Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Stadler

Peter Stadler
generálny riaditeľ, predseda predstavenstva | Wealth Effect Management

Otázka Odpoveď Komentár

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali O recesii a krize sa v mediach hovori uz velmi dlho. Dolezite je, aby sa bral predovsetkym na vedomie zdroj danych informacii a nepodliehali sme tak zbytocnym tlakom, ktore nie su podlozene podrobnejsimi analyzami. Co a kde recesia je? Kde presne bude? Postihne vsetky, alebo len niektore sektory? Prave na tuto temu v ramci nasej spolocnosti neustale reflektujeme a robime patricne analyzi. Sme pripraveni a mame konkretne riesenia.
O recesii a krize sa v mediach hovori uz velmi dlho. Dolezite je, aby sa bral predovsetkym na vedomie zdroj danych informacii a nepodliehali sme tak zbytocnym tlakom, ktore nie su podlozene podrobnejsimi analyzami. Co a kde recesia je? Kde presne bude? Postihne vsetky, alebo len niektore sektory? Prave na tuto temu v ramci nasej spolocnosti neustale reflektujeme a robime patricne analyzi. Sme pripraveni a mame konkretne riesenia.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Dlhodoby problem, ktory sa zial viackrat opakuje a vracia. Mala by sa zvazit predovsetkym efektivita danych stimulov v case a ci sa vobec vyplacaju. Na druhej strane sa rovnako vynara otazka pre oceliarne, ci je ich biznis aj nadalej rentabilny.
Dlhodoby problem, ktory sa zial viackrat opakuje a vracia. Mala by sa zvazit predovsetkym efektivita danych stimulov v case a ci sa vobec vyplacaju. Na druhej strane sa rovnako vynara otazka pre oceliarne, ci je ich biznis aj nadalej rentabilny.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr nie Aktualna prognoza hovori o miernom spomaleni v tomto roku na uroven 4%, no nasledne dva roky bude pocitovat pravdepodnebne oslabenie rastu na uroven nieco vyse 3%. Dolezite ukazovatele pre rast budu miera nezamestnanosti, rast inflacie a zahranicny export. Klucove budu aj dalsie rozhodnutia ECB. Slovensko, EU, ako aj svet cakaju zaujimave roky, nakolko zazivame vyse desatrocny hospodarsky rast a USA aktualne dokonca najdlhsie rastovovy trend v historii.
Aktualna prognoza hovori o miernom spomaleni v tomto roku na uroven 4%, no nasledne dva roky bude pocitovat pravdepodnebne oslabenie rastu na uroven nieco vyse 3%. Dolezite ukazovatele pre rast budu miera nezamestnanosti, rast inflacie a zahranicny export. Klucove budu aj dalsie rozhodnutia ECB. Slovensko, EU, ako aj svet cakaju zaujimave roky, nakolko zazivame vyse desatrocny hospodarsky rast a USA aktualne dokonca najdlhsie rastovovy trend v historii.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame Aj keď sme sa o to v minulosti pokúšali, nemali sme pozitívne výsledky. Staviame na vlastných kontaktoch a doporučeniach. Na druhej strane sme však určite otvorený možnostiam a na trhu sa určite časom objavia spoločnosti, ktoré nás svojou kvalitou a výsledkami budú vedieť presvedčiť.
Aj keď sme sa o to v minulosti pokúšali, nemali sme pozitívne výsledky. Staviame na vlastných kontaktoch a doporučeniach. Na druhej strane sme však určite otvorený možnostiam a na trhu sa určite časom objavia spoločnosti, ktoré nás svojou kvalitou a výsledkami budú vedieť presvedčiť.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

vzťahy s nadriadenými Tento dovod je najcastejsi najma v sektore sluzieb. Nie nadarmo sa aj hovori, ze ludia odchadzajuci z firiem nie tak kvoli praci, ale kvoli svojim manazerom. Je potrebne, ale hladat priciny na oboch stranach. Schopnost najst kompromisy a spolocnu cestu moze nakoniec pomoct akekolvek problemy vyriesit.
Tento dovod je najcastejsi najma v sektore sluzieb. Nie nadarmo sa aj hovori, ze ludia odchadzajuci z firiem nie tak kvoli praci, ale kvoli svojim manazerom. Je potrebne, ale hladat priciny na oboch stranach. Schopnost najst kompromisy a spolocnu cestu moze nakoniec pomoct akekolvek problemy vyriesit.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno Studentom davame priestor na prax uz stvrte leto po sebe a velmi sa nam to osvedcilo. Mali sme u nas stazistov studujucich napr. v Londyne a Prahe, ktorym sme aj nasledne realne pomohli s uplatnenim sa po studiu v praxi, co nas velmi tesi. Celkova snaha uplatnit a udrzat sikovnych studentov je pre nas ako firmu velmi dolezita.
Studentom davame priestor na prax uz stvrte leto po sebe a velmi sa nam to osvedcilo. Mali sme u nas stazistov studujucich napr. v Londyne a Prahe, ktorym sme aj nasledne realne pomohli s uplatnenim sa po studiu v praxi, co nas velmi tesi. Celkova snaha uplatnit a udrzat sikovnych studentov je pre nas ako firmu velmi dolezita.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt Osobný a ľudský prístup je vždy najosvedčenejšia metóda. Samozrejme nie vždy zaberie a tak prichádzajú na rad nepríjemné alternatívy, ktoré každý, predovšetkým podnikateľský subjekt zvažuje, aby si možnú spoluprácu udržal aj naďalej.
Osobný a ľudský prístup je vždy najosvedčenejšia metóda. Samozrejme nie vždy zaberie a tak prichádzajú na rad nepríjemné alternatívy, ktoré každý, predovšetkým podnikateľský subjekt zvažuje, aby si možnú spoluprácu udržal aj naďalej.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne V nasom sektore sme zaznamenali iba jeden pozitivny dopad a to oslobodenie od dane z vynosu pri nakupe a drzani cennych papierov viac ako 1 rok. Ostatne opatrenia priniesli skor administrativnu a odvodovu zataz. Azda najviac negativne povazujeme to, ze sa nedotiahla do konca nova regulacia finanancno sprostredkovatelskych firiem.
V nasom sektore sme zaznamenali iba jeden pozitivny dopad a to oslobodenie od dane z vynosu pri nakupe a drzani cennych papierov viac ako 1 rok. Ostatne opatrenia priniesli skor administrativnu a odvodovu zataz. Azda najviac negativne povazujeme to, ze sa nedotiahla do konca nova regulacia finanancno sprostredkovatelskych firiem.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

skôr áno Ovplyvni to skor sukromny rozpocet daneho cloveka a ten nasledne moze menit jeho zivotnu situaciu a mat tak dopad na kvalitu jeho zivota v buducnosti. Kazde zvysovanie dani z cohokolvek je velmi citliva zalezitost, najma pokial clovek nepocituje zvysenu kvalitu zivota okolo seba a stat nevyuziva peniaze efektivne.
Ovplyvni to skor sukromny rozpocet daneho cloveka a ten nasledne moze menit jeho zivotnu situaciu a mat tak dopad na kvalitu jeho zivota v buducnosti. Kazde zvysovanie dani z cohokolvek je velmi citliva zalezitost, najma pokial clovek nepocituje zvysenu kvalitu zivota okolo seba a stat nevyuziva peniaze efektivne.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne áno Je nevyhnutne, aby si kazdy jednotlivec podla svojich vlastnych moznosti sporil na penziu a preniesol tak ciastocne zodpovednost na svoje plecia. Podstatne je vsak to, ake produkty na to vyuziva. Je potrebne, aby boli efektivne a nebol prekvapeny, ze mu nepriniesli dany vysledok. Rovnako treba vybrat spravny investocny nastroj s primeranymi poplatkami a akceptaciou rizika.
Je nevyhnutne, aby si kazdy jednotlivec podla svojich vlastnych moznosti sporil na penziu a preniesol tak ciastocne zodpovednost na svoje plecia. Podstatne je vsak to, ake produkty na to vyuziva. Je potrebne, aby boli efektivne a nebol prekvapeny, ze mu nepriniesli dany vysledok. Rovnako treba vybrat spravny investocny nastroj s primeranymi poplatkami a akceptaciou rizika.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Už v súčasnosti našim klientom ponúkame finančné a investičné riešenia, ktoré extenzívne využívajú „AI“. Čo sa týka riadenia firmy a podnikania, správne nastavenie može byť schopné pomáhať pri rozhodovacích procesoch.
Už v súčasnosti našim klientom ponúkame finančné a investičné riešenia, ktoré extenzívne využívajú „AI“. Čo sa týka riadenia firmy a podnikania, správne nastavenie može byť schopné pomáhať pri rozhodovacích procesoch.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Skôr nie Moj subjektivny nazor je, ze skor nie a to z dovodu nazoru, ze sa musime vzdelavat cely zivot. Verim tomu, ze su na Slovensku firmy, ktore pochopili ako dolezite je investovat do rastu svojich ludi. Ten moze byt v dvoch rovinach, technickych zrucnostiach a osobnostneho rozvoja. O nieco vyznamnejsi je prave osobnostny rozvoj. Tato cinnost v konecnom dosledku nepomaha len danym firmam, ale aj napredovaniu celej spolocnosti a kulture spravania v nasej krajine.
Moj subjektivny nazor je, ze skor nie a to z dovodu nazoru, ze sa musime vzdelavat cely zivot. Verim tomu, ze su na Slovensku firmy, ktore pochopili ako dolezite je investovat do rastu svojich ludi. Ten moze byt v dvoch rovinach, technickych zrucnostiach a osobnostneho rozvoja. O nieco vyznamnejsi je prave osobnostny rozvoj. Tato cinnost v konecnom dosledku nepomaha len danym firmam, ale aj napredovaniu celej spolocnosti a kulture spravania v nasej krajine.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

neviem /nevyjadrujem sa / iné V ramci cinnosti nas to priamo neovplyvnuje. Kazdopadne elektricke automobily tvoria sucast nasich portfolii, kde ako spolocnost investujeme majetok nasich klientov. Stotoznujeme sa s myslienkov a vacsina zamestnancov je otvorena el.automobily aj vyuzivat.
V ramci cinnosti nas to priamo neovplyvnuje. Kazdopadne elektricke automobily tvoria sucast nasich portfolii, kde ako spolocnost investujeme majetok nasich klientov. Stotoznujeme sa s myslienkov a vacsina zamestnancov je otvorena el.automobily aj vyuzivat.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

skôr nie Omyl moze nastat v pripade nevedomosti zakonov pri narocnejsich uctovnych operaciach. Kazdopadne je v zodpovednosti kazdeho obcana, pripadne pravnickej osoby, aby si zabezpecila dane vedomosti, alebo danoveho poradcu a pripadnym omylom sa tak vyhla. Ci to bol vedomy omyl, alebo omyl z nevedomosti, uz musi posudit poverana osoba a statny organ.
Omyl moze nastat v pripade nevedomosti zakonov pri narocnejsich uctovnych operaciach. Kazdopadne je v zodpovednosti kazdeho obcana, pripadne pravnickej osoby, aby si zabezpecila dane vedomosti, alebo danoveho poradcu a pripadnym omylom sa tak vyhla. Ci to bol vedomy omyl, alebo omyl z nevedomosti, uz musi posudit poverana osoba a statny organ.

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Z vlastnej skusenosti si pamatam, ze ako maly chlapec som bol vdaka podobnemu systemu prvy krat v Tatrach, nakolko to v nasej rodine nebolo mozne bez podpory Dopravneho podniku, v ktorom moj otec toho casu pracoval. Moze to mat aj pozitiva, ale treba tento benefit rozumne nastavit.
Z vlastnej skusenosti si pamatam, ze ako maly chlapec som bol vdaka podobnemu systemu prvy krat v Tatrach, nakolko to v nasej rodine nebolo mozne bez podpory Dopravneho podniku, v ktorom moj otec toho casu pracoval. Moze to mat aj pozitiva, ale treba tento benefit rozumne nastavit.

V marci si Slováci budú voliť prezidenta. Na základe čoho si vyberiete svojho favorita? Budete sa rozhodovať aj podľa výsledkov predvolebných prieskumov?

04.02.2019

skôr nie Budem sa rozhodovat na zaklade profilu kandidata, ktory ma pozostavat z jeho doterajsich pracovnych a zivotnych skusenosti, rovnako ako aj jeho moralnej integrity.
Budem sa rozhodovat na zaklade profilu kandidata, ktory ma pozostavat z jeho doterajsich pracovnych a zivotnych skusenosti, rovnako ako aj jeho moralnej integrity.

Očakávate, že sa vašej firmy či organizácie nejako dotkne hospodárske spomalenie v Európe?

21.01.2019

Skôr áno Najvacsi dopad budeme v ramci financneho trhu pocitovat najma z pohladu neistoty a nervozity ludi. Ta bude samozrejme pochadzat z takmer vsetkych sektorov a mozneho poklesu trzieb. Ludia budu opatrnejsi pri investovani volneho kapitalu a budu sa obzerat po vhodnych nastrojoch na investovanie. Osobne ocakavam tzv “soft landing” ekonomik celeho sveta, nie vsak vyraznu recesiu.
Najvacsi dopad budeme v ramci financneho trhu pocitovat najma z pohladu neistoty a nervozity ludi. Ta bude samozrejme pochadzat z takmer vsetkych sektorov a mozneho poklesu trzieb. Ludia budu opatrnejsi pri investovani volneho kapitalu a budu sa obzerat po vhodnych nastrojoch na investovanie. Osobne ocakavam tzv “soft landing” ekonomik celeho sveta, nie vsak vyraznu recesiu.

Ako vnímate, že podpredseda vlády a člen vedenia najsilnejšej strany sa plánuje stať guvernérom apolitickej NBS?

03.12.2018

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Stanovisko je skor neutralne. Dolezite je, aby sa na danom poste nachadzal clovek na spravom mieste z pohladu odbornosti, kompetentnosti a bol dostatocne politicky nezaujaty. Pozitivne vnimam to, ze pan Kazimir nema za sebou silne kauzy a patri medzi politikou, ktori nie su tzv. za "zenitom". Ci to bude pozitivne pre Slovensko ukaze realita a prax.
Stanovisko je skor neutralne. Dolezite je, aby sa na danom poste nachadzal clovek na spravom mieste z pohladu odbornosti, kompetentnosti a bol dostatocne politicky nezaujaty. Pozitivne vnimam to, ze pan Kazimir nema za sebou silne kauzy a patri medzi politikou, ktori nie su tzv. za "zenitom". Ci to bude pozitivne pre Slovensko ukaze realita a prax.

Ako hodnotíte vplyv dane z poistenia na podnikateľov?

26.11.2018

Veľmi negatívne Najviac na to bude doplacat opat vo finale klient. Cela vec mi pride nedomyslena a riadne neodkomunikovana s odbornikmi.
Najviac na to bude doplacat opat vo finale klient. Cela vec mi pride nedomyslena a riadne neodkomunikovana s odbornikmi.

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

HDP na osobu Ekonomicky pohlad je jasny, ale urcite mozme hovorit aj o subjektivnom pocite stastia, ci dlzke zivota, ktora suvisi s kvalitou zdravotnej starostlivosti. V neposlednom rade je dolezitym faktorom aj podnikatelske prostredie.
Ekonomicky pohlad je jasny, ale urcite mozme hovorit aj o subjektivnom pocite stastia, ci dlzke zivota, ktora suvisi s kvalitou zdravotnej starostlivosti. V neposlednom rade je dolezitym faktorom aj podnikatelske prostredie.