Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Magál

Martin Magál
partner | Allen & Overy

Otázka Odpoveď Komentár

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Skôr áno V rámci regiónu CEE naše kancelárie v Prahe, Varšave a Budapešti už teraz používajú euro v rámci svojich cenových ponúk a dohôd s klientmi. Zavedením eura by im odpadlo kurzové riziko a potreba konvertovať sadzby v EUR do lokálnej meny.
V rámci regiónu CEE naše kancelárie v Prahe, Varšave a Budapešti už teraz používajú euro v rámci svojich cenových ponúk a dohôd s klientmi. Zavedením eura by im odpadlo kurzové riziko a potreba konvertovať sadzby v EUR do lokálnej meny.

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

stredná dĺžka života v zdraví

Ako ste vyhodnotili vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku, že už nebude kandidovať v prezidentských voľbách?

21.05.2018

Neviem/nevyjadrujem sa /iné Z krátkodobého hľadiska je to určite zlá správa pre krajinu, ale dobrá správa pre prezidenta a jeho rodinu. Po jeho odchode z úradu hrozí, že znova nebude mať Slovensko istý čas politického predstaviteľa, ktorý by bol nositeľom nádeje na slušnejší, čestnejší a inšpiratívnejší výkon politickej funkcie. Prezidentúra Andreja Kisku je to najlepšie, čo sa na slovenskej politicke scéne za posledné roky udialo. Aj vďaka nej sa zoči-voči perfídnemu grobianstvu vládnej kleptokracie podarilo v krátkej dobe zmobilizovať toľko ľudí.
Z krátkodobého hľadiska je to určite zlá správa pre krajinu, ale dobrá správa pre prezidenta a jeho rodinu. Po jeho odchode z úradu hrozí, že znova nebude mať Slovensko istý čas politického predstaviteľa, ktorý by bol nositeľom nádeje na slušnejší, čestnejší a inšpiratívnejší výkon politickej funkcie. Prezidentúra Andreja Kisku je to najlepšie, čo sa na slovenskej politicke scéne za posledné roky udialo. Aj vďaka nej sa zoči-voči perfídnemu grobianstvu vládnej kleptokracie podarilo v krátkej dobe zmobilizovať toľko ľudí.

Nové nariadenie EK sprísňuje pravidlá spracovania osobných údajov a zavádza vysoké pokuty. Myslíte si, že sú adekvátne?

26.06.2017

rozhodne nie V dnešnej digitálnej dobe máme toľko súkromia, ako má zlatá rybka vo svojom akváriu. Obávam sa, že tieto vysoké vysoké pokuty nebudú mať žiadny prevenčný účinok, nakoľko už nezmenia fakt, že počítače vedia o nás viac ako my sami... Ako nástroj štátnomocenského vydierana sú však veľmi kreatívne.
V dnešnej digitálnej dobe máme toľko súkromia, ako má zlatá rybka vo svojom akváriu. Obávam sa, že tieto vysoké vysoké pokuty nebudú mať žiadny prevenčný účinok, nakoľko už nezmenia fakt, že počítače vedia o nás viac ako my sami... Ako nástroj štátnomocenského vydierana sú však veľmi kreatívne.

Považujete vybudovanie Hyperloopu z Bratislavy do Viedne za reálne?

02.05.2016

skôr áno

Oslovujú vás predvolebné kampane politických strán?

08.02.2016

skôr áno

Zlepšuje sa podľa vás fungovanie úradov?

26.10.2015

skôr áno

V akom stave sú podľa vás súdy rok po odchode Štefana Harabina z najvyšších funkcií?

10.08.2015

sú na tom stále rovnako Hoci slovenské súdnictvo sa už navonok menej prejavuje formou harabinovského buranstva, jeho fungovanie je rovnaké ak nie horšie. Súdy v tejto krajine neplnia základnú spoločenskú funkciu - rýchlo, spravodlivo a v merite veci rozhodovať spory. Namiesto toho často slúžia ako nástroj výpalníckeho biznis modelu rôznych archeológov, korpulentných majstrov zvukového záznamu so slabosťou pre bernolákovské nehnuteľnosti či reštrukturalizačných expertov tancujúcich pred pozemkovým fondom kankán.
Hoci slovenské súdnictvo sa už navonok menej prejavuje formou harabinovského buranstva, jeho fungovanie je rovnaké ak nie horšie. Súdy v tejto krajine neplnia základnú spoločenskú funkciu - rýchlo, spravodlivo a v merite veci rozhodovať spory. Namiesto toho často slúžia ako nástroj výpalníckeho biznis modelu rôznych archeológov, korpulentných majstrov zvukového záznamu so slabosťou pre bernolákovské nehnuteľnosti či reštrukturalizačných expertov tancujúcich pred pozemkovým fondom kankán.

Sú podľa Vás slovenské firmy dostatočne inovatívne?

13.07.2015

rozhodne áno Stačí uviesť príkladmo tri mená: AeroMobil, Pixel Federation, Spinea.
Stačí uviesť príkladmo tri mená: AeroMobil, Pixel Federation, Spinea.

Považujete sprostredkovateľské platformy typu Uber (taxi) či Airbnb (ubytovanie) za pozitívny príspevok k biznisu a ekonomike?

06.07.2015

rozhodne áno

Ako hodnotíte druhú vládu Roberta Fica?

11.05.2015

dostatočná

Do akej miery môže vášmu podnikaniu pomôcť zjednodušenie a zlacnenie obchodu s USA?

04.05.2015

veľmi pomôže

Súhlasíte s tým, aby vláda R. Fica vyplatila malým dodávateľom významnejšiu časť dlhov Váhostavu a aby na to použila peniaze z fondu, do ktorého banky platia špeciálny odvod?

20.04.2015

rozhodne nie Podľa zákona o špeciálnom bankovom odvode sú jeho zdroje účelovo určené na krytie nákladov spojených s riešením finančných kríz v bankovom sektore a na ochranu stability bankového sektora Slovenskej republiky. Ochrana kleptokratických záujmov betonárskej lobby ani podpora populizmu politikov hranolieho tvaru do žiadnej z týchto kategórií nespadá.
Podľa zákona o špeciálnom bankovom odvode sú jeho zdroje účelovo určené na krytie nákladov spojených s riešením finančných kríz v bankovom sektore a na ochranu stability bankového sektora Slovenskej republiky. Ochrana kleptokratických záujmov betonárskej lobby ani podpora populizmu politikov hranolieho tvaru do žiadnej z týchto kategórií nespadá.

Ako vnímate, že médiá prechádzajú do rúk lokálnych investičných skupín?

22.09.2014

to ukáže budúcnosť Ale ťažko je ubrániť sa prvotnému dojmu, že motivácia tejto investície môže byť podobná motiváciam mediálneho magnáta Gaila Wynanda vo výbornom románe Zdroj od autorky Ayn Randovej....
Ale ťažko je ubrániť sa prvotnému dojmu, že motivácia tejto investície môže byť podobná motiváciam mediálneho magnáta Gaila Wynanda vo výbornom románe Zdroj od autorky Ayn Randovej....

Prinášajú odbory firmám a inštitúciám niečo pozitívne?

02.09.2014

skôr nie Zmyslom odborov nie je prinášať pozitíva subjektom, v ktorých pôsobia, ale zmysluplne dohliadať na dodržiavanie práv a zaobchádzanie so zamestnancami. Bohužiaľ štandardná intelektuálna a manažérska výbava slovenských odborárov tejto zmysluplnosti častejšie stojí v ceste ako jej pomáha.
Zmyslom odborov nie je prinášať pozitíva subjektom, v ktorých pôsobia, ale zmysluplne dohliadať na dodržiavanie práv a zaobchádzanie so zamestnancami. Bohužiaľ štandardná intelektuálna a manažérska výbava slovenských odborárov tejto zmysluplnosti častejšie stojí v ceste ako jej pomáha.

Myslíte si, že nový prezident (pochádzajúci z biznis prostredia) pomôže zlepšiť spoločenské a podnikateľské prostredie na Slovensku?

16.06.2014

rozhodne áno Mám tušenie, že Andrej Kiska bude prekvapivo dobrý prezident.
Mám tušenie, že Andrej Kiska bude prekvapivo dobrý prezident.

Má podľa vás význam riešiť vnútrofiremné podvody vlastných zamestnancov súdnou cestou?

26.05.2014

rozhodne áno Pri rozumne nastavených očakávaniach klienta to zmysel má. Aj keď sa zamestnávateľ rozhodne neuplatňovať si škodu priamo voči zamestnancovi v civilnoprávnom konaní, pre výrazný odstrašujúci účinok odporúčame našim klientom podať kvalitné trestné oznámenie, ku ktorému pripojíme čo najväčšie množstvo dôkazov, z ktorých vyšetrovacie orgány môžu ďalej vychádzať. Pre morálku zamestnancov nie je nič horšie, ako keď ostatní zamestnanci vidia podvodníka ako po podpísaní "dobrovoľnej" dohody o skončení pracovného pomeru so širokým úsmevom na tvári a odstupným na účte opúšťa pracovisko.
Pri rozumne nastavených očakávaniach klienta to zmysel má. Aj keď sa zamestnávateľ rozhodne neuplatňovať si škodu priamo voči zamestnancovi v civilnoprávnom konaní, pre výrazný odstrašujúci účinok odporúčame našim klientom podať kvalitné trestné oznámenie, ku ktorému pripojíme čo najväčšie množstvo dôkazov, z ktorých vyšetrovacie orgány môžu ďalej vychádzať. Pre morálku zamestnancov nie je nič horšie, ako keď ostatní zamestnanci vidia podvodníka ako po podpísaní "dobrovoľnej" dohody o skončení pracovného pomeru so širokým úsmevom na tvári a odstupným na účte opúšťa pracovisko.

Pôjdete voliť poslancov do Európskeho parlamentu? (Zdôvodnite svoje rozhodnutie.)

19.05.2014

skôr nie Nenasiel som ziadneho kandidata, ktory by splnal moje ocakavania
Nenasiel som ziadneho kandidata, ktory by splnal moje ocakavania

Ako predovšetkým vnímate členstvo Slovenska v EÚ po desiatich rokoch od vstupu?

28.04.2014

ako ekonomický prínos Zároveň som však nepríjemne sklamaný z toho, akú mieru sebastrednosti a nepremysleného byrokratického prístupu európske inštitúcie uplatňujú. S veľkými fanfárami predstavujú nové politky a projekty, len aby mnohé z nich následne v tichosti utopili alebo naprávali škody, ktoré nimi napáchali. Príkladom nech je sektor energetiky.
Zároveň som však nepríjemne sklamaný z toho, akú mieru sebastrednosti a nepremysleného byrokratického prístupu európske inštitúcie uplatňujú. S veľkými fanfárami predstavujú nové politky a projekty, len aby mnohé z nich následne v tichosti utopili alebo naprávali škody, ktoré nimi napáchali. Príkladom nech je sektor energetiky.