Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Zászlós

Gábor Zászlós
predseda predstavenstva | TriGranit Centrum, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Máte v súčasnosti problém nájsť na trhu práce kvalitných ľudí?

28.03.2016

skôr áno

Aké priority by podľa vás mala mať nová vláda, ktorá vzíde po víkendových parlamentných voľbách?

07.03.2016

úspech by bol, keby splnila aspoň polovicu Skolstvo - vzdelanost primarne, socialny a dochodkovy sektor, zivotne protredie a polnohospodarstvo s osobitnym zretelom na finalizaciu produktov vratane revitalizacie zavlahovych systemov, vedecky - exaktne preskumat zasoby pitnej vody SR a na jej vyuzivanie prip. zhodnocovanie vypracovat Strategicky plan !!!
Skolstvo - vzdelanost primarne, socialny a dochodkovy sektor, zivotne protredie a polnohospodarstvo s osobitnym zretelom na finalizaciu produktov vratane revitalizacie zavlahovych systemov, vedecky - exaktne preskumat zasoby pitnej vody SR a na jej vyuzivanie prip. zhodnocovanie vypracovat Strategicky plan !!!

Pocítili ste vo svojom podnikaní pozitívny vplyv informatizácie štátnej a verejnej správy?

22.02.2016

neviem / nevyjadrujem sa / iné

Veríte, že samojazdiace autá budú do konca desaťročia realitou aj na slovenských cestách?

25.01.2016

skôr nie

Pociťujete tlak biznisu na vylepšovanie zovňajšku?

18.01.2016

skôr áno V spolocenskom aj v biznis styku ma byt clovek dbat na primerany slusny zovnajsok. V biznise vsak za podstatne povazujem seriozne plnenie zavazkov,na com sa da postavit vzajomna dovera,ktora pochopitelne potom prospeje aj biznisu.podstatnym vsak zostava ludsky faktor,kiez by sa vratila doba,ked namiesto mnohostrannach zmluv stacilo podanie ruky.
V spolocenskom aj v biznis styku ma byt clovek dbat na primerany slusny zovnajsok. V biznise vsak za podstatne povazujem seriozne plnenie zavazkov,na com sa da postavit vzajomna dovera,ktora pochopitelne potom prospeje aj biznisu.podstatnym vsak zostava ludsky faktor,kiez by sa vratila doba,ked namiesto mnohostrannach zmluv stacilo podanie ruky.

Myslíte si, že by Európska únia mala tvrdo reagovať na povolebný vývoj v Poľsku?

11.01.2016

rozhodne áno

Myslíte si, že rozvíjajúca sa kultúra start-upov ovplyvňuje aj všeobecne biznisové myslenie a môže byť zdrojom riešení aj pre verejný sektor?

30.11.2015

rozhodne áno Startapy sú o slobode, kreativite a zodpovednosti. Ďalej o záujme jednotlivca sebarealizovať sa profesne, ľudsky aj ekonomicky. Bónusom takýchto aktivít je mi. verejný prospech.
Startapy sú o slobode, kreativite a zodpovednosti. Ďalej o záujme jednotlivca sebarealizovať sa profesne, ľudsky aj ekonomicky. Bónusom takýchto aktivít je mi. verejný prospech.

Myslíte si, že postoje politických elít v Poľsku, Maďarsku, Česku a na Slovensku sa radikalizujú a odkláňajú od demokratických princípov?

16.11.2015

skôr nie Vo všeobecnosti určite nie. Iná otázka je nacionálno- populistický individuálny prejav či z ultraľavého alebo z ultrapravého spektra. Niektoré momentálne prejavy nám signalizujú, že pre sterilne vzatú politickú elitu by zodpovedná intelektuálna väčšina krajiny mala vždy veľmi jasne reagovať spôsobom reprezentatívnym z hľadiska väčšinového uvažovania vo väzbe na štandardné demokratické smerovanie krajiny. Pre nás ako malú krajinu, niet inej voľby, než takmer na lekárenských váhach vyvažovať naše postoje uprostred veľmocenských záujmov.
Vo všeobecnosti určite nie. Iná otázka je nacionálno- populistický individuálny prejav či z ultraľavého alebo z ultrapravého spektra. Niektoré momentálne prejavy nám signalizujú, že pre sterilne vzatú politickú elitu by zodpovedná intelektuálna väčšina krajiny mala vždy veľmi jasne reagovať spôsobom reprezentatívnym z hľadiska väčšinového uvažovania vo väzbe na štandardné demokratické smerovanie krajiny. Pre nás ako malú krajinu, niet inej voľby, než takmer na lekárenských váhach vyvažovať naše postoje uprostred veľmocenských záujmov.

Zlepšuje sa podľa vás fungovanie úradov?

26.10.2015

skôr áno Podľa môjho súdu áno. Nie je to prirodzene skokové, ale mám za to, že trend je pozitívny. Moja skúsenosť je aj o tom, že ak viem čo od inštitútu chcem, tak ,,nešetrím´´ príslušného úradníka aby v rámci svojich kompetencií konal a nevyhováral sa.
Podľa môjho súdu áno. Nie je to prirodzene skokové, ale mám za to, že trend je pozitívny. Moja skúsenosť je aj o tom, že ak viem čo od inštitútu chcem, tak ,,nešetrím´´ príslušného úradníka aby v rámci svojich kompetencií konal a nevyhováral sa.

Skomplikuje podľa vás sprísnenie režimu na európskych hraniciach aj pohyb tovaru a poškodí tým exportérov i ekonomiku únie?

21.09.2015

rozhodne áno

Mala by EÚ odstúpiť od dotovania bežnej agrárnej prevádzky a podporovať iba nové rozvojové aktivity farmárov?

14.09.2015

rozhodne áno Aj keď poľnohospodárska prvovýroba, ako aj potravinársky spracovateľský priemysel, majú svoje špecifiká, aj tieto činnosti by mali akceptovať pravidlá trhu. Podpora, ktorá sa poskytuje poľnohospodárom na základe spoločného úzusu v EU je namieste. Osobitná podpora však, by deformovala trh. Napokon aj pre poľnohospodárov by malo platiť, že treba neustále inovovať technické a technologické procesy, neustále sledovať náklady na strane vstupov a byť pružný pri zhodnocovaní produktov na trhu.
Aj keď poľnohospodárska prvovýroba, ako aj potravinársky spracovateľský priemysel, majú svoje špecifiká, aj tieto činnosti by mali akceptovať pravidlá trhu. Podpora, ktorá sa poskytuje poľnohospodárom na základe spoločného úzusu v EU je namieste. Osobitná podpora však, by deformovala trh. Napokon aj pre poľnohospodárov by malo platiť, že treba neustále inovovať technické a technologické procesy, neustále sledovať náklady na strane vstupov a byť pružný pri zhodnocovaní produktov na trhu.

V akom stave sú podľa vás súdy rok po odchode Štefana Harabina z najvyšších funkcií?

10.08.2015

iné V primeranom
V primeranom

Ak v lete dovolenkujete, čo je pre Vás najlepší letný relax?

20.07.2015

dovolenkujem Slnko, voda a kniha. Bola by to štandardná odpoveď a čiastočne aj pravdivá. V ostatných rokoch sa opäť čoraz intenzívnejšie vraciam k četbe, divadlu, ale aj k rôznym výstavám. To všetko znamená pre mňa zmysluplné trávenie voľného času, naviac veľmi rád sa schádzam s priateľmi, kde pri pohári vína môžeme ,,bez zodpovednosti a bez cieleného zámeru dosiahnuť akýkoľvek profit materiálneho charakteru´´ len tak pre potešenie ducha. Mať možnosť ponoriť sa takýmto spôsobom do plodnej diskusie je skutočne obohacujúcim zážitkom.
Slnko, voda a kniha. Bola by to štandardná odpoveď a čiastočne aj pravdivá. V ostatných rokoch sa opäť čoraz intenzívnejšie vraciam k četbe, divadlu, ale aj k rôznym výstavám. To všetko znamená pre mňa zmysluplné trávenie voľného času, naviac veľmi rád sa schádzam s priateľmi, kde pri pohári vína môžeme ,,bez zodpovednosti a bez cieleného zámeru dosiahnuť akýkoľvek profit materiálneho charakteru´´ len tak pre potešenie ducha. Mať možnosť ponoriť sa takýmto spôsobom do plodnej diskusie je skutočne obohacujúcim zážitkom.

Sú podľa Vás slovenské firmy dostatočne inovatívne?

13.07.2015

skôr áno

Je podľa vás zavedenie národných kvót pre prijímanie utečencov v EÚ vhodné riešenie?

22.06.2015

skôr áno Nie je správne, ale prechodne je akceptovateľné. Predovšetkým by sme mali mať jasno v kategóriách migrantov ako politických azylantov, ekonomických žiadateľov a do tretice kategóriu, ktorí sú vo svojich domovských krajinách priamo ohrozovaní z dôvodov rasových, náboženských a pod. Európska únia je hodnotové spoločenstvo no súčasne je to aj silný globálny ekonomický a bezpečnostný hráč. Otázka migrácie je nesmierne zložitá a náročná z hľadiska ekonomického, morálneho a spoločenského. Riešenia nie sú jednoduché a hlavne rýchle. Žiaľ, túto otázku mnohí politici zneužívajú, svojim voličom komunikujú jednoduché slogany typu ,, Utečenec ti zoberie prácu a ohrozí tvoje sociálne istoty.´´ Je to absolútne nezodpovedné stanovisko a neadekvátne pre zavádzanie voličov. Nové ploty, či múry vec tiež nevyriešia. Potrebuje to širokospektrálnu iniciatívu politických špičiek najsilnejších európskych štátov s citlivým nasadením diplomacie v prospech hľadanie spôsobu riešenia v miestach, teda v krajinách pôvodu, kde rôzne typy migrácií vznikajú. Tieto riešenia sa musia zamerať pomocou diplomacie hlavne na sprostredkovanie ekonomickej pomoci, ale aj smerom k posilňovaniu demokratických princípov v zdrojových krajinách.
Nie je správne, ale prechodne je akceptovateľné. Predovšetkým by sme mali mať jasno v kategóriách migrantov ako politických azylantov, ekonomických žiadateľov a do tretice kategóriu, ktorí sú vo svojich domovských krajinách priamo ohrozovaní z dôvodov rasových, náboženských a pod. Európska únia je hodnotové spoločenstvo no súčasne je to aj silný globálny ekonomický a bezpečnostný hráč. Otázka migrácie je nesmierne zložitá a náročná z hľadiska ekonomického, morálneho a spoločenského. Riešenia nie sú jednoduché a hlavne rýchle. Žiaľ, túto otázku mnohí politici zneužívajú, svojim voličom komunikujú jednoduché slogany typu ,, Utečenec ti zoberie prácu a ohrozí tvoje sociálne istoty.´´ Je to absolútne nezodpovedné stanovisko a neadekvátne pre zavádzanie voličov. Nové ploty, či múry vec tiež nevyriešia. Potrebuje to širokospektrálnu iniciatívu politických špičiek najsilnejších európskych štátov s citlivým nasadením diplomacie v prospech hľadanie spôsobu riešenia v miestach, teda v krajinách pôvodu, kde rôzne typy migrácií vznikajú. Tieto riešenia sa musia zamerať pomocou diplomacie hlavne na sprostredkovanie ekonomickej pomoci, ale aj smerom k posilňovaniu demokratických princípov v zdrojových krajinách.

Akou známkou by ste ohodnotili slovenské základné a stredné školy?

08.06.2015

dostatočný Nemalo by sa školstvo ako také známkovať. V každom prípade som na strane mnohotisíc slušných pedagógov, ktorí nie sú dostatočne ohodnotení finančne, ale nie sú docenení ani spoločensky. Obvykle sa uvádza fínsky model, kiež by sme sa k tomu aj my dynamicky približovali. Predpoklady však neovplyvňujú samotní pedagógovia, ale vyššie tzn. rezortné riadenie. Pokiaľ neprekročíme zažitú zvyklosť financovania á-la stredná, východná Európa tzn. peniaze takzvaným silovým rezortom nemôžeme očakávať zmeny v trendoch. Podľa môjho súdu by to malo byť naopak, veď vzdelanosť, kultúra a kultúrnosť sú atribúty, ktoré sú elementárnym predpokladom pozitívnych, vývojových trendov. Akiste so mnou mnohí súhlasia, že mnohostranne vzdelaný a kultúrny človek je schopný riešiť vždy lepšie zložité životné situácie, zvládať stresy, je kreatívny, uvažuje vo variantach riešení a pod. než človek menej vzdelaný.
Nemalo by sa školstvo ako také známkovať. V každom prípade som na strane mnohotisíc slušných pedagógov, ktorí nie sú dostatočne ohodnotení finančne, ale nie sú docenení ani spoločensky. Obvykle sa uvádza fínsky model, kiež by sme sa k tomu aj my dynamicky približovali. Predpoklady však neovplyvňujú samotní pedagógovia, ale vyššie tzn. rezortné riadenie. Pokiaľ neprekročíme zažitú zvyklosť financovania á-la stredná, východná Európa tzn. peniaze takzvaným silovým rezortom nemôžeme očakávať zmeny v trendoch. Podľa môjho súdu by to malo byť naopak, veď vzdelanosť, kultúra a kultúrnosť sú atribúty, ktoré sú elementárnym predpokladom pozitívnych, vývojových trendov. Akiste so mnou mnohí súhlasia, že mnohostranne vzdelaný a kultúrny človek je schopný riešiť vždy lepšie zložité životné situácie, zvládať stresy, je kreatívny, uvažuje vo variantach riešení a pod. než človek menej vzdelaný.

Ako hodnotíte, že sa štát posilňuje v energetických podnikoch?

01.06.2015

skôr negatívne Bez relevantných informácii a dôkladných analýz konkrétne situácie aj s reflektovaním trendov v energetike nie je možné túto otázku posúdiť objektívne. Vo všeobecnosti som však za, aby pri optimálnych legislatívnych podmienkach vzťah privátneho subjektu a štátu bol vyvážený. Som presvedčený, že štát v rámci kontroly ale aj ďalších nástrojov má možnosť potrebnej ingerencie v prospech prehľadnosti ekonomickej činnosti aj privátneho subjektu.
Bez relevantných informácii a dôkladných analýz konkrétne situácie aj s reflektovaním trendov v energetike nie je možné túto otázku posúdiť objektívne. Vo všeobecnosti som však za, aby pri optimálnych legislatívnych podmienkach vzťah privátneho subjektu a štátu bol vyvážený. Som presvedčený, že štát v rámci kontroly ale aj ďalších nástrojov má možnosť potrebnej ingerencie v prospech prehľadnosti ekonomickej činnosti aj privátneho subjektu.

Používate vo firme (organizácii) herné a súťažné techniky na motivovanie zamestnancov alebo klientov (gamifikáciu)?

18.05.2015

nie

Do akej miery môže vášmu podnikaniu pomôcť zjednodušenie a zlacnenie obchodu s USA?

04.05.2015

nebude mať veľký dopad

Myslíte si, že sa Slovensko dokáže navonok, ale aj dovnútra vizuálne predať?

30.03.2015

skôr áno Som optimista! Možno v tejto chvíli nie je to 100%, ale spomeňme si hneď na mimoriadny úspech slovenských vín v Paríži. Tento úspech si zasluhuje pozornosť hlavne z titulu uplatnenia v cestovnom ruchu. Rezorty by sa mali prierezovo postarať o systémový prístup posilňovania marketingu pre tento artikel. Takisto rezort školstva by mal urobiť inventúru aj sólo športových disciplín, kde máme úspechy na európskej, svetovej úrovne, ale aj olympionikov. S hrôzou som sa dočítal, že sereďský príslušník PZ, ktorý si vystrieľal účasť na olympiáde, nemá takmer žiadnu inštitucionálnu podporu. Je niekoľko segmentov v rôznych oblastiach, ktoré si zasluhujú zásadnú zmenu v systéme podporovania. Pričom práve pre cestovný ruch je príznačná rýchloobrátkovosť kapitálu. Som si istý, že okrem výsledkov vedy a výskumu, práve v cestovnom ruchu môžeme dynamizovať našu prítomnosť na európskom trhu.
Som optimista! Možno v tejto chvíli nie je to 100%, ale spomeňme si hneď na mimoriadny úspech slovenských vín v Paríži. Tento úspech si zasluhuje pozornosť hlavne z titulu uplatnenia v cestovnom ruchu. Rezorty by sa mali prierezovo postarať o systémový prístup posilňovania marketingu pre tento artikel. Takisto rezort školstva by mal urobiť inventúru aj sólo športových disciplín, kde máme úspechy na európskej, svetovej úrovne, ale aj olympionikov. S hrôzou som sa dočítal, že sereďský príslušník PZ, ktorý si vystrieľal účasť na olympiáde, nemá takmer žiadnu inštitucionálnu podporu. Je niekoľko segmentov v rôznych oblastiach, ktoré si zasluhujú zásadnú zmenu v systéme podporovania. Pričom práve pre cestovný ruch je príznačná rýchloobrátkovosť kapitálu. Som si istý, že okrem výsledkov vedy a výskumu, práve v cestovnom ruchu môžeme dynamizovať našu prítomnosť na európskom trhu.