Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Kupčo

Vladimír Kupčo
CEO | VNET, a.s., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Súkromné firmy podporené vhodnou legislatívou

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne áno Evidujeme nedostatok niektorých koncových telekomunikačných zariadení z číny.
Evidujeme nedostatok niektorých koncových telekomunikačných zariadení z číny.

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

výrazne Vnímam to ako nespravodlivé.
Vnímam to ako nespravodlivé.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne nie Pokiaľ bude na trhu viac poisťovní a viac prevádzkovateľov nemocníc, tak som presvedčený, že toto problém nebude. Je to podobná situácia ako keby výrobca automobilov prevádzkoval aj sieť autoservisov a poskytoval aj havarijné poistenie. Pokiaľ by mal zákazník na výber, tak to vôbec nie je problém, naopak môžu nastať úspory (napríklad menej poistných podvodov s opravami áut alebo podvodov s použitím neoriginálnych dielov pri oprave a podobne). Preto pokiaľ budú existovať aj iné zdravotné poisťovne a bude aj iný prevádzkovateľ nemocníc (napr. štát), tak sa každý občan môže slobodne rozhodnúť, či sa zverí do systému štátu alebo do systému Penty. Obmedziť treba však prípadný vplyv takéhoto subjektu na regulačné orgány, ministerstvo zdravotníctva alebo nemocnice. Domnievam sa preto, že pokiaľ bude štát prevádzkovať štátnu zdravotnú poisťovňu a štátnu sieť nemocníc, tak sa nemáme čoho obávať. Naopak, nastane konkurenčné prostredie. Spomeňte si na to ako sa zobudili štátne železnice, keď prišli súkromné vlaky. Konkurenčné prostredie zlepšuje služby.
Pokiaľ bude na trhu viac poisťovní a viac prevádzkovateľov nemocníc, tak som presvedčený, že toto problém nebude. Je to podobná situácia ako keby výrobca automobilov prevádzkoval aj sieť autoservisov a poskytoval aj havarijné poistenie. Pokiaľ by mal zákazník na výber, tak to vôbec nie je problém, naopak môžu nastať úspory (napríklad menej poistných podvodov s opravami áut alebo podvodov s použitím neoriginálnych dielov pri oprave a podobne). Preto pokiaľ budú existovať aj iné zdravotné poisťovne a bude aj iný prevádzkovateľ nemocníc (napr. štát), tak sa každý občan môže slobodne rozhodnúť, či sa zverí do systému štátu alebo do systému Penty. Obmedziť treba však prípadný vplyv takéhoto subjektu na regulačné orgány, ministerstvo zdravotníctva alebo nemocnice. Domnievam sa preto, že pokiaľ bude štát prevádzkovať štátnu zdravotnú poisťovňu a štátnu sieť nemocníc, tak sa nemáme čoho obávať. Naopak, nastane konkurenčné prostredie. Spomeňte si na to ako sa zobudili štátne železnice, keď prišli súkromné vlaky. Konkurenčné prostredie zlepšuje služby.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Ako snaha ukryť reálnych vlastníkov

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Áno. Poškodzovanie životného prostredia, je negatívna externalita, ktorá dnes často nie je zachytená v nákladoch. Zachytená a spoplatnená je u veľkých znečisťovateľov, ktorí si musia kupovať emisné povolenky. Ak sa podarí správne nastaviť spoplatnenie (zdanenie) takýchto externalít, vznikne spravodlivá ekonomická motivácia hospodársky napredovať spôsobom, ktorý životné prostredie nepoškodzuje, resp. poškodzuje menej. Pri vhodnom nastavení, ktoré by nedeformovalo hospodársku súťaž (nemôže sa jednať o dotácie čerpané na základe výziev a pridelované individuálne, ale musí ísť o plošne účinné opatrenia), tak môže byť vývoj hospodárstva smerovaný tak, že o niekoľko rokov bude hospodárstvo takejto krajiny lepšie konkurencie schopné aj voči krajinám, kde takéto pravidlá prijmú až neskôr. Dobrým príkladom nám môže byť pokrok číny v oblasti obnoviteľných zdrojov elektrickej energie. Vďaka správne nastavenej politike daní a dotácií sa čínske hospodárstvo stáva globálnym lídrom v tejto oblasti a zároveň sa v samotnej číne z dlhodobého hľadiska znižuje poškodzovanie životného prostredia.
Áno. Poškodzovanie životného prostredia, je negatívna externalita, ktorá dnes často nie je zachytená v nákladoch. Zachytená a spoplatnená je u veľkých znečisťovateľov, ktorí si musia kupovať emisné povolenky. Ak sa podarí správne nastaviť spoplatnenie (zdanenie) takýchto externalít, vznikne spravodlivá ekonomická motivácia hospodársky napredovať spôsobom, ktorý životné prostredie nepoškodzuje, resp. poškodzuje menej. Pri vhodnom nastavení, ktoré by nedeformovalo hospodársku súťaž (nemôže sa jednať o dotácie čerpané na základe výziev a pridelované individuálne, ale musí ísť o plošne účinné opatrenia), tak môže byť vývoj hospodárstva smerovaný tak, že o niekoľko rokov bude hospodárstvo takejto krajiny lepšie konkurencie schopné aj voči krajinám, kde takéto pravidlá prijmú až neskôr. Dobrým príkladom nám môže byť pokrok číny v oblasti obnoviteľných zdrojov elektrickej energie. Vďaka správne nastavenej politike daní a dotácií sa čínske hospodárstvo stáva globálnym lídrom v tejto oblasti a zároveň sa v samotnej číne z dlhodobého hľadiska znižuje poškodzovanie životného prostredia.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne áno Zjednocovať platy naprieč rozdielnymi regiónmi je ako vyslať pracovníka na služobnú cestu a platiť mu diéty podľa ceny jedla v jeho domácej krajine. Plat je cena za prácu. V trhovom hospodárstve určuje cenu dopyt a ponuka, teda trh práce. Slovensko nie je jeden homogénny trh práce, existujú regionálne rozdiely, máme preto viac trhov práce. Práve nižšia cena práce v menej rozvinutých regiónoch je magnetom pre investície do týchto regiónov, ktoré následne prispievajú k znižovaniu nezamestnanosti a tým k zvyšovaniu ceny práce v takýchto regiónoch. Rozdielne výšky platov sú preto nie len prirodzené, ale aj ekonomicky prospešné pre rozvoj daného regiónu. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by niektorý zamestnávateľ, či už súkromný alebo štátny, mal umelo zjednocovať cenu práce naprieč rozdielnymi regiónmi. To by nebola spravodlivosť, ale nemiestne a nespravodlivé rovnostárstvo. Platy štátnych zamestnancov by podľa môjho názoru mali byť upravené koeficientom rozvinutosti okresu alebo kraja.
Zjednocovať platy naprieč rozdielnymi regiónmi je ako vyslať pracovníka na služobnú cestu a platiť mu diéty podľa ceny jedla v jeho domácej krajine. Plat je cena za prácu. V trhovom hospodárstve určuje cenu dopyt a ponuka, teda trh práce. Slovensko nie je jeden homogénny trh práce, existujú regionálne rozdiely, máme preto viac trhov práce. Práve nižšia cena práce v menej rozvinutých regiónoch je magnetom pre investície do týchto regiónov, ktoré následne prispievajú k znižovaniu nezamestnanosti a tým k zvyšovaniu ceny práce v takýchto regiónoch. Rozdielne výšky platov sú preto nie len prirodzené, ale aj ekonomicky prospešné pre rozvoj daného regiónu. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by niektorý zamestnávateľ, či už súkromný alebo štátny, mal umelo zjednocovať cenu práce naprieč rozdielnymi regiónmi. To by nebola spravodlivosť, ale nemiestne a nespravodlivé rovnostárstvo. Platy štátnych zamestnancov by podľa môjho názoru mali byť upravené koeficientom rozvinutosti okresu alebo kraja.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr nie Firmy pôsobiace v konkurenčnom prostredí v rámci republiky premietnu podľa môjho názoru zvýšené náklady do cien svojich produktov a služieb. Tým že náklady rastú všetkým firmám v prostredí, je to v poriadku a konkurenčné prostredie nebude narušené. Rast personálnych nákladov (lebo nejde iba o rast miezd) však môže spôsobiť problémy firmám zameraným na výrobu a export, ktoré pôsobia v európskom alebo globálnom konkurenčnom prostredí. Tam samozrejme musí rast personálnych nákladov kopírovať rast produktivity práce, ktorá sa dá dosiahnuť predovšetkým lepšou automatizáciu, metódami výroby a podobne, a to vyžaduje jednorazové investície do technológií. Bude preto rozhodujúce, či tieto firmy dokážu zabezpečiť vlastné alebo úverové zdroje potrebné pre zvýšenie produktivity práce.
Firmy pôsobiace v konkurenčnom prostredí v rámci republiky premietnu podľa môjho názoru zvýšené náklady do cien svojich produktov a služieb. Tým že náklady rastú všetkým firmám v prostredí, je to v poriadku a konkurenčné prostredie nebude narušené. Rast personálnych nákladov (lebo nejde iba o rast miezd) však môže spôsobiť problémy firmám zameraným na výrobu a export, ktoré pôsobia v európskom alebo globálnom konkurenčnom prostredí. Tam samozrejme musí rast personálnych nákladov kopírovať rast produktivity práce, ktorá sa dá dosiahnuť predovšetkým lepšou automatizáciu, metódami výroby a podobne, a to vyžaduje jednorazové investície do technológií. Bude preto rozhodujúce, či tieto firmy dokážu zabezpečiť vlastné alebo úverové zdroje potrebné pre zvýšenie produktivity práce.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neplánujeme žiadne proaktívne opatrenia

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

intenzívnejšie ako v minulosti

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

skôr nie Účel je správny (zvýšiť mieru recyklácie), ale tento nástroj so sebou prináša značný byrokratický náklad, ktorý neprinesie principiálne žiadnu pridanú hodnotu (v porovnaní s dobrovoľnou recykláciou). Na každú činnosť, ktorá neprináša pridanú hodnotu by sme mali nahliadať ako na zbytočnú. Osvetou a lepšou dostupnosťou zberných kontajnerov by sme možno rovnaký cieľ dosiahli efektívnejšie.
Účel je správny (zvýšiť mieru recyklácie), ale tento nástroj so sebou prináša značný byrokratický náklad, ktorý neprinesie principiálne žiadnu pridanú hodnotu (v porovnaní s dobrovoľnou recykláciou). Na každú činnosť, ktorá neprináša pridanú hodnotu by sme mali nahliadať ako na zbytočnú. Osvetou a lepšou dostupnosťou zberných kontajnerov by sme možno rovnaký cieľ dosiahli efektívnejšie.