungovaním trhového hospodárstva.

Myslíte si, že zmena zákona prostredníctvom legislatívneho „prílepku“ k úplne inému zákonu by mala byť ústavným súdom zakázaná?

24.09.2018

rozhodne áno V Kanade sú takéto legislatívne machinácie už dlhé obdobie zakázané. Kanada je známa svojou demokraciou, legislatívnou stabilitou a hlavne veľmi nízkou mierou korupcie. Berme si teda v tomto prípade príklad z Českej republiky. Je potrebne urýchlene ozdraviť právny systém Slovenskej republiky, ktorý je dlhšie obdobie kritizovaný nielen domácimi, ale aj zahraničnými podnikateľskými subjektami.
V Kanade sú takéto legislatívne machinácie už dlhé obdobie zakázané. Kanada je známa svojou demokraciou, legislatívnou stabilitou a hlavne veľmi nízkou mierou korupcie. Berme si teda v tomto prípade príklad z Českej republiky. Je potrebne urýchlene ozdraviť právny systém Slovenskej republiky, ktorý je dlhšie obdobie kritizovaný nielen domácimi, ale aj zahraničnými podnikateľskými subjektami.

Vláda uvoľňuje pravidlá pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ. Pocítili ste ako zamestnávateľ zjednodušenie tohto procesu?

28.05.2018

Skôr nie Ako prezident Kanadskej obchodnej komory, ktorá združuje kanadské spoločnosti pôsobiace na Slovensku môžem prehlásiť, že kroky slovenskej vlády sú nedostatočné a prichádzajú s veľkým časovým oneskorením. Treba otvorene priznať, že slovenský pracovný trh nie je zahraničných robotníkov a špecialistov atraktívny. Vláda by mala realizovať včasne a predvídavé a hlavne aktívne kroky a nie formálne po "funuse". Kroky slovenskej vlády by mali byť v prvom rade v spolupráci so zamestnávateľmi a nie byť autonómne. Treba si vziať príklad z Kanady, kde výborne fungujú nielen federálne programy, ale predovšetkým provinčné. Kanadské provincie sami aktívne organizujú stretnutia po celom svete nielen informatívne, ale predovšetkým stretnutia s kanadskými zamestnávateľmi. To je správna cesta.
Ako prezident Kanadskej obchodnej komory, ktorá združuje kanadské spoločnosti pôsobiace na Slovensku môžem prehlásiť, že kroky slovenskej vlády sú nedostatočné a prichádzajú s veľkým časovým oneskorením. Treba otvorene priznať, že slovenský pracovný trh nie je zahraničných robotníkov a špecialistov atraktívny. Vláda by mala realizovať včasne a predvídavé a hlavne aktívne kroky a nie formálne po "funuse". Kroky slovenskej vlády by mali byť v prvom rade v spolupráci so zamestnávateľmi a nie byť autonómne. Treba si vziať príklad z Kanady, kde výborne fungujú nielen federálne programy, ale predovšetkým provinčné. Kanadské provincie sami aktívne organizujú stretnutia po celom svete nielen informatívne, ale predovšetkým stretnutia s kanadskými zamestnávateľmi. To je správna cesta.

Ako ste vyhodnotili vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku, že už nebude kandidovať v prezidentských voľbách?

21.05.2018

Pripravuje vlastnú politickú stranu Kanada je bolo prekvapená, keď najobľúbenejší slovenský politik a najobľúbenejší prezident v histórii samostatnej Slovenskej republiky sa dobrovoľne nebude uchádzať o post prezidenta v ďalšom volebnom období. Andrej Kiska je v Kanade považovaný za progresívneho a moderného prezidenta. Spomedzi všetkých prezidentov krajín Vyšehradskej štvorka bol v Kanade určite najpopulárnejší. Ideálny scenár by bol, keby prezident založil vlastnú stranu, využil by svoju popularitu a hodnovernosť a táto strana by vyhrala budúcoročné parlamentné voľby. Spolu so súčasným lídrom pravice, stranou SAS, by Kiskova strana vytvorila novú pravicovú vládu. Slovenská republika potrebuje silnú a stabilnú pravicovú vládu a nie núdzovo a účelovo vytvorený zlepenec z piatich alebo šiestich pravicových strán.
Kanada je bolo prekvapená, keď najobľúbenejší slovenský politik a najobľúbenejší prezident v histórii samostatnej Slovenskej republiky sa dobrovoľne nebude uchádzať o post prezidenta v ďalšom volebnom období. Andrej Kiska je v Kanade považovaný za progresívneho a moderného prezidenta. Spomedzi všetkých prezidentov krajín Vyšehradskej štvorka bol v Kanade určite najpopulárnejší. Ideálny scenár by bol, keby prezident založil vlastnú stranu, využil by svoju popularitu a hodnovernosť a táto strana by vyhrala budúcoročné parlamentné voľby. Spolu so súčasným lídrom pravice, stranou SAS, by Kiskova strana vytvorila novú pravicovú vládu. Slovenská republika potrebuje silnú a stabilnú pravicovú vládu a nie núdzovo a účelovo vytvorený zlepenec z piatich alebo šiestich pravicových strán.

Po rokoch odlivu Slovákov do zahraničia sa začali vo výraznejšej miere vracať domov. Možno považovať za dôvod reformnú politiku vlády Roberta Fica?

16.04.2018

skôr nie Vracajú sa skôr Slováci pôsobiaci vo veľkej Británii a súvisí to s odtrhnutím Británie od Európskej Únie. V prípade Kanady je tendencia opačná a odliv Slovákov do Kanady je stále veľmi veľký. Je to spôsobene tým, že Kanada prijíma už dlhí čas najväčší počet imigrantov na svete. Ďalším dôvodom je to, že Kanada bola podľa OSN niekoľkokrát vyhlásená ako krajina s najlepšími životnými podmienkami na svete a mestá ako Vancouver, Toronto a Calgary už mnoho rokov kraľujú ako najlepšie mestá pre život na svete. V neposlednom rade vyplýva na odliv Slovákov do Kanady aj kanadský vládny program International Experience Canada (Zažite Kanadu!). Tento veľmi jednoduchý, podmienkami nenáročný vládny program umožňuje Slovákom do 36 rokov jeden rok legálne pracovať v Kanade, s možnosťou predĺženia si pracovného povolenia alebo žiadania o trvalý pobyt v Kanade a neskôr o kanadské občianstvo. Kanada umožňuje, aby si Slováci ponechali aj pôvodne slovenské občianstvo.
Vracajú sa skôr Slováci pôsobiaci vo veľkej Británii a súvisí to s odtrhnutím Británie od Európskej Únie. V prípade Kanady je tendencia opačná a odliv Slovákov do Kanady je stále veľmi veľký. Je to spôsobene tým, že Kanada prijíma už dlhí čas najväčší počet imigrantov na svete. Ďalším dôvodom je to, že Kanada bola podľa OSN niekoľkokrát vyhlásená ako krajina s najlepšími životnými podmienkami na svete a mestá ako Vancouver, Toronto a Calgary už mnoho rokov kraľujú ako najlepšie mestá pre život na svete. V neposlednom rade vyplýva na odliv Slovákov do Kanady aj kanadský vládny program International Experience Canada (Zažite Kanadu!). Tento veľmi jednoduchý, podmienkami nenáročný vládny program umožňuje Slovákom do 36 rokov jeden rok legálne pracovať v Kanade, s možnosťou predĺženia si pracovného povolenia alebo žiadania o trvalý pobyt v Kanade a neskôr o kanadské občianstvo. Kanada umožňuje, aby si Slováci ponechali aj pôvodne slovenské občianstvo.