Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Heger

Juraj Heger
riaditeľ | Vydavateľstvo Slovart, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno Bolo by veľmi neslušné, obzvlášť po skúsenostiach z predchádzajúcich štyroch rokov, kritizovať zloženie vlády ešte skôr než bola vymenovaná. Zvlášť keď je jasné, že nastúpi v ekonomicky najťažšej situácii, aká u nás možno od druhej svetovej vojny alebo päťdesiatych rokov bola.
Bolo by veľmi neslušné, obzvlášť po skúsenostiach z predchádzajúcich štyroch rokov, kritizovať zloženie vlády ešte skôr než bola vymenovaná. Zvlášť keď je jasné, že nastúpi v ekonomicky najťažšej situácii, aká u nás možno od druhej svetovej vojny alebo päťdesiatych rokov bola.

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Neviem / nevyjadrujem sa /iné V tomto sa veľmi nevyznám, ale všetky štyri možnosti mi pripadajú reálne.
V tomto sa veľmi nevyznám, ale všetky štyri možnosti mi pripadajú reálne.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne áno Zatiaľ sú to drobnosti: zrušené veľtrhy, omeškané expedície lodí z Ázie, ale v Taliansku sa menšie množstvo ľudí v mestách už prejavilo aj poklesom tržieb kníhkupectiev. Už nech je tu ten liek!
Zatiaľ sú to drobnosti: zrušené veľtrhy, omeškané expedície lodí z Ázie, ale v Taliansku sa menšie množstvo ľudí v mestách už prejavilo aj poklesom tržieb kníhkupectiev. Už nech je tu ten liek!

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Nádej pre pozitívnu zmenu Zostáva mi len držať nám všetkým palce, aby sa plány a odhodlania zostaviť kvalitnú vládu naplnili.
Zostáva mi len držať nám všetkým palce, aby sa plány a odhodlania zostaviť kvalitnú vládu naplnili.

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

dostatočná Veľmi domácich úloh urobených po termíne alebo vôbec. Klamanie a vyhováranie sa na druhých. Zabávanie sa hlúposťami. Poškodenie školy, po ktorom bude treba prinajmenšom kompletne vymaľovať. Iniciatíva až tesne pred koncoročnou konferenciou. Ale tak sa to predsa nemá robiť, milá vláda.
Veľmi domácich úloh urobených po termíne alebo vôbec. Klamanie a vyhováranie sa na druhých. Zabávanie sa hlúposťami. Poškodenie školy, po ktorom bude treba prinajmenšom kompletne vymaľovať. Iniciatíva až tesne pred koncoročnou konferenciou. Ale tak sa to predsa nemá robiť, milá vláda.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Neviem/nevyjadrujem sa/iné Nikdy by som neveril, že predstavitelia našej krajiny, ktorí sa tak úpenlivo snažili predstierať štátnické kvality, dotiahnu v posledných týždňoch pred voľbami "ponáspotopizmus" do podoby, nad ktorou odstupujúci africkí diktátori môžu blednúť závisťou.
Nikdy by som neveril, že predstavitelia našej krajiny, ktorí sa tak úpenlivo snažili predstierať štátnické kvality, dotiahnu v posledných týždňoch pred voľbami "ponáspotopizmus" do podoby, nad ktorou odstupujúci africkí diktátori môžu blednúť závisťou.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vytvoriť expertnú skupinu na riešenie

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to dobrý predvolebný ťah na voličov

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

neviem / nevyjadrujem sa / iné

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr nie Viem si predstaviť zmysel štrajku vo verejnom sektore a jeho pozitívne výsledky pre štrajkujúcich. V súkromnom sektore mám pocit, že štrajk strednodobo a dlhodobo zhorší postavenie všetkých zainteresovaných. Uznávam však, že niekedy majú ľudia oprávnený pocit, že ich potreby nikoho nezaujímajú, až kým neurobia radikálne gesto.
Viem si predstaviť zmysel štrajku vo verejnom sektore a jeho pozitívne výsledky pre štrajkujúcich. V súkromnom sektore mám pocit, že štrajk strednodobo a dlhodobo zhorší postavenie všetkých zainteresovaných. Uznávam však, že niekedy majú ľudia oprávnený pocit, že ich potreby nikoho nezaujímajú, až kým neurobia radikálne gesto.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

alternatívne investície Mal by som napísať "knihy", ale v skutočnosti by maximálne množstvo investícií malo smerovať do vzdelávania a kultúry, je to najlepšia investícia pre budúcnosť. Ak sa aj náhodou nevráti zhodnotená prvotnému investorovi, vráti sa jeho/jej potomkom.
Mal by som napísať "knihy", ale v skutočnosti by maximálne množstvo investícií malo smerovať do vzdelávania a kultúry, je to najlepšia investícia pre budúcnosť. Ak sa aj náhodou nevráti zhodnotená prvotnému investorovi, vráti sa jeho/jej potomkom.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno V podstate daň platí prvý kupujúci neplátca DPH. Všetky predchádzajúce štádiá sú pridanou administratívou.
V podstate daň platí prvý kupujúci neplátca DPH. Všetky predchádzajúce štádiá sú pridanou administratívou.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné V zdravotníctve sa veľmi nevyznám. Viem však, že našinci zatiaľ každý zákaz dokázali obísť. A myslím si, že hlavnou cestou vpred by mali byť správne a jasne nastavené pravidlá a dôsledná kontrola ich dodržiavania.
V zdravotníctve sa veľmi nevyznám. Viem však, že našinci zatiaľ každý zákaz dokázali obísť. A myslím si, že hlavnou cestou vpred by mali byť správne a jasne nastavené pravidlá a dôsledná kontrola ich dodržiavania.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Skôr nie Ak banky zarábajú neslušne veľa peňazí na základe toho, že nemajú konkurenciu, skôr by som dohliadal na výšku poplatkov a iných príjmov. Štát by mal skôr chrániť klientov bánk než trestať banky.
Ak banky zarábajú neslušne veľa peňazí na základe toho, že nemajú konkurenciu, skôr by som dohliadal na výšku poplatkov a iných príjmov. Štát by mal skôr chrániť klientov bánk než trestať banky.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Možnosť súťažiť a rásť

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

výrazne

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

neviem /nevyjadrujem sa/iné Akýmkoľvek dostupným spôsobom.
Akýmkoľvek dostupným spôsobom.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Minimálne sa mi javí logické, že keď niekto nemá zaplatené záväzky a prebieha voči nemu exekúcia, nemal by mať ani prostriedky na založenie novej firmy - či áno?
Minimálne sa mi javí logické, že keď niekto nemá zaplatené záväzky a prebieha voči nemu exekúcia, nemal by mať ani prostriedky na založenie novej firmy - či áno?

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

je to individuálne