Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Miklošová

Slávka Miklošová
generálna riaditeľka a členka predstavenstva | Komunálna poisťovňa, a.s., Vienna Insurance Group

Otázka Odpoveď Komentár

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Súkromné firmy podporené vhodnou legislatívou Projekt výstavby nájomných bytov je mi veľmi sympatický. Dobrým príkladom je rakúsky systém nájomného bývania, ktorý funguje na spolupráci komunálnej sféry, poisťovní a bánk. Dlhoročným partnerom tohto modelu je aj naša materská spoločnosť, ktorá v súčasnosti prevádzkuje viac než 200-tisíc nájomných bytov. Získané skúsenosti potvrdzujú, že realitný trh môže byť pre finančný sektor zaujímavý z pohľadu diverzifikácie investičného portfólia či zhodnotenia voľných peňazí. Rovnako môže tento systém zabezpečiť dostupné a kvalitné bývanie pre široké vrstvy obyvateľstva.
Projekt výstavby nájomných bytov je mi veľmi sympatický. Dobrým príkladom je rakúsky systém nájomného bývania, ktorý funguje na spolupráci komunálnej sféry, poisťovní a bánk. Dlhoročným partnerom tohto modelu je aj naša materská spoločnosť, ktorá v súčasnosti prevádzkuje viac než 200-tisíc nájomných bytov. Získané skúsenosti potvrdzujú, že realitný trh môže byť pre finančný sektor zaujímavý z pohľadu diverzifikácie investičného portfólia či zhodnotenia voľných peňazí. Rovnako môže tento systém zabezpečiť dostupné a kvalitné bývanie pre široké vrstvy obyvateľstva.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Určite áno V KOMUNÁLNEJ poisťovni sme pripravení na rôzne možné scenáre zabezpečenia chodu spoločnosti tak, aby sme aj v prípade núdzového režimu mohli dostáť svojim záväzkom voči našim klientom.
V KOMUNÁLNEJ poisťovni sme pripravení na rôzne možné scenáre zabezpečenia chodu spoločnosti tak, aby sme aj v prípade núdzového režimu mohli dostáť svojim záväzkom voči našim klientom.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

akcie Vzhľadom na extrémne nízke úroky v bankách odporúčam zhodnotiť voľné finančné zdroje v investičnom životnom poistení, ktoré navyše chráni pred dopadmi nepredvídateľných životných udalostí.
Vzhľadom na extrémne nízke úroky v bankách odporúčam zhodnotiť voľné finančné zdroje v investičnom životnom poistení, ktoré navyše chráni pred dopadmi nepredvídateľných životných udalostí.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

výrazne Zvýšenie minimálnej mesačnej mzdy negatívne ovplyvní personálne náklady našej spoločnosti, keďže jej rastom stúpa aj cena práce, ktorej nárast v roku 2020 bude až vo výške 11,5 percenta.
Zvýšenie minimálnej mesačnej mzdy negatívne ovplyvní personálne náklady našej spoločnosti, keďže jej rastom stúpa aj cena práce, ktorej nárast v roku 2020 bude až vo výške 11,5 percenta.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok Dĺžka procesu zaškolenia a plnohodnotnej integrácie nového zamestnanca je individuálna v závislosti od náročnosti pracovnej pozície. Vo všeobecnosti možno povedať, že pri nižších pozíciách je to cca. 6 mesiacov, pri vyššej náročnosti až 1 rok.
Dĺžka procesu zaškolenia a plnohodnotnej integrácie nového zamestnanca je individuálna v závislosti od náročnosti pracovnej pozície. Vo všeobecnosti možno povedať, že pri nižších pozíciách je to cca. 6 mesiacov, pri vyššej náročnosti až 1 rok.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno V KOMUNÁLNEJ poisťovni zameriavame filantropické aktivity najmä na podporu a rozvoj detí a mladých ľudí v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska v rámci projektu Komunity priateľské deťom a mladým ľuďom. Súčasne prispievame na mnohé lokálne kultúrne a spoločenské akcie organizované mestami a obcami. A prostredníctvom nášho projektu Dni sociálnych aktivít podporujeme znevýhodnené skupiny obyvateľov nielen finančne, ale aj zapojením našich zamestnancov do dobrovoľníckej činnosti.
V KOMUNÁLNEJ poisťovni zameriavame filantropické aktivity najmä na podporu a rozvoj detí a mladých ľudí v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska v rámci projektu Komunity priateľské deťom a mladým ľuďom. Súčasne prispievame na mnohé lokálne kultúrne a spoločenské akcie organizované mestami a obcami. A prostredníctvom nášho projektu Dni sociálnych aktivít podporujeme znevýhodnené skupiny obyvateľov nielen finančne, ale aj zapojením našich zamestnancov do dobrovoľníckej činnosti.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno Každoročne umožňujeme študentom stredných a vysokých škôl absolvovať v KOMUNÁLNEJ poisťovni odbornú stáž alebo krátkodobo sa zamestnať na vybraných úsekoch centrály. Prostredníctvom pridelených mentorov im pomáhame získať nové znalosti a praktické skúsenosti v rôznych oblastiach fungovania poisťovne.
Každoročne umožňujeme študentom stredných a vysokých škôl absolvovať v KOMUNÁLNEJ poisťovni odbornú stáž alebo krátkodobo sa zamestnať na vybraných úsekoch centrály. Prostredníctvom pridelených mentorov im pomáhame získať nové znalosti a praktické skúsenosti v rôznych oblastiach fungovania poisťovne.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno Áno, KOMUNÁLNA poisťovňa je aktívna aj na Instagrame. Náš profil je charakteristický najmä svojim komunálnym rozmerom. Okrem tipov a rád na poistenie či riešenie nepriaznivých situácií, oslovujeme našich fanúšikov mixom zaujímavostí prameniacich zo slovenských reálií. V príspevkoch nájdu pozoruhodné prírodné scenérie, kultúrne pamiatky, ľudové tradície či odkazy na pôvodnú slovenskú literatúru. #prevsetkonacomzalezi
Áno, KOMUNÁLNA poisťovňa je aktívna aj na Instagrame. Náš profil je charakteristický najmä svojim komunálnym rozmerom. Okrem tipov a rád na poistenie či riešenie nepriaznivých situácií, oslovujeme našich fanúšikov mixom zaujímavostí prameniacich zo slovenských reálií. V príspevkoch nájdu pozoruhodné prírodné scenérie, kultúrne pamiatky, ľudové tradície či odkazy na pôvodnú slovenskú literatúru. #prevsetkonacomzalezi

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Skôr áno Komerčné poisťovne ponúkajú mnohé produkty kapitálového alebo investičného poistenia, ktoré sú vhodnou alternatívou sporenia na penziu. Okrem našetrených peňazí zabezpečia aj krytie viacerých zdravotných rizík. Ja osobne sa správam zodpovedne a mám uzatvorené životné poistenie. Nespolieham sa len na dôchodkové piliere.
Komerčné poisťovne ponúkajú mnohé produkty kapitálového alebo investičného poistenia, ktoré sú vhodnou alternatívou sporenia na penziu. Okrem našetrených peňazí zabezpečia aj krytie viacerých zdravotných rizík. Ja osobne sa správam zodpovedne a mám uzatvorené životné poistenie. Nespolieham sa len na dôchodkové piliere.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne áno V KOMUNÁLNEJ poisťovni podporujeme trend ekologickej dopravy, a to prostredníctvom špeciálne vytvoreného produktu poistenia elektromobilov. V našom portfóliu už máme poistené aj elektrické autá, konkrétne vozidlá prvej bezemisnej taxislužby e-taxi v Bratislave.
V KOMUNÁLNEJ poisťovni podporujeme trend ekologickej dopravy, a to prostredníctvom špeciálne vytvoreného produktu poistenia elektromobilov. V našom portfóliu už máme poistené aj elektrické autá, konkrétne vozidlá prvej bezemisnej taxislužby e-taxi v Bratislave.

Myslíte si, že služby motivačných koučov a mentorov by pre vašu firmu boli prínosné?

11.02.2019

rozhodne áno Úspešný človek sa učí na cudzích chybách. Ak má „poruke“ niekoho skúsenejšieho, a nechá si poradiť, získa tak náskok pred inými. Rovnaké zásady platia aj v profesionálnej oblasti. Preto je v našom záujme, aby sa nový zamestnanec čo najskôr oboznámil so svojimi pracovnými úlohami a dokázal samostatne fungovať v náročnom biznise, akým je poisťovníctvo.
Úspešný človek sa učí na cudzích chybách. Ak má „poruke“ niekoho skúsenejšieho, a nechá si poradiť, získa tak náskok pred inými. Rovnaké zásady platia aj v profesionálnej oblasti. Preto je v našom záujme, aby sa nový zamestnanec čo najskôr oboznámil so svojimi pracovnými úlohami a dokázal samostatne fungovať v náročnom biznise, akým je poisťovníctvo.

Ako hodnotíte vplyv dane z poistenia na podnikateľov?

26.11.2018

Negatívne Samozrejmosťou pre každého zodpovedného podnikateľa by malo byť poistenie svojho majetku pred možným poškodením. Tak môže zabezpečiť cieľ svojho podnikania a kontinuálne plniť svoje záväzky voči obchodným partnerom a zamestnancom. Zavedenie novej dane na neživotné poistky môže podnikateľom siahnuť na ich ziskovosť, ovplyvniť zamestnanosť a v konečnom dôsledku zvýšiť ceny za tovar a služby.
Samozrejmosťou pre každého zodpovedného podnikateľa by malo byť poistenie svojho majetku pred možným poškodením. Tak môže zabezpečiť cieľ svojho podnikania a kontinuálne plniť svoje záväzky voči obchodným partnerom a zamestnancom. Zavedenie novej dane na neživotné poistky môže podnikateľom siahnuť na ich ziskovosť, ovplyvniť zamestnanosť a v konečnom dôsledku zvýšiť ceny za tovar a služby.

Myslíte si, že odporúčania existujúcich zamestnancov (referral programy) môžu byť prínosné pre vašu firmu pri nábore nových pracovníkov?

06.08.2018

rozhodne áno Áno. Vieme totiž, že fungujú. Už dnes odporúčania našich kolegov používame pri komunikácii s potenciálnymi zamestnancami, predovšetkým pri oslovovaní kandidátov na pozíciu obchodných zástupcov.
Áno. Vieme totiž, že fungujú. Už dnes odporúčania našich kolegov používame pri komunikácii s potenciálnymi zamestnancami, predovšetkým pri oslovovaní kandidátov na pozíciu obchodných zástupcov.

Myslíte si, že slovenské firmy okrádajú ich vlastní zamestnanci a manažéri?

11.06.2018

Neviem / nevyjadrujem sa /iné Vašu otázku som si niekoľkokrát prečítala a rozmýšľala som nad tým, či je na takto všeobecne položenú otázku možné odpovedať ÁNO alebo NIE. Je možné za všetky slovenské firmy a ich zamestnancov vylúčiť takéto neprijateľné správanie? Podľa mňa nie. Preto odpoviem za našu spoločnosť. KOMUNÁLNA poisťovňa onedlho oslávi 25. výročie a mnoho našich zamestnancov u nás pracuje 10 a viac rokov. To je jeden z dôkazov, že sa v našej spoločnosti cítia dobre a nemajú dôvod na zmenu. Je jednou z úloh manažmentu vytvárať takú firemnú kultúru, že sa zamestnanci cítia vo firme dobre a považujú ju za svoju. A zo svojho zlodeji nekradnú.
Vašu otázku som si niekoľkokrát prečítala a rozmýšľala som nad tým, či je na takto všeobecne položenú otázku možné odpovedať ÁNO alebo NIE. Je možné za všetky slovenské firmy a ich zamestnancov vylúčiť takéto neprijateľné správanie? Podľa mňa nie. Preto odpoviem za našu spoločnosť. KOMUNÁLNA poisťovňa onedlho oslávi 25. výročie a mnoho našich zamestnancov u nás pracuje 10 a viac rokov. To je jeden z dôkazov, že sa v našej spoločnosti cítia dobre a nemajú dôvod na zmenu. Je jednou z úloh manažmentu vytvárať takú firemnú kultúru, že sa zamestnanci cítia vo firme dobre a považujú ju za svoju. A zo svojho zlodeji nekradnú.

Považujete za správne podmieniť čerpanie eurofondov politickou stabilitou krajiny, ako to navrhuje Nemecko?

09.04.2018

neviem/nevyjadrujem sa/iné Cieľom eurofondov je podpora menej rozvinutých regiónov a vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Napríklad pri rozvoji miest a obcí pomohli na Slovensku, podobne ako v mnohých ďalších krajinách. To vnímam ako ich pozitívum. Dá sa pochopiť, ak majú najväčší prispievatelia do fondov predstavu o tom, za akých podmienok by sa mali eurofondy čerpať. Na druhej strane – ak má Európska únia fungovať ako spoločenstvo rovnocenných štátov, je veľmi dôležité, aby platili rovnaké podmienky pre všetkých a aby sa neuplatňoval – napríklad pri čerpaní eurofondov – dvojaký meter na staré a nové členské krajiny.
Cieľom eurofondov je podpora menej rozvinutých regiónov a vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Napríklad pri rozvoji miest a obcí pomohli na Slovensku, podobne ako v mnohých ďalších krajinách. To vnímam ako ich pozitívum. Dá sa pochopiť, ak majú najväčší prispievatelia do fondov predstavu o tom, za akých podmienok by sa mali eurofondy čerpať. Na druhej strane – ak má Európska únia fungovať ako spoločenstvo rovnocenných štátov, je veľmi dôležité, aby platili rovnaké podmienky pre všetkých a aby sa neuplatňoval – napríklad pri čerpaní eurofondov – dvojaký meter na staré a nové členské krajiny.