Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Adam

Rudolf Adam
predseda predstavenstva | Finportal, a.s., Bratislava

Otázka Odpoveď Komentár

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Nič hrozné sa nestane Popri tom by mohli zrušiť aj ministerstvo dopravy.
Popri tom by mohli zrušiť aj ministerstvo dopravy.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa V tejto lokalite musi byť všetko v sukromnych rukach.
V tejto lokalite musi byť všetko v sukromnych rukach.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Zodpovednosť za seba samého

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Rozhodne áno Spolupracujeme s bankami veľmi úzko. Rozhodne je tento konkurenčný boj cítiť hlavne v lepších produktoch pre klienta ako aj v rýchlosti procesov. Klient sa dnes k účtu, úveru, karte, atd dostane takmer okamžite. Digitalne prostredie a aplikácie sa zlepšuju každým dňom. Dnes sa práve opačne klient ťažko rozhoduje, ktorá appka je lepšia, modernejšia, uživateľsky príjemnejšia.
Spolupracujeme s bankami veľmi úzko. Rozhodne je tento konkurenčný boj cítiť hlavne v lepších produktoch pre klienta ako aj v rýchlosti procesov. Klient sa dnes k účtu, úveru, karte, atd dostane takmer okamžite. Digitalne prostredie a aplikácie sa zlepšuju každým dňom. Dnes sa práve opačne klient ťažko rozhoduje, ktorá appka je lepšia, modernejšia, uživateľsky príjemnejšia.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

príležitostne Áno, je to vhodné kvôli ochrane pred konkurenciou a ako ochrana klienta a obchodneho partnera.
Áno, je to vhodné kvôli ochrane pred konkurenciou a ako ochrana klienta a obchodneho partnera.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Aj my starší sa naučíme triediť odpad.
Aj my starší sa naučíme triediť odpad.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne nie Neviem sa kvalifikovane k tejto téme vyjadriť pretože som doteraz úplne nepochopil zmysel nástroja “minimalna mzda”. Dôvod existencie tohto socialistickeho nalstroja?
Neviem sa kvalifikovane k tejto téme vyjadriť pretože som doteraz úplne nepochopil zmysel nástroja “minimalna mzda”. Dôvod existencie tohto socialistickeho nalstroja?

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne áno Máme niekoľko možností, budeme si sporiť alebo budeme mať toľko vlastných detí aby nás na dôchodku uživili. Najlepšia cesta je využiť obidve možnosti. Pri sporení je dobré poradiť sa so svojim finančným poradcom, zodpovedne si navrhnúť plán a dodržiavať ho. Pri deťoch sa stačí poradiť so svojim životným partnerom :-)
Máme niekoľko možností, budeme si sporiť alebo budeme mať toľko vlastných detí aby nás na dôchodku uživili. Najlepšia cesta je využiť obidve možnosti. Pri sporení je dobré poradiť sa so svojim finančným poradcom, zodpovedne si navrhnúť plán a dodržiavať ho. Pri deťoch sa stačí poradiť so svojim životným partnerom :-)

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

rozhodne nie Štát by nemal vstupovať do ničoho. Kto to je štát? Politik, ktorý v živote nič nerobil okrem sedenia v parlamente?
Štát by nemal vstupovať do ničoho. Kto to je štát? Politik, ktorý v živote nič nerobil okrem sedenia v parlamente?

Očakávate, že sa vašej firmy či organizácie nejako dotkne hospodárske spomalenie v Európe?

21.01.2019

Skôr áno Pracujeme vo finančnom sektore. Každá negatívna zmena ho ovplyvní. Avšak pre koncového klienta to nie vždy znamená niečo zlé. V prípade srávneho postupu mu to môže priniesť určite vyhody. Nakolko finančny sektor musi prinasat pre klienta spravne riesenia v akejkolvek situacii a to je to o co sa aj my v nasej firme snazime
Pracujeme vo finančnom sektore. Každá negatívna zmena ho ovplyvní. Avšak pre koncového klienta to nie vždy znamená niečo zlé. V prípade srávneho postupu mu to môže priniesť určite vyhody. Nakolko finančny sektor musi prinasat pre klienta spravne riesenia v akejkolvek situacii a to je to o co sa aj my v nasej firme snazime

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

subjektívny pocit šťastia Pocit šťastia obsahuje všetko ostatné - aj zdravie, aj hodnoty, ktoré sa dajú finančne merať.
Pocit šťastia obsahuje všetko ostatné - aj zdravie, aj hodnoty, ktoré sa dajú finančne merať.

Zažili ste niekedy v podnikaní nátlak, kde by niekto využíval v konkurenčnom boji politický, prípadne iný mocenský vplyv?

22.10.2018

rozhodne áno V oblasti finančných služieb a sprostredkovanka finančných produktov sa táto forma využíva pomerne často. Niekedy sa nedá presne pomenovať zdroj a skrytý záujem, ale často sa jedná o prostriedky, ktoré nemajú nič spoločné s bežnou konkurečnou súťažou.
V oblasti finančných služieb a sprostredkovanka finančných produktov sa táto forma využíva pomerne často. Niekedy sa nedá presne pomenovať zdroj a skrytý záujem, ale často sa jedná o prostriedky, ktoré nemajú nič spoločné s bežnou konkurečnou súťažou.

Myslíte si, že Slováci sporia v dostatočnej miere a správnym spôsobom?

01.10.2018

rozhodne nie Slováci si pravidelne nesporia a väčšina nemá prehľad o svojich výdavkoch. Chýbajú základné zvyklosti, ale to je dané hlavne výchovou alebo jednoducho konzervatívnym postojom k peniazom a tvoreniu rezerv. Väčšina ľudí míňa viac ako zarobí a ide práve opačným smerom ako je význam slova sporenie :-)
Slováci si pravidelne nesporia a väčšina nemá prehľad o svojich výdavkoch. Chýbajú základné zvyklosti, ale to je dané hlavne výchovou alebo jednoducho konzervatívnym postojom k peniazom a tvoreniu rezerv. Väčšina ľudí míňa viac ako zarobí a ide práve opačným smerom ako je význam slova sporenie :-)

Vysporiadali sa, podľa vás, Slováci ako národ dostatočne s rokom 1968 a následnou normalizáciou?

20.08.2018

rozhodne nie Vysporiadali sme sa s tym klasicky po našom. Zabudlo sa na to. A hlavne na roky normalizácie. Mladí ľudia nevedia ako sa ničili rodiny, zatvárali ľudia a ešte horšie veci sa diali. Stačilo by si povinne pozrieť par českých filmov k tejto téme :-(
Vysporiadali sme sa s tym klasicky po našom. Zabudlo sa na to. A hlavne na roky normalizácie. Mladí ľudia nevedia ako sa ničili rodiny, zatvárali ľudia a ešte horšie veci sa diali. Stačilo by si povinne pozrieť par českých filmov k tejto téme :-(

Považujete prípadný príchod piatej automobilky na Slovensku za prospešný pre krajinu?

09.07.2018

rozhodne áno Určite áno, na východnom Slovensku. Je to vidno na Jaguar Land Rover v Nitre. Spolu s automobilkou ožijú ďalšie služby.
Určite áno, na východnom Slovensku. Je to vidno na Jaguar Land Rover v Nitre. Spolu s automobilkou ožijú ďalšie služby.

Mal podľa vás prokurátor Vasiľ Špirko informovať verejnosť o podozrivom korupčnom prípade?

18.06.2018

skôr áno Nám všetkým môže byť jedno či polícia s prokuratúrou nás budú informovať. Hlavne aby niečo robili (...a boli skutočne nezávislí)
Nám všetkým môže byť jedno či polícia s prokuratúrou nás budú informovať. Hlavne aby niečo robili (...a boli skutočne nezávislí)

Myslíte si, že slovenské firmy okrádajú ich vlastní zamestnanci a manažéri?

11.06.2018

Skôr nie V trhových podmienkach a súkromnom sektore to nie je dlhodobo možné. "Okrádaná" firma by v dlhšom horizonte nevydržala. Funguje to iba vo firmách s umelými dotáciami štátu alebo iného subjektu.
V trhových podmienkach a súkromnom sektore to nie je dlhodobo možné. "Okrádaná" firma by v dlhšom horizonte nevydržala. Funguje to iba vo firmách s umelými dotáciami štátu alebo iného subjektu.

Vláda uvoľňuje pravidlá pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ. Pocítili ste ako zamestnávateľ zjednodušenie tohto procesu?

28.05.2018

Cudzinci z krajín mimo EÚ u nás nepracujú