Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Christenko

Marián Christenko
generálny riaditeľ | KOSIT, a.s., Košice

Otázka Odpoveď Komentár

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Súkromné firmy podporené vhodnou legislatívou Nájomné byty sú bezpochyby dobrý a potrebný koncept. Pri výbere formy realizácie treba byť obozretný v tom, aby nedošlo k škodám na verejných financiách, k neúmernému zadlžovania štátu a netransparentnému prideľovaniu.
Nájomné byty sú bezpochyby dobrý a potrebný koncept. Pri výbere formy realizácie treba byť obozretný v tom, aby nedošlo k škodám na verejných financiách, k neúmernému zadlžovania štátu a netransparentnému prideľovaniu.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne áno Ak dôjde k eskalácii situácie podobne ako v Taliansku, budú musieť zrejme všetky zberové spoločnosti nájsť spôsob ako aj v takejto situácii zabezpečiť čistotu v mestách, resp. obciach.
Ak dôjde k eskalácii situácie podobne ako v Taliansku, budú musieť zrejme všetky zberové spoločnosti nájsť spôsob ako aj v takejto situácii zabezpečiť čistotu v mestách, resp. obciach.

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to skutočná národná priorita Má to dva rozmery. Jeden je ten, že sme krajina bez reálne dobudovanej cestnej infraštruktúry a mnohé regióny na to doplácajú. Druhým rozmerom je, že politici pri prestrihávaní pásky odovzdávajú voličom hmatateľný výsledok a nie abstraktný obraz ich aktivity, čomu úplne rozumiem.
Má to dva rozmery. Jeden je ten, že sme krajina bez reálne dobudovanej cestnej infraštruktúry a mnohé regióny na to doplácajú. Druhým rozmerom je, že politici pri prestrihávaní pásky odovzdávajú voličom hmatateľný výsledok a nie abstraktný obraz ich aktivity, čomu úplne rozumiem.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

rozhodne nie Osobne považujem akýkoľvek nátlakový prostriedok vyjednávania za nevhodný. Hlavne v prípade, ak sa “rukojemníkom” situácie stávajú nezainteresovaný ľudia...
Osobne považujem akýkoľvek nátlakový prostriedok vyjednávania za nevhodný. Hlavne v prípade, ak sa “rukojemníkom” situácie stávajú nezainteresovaný ľudia...

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

reality V zmysle porekadla „šuster, drž sa svojho kopyta“, spomeniem v prvom rade oblasť zhodnocovania komunálnych odpadov, prípadne segment nakladania s nebezpečným odpadom, ale výnos 14,84% Wood & Company Office podfond, ktorý dosiahli moji kolegovia stojí určite za zmienku.
V zmysle porekadla „šuster, drž sa svojho kopyta“, spomeniem v prvom rade oblasť zhodnocovania komunálnych odpadov, prípadne segment nakladania s nebezpečným odpadom, ale výnos 14,84% Wood & Company Office podfond, ktorý dosiahli moji kolegovia stojí určite za zmienku.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Rozhodne áno Uplynulý rok priniesol pre nás predovšetkým začiatok zásadných zmien v oblasti odpadového hospodárstva, na ktoré sme čakali dlhých 30 rokov. Reálny problém "kam s odpadom" otvoril témy, ktoré boli doteraz iracionálne spoločenským TABU. Tých 30 rokov považujem za obdobie premrhaných šancí postupne budovať na slovensku sieť koncových zariadení na spracovanie odpadu namiesto rozširovania skládok. Žiaľ, "postupné budovanie" je vďaka tomu dnes už len ilúzia a nám zostáva iba šprint v cieľovej rovinke, lebo inak budeme zrejme o 5-6 rokov smeti voziť za vysoké poplatky do zahraničia.
Uplynulý rok priniesol pre nás predovšetkým začiatok zásadných zmien v oblasti odpadového hospodárstva, na ktoré sme čakali dlhých 30 rokov. Reálny problém "kam s odpadom" otvoril témy, ktoré boli doteraz iracionálne spoločenským TABU. Tých 30 rokov považujem za obdobie premrhaných šancí postupne budovať na slovensku sieť koncových zariadení na spracovanie odpadu namiesto rozširovania skládok. Žiaľ, "postupné budovanie" je vďaka tomu dnes už len ilúzia a nám zostáva iba šprint v cieľovej rovinke, lebo inak budeme zrejme o 5-6 rokov smeti voziť za vysoké poplatky do zahraničia.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno Áno, všetko čo zjednoduší a sprehľadní súčasný daňový system bude prínosom pre podnikateľov ale aj štát.
Áno, všetko čo zjednoduší a sprehľadní súčasný daňový system bude prínosom pre podnikateľov ale aj štát.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne nie Som prakticky proti akýmkoľvek štátnym zásahom do podnikania. Toto je podobné, ako keby štát zakázal majiteľovi pôdy vlastnú pôdu obrábať, z obilia upiecť chlieb a ten predať vo vlastnej predajni. Prečo by mal mať na ucelený reťazec poisťovňa-nemocnica monopol iba štát? Vie pracovať efektívnejšie, alebo je za tým iný dôvod?
Som prakticky proti akýmkoľvek štátnym zásahom do podnikania. Toto je podobné, ako keby štát zakázal majiteľovi pôdy vlastnú pôdu obrábať, z obilia upiecť chlieb a ten predať vo vlastnej predajni. Prečo by mal mať na ucelený reťazec poisťovňa-nemocnica monopol iba štát? Vie pracovať efektívnejšie, alebo je za tým iný dôvod?

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Boj proti mafii, či ochrana klímy by mali byť automaticky úlohou každej vlády. Či ju splnia starí, alebo noví politici je podľa mňa irelevantné. Uspieť by mala strana, či strany, ktoré presvedčia ľudí, že dokážu krajinu riadiť efektívne a transparentne, budú uprednostňovať kompromisné riešenia a ponúknu ľuďom hmatateľnú víziu rozvoja krajiny.
Boj proti mafii, či ochrana klímy by mali byť automaticky úlohou každej vlády. Či ju splnia starí, alebo noví politici je podľa mňa irelevantné. Uspieť by mala strana, či strany, ktoré presvedčia ľudí, že dokážu krajinu riadiť efektívne a transparentne, budú uprednostňovať kompromisné riešenia a ponúknu ľuďom hmatateľnú víziu rozvoja krajiny.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Banka je takým istým podnikateľským subjektom, ako každý iný. Nevidím na to žiaden dôvod. V zásade to zrejme cez cenu financovania spätne ovplyvní podnikateľský, verejný a súkromný sektor.
Banka je takým istým podnikateľským subjektom, ako každý iný. Nevidím na to žiaden dôvod. V zásade to zrejme cez cenu financovania spätne ovplyvní podnikateľský, verejný a súkromný sektor.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Predovšetkým začiatok voľného pohyb kapitálu, tovaru a v konečnom dôsledku aj pracovnej silny.
Predovšetkým začiatok voľného pohyb kapitálu, tovaru a v konečnom dôsledku aj pracovnej silny.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

výrazne

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr nie Určite by to bolo veľmi účinné opatrenie. Obávam sa ale, že legislatívny rámec by asi ťažko dokázal účinne rozlíšiť človeka, ktorý zadĺžil firmu úmyselne od toho, ktorému jednoducho nevyšiel podnikateľský plán.
Určite by to bolo veľmi účinné opatrenie. Obávam sa ale, že legislatívny rámec by asi ťažko dokázal účinne rozlíšiť človeka, ktorý zadĺžil firmu úmyselne od toho, ktorému jednoducho nevyšiel podnikateľský plán.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Práve naopak, dosiahnuť dlhodobo udržateľný rast bez ochrany životného prostredia je nemožné.
Práve naopak, dosiahnuť dlhodobo udržateľný rast bez ochrany životného prostredia je nemožné.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

skôr nie V štátnej a verejnej správe by mali byť rovnaké mzdy za rovnaký výkon v každom regióne. Vyššie životné náklady by mali byť kompenzované inými ako mzdovými výhodami - napr. náborovým príspevkom, zvýhodnenými úvermi na bývanie a pod.
V štátnej a verejnej správe by mali byť rovnaké mzdy za rovnaký výkon v každom regióne. Vyššie životné náklady by mali byť kompenzované inými ako mzdovými výhodami - napr. náborovým príspevkom, zvýhodnenými úvermi na bývanie a pod.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

tri mesiace až pol roka Adaptácia prebieha podľa vývoja v organizačnej štruktúre a iných systematických zmenách prakticky v 6-9 mesačných cykloch.
Adaptácia prebieha podľa vývoja v organizačnej štruktúre a iných systematických zmenách prakticky v 6-9 mesačných cykloch.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr áno Ak by aj v konkrétnych prípadoch nebolo likvidačné, vytvára táto situácia už dlhé obdobie permanentný tlak na zamestnávateľov pri prijímaní nových zamestnancov. Keďže mnohí zamestnávatelia nebudú mať na výber, ďalšie zvýšené náklady ovplyvnia konečné ceny výrobkov a služieb, čo ovplyvní ich konkurencieschopnosť.
Ak by aj v konkrétnych prípadoch nebolo likvidačné, vytvára táto situácia už dlhé obdobie permanentný tlak na zamestnávateľov pri prijímaní nových zamestnancov. Keďže mnohí zamestnávatelia nebudú mať na výber, ďalšie zvýšené náklady ovplyvnia konečné ceny výrobkov a služieb, čo ovplyvní ich konkurencieschopnosť.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

skôr nie Považujem za správne rozhodovať o zastavení exekúcii individuálne. akokoľvek plošné riešenie zvyšuje riziko, že nízka úroveň platobnej disciplíny dlžníkov dostane poslednú ranu z milosti.
Považujem za správne rozhodovať o zastavení exekúcii individuálne. akokoľvek plošné riešenie zvyšuje riziko, že nízka úroveň platobnej disciplíny dlžníkov dostane poslednú ranu z milosti.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Rozhodne áno Konkurenčné prostredie sa prirodzene odrazilo aj na kvalite bankových služieb. Najviditeľnejší pokrok sa prejavil najmä v proaktívnom prístupe bánk vo vzťahu nielen k právnickým ale aj fyzickým osobám, čo kedysi absentovalo.
Konkurenčné prostredie sa prirodzene odrazilo aj na kvalite bankových služieb. Najviditeľnejší pokrok sa prejavil najmä v proaktívnom prístupe bánk vo vzťahu nielen k právnickým ale aj fyzickým osobám, čo kedysi absentovalo.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

nikdy