Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Stadler

Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva | Wealth Effect Management

Otázka Odpoveď Komentár

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Nádej pre pozitívnu zmenu Aj keď sa nám vynára množstvo otáznikov nad Matovičovou kontroverznou politikou, treba uznať, že má guľe vystupovať na politickej scéne otvorene a nebojácne. Bude nevyhnutné, aby koaličné strany držali pokope a dodržali svoje slová a vyhlasenia. Ak sa tak nestane a ľudia sa opať sklamú, extrémizmus už asi neodvrátime, lebo ľudia nebudú veriť nikomu.
Aj keď sa nám vynára množstvo otáznikov nad Matovičovou kontroverznou politikou, treba uznať, že má guľe vystupovať na politickej scéne otvorene a nebojácne. Bude nevyhnutné, aby koaličné strany držali pokope a dodržali svoje slová a vyhlasenia. Ak sa tak nestane a ľudia sa opať sklamú, extrémizmus už asi neodvrátime, lebo ľudia nebudú veriť nikomu.

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná Niet k tomu čo dodať. Myslím, že aj tie malé pozitíva, ktoré by sa našli sú absolútne zmazané negatívnymi a nerentabilnými skutkami, ktoré táto vláda napáchala. Je to absolútny suterén a žial obraz našej spoločnosti na Slovensku.
Niet k tomu čo dodať. Myslím, že aj tie malé pozitíva, ktoré by sa našli sú absolútne zmazané negatívnymi a nerentabilnými skutkami, ktoré táto vláda napáchala. Je to absolútny suterén a žial obraz našej spoločnosti na Slovensku.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vytvoriť expertnú skupinu na riešenie Nakoľko ide o relatívne náročné rozhodnutie, zodpovedné osoby musia byť schopné kryticky vyhodnotiť, ktoré riešenie bude správne. Na to je potrebné mať správnych ľudí a odborníkov.
Nakoľko ide o relatívne náročné rozhodnutie, zodpovedné osoby musia byť schopné kryticky vyhodnotiť, ktoré riešenie bude správne. Na to je potrebné mať správnych ľudí a odborníkov.

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

neviem / nevyjadrujem sa / iné Ja tažké odpovedať jednoznačne na túto otázku. Každopádne ukáže čas. Slovensko by potrebovalo predovšetkým zvýšiť finančnu gramotnosť, aby si ľudia vedeli správne sporiť a preniesli tak zodpovednosť zabezpečenia dochodku do značnej miery sami na seba.
Ja tažké odpovedať jednoznačne na túto otázku. Každopádne ukáže čas. Slovensko by potrebovalo predovšetkým zvýšiť finančnu gramotnosť, aby si ľudia vedeli správne sporiť a preniesli tak zodpovednosť zabezpečenia dochodku do značnej miery sami na seba.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Skôr nie Z pohladu legislatívy sme nezaznamenali žiadne pozitívne zmeny a ani priestor na ich možné ovplyvnenie.
Z pohladu legislatívy sme nezaznamenali žiadne pozitívne zmeny a ani priestor na ich možné ovplyvnenie.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Skôr nie Na Slovensku a v danom pripade skor nie. Vezmime si ale pripad, ze vlastnik by konal inak a nastavil fungovanie proklientsky. V nasom prostredi zatial utopisticky scenar, ale verim, ze raz sa ho dockame.
Na Slovensku a v danom pripade skor nie. Vezmime si ale pripad, ze vlastnik by konal inak a nastavil fungovanie proklientsky. V nasom prostredi zatial utopisticky scenar, ale verim, ze raz sa ho dockame.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Jedine o programoch politických strán. Tam by malo byť všetko potrebné na to, aby sa volič vedel rozhodnúť, koho má voliť.
Jedine o programoch politických strán. Tam by malo byť všetko potrebné na to, aby sa volič vedel rozhodnúť, koho má voliť.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Najlepšie a detailné argumenty majú bankové domy. Je to však daľší sposob ako dostať peniaze do štátneho rozpočt, čo rozhodne neprispeje pozitívne na naše podnikateľské prostriedie. V konečnom dosledku to postihne predovšetkým samotných klientov.
Najlepšie a detailné argumenty majú bankové domy. Je to však daľší sposob ako dostať peniaze do štátneho rozpočt, čo rozhodne neprispeje pozitívne na naše podnikateľské prostriedie. V konečnom dosledku to postihne predovšetkým samotných klientov.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Zodpovednosť za seba samého Podnikateľské prostredie potrebuje rovnako ako aj dieťa čas na to, aby mohlo dospieť. Na Slovensku sa pomaly dostávame do obdobie z adolescencie a začíname vytvárať podnikateľské príbehy, ktoré Slovensko posúvajú a nie su len politickým výtvorom. Pre našich politikov je veľmi podstatné vedieť rozlíšiť, čo je to byť štátnikom a podnikateľom. Rovnako to platí pre podnikateľov, ktorý tak maju možnosť pomáhať krajine vytvorením pridanej hodnoty a meniť veci k lepšiemu.
Podnikateľské prostredie potrebuje rovnako ako aj dieťa čas na to, aby mohlo dospieť. Na Slovensku sa pomaly dostávame do obdobie z adolescencie a začíname vytvárať podnikateľské príbehy, ktoré Slovensko posúvajú a nie su len politickým výtvorom. Pre našich politikov je veľmi podstatné vedieť rozlíšiť, čo je to byť štátnikom a podnikateľom. Rovnako to platí pre podnikateľov, ktorý tak maju možnosť pomáhať krajine vytvorením pridanej hodnoty a meniť veci k lepšiemu.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

v spolupráci so súkromným sektorom Idealne je, ak stat nehadze sukromnemu sektoru polena pod nohy, ale hlada priestor na spolupracu. Najomne byvanie je pre ludi vhodna volba a vo vyspelych krajinach funguje uz dlho.
Idealne je, ak stat nehadze sukromnemu sektoru polena pod nohy, ale hlada priestor na spolupracu. Najomne byvanie je pre ludi vhodna volba a vo vyspelych krajinach funguje uz dlho.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Myslím si, že každá z týchto odpovedí by bola správna, ale v percentuálnom vyjadrení asi nasledovne: 40% ako snaha ukryť reálnych vlastníkov, 30% snaha o daňovú optimalizáciu, 20% možnosť realizácie podozrivých operácií a 10% nedovera v slovenský právny poriadok. Pričom tá posledná odpoveď je zvačša použitá ako výhovorka pri prvých troch skutočných dovodoch.
Myslím si, že každá z týchto odpovedí by bola správna, ale v percentuálnom vyjadrení asi nasledovne: 40% ako snaha ukryť reálnych vlastníkov, 30% snaha o daňovú optimalizáciu, 20% možnosť realizácie podozrivých operácií a 10% nedovera v slovenský právny poriadok. Pričom tá posledná odpoveď je zvačša použitá ako výhovorka pri prvých troch skutočných dovodoch.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie Nakolko sa takmer cely svoj profesny zivot venujem financiam, nie sme platcami DPH a nemam teda casto danu skusenost. Samozrejme pocul som o tom aj v ramci svojho okolia velmi vela. Treba sa drzat pravidiel zakona, lebo v konecnom dosledku klameme len samych seba, ked sa pozrieme na okolo, aku spolocnost a stat budujeme.
Nakolko sa takmer cely svoj profesny zivot venujem financiam, nie sme platcami DPH a nemam teda casto danu skusenost. Samozrejme pocul som o tom aj v ramci svojho okolia velmi vela. Treba sa drzat pravidiel zakona, lebo v konecnom dosledku klameme len samych seba, ked sa pozrieme na okolo, aku spolocnost a stat budujeme.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

skôr áno Rozhodne záleží v rámci akých sektorov trhu. Nájsť rovnováhu nie je jednoduché a vyžaduje si to veľmi veľa nových inovácií a zmeny prístupu, ktoré chránia životné prostredie. Čo je napríklad v priemyselnom sektore ešte náročnejšie. Vo finančnom sektore je široká možnosť výberu do akých sektorov a spoločností investovať. Tým pádom máme možnosť pozitívne ovplyvniť ochranu nášho životného prostredia.
Rozhodne záleží v rámci akých sektorov trhu. Nájsť rovnováhu nie je jednoduché a vyžaduje si to veľmi veľa nových inovácií a zmeny prístupu, ktoré chránia životné prostredie. Čo je napríklad v priemyselnom sektore ešte náročnejšie. Vo finančnom sektore je široká možnosť výberu do akých sektorov a spoločností investovať. Tým pádom máme možnosť pozitívne ovplyvniť ochranu nášho životného prostredia.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok Jednoznačná odpoveď nie je. Pol roka až rok je priemerná doba integrácie, oboznámenie sa s procesmi a následne je to nekončiaci sa proces zameraný na vzdelávanie a osobnostný rast.
Jednoznačná odpoveď nie je. Pol roka až rok je priemerná doba integrácie, oboznámenie sa s procesmi a následne je to nekončiaci sa proces zameraný na vzdelávanie a osobnostný rast.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr áno Na mieste by bola rozhodne vacsia kolektivna spolupraca a analyza danej situacie oboch sektorov a najdenie spolocneho konsenzu.
Na mieste by bola rozhodne vacsia kolektivna spolupraca a analyza danej situacie oboch sektorov a najdenie spolocneho konsenzu.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

neviem / nevyjadruje sa / iné V dnesnej dobe, ako sa mozme aj na vlastne oci presvedcit, sa da rozsifrovat uz takmer cokolvek. Ak sa jedna o naozaj citlive obchodne informacie, cize tykajuce sa know how, alebo klientov, kde nie su samozrejme zahrnute nelegalne praktiky, pouzivame vyhradne osobnu komunikaciu.
V dnesnej dobe, ako sa mozme aj na vlastne oci presvedcit, sa da rozsifrovat uz takmer cokolvek. Ak sa jedna o naozaj citlive obchodne informacie, cize tykajuce sa know how, alebo klientov, kde nie su samozrejme zahrnute nelegalne praktiky, pouzivame vyhradne osobnu komunikaciu.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali O recesii a krize sa v mediach hovori uz velmi dlho. Dolezite je, aby sa bral predovsetkym na vedomie zdroj danych informacii a nepodliehali sme tak zbytocnym tlakom, ktore nie su podlozene podrobnejsimi analyzami. Co a kde recesia je? Kde presne bude? Postihne vsetky, alebo len niektore sektory? Prave na tuto temu v ramci nasej spolocnosti neustale reflektujeme a robime patricne analyzi. Sme pripraveni a mame konkretne riesenia.
O recesii a krize sa v mediach hovori uz velmi dlho. Dolezite je, aby sa bral predovsetkym na vedomie zdroj danych informacii a nepodliehali sme tak zbytocnym tlakom, ktore nie su podlozene podrobnejsimi analyzami. Co a kde recesia je? Kde presne bude? Postihne vsetky, alebo len niektore sektory? Prave na tuto temu v ramci nasej spolocnosti neustale reflektujeme a robime patricne analyzi. Sme pripraveni a mame konkretne riesenia.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Dlhodoby problem, ktory sa zial viackrat opakuje a vracia. Mala by sa zvazit predovsetkym efektivita danych stimulov v case a ci sa vobec vyplacaju. Na druhej strane sa rovnako vynara otazka pre oceliarne, ci je ich biznis aj nadalej rentabilny.
Dlhodoby problem, ktory sa zial viackrat opakuje a vracia. Mala by sa zvazit predovsetkym efektivita danych stimulov v case a ci sa vobec vyplacaju. Na druhej strane sa rovnako vynara otazka pre oceliarne, ci je ich biznis aj nadalej rentabilny.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr nie Aktualna prognoza hovori o miernom spomaleni v tomto roku na uroven 4%, no nasledne dva roky bude pocitovat pravdepodnebne oslabenie rastu na uroven nieco vyse 3%. Dolezite ukazovatele pre rast budu miera nezamestnanosti, rast inflacie a zahranicny export. Klucove budu aj dalsie rozhodnutia ECB. Slovensko, EU, ako aj svet cakaju zaujimave roky, nakolko zazivame vyse desatrocny hospodarsky rast a USA aktualne dokonca najdlhsie rastovovy trend v historii.
Aktualna prognoza hovori o miernom spomaleni v tomto roku na uroven 4%, no nasledne dva roky bude pocitovat pravdepodnebne oslabenie rastu na uroven nieco vyse 3%. Dolezite ukazovatele pre rast budu miera nezamestnanosti, rast inflacie a zahranicny export. Klucove budu aj dalsie rozhodnutia ECB. Slovensko, EU, ako aj svet cakaju zaujimave roky, nakolko zazivame vyse desatrocny hospodarsky rast a USA aktualne dokonca najdlhsie rastovovy trend v historii.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame Aj keď sme sa o to v minulosti pokúšali, nemali sme pozitívne výsledky. Staviame na vlastných kontaktoch a doporučeniach. Na druhej strane sme však určite otvorený možnostiam a na trhu sa určite časom objavia spoločnosti, ktoré nás svojou kvalitou a výsledkami budú vedieť presvedčiť.
Aj keď sme sa o to v minulosti pokúšali, nemali sme pozitívne výsledky. Staviame na vlastných kontaktoch a doporučeniach. Na druhej strane sme však určite otvorený možnostiam a na trhu sa určite časom objavia spoločnosti, ktoré nás svojou kvalitou a výsledkami budú vedieť presvedčiť.