Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Kičina

Róbert Kičina
výkonný riaditeľ | Podnikateľská aliancia Slovenska

Otázka Odpoveď Komentár

Ako ovplyvní podľa vás podnikanie na Slovensku návrh zvýšiť minimálnu mzdu na 400 eur?

31.08.2015

ešte sa zhorší

Považujete investíciu automobilky Jaguar Land Rover za dobrú správu pre Slovensko?

17.08.2015

skôr áno

Ako hodnotíte, že sa štát posilňuje v energetických podnikoch?

01.06.2015

rozhodne negatívne

Do akej miery môže vášmu podnikaniu pomôcť zjednodušenie a zlacnenie obchodu s USA?

04.05.2015

skôr pomôže

Ste za zrýchlenie procesu odobratia zbrane osobe so zmeneným zdravotným stavom?

13.04.2015

rozhodne áno

Ako by mal štát riešiť problém starnutia populácie, ktorý vytvára tlak na verejné financie?

26.01.2015

udržať a posilniť druhý pilier

Viete, koho budete voliť v najbližších parlamentných voľbách?

19.01.2015

rozhodne áno

Ako hodnotíte rok 2014 z hľadiska biznisu a kvality podnikania?

05.01.2015

horší ako 2013

Navštevujete slovenské kúpele? Aké s nimi máte skúsenosti?

24.11.2014

nenavštevujem kúpele

Pociťujete stagnáciu ekonomiky eurozóny vo vašom biznise?

17.11.2014

skôr áno

Darí sa podľa vás napĺňať očakávania, ktoré mali ľudia od Novembra 89?

10.11.2014

skôr áno Hoci životnú úroveň západných krajín dobiehame pomalšie, než väčšina z nás očakávala, úroveň osobnej slobody a možnosti sebarealizácie dosahujú štandardy vyspelého sveta.
Hoci životnú úroveň západných krajín dobiehame pomalšie, než väčšina z nás očakávala, úroveň osobnej slobody a možnosti sebarealizácie dosahujú štandardy vyspelého sveta.

Prílev investícií na Slovensko počas prvého polroka 2014 zamrzol. Čo je podľa Vás hlavnou príčinou?

27.10.2014

Najvyššie daňové zaťaženie pre podnikateľov v rámci Vyšehradskej štvorky Predpokladám,že hlavnými dôvodmi sú vysoké daňovo-odvodové zaťaženie v kombinácii s aktuálnymi daňovými zmenami a chronickými bariérami podnikateľského prostredia v SR, ktorými sú zlá vymožiteľnosť práva, korupcia a klientelizmus, administratívne zaťaženie, nestabilita legislatívy.
Predpokladám,že hlavnými dôvodmi sú vysoké daňovo-odvodové zaťaženie v kombinácii s aktuálnymi daňovými zmenami a chronickými bariérami podnikateľského prostredia v SR, ktorými sú zlá vymožiteľnosť práva, korupcia a klientelizmus, administratívne zaťaženie, nestabilita legislatívy.

Pociťujete oživenie trhu práce na vlastnom biznise?

13.10.2014

skôr nie

Keby ste dnes zakladali firmu, čo by ste urobili inak?

29.09.2014

neviem / iné

Čím by vláda najviac podporila podnikateľské prostredie?

08.09.2014

zefektívnením súdov Za tri najdôležitejšie opatrenia považujem zásadné, resp. citeľné zlepšenie vymožiteľnosti práva, reálny boj proti korupcii a klientelizmu a zníženie a zjednodušenie priamych daní a odvodov.
Za tri najdôležitejšie opatrenia považujem zásadné, resp. citeľné zlepšenie vymožiteľnosti práva, reálny boj proti korupcii a klientelizmu a zníženie a zjednodušenie priamych daní a odvodov.

Myslíte, že na získanie eurofondov stačí dobrý projekt?

25.08.2014

nie, bez úplatku to nejde Podľa prieskumu PAS patria eurofondy medzi oblasti s najrozšírenejším výskytom korupcie. Netvrdím, že každý europrojekt je poznačený korupciou a klientelizmom, no vychádzajúc z výsledkov spomínaného prieskumu, do ktorého sa zapojilo 425 podnikateľov, významná časť europrojektov bola schválená aj vďaka známostiam a úplatkom.
Podľa prieskumu PAS patria eurofondy medzi oblasti s najrozšírenejším výskytom korupcie. Netvrdím, že každý europrojekt je poznačený korupciou a klientelizmom, no vychádzajúc z výsledkov spomínaného prieskumu, do ktorého sa zapojilo 425 podnikateľov, významná časť europrojektov bola schválená aj vďaka známostiam a úplatkom.

Sú podľa vás personálne zmeny, ku ktorým došlo vo vláde, dostatočné?

14.07.2014

neviem / nevyjadrujem sa / iné

Aké hodnotenie by ste dali balíčku Smeru, ktorý premiér Fico zverejnil na sneme Smeru-SD?

07.07.2014

nedostatočný Hoci balíček obsahuje aj užitočné opatrenia (napr. súbeh sociálnej dávky a mzdy, zvýhodnená prax stredoškolákov, úhrada DPH po zaplatení), väčšina návrhov bude s najväčšou pravdepodobnosťou viesť k prežieraniu budúcnosti. A pritom ani nevieme, koľko budú jednotlivé opatrenia stáť.
Hoci balíček obsahuje aj užitočné opatrenia (napr. súbeh sociálnej dávky a mzdy, zvýhodnená prax stredoškolákov, úhrada DPH po zaplatení), väčšina návrhov bude s najväčšou pravdepodobnosťou viesť k prežieraniu budúcnosti. A pritom ani nevieme, koľko budú jednotlivé opatrenia stáť.

Využili by ste možnosť daňovej úľavy na výskum a vývoj, akú navrhuje ministerstvo financií?

30.06.2014

neviem / nevyjadrujem sa / iné

Mal by si podľa vás štát posilniť kompetencie v základnom a strednom školstve?

23.06.2014

skôr nie Kompetencie štátu v tejto oblasti považujem za primerané. Chýba však lepšia informovanosť o uplatniteľnosti absolventov na základe objektívnych trhových dát, napr. podľa miery nezamestnanosti alebo platov absolventov. Bez týchto informácií nie je možné školy vzájomne porovnávať a ani vytvárať tlak na zlepšovanie horších škôl, prípadne rušenie zlých škôl.
Kompetencie štátu v tejto oblasti považujem za primerané. Chýba však lepšia informovanosť o uplatniteľnosti absolventov na základe objektívnych trhových dát, napr. podľa miery nezamestnanosti alebo platov absolventov. Bez týchto informácií nie je možné školy vzájomne porovnávať a ani vytvárať tlak na zlepšovanie horších škôl, prípadne rušenie zlých škôl.