Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Smolár

Ondrej Smolár
predseda predstavenstva | Soitron

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

neviem/nevyjadrujem sa/iné Výber ľudí na menežérske pozície je vždy vyskoké riziko. Aj keď na to každá väčšia firma má dobre nastavené procesy s viacnásobnými pohovormi, úspešnosť býva mierne nad 50%. Napriek tomu, že v momente výberu sú všetci presvedčení, že vybrali toho najlepšieho menežéra na danú pozíciu, po pol roku sa už názory veľmi líšia. Ke´dže som tie vstupné pohovory neabsolvoval, viem len povedať "Počkajme aspoň toho 1/2 roka a potom skúsme ohodnotiť kvalitu jednotlivcov." Akékoľvek pocity skôr, sú len pocitmi založenými na minime informácií.
Výber ľudí na menežérske pozície je vždy vyskoké riziko. Aj keď na to každá väčšia firma má dobre nastavené procesy s viacnásobnými pohovormi, úspešnosť býva mierne nad 50%. Napriek tomu, že v momente výberu sú všetci presvedčení, že vybrali toho najlepšieho menežéra na danú pozíciu, po pol roku sa už názory veľmi líšia. Ke´dže som tie vstupné pohovory neabsolvoval, viem len povedať "Počkajme aspoň toho 1/2 roka a potom skúsme ohodnotiť kvalitu jednotlivcov." Akékoľvek pocity skôr, sú len pocitmi založenými na minime informácií.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne áno

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Neviem /nevyjadruje sa / iné Je to súčasne nádej pre pozitívnu zmenu a aj hrozba politickej nestability. Je mi úprimne ľúto, že kvôli núspechu PS/Spolu príde štátna správa o množstvo mladých, sikovných ľudí, ochotných sa s veľkým zápalom podielať na jej reformovaní. Budú nám chýbať!
Je to súčasne nádej pre pozitívnu zmenu a aj hrozba politickej nestability. Je mi úprimne ľúto, že kvôli núspechu PS/Spolu príde štátna správa o množstvo mladých, sikovných ľudí, ochotných sa s veľkým zápalom podielať na jej reformovaní. Budú nám chýbať!

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná Ak by ste na hodnotenie navrhli číselné známkovanie, asi by som dal 4. Lenže význam "dostatočná" pre mňa znamená, že sa aspoň udržal stav spred rokov 4 rokov a neprišlo k ďaľšiemu zhoršeniu. Keďže si toto však nemyslím, hodnotenie je "nedostatočná". A úprimne, odhliadnuc od osobných preferencií, je mi veľmi ľúto, že takú známku musím dať. Kvôli Slovensku.
Ak by ste na hodnotenie navrhli číselné známkovanie, asi by som dal 4. Lenže význam "dostatočná" pre mňa znamená, že sa aspoň udržal stav spred rokov 4 rokov a neprišlo k ďaľšiemu zhoršeniu. Keďže si toto však nemyslím, hodnotenie je "nedostatočná". A úprimne, odhliadnuc od osobných preferencií, je mi veľmi ľúto, že takú známku musím dať. Kvôli Slovensku.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Navyše, zdá sa mi až neuveriteľné že sa v SNS nikto nezamyslel nad tým, že tie poplatky sa odpúšťajú súčasne aj všetkým zahraničným návštevníkom a tranzitujúcim. Asi je to príspevok k rozvoju cestovného ruchu - Slovensko sa zrazu stane zaujímavou turistikou destináciou...
Navyše, zdá sa mi až neuveriteľné že sa v SNS nikto nezamyslel nad tým, že tie poplatky sa odpúšťajú súčasne aj všetkým zahraničným návštevníkom a tranzitujúcim. Asi je to príspevok k rozvoju cestovného ruchu - Slovensko sa zrazu stane zaujímavou turistikou destináciou...

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Neviem / nevyjadrujem sa / iné To je veľmi jednoduché. Tá, ktorá optimalizuje výnosy pre štát. Každá súkromná firma rieši pravidelne takéto zadanie, a spravidla úspešne. Ak štát chce, určite to vie taktiež úspešne vyriešiť. Ale v prvom rade musí chcieť!
To je veľmi jednoduché. Tá, ktorá optimalizuje výnosy pre štát. Každá súkromná firma rieši pravidelne takéto zadanie, a spravidla úspešne. Ak štát chce, určite to vie taktiež úspešne vyriešiť. Ale v prvom rade musí chcieť!

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

neviem /nevyjadrujem sa /iné Treba sa ich na to opýtať. Ja na to žiadny racionálny dôvod nevidím.
Treba sa ich na to opýtať. Ja na to žiadny racionálny dôvod nevidím.

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

skôr áno Napriek tomu to považujem za potrebný krok
Napriek tomu to považujem za potrebný krok

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

alternatívne investície Najmä do zdravého rozumu. Potrebujeme ho viac všetci"
Najmä do zdravého rozumu. Potrebujeme ho viac všetci"

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Uvítam akékoľvek, pre firmy administratívne nenáročné opatrenie, ktoré zosúladí očakávaný výber DPH s realitou a zabráni krádežiam, ktoré sa v tomto segmente výberu daní dejú.
Uvítam akékoľvek, pre firmy administratívne nenáročné opatrenie, ktoré zosúladí očakávaný výber DPH s realitou a zabráni krádežiam, ktoré sa v tomto segmente výberu daní dejú.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Pre ľudí v mojej bubline o očiste verejného života od korupcie. Ale nie som si istý, či je toto téma aj pre ostatné "bubliny", respektívne, vyyerá to žiaľ tak, že to téma nie je. Silne mi to pripomína príbeh Rumunska, dúfam že ho nezopakujeme.
Pre ľudí v mojej bubline o očiste verejného života od korupcie. Ale nie som si istý, či je toto téma aj pre ostatné "bubliny", respektívne, vyyerá to žiaľ tak, že to téma nie je. Silne mi to pripomína príbeh Rumunska, dúfam že ho nezopakujeme.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Fascinovane tento rok sledujem vytváranie štátneho rozpočtu. Za normánych okolností pomerne nudný scenár dokázala koalícia bez problémov zmeniť na frašku. Zrejme neveria tomu, že sa podľa tohoto zákona budú musieť správať oni. No a ako sa s tým vysporiadajú iní im je zjavne úplne jedno.
Fascinovane tento rok sledujem vytváranie štátneho rozpočtu. Za normánych okolností pomerne nudný scenár dokázala koalícia bez problémov zmeniť na frašku. Zrejme neveria tomu, že sa podľa tohoto zákona budú musieť správať oni. No a ako sa s tým vysporiadajú iní im je zjavne úplne jedno.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Zodpovednosť za seba samého Každý, kto sa radšej spoľahne na seba samého ako na "ochranársky" štát, má možnosť to spraviť. A práve tá možnosť voľby je pre mňa najväčším výsledkom Novembra 1989.
Každý, kto sa radšej spoľahne na seba samého ako na "ochranársky" štát, má možnosť to spraviť. A práve tá možnosť voľby je pre mňa najväčším výsledkom Novembra 1989.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

minimálne Nás ovplyní "len" navýšenými odvodmi. Pre firmy a organizácie, ktoré majú veľké množstvo nízko kvalifikovanej práce to môže byť likvidačné.
Nás ovplyní "len" navýšenými odvodmi. Pre firmy a organizácie, ktoré majú veľké množstvo nízko kvalifikovanej práce to môže byť likvidačné.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr nie Ak sú to naozaj špekulanti, cestičku si nájdu.
Ak sú to naozaj špekulanti, cestičku si nájdu.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Mne osobne sa veľmi páči myšlienka, že by sme férovo premietli do každej hospodárskej aktivity cenu za dopad na životné prostredie. Vytvoril by sa tým mechanizmus, ktorý by umožnil s pomocou existujúcich, dobre fungujúcich systémových nástrojov na riadenie ekonomiky ochraňovať životné prostredie. Problematické je, že by takéto "premietnutie" do ceny muselo byť spravené na nadnárodnej úrovni - dohoda na úrovni WTO. Ele naša Zem a budúce generácie si takú dohodu určite zaslúži.
Mne osobne sa veľmi páči myšlienka, že by sme férovo premietli do každej hospodárskej aktivity cenu za dopad na životné prostredie. Vytvoril by sa tým mechanizmus, ktorý by umožnil s pomocou existujúcich, dobre fungujúcich systémových nástrojov na riadenie ekonomiky ochraňovať životné prostredie. Problematické je, že by takéto "premietnutie" do ceny muselo byť spravené na nadnárodnej úrovni - dohoda na úrovni WTO. Ele naša Zem a budúce generácie si takú dohodu určite zaslúži.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr áno

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neplánujeme žiadne proaktívne opatrenia

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie Každý taký pokus by bol len nezodpovedným a zbytočným zásahom do fungovania trhu na nesprávnom mieste.
Každý taký pokus by bol len nezodpovedným a zbytočným zásahom do fungovania trhu na nesprávnom mieste.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Máme projekty, ktoré sú nám blízke a pomáhame im. Finančne a aj konzultačne, prípadne dobrovoľníckou prácou. Úprimne, nepovažujem asignáciu 2% za filantropiu. To je len zákonom vymedzená možnosť, ktorá nás nič nestojí. Filantropia začína niekde inde.
Máme projekty, ktoré sú nám blízke a pomáhame im. Finančne a aj konzultačne, prípadne dobrovoľníckou prácou. Úprimne, nepovažujem asignáciu 2% za filantropiu. To je len zákonom vymedzená možnosť, ktorá nás nič nestojí. Filantropia začína niekde inde.