Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Ivanič

Ivan Ivanič
prezident | Slovenská lyžiarska asociácia

Otázka Odpoveď Komentár

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Tí ozajstní veľkí špekulanti podľa mňa nemajú väčšinovo spomínané "pozemské problémy", že by nestíhali uhrádzať všetky svoje platby. Skutoční špekulanti si svoje cestičky hľadajú inde a iným spôsobom. Každopádne stopka na nejakú dobu, až do vyriešenia problému, by mohla mať charakter nejakej očisty.
Tí ozajstní veľkí špekulanti podľa mňa nemajú väčšinovo spomínané "pozemské problémy", že by nestíhali uhrádzať všetky svoje platby. Skutoční špekulanti si svoje cestičky hľadajú inde a iným spôsobom. Každopádne stopka na nejakú dobu, až do vyriešenia problému, by mohla mať charakter nejakej očisty.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Som presvedčený, že aktívna ochrana životného prostredia môže ísť ruka v ruke so snahou o napredovanie a úspech v biznise. Že sa nielenže nevylučujú, ale práve spolu môžu priniesť aj pre biznis (o bežnom živote nehovoriac) veľký progres.
Som presvedčený, že aktívna ochrana životného prostredia môže ísť ruka v ruke so snahou o napredovanie a úspech v biznise. Že sa nielenže nevylučujú, ale práve spolu môžu priniesť aj pre biznis (o bežnom živote nehovoriac) veľký progres.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

rozhodne nie Platy v štátnej a verejnej správe na rovnakých pozíciách by mali byť rovnaké. Prípadná vyššia nákladovosť v niektorých mestách môže byť kompenzovaná iným spôsobom, napríklad príspevkom na bývanie.
Platy v štátnej a verejnej správe na rovnakých pozíciách by mali byť rovnaké. Prípadná vyššia nákladovosť v niektorých mestách môže byť kompenzovaná iným spôsobom, napríklad príspevkom na bývanie.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

je to individuálne Toto naozaj závisí od konkrétnej profesie, funkcie a ďalších kritérií. Zároveň si myslím, že časová investícia je vždy vyššia pri vstupe nového zamestnanca, ako v prípade bežnej výpovednej lehoty pri klasickej pracovnej zmluve.
Toto naozaj závisí od konkrétnej profesie, funkcie a ďalších kritérií. Zároveň si myslím, že časová investícia je vždy vyššia pri vstupe nového zamestnanca, ako v prípade bežnej výpovednej lehoty pri klasickej pracovnej zmluve.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Rozhodne áno Táto asymetria je reálnou hrozbou pre mnohé firmy.
Táto asymetria je reálnou hrozbou pre mnohé firmy.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Neviem / nevyjadrujem sa /iné Logika vraví, že by to malo platiť. Ale realita nebýva často taká ružová. Prečo tomu tak je, to je otázka skôr na manažérov každej z bánk.
Logika vraví, že by to malo platiť. Ale realita nebýva často taká ružová. Prečo tomu tak je, to je otázka skôr na manažérov každej z bánk.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

áno, vždy Dôvod je skrytý v prídavnom mene citlivý. Ak nejakú informáciu podobného typu komunikujem, je logické hľadať cesty, ako znížiť čo najviac riziko jej zneužitia.
Dôvod je skrytý v prídavnom mene citlivý. Ak nejakú informáciu podobného typu komunikujem, je logické hľadať cesty, ako znížiť čo najviac riziko jej zneužitia.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Nás v športovej asociácii sa táto hrozba dotýka len sekundárne. Každopádne pre biznis na Slovensku je to tak reálna hrozba s veľkým dopadom, že isté opatrenia a proaktívne plány na zníženie jej dopadov by mali byť nevyhnutnosťou.
Nás v športovej asociácii sa táto hrozba dotýka len sekundárne. Každopádne pre biznis na Slovensku je to tak reálna hrozba s veľkým dopadom, že isté opatrenia a proaktívne plány na zníženie jej dopadov by mali byť nevyhnutnosťou.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

skôr áno Pokiaľ štát dokáže prichádzať so stimulmi pre potenciálnych prichádzajúcich investorov, nemal by dávať ruky preč ani v opačných situáciách. Najmä pri prepúšťaní, aké sa chystá v Košiciach, by tým mohol zmierniť reálnu hrozbu vyššieho sociálneho napätia v celom východoslovenskom regióne.
Pokiaľ štát dokáže prichádzať so stimulmi pre potenciálnych prichádzajúcich investorov, nemal by dávať ruky preč ani v opačných situáciách. Najmä pri prepúšťaní, aké sa chystá v Košiciach, by tým mohol zmierniť reálnu hrozbu vyššieho sociálneho napätia v celom východoslovenskom regióne.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno SLA financuje a aj do budúcnosti plánuje ešte viac podporovať projekty aj mimo výkonnostného športu. Venovať sa ekológii a podporovať slabších pri ich uplatnení by malo byť povinnosťou každého, kto pomôcť môže.
SLA financuje a aj do budúcnosti plánuje ešte viac podporovať projekty aj mimo výkonnostného športu. Venovať sa ekológii a podporovať slabších pri ich uplatnení by malo byť povinnosťou každého, kto pomôcť môže.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie je to určite na autonómnom rozhodnutí každej firmy. Ale viaceré prieskumy aj zo zahraničia v poslednom čase naznačujú, že zamestnancom tzv. open space nevyhovuje a že sú efektívnejší skôr v klasických uzavretých kanceláriách.
je to určite na autonómnom rozhodnutí každej firmy. Ale viaceré prieskumy aj zo zahraničia v poslednom čase naznačujú, že zamestnancom tzv. open space nevyhovuje a že sú efektívnejší skôr v klasických uzavretých kanceláriách.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Autor Čiernej labute Nassim Taleb v knihe napísal, že ak sa spýtate portfóliového manažéra na definíciu rizika, zavalí vás kritériami, ktoré nepočítajú práve s Čiernou labuťou. Inak povedané, jeho predpovede sú postavené na vode. Preto si odpovedať na otázku, či Slovensko výraznejšie spomalí, veru nedokážem. Kto z nás vie, koľko a ako vplyvných Čiernych labutí sa plavým svetovými ekonomickými oceánmi?
Autor Čiernej labute Nassim Taleb v knihe napísal, že ak sa spýtate portfóliového manažéra na definíciu rizika, zavalí vás kritériami, ktoré nepočítajú práve s Čiernou labuťou. Inak povedané, jeho predpovede sú postavené na vode. Preto si odpovedať na otázku, či Slovensko výraznejšie spomalí, veru nedokážem. Kto z nás vie, koľko a ako vplyvných Čiernych labutí sa plavým svetovými ekonomickými oceánmi?

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Ochrana životného prostredia musí mať vždy prioritu. Pokiaľ legislatíva nerieši problém na vstupe, nesie zodpovednosť za dôsledok.
Ochrana životného prostredia musí mať vždy prioritu. Pokiaľ legislatíva nerieši problém na vstupe, nesie zodpovednosť za dôsledok.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne Nie je čo komentovať. Podporných impulzov zo strany vlády je hlavne pre strednú podnikateľskú vrstvu minimum.
Nie je čo komentovať. Podporných impulzov zo strany vlády je hlavne pre strednú podnikateľskú vrstvu minimum.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno V našom prípade komunikujeme aj na Facebooku či Instagrame s každým fanúšikom lyžiarskeho športu na Slovensku. Komunikáciu cez sociálne siete ako médium, cez ktoré môžeme zasiahnuť oveľa väčšie publikum ako cez klasické médiá, chceme stále zlepšovať.
V našom prípade komunikujeme aj na Facebooku či Instagrame s každým fanúšikom lyžiarskeho športu na Slovensku. Komunikáciu cez sociálne siete ako médium, cez ktoré môžeme zasiahnuť oveľa väčšie publikum ako cez klasické médiá, chceme stále zlepšovať.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Podiel seniorov v celej spoločnosti kontinuálne rastie, prvýkrát máme dokonca viacej seniorov ako detí. Navyše sa zvyšuje aj ich kúpna sila. Takže každý, kto príde v tomto sektore so zaujímavým nápadom či službou, ideálne takou, ktorá zaplní dieru na trhu, má veľmi veľkú šancu uspieť.
Podiel seniorov v celej spoločnosti kontinuálne rastie, prvýkrát máme dokonca viacej seniorov ako detí. Navyše sa zvyšuje aj ich kúpna sila. Takže každý, kto príde v tomto sektore so zaujímavým nápadom či službou, ideálne takou, ktorá zaplní dieru na trhu, má veľmi veľkú šancu uspieť.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Najväčší vplyv na našu snahu, bez ohľadu na jej zameranie, môžu mať vždy najmä ľudia. Či už kolegovia v práci, alebo ľudia z externého prostredia. Tento vplyv sa dá aj znižovať a zvyšovať a preto by mal byť stredobodom nášho záujmu. Vplyv faktorov ako je daň z nehnuteľností je niečo z tohto pohľadu marginálne.
Najväčší vplyv na našu snahu, bez ohľadu na jej zameranie, môžu mať vždy najmä ľudia. Či už kolegovia v práci, alebo ľudia z externého prostredia. Tento vplyv sa dá aj znižovať a zvyšovať a preto by mal byť stredobodom nášho záujmu. Vplyv faktorov ako je daň z nehnuteľností je niečo z tohto pohľadu marginálne.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Iné riešenie mi príde ako účelové a populistické. Makroekonomické čísla určite nepokladám za mantru, ale dôležitým vodítkom by pre politikov mali byť. Inak varia z vody a ich nekompetentné rozhodnutia budeme musieť zaplatiť my všetci.
Iné riešenie mi príde ako účelové a populistické. Makroekonomické čísla určite nepokladám za mantru, ale dôležitým vodítkom by pre politikov mali byť. Inak varia z vody a ich nekompetentné rozhodnutia budeme musieť zaplatiť my všetci.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Človek nemusí byť prognostikom, aby vedel, že minimálne v strednodobej budúcnosti má umelá inteligencia miesto aj v lyžiarskom športe. Či už napríklad pri výrobe lyží, návrhoch lyžiarskych kombinéz alebo pri analýze dát z meteorológie. Ale aj pri meraní času a aj rýchlostí pretekárov, dĺžky skokov, smerom k navigácii v lyžiarskom teréne...S vývinom a zdokonaľovaním umelej inteligencie bude tých možností v našom odvetví pribúdať. Určite budú niečo aj stáť, ale nepochybujem už teraz, že pôjde o návratnú investíciu
Človek nemusí byť prognostikom, aby vedel, že minimálne v strednodobej budúcnosti má umelá inteligencia miesto aj v lyžiarskom športe. Či už napríklad pri výrobe lyží, návrhoch lyžiarskych kombinéz alebo pri analýze dát z meteorológie. Ale aj pri meraní času a aj rýchlostí pretekárov, dĺžky skokov, smerom k navigácii v lyžiarskom teréne...S vývinom a zdokonaľovaním umelej inteligencie bude tých možností v našom odvetví pribúdať. Určite budú niečo aj stáť, ale nepochybujem už teraz, že pôjde o návratnú investíciu