Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Kupčo

Vladimír Kupčo
CEO | VNET, a.s., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Áno. Poškodzovanie životného prostredia, je negatívna externalita, ktorá dnes často nie je zachytená v nákladoch. Zachytená a spoplatnená je u veľkých znečisťovateľov, ktorí si musia kupovať emisné povolenky. Ak sa podarí správne nastaviť spoplatnenie (zdanenie) takýchto externalít, vznikne spravodlivá ekonomická motivácia hospodársky napredovať spôsobom, ktorý životné prostredie nepoškodzuje, resp. poškodzuje menej. Pri vhodnom nastavení, ktoré by nedeformovalo hospodársku súťaž (nemôže sa jednať o dotácie čerpané na základe výziev a pridelované individuálne, ale musí ísť o plošne účinné opatrenia), tak môže byť vývoj hospodárstva smerovaný tak, že o niekoľko rokov bude hospodárstvo takejto krajiny lepšie konkurencie schopné aj voči krajinám, kde takéto pravidlá prijmú až neskôr. Dobrým príkladom nám môže byť pokrok číny v oblasti obnoviteľných zdrojov elektrickej energie. Vďaka správne nastavenej politike daní a dotácií sa čínske hospodárstvo stáva globálnym lídrom v tejto oblasti a zároveň sa v samotnej číne z dlhodobého hľadiska znižuje poškodzovanie životného prostredia.
Áno. Poškodzovanie životného prostredia, je negatívna externalita, ktorá dnes často nie je zachytená v nákladoch. Zachytená a spoplatnená je u veľkých znečisťovateľov, ktorí si musia kupovať emisné povolenky. Ak sa podarí správne nastaviť spoplatnenie (zdanenie) takýchto externalít, vznikne spravodlivá ekonomická motivácia hospodársky napredovať spôsobom, ktorý životné prostredie nepoškodzuje, resp. poškodzuje menej. Pri vhodnom nastavení, ktoré by nedeformovalo hospodársku súťaž (nemôže sa jednať o dotácie čerpané na základe výziev a pridelované individuálne, ale musí ísť o plošne účinné opatrenia), tak môže byť vývoj hospodárstva smerovaný tak, že o niekoľko rokov bude hospodárstvo takejto krajiny lepšie konkurencie schopné aj voči krajinám, kde takéto pravidlá prijmú až neskôr. Dobrým príkladom nám môže byť pokrok číny v oblasti obnoviteľných zdrojov elektrickej energie. Vďaka správne nastavenej politike daní a dotácií sa čínske hospodárstvo stáva globálnym lídrom v tejto oblasti a zároveň sa v samotnej číne z dlhodobého hľadiska znižuje poškodzovanie životného prostredia.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne áno Zjednocovať platy naprieč rozdielnymi regiónmi je ako vyslať pracovníka na služobnú cestu a platiť mu diéty podľa ceny jedla v jeho domácej krajine. Plat je cena za prácu. V trhovom hospodárstve určuje cenu dopyt a ponuka, teda trh práce. Slovensko nie je jeden homogénny trh práce, existujú regionálne rozdiely, máme preto viac trhov práce. Práve nižšia cena práce v menej rozvinutých regiónoch je magnetom pre investície do týchto regiónov, ktoré následne prispievajú k znižovaniu nezamestnanosti a tým k zvyšovaniu ceny práce v takýchto regiónoch. Rozdielne výšky platov sú preto nie len prirodzené, ale aj ekonomicky prospešné pre rozvoj daného regiónu. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by niektorý zamestnávateľ, či už súkromný alebo štátny, mal umelo zjednocovať cenu práce naprieč rozdielnymi regiónmi. To by nebola spravodlivosť, ale nemiestne a nespravodlivé rovnostárstvo. Platy štátnych zamestnancov by podľa môjho názoru mali byť upravené koeficientom rozvinutosti okresu alebo kraja.
Zjednocovať platy naprieč rozdielnymi regiónmi je ako vyslať pracovníka na služobnú cestu a platiť mu diéty podľa ceny jedla v jeho domácej krajine. Plat je cena za prácu. V trhovom hospodárstve určuje cenu dopyt a ponuka, teda trh práce. Slovensko nie je jeden homogénny trh práce, existujú regionálne rozdiely, máme preto viac trhov práce. Práve nižšia cena práce v menej rozvinutých regiónoch je magnetom pre investície do týchto regiónov, ktoré následne prispievajú k znižovaniu nezamestnanosti a tým k zvyšovaniu ceny práce v takýchto regiónoch. Rozdielne výšky platov sú preto nie len prirodzené, ale aj ekonomicky prospešné pre rozvoj daného regiónu. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by niektorý zamestnávateľ, či už súkromný alebo štátny, mal umelo zjednocovať cenu práce naprieč rozdielnymi regiónmi. To by nebola spravodlivosť, ale nemiestne a nespravodlivé rovnostárstvo. Platy štátnych zamestnancov by podľa môjho názoru mali byť upravené koeficientom rozvinutosti okresu alebo kraja.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr nie Firmy pôsobiace v konkurenčnom prostredí v rámci republiky premietnu podľa môjho názoru zvýšené náklady do cien svojich produktov a služieb. Tým že náklady rastú všetkým firmám v prostredí, je to v poriadku a konkurenčné prostredie nebude narušené. Rast personálnych nákladov (lebo nejde iba o rast miezd) však môže spôsobiť problémy firmám zameraným na výrobu a export, ktoré pôsobia v európskom alebo globálnom konkurenčnom prostredí. Tam samozrejme musí rast personálnych nákladov kopírovať rast produktivity práce, ktorá sa dá dosiahnuť predovšetkým lepšou automatizáciu, metódami výroby a podobne, a to vyžaduje jednorazové investície do technológií. Bude preto rozhodujúce, či tieto firmy dokážu zabezpečiť vlastné alebo úverové zdroje potrebné pre zvýšenie produktivity práce.
Firmy pôsobiace v konkurenčnom prostredí v rámci republiky premietnu podľa môjho názoru zvýšené náklady do cien svojich produktov a služieb. Tým že náklady rastú všetkým firmám v prostredí, je to v poriadku a konkurenčné prostredie nebude narušené. Rast personálnych nákladov (lebo nejde iba o rast miezd) však môže spôsobiť problémy firmám zameraným na výrobu a export, ktoré pôsobia v európskom alebo globálnom konkurenčnom prostredí. Tam samozrejme musí rast personálnych nákladov kopírovať rast produktivity práce, ktorá sa dá dosiahnuť predovšetkým lepšou automatizáciu, metódami výroby a podobne, a to vyžaduje jednorazové investície do technológií. Bude preto rozhodujúce, či tieto firmy dokážu zabezpečiť vlastné alebo úverové zdroje potrebné pre zvýšenie produktivity práce.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neplánujeme žiadne proaktívne opatrenia

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

intenzívnejšie ako v minulosti

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

skôr nie Účel je správny (zvýšiť mieru recyklácie), ale tento nástroj so sebou prináša značný byrokratický náklad, ktorý neprinesie principiálne žiadnu pridanú hodnotu (v porovnaní s dobrovoľnou recykláciou). Na každú činnosť, ktorá neprináša pridanú hodnotu by sme mali nahliadať ako na zbytočnú. Osvetou a lepšou dostupnosťou zberných kontajnerov by sme možno rovnaký cieľ dosiahli efektívnejšie.
Účel je správny (zvýšiť mieru recyklácie), ale tento nástroj so sebou prináša značný byrokratický náklad, ktorý neprinesie principiálne žiadnu pridanú hodnotu (v porovnaní s dobrovoľnou recykláciou). Na každú činnosť, ktorá neprináša pridanú hodnotu by sme mali nahliadať ako na zbytočnú. Osvetou a lepšou dostupnosťou zberných kontajnerov by sme možno rovnaký cieľ dosiahli efektívnejšie.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne Neviem si spomenut na ziadne ulahcenie / zjednodusenie legislativy / znizenie byrokracie, zato si viem spomenut na niekolko opacnych prikladov. Privital by som vytvorenie utvaru na znizovanie byrokracie, ktory by vyhladaval moznosti uspory personalnych nakladov na strane statu a zaroven firiem. Globalne by sa tak v hospodarstve ziskali kadrove zdroje, znizili naklady u statu aj firiem a tym zvysila produktivita prace a tym HDP na obyvatela, co je zaroven jedinou cestou k zvysovaniu zivotnej urovne v state. Odporucam vziat si priklad z USA, kde maju na konci kazdeho statom vytvoreneho formulara chlievik s otazkou "kolko minut Vam trvalo vyplnenie" a nasledne podla toho hladaju moznosti uspory. (Paperwork reduction Act 1995)
Neviem si spomenut na ziadne ulahcenie / zjednodusenie legislativy / znizenie byrokracie, zato si viem spomenut na niekolko opacnych prikladov. Privital by som vytvorenie utvaru na znizovanie byrokracie, ktory by vyhladaval moznosti uspory personalnych nakladov na strane statu a zaroven firiem. Globalne by sa tak v hospodarstve ziskali kadrove zdroje, znizili naklady u statu aj firiem a tym zvysila produktivita prace a tym HDP na obyvatela, co je zaroven jedinou cestou k zvysovaniu zivotnej urovne v state. Odporucam vziat si priklad z USA, kde maju na konci kazdeho statom vytvoreneho formulara chlievik s otazkou "kolko minut Vam trvalo vyplnenie" a nasledne podla toho hladaju moznosti uspory. (Paperwork reduction Act 1995)

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

rozhodne áno

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Vzhľadom na demografický vývoj určite áno.
Vzhľadom na demografický vývoj určite áno.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

rozhodne nie

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Skôr nie

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Skôr nie Čínske príslovie hovorí, že ak máš plán a jeden rok, zasej ryžu. Ak más plán na 10 rokov, zasaď stromy. Ak máš plán na 100 rokov, vzdelávaj mládež. Ľudia samotní majú plán možno na 10 a viac rokov a investijú do svojho "ľudského kapitálu" primerane svojmu časovému výhľadu. Výhľad firiem je rôzny podľa ich veku, veľkosti a odvetvia. Výhľad štátu by mal však byť najdlhší, mal by plánovať na 100 rokov a jeho plán investícií do ľudského kapitálu by mal prekračovať horizont aktívneho života jednotlivca.
Čínske príslovie hovorí, že ak máš plán a jeden rok, zasej ryžu. Ak más plán na 10 rokov, zasaď stromy. Ak máš plán na 100 rokov, vzdelávaj mládež. Ľudia samotní majú plán možno na 10 a viac rokov a investijú do svojho "ľudského kapitálu" primerane svojmu časovému výhľadu. Výhľad firiem je rôzny podľa ich veku, veľkosti a odvetvia. Výhľad štátu by mal však byť najdlhší, mal by plánovať na 100 rokov a jeho plán investícií do ľudského kapitálu by mal prekračovať horizont aktívneho života jednotlivca.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne áno Vo firme už dnes prevádzkujeme 4 elektrické automobily. V garáži sme inštalovali zodpovedajúce elektrické vývody (wallboxy) a v tomto roku plánujeme obstarať ďalších 5-6 vozidiel na elektrický pohon. Pre firmy, ktoré majú k dispozícii vlastné parkovanie a dostatočný prívod elektrickej energie predstavujú elektrické automobily s dostatočným ročným nájazdom kilometrov už dnes ekonomicky výhodnejšiu variantu oproti fosílnym vozidlám. Táto hranica minimálneho nájazdu sa nachádza podľa mojich výpočtov medzi 50 a 100 kilometrov denne podľa typu vozidla.
Vo firme už dnes prevádzkujeme 4 elektrické automobily. V garáži sme inštalovali zodpovedajúce elektrické vývody (wallboxy) a v tomto roku plánujeme obstarať ďalších 5-6 vozidiel na elektrický pohon. Pre firmy, ktoré majú k dispozícii vlastné parkovanie a dostatočný prívod elektrickej energie predstavujú elektrické automobily s dostatočným ročným nájazdom kilometrov už dnes ekonomicky výhodnejšiu variantu oproti fosílnym vozidlám. Táto hranica minimálneho nájazdu sa nachádza podľa mojich výpočtov medzi 50 a 100 kilometrov denne podľa typu vozidla.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov