Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Heger

Juraj Heger
riaditeľ | Vydavateľstvo Slovart, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Minimálne sa mi javí logické, že keď niekto nemá zaplatené záväzky a prebieha voči nemu exekúcia, nemal by mať ani prostriedky na založenie novej firmy - či áno?
Minimálne sa mi javí logické, že keď niekto nemá zaplatené záväzky a prebieha voči nemu exekúcia, nemal by mať ani prostriedky na založenie novej firmy - či áno?

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

je to individuálne

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Rozhodne áno Recesia je za dverami, ale niektorým ľuďom sa blížiace sa voľby zdajú byť dôležitejšie než udržateľnosť zamestnanosti.
Recesia je za dverami, ale niektorým ľuďom sa blížiace sa voľby zdajú byť dôležitejšie než udržateľnosť zamestnanosti.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

skôr nie Považujem za správnejšie rýchle riešenie formou osobných konkurzov, ak dlžník nemá z čoho vyrovnať záväzok, a súčasne dôsledné nastavenie pravidiel pre exekúcie, aby sa z niekoľko sto euro dlhu nemohlo stať exekučným konaním sto tisíc.
Považujem za správnejšie rýchle riešenie formou osobných konkurzov, ak dlžník nemá z čoho vyrovnať záväzok, a súčasne dôsledné nastavenie pravidiel pre exekúcie, aby sa z niekoľko sto euro dlhu nemohlo stať exekučným konaním sto tisíc.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

nikdy Žiadne šifrovanie nie je večné.
Žiadne šifrovanie nie je večné.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neplánujeme žiadne proaktívne opatrenia

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Toto je naozaj háklivá otázka. Za normálnych okolností by som napísal skôr áno, ale pri tejto konkrétnej vláde mám pocit, že každý nesystémový priestor vytvorený legislatívou sa dá využiť aj v iných kontextoch. Následne by mohla pociťovať potrebu zvrátiť prepúšťanie v množstve firiem, v ktorých sa dajú veci vybavovať vlastnou hlavou - od tých, čo neváhajú, ale neplatia, až po tých, čo ponúkajú Coca-Colu.
Toto je naozaj háklivá otázka. Za normálnych okolností by som napísal skôr áno, ale pri tejto konkrétnej vláde mám pocit, že každý nesystémový priestor vytvorený legislatívou sa dá využiť aj v iných kontextoch. Následne by mohla pociťovať potrebu zvrátiť prepúšťanie v množstve firiem, v ktorých sa dajú veci vybavovať vlastnou hlavou - od tých, čo neváhajú, ale neplatia, až po tých, čo ponúkajú Coca-Colu.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

skôr áno Máme to šťastie, že naše vlastné výrobky (knihy, najmä detské) sú veľmi žiadaným artiklom pre množstvo organizácií a snažíme sa pomáhať mnohým zmysluplným aktivitám. Bohužiaľ, obrovské množstvo žiadostí aj tak musíme odmietať. Úplne najsmiešnejšie je to, že nás pravidelne o knižné dary žiadajú naše zastupiteľské úrady v zahraničí, ktoré tvrdia, že nemajú žiadne peniaze k dispozícii.
Máme to šťastie, že naše vlastné výrobky (knihy, najmä detské) sú veľmi žiadaným artiklom pre množstvo organizácií a snažíme sa pomáhať mnohým zmysluplným aktivitám. Bohužiaľ, obrovské množstvo žiadostí aj tak musíme odmietať. Úplne najsmiešnejšie je to, že nás pravidelne o knižné dary žiadajú naše zastupiteľské úrady v zahraničí, ktoré tvrdia, že nemajú žiadne peniaze k dispozícii.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

neviem/nevyjadrujem sa Open space je len priestor. Čo sa v ňom deje a do akej miery je efektívnejší než iné usporiadania záleží od konkrétnej firmy a jej pracovných postupov.
Open space je len priestor. Čo sa v ňom deje a do akej miery je efektívnejší než iné usporiadania záleží od konkrétnej firmy a jej pracovných postupov.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr nie

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

skôr áno Máme to blízko do všetkých okolitých krajín, je to len otázka priorít a nákladovosti.
Máme to blízko do všetkých okolitých krajín, je to len otázka priorít a nákladovosti.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Je to veľmi individuálne. Právna cesta nám zatiaľ peniaze nepriniesla, ale osobné kontakty často tiež nie.
Je to veľmi individuálne. Právna cesta nám zatiaľ peniaze nepriniesla, ale osobné kontakty často tiež nie.

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

skôr nie Skôr som sa stretol s jedincami, ktorí sa stotožnili s verejnou mocou.
Skôr som sa stretol s jedincami, ktorí sa stotožnili s verejnou mocou.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Ponuka špeciálnych služieb pre seniorov sa rozširuje takým tempom a do takej šírky, že sa na ňu už aj ja sám začínam tešiť!
Ponuka špeciálnych služieb pre seniorov sa rozširuje takým tempom a do takej šírky, že sa na ňu už aj ja sám začínam tešiť!

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Mám relatívne šťastie, že sa nemusím spoliehať na náš dôchodkový systém. Pre väčšinu pracujúcich je táto otázka aktuálna, ale neriešiteľná.
Mám relatívne šťastie, že sa nemusím spoliehať na náš dôchodkový systém. Pre väčšinu pracujúcich je táto otázka aktuálna, ale neriešiteľná.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Skôr nie ..., ale radi sa necháme sami sebou prekvapiť.
..., ale radi sa necháme sami sebou prekvapiť.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Od detstva nás učili, že "neznalosť zákona neospravedlňuje". A stretávam sa s mnohými prefíkanými fiškusmi, ktorí mi sú schopní tvrdiť, že si nevšimli, že majú nos medzi očami. Každopádne, slovo "omyl" je nezmysel. To, čo treba dokázať, je úmysel. Kým nie je dokázaný, nemôže daňový priestupok byť trestným činom.
Od detstva nás učili, že "neznalosť zákona neospravedlňuje". A stretávam sa s mnohými prefíkanými fiškusmi, ktorí mi sú schopní tvrdiť, že si nevšimli, že majú nos medzi očami. Každopádne, slovo "omyl" je nezmysel. To, čo treba dokázať, je úmysel. Kým nie je dokázaný, nemôže daňový priestupok byť trestným činom.