Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Zelina

Miron Zelina
člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva | Privatbanka, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie Hoci to bude vyzerať antisociálne, nemyslím si, že by vláda mala čokoľvek dotovať. Ak oceliarstvo v Európe nie je konkurencieschopné, tak musí znižovať náklady, to je v kapitalizme prirodzené. Tá "pomoc" sa nakoniec môže ukázať ako vyhodené peniaze, ktoré sa mohli použiť lepšie.
Hoci to bude vyzerať antisociálne, nemyslím si, že by vláda mala čokoľvek dotovať. Ak oceliarstvo v Európe nie je konkurencieschopné, tak musí znižovať náklady, to je v kapitalizme prirodzené. Tá "pomoc" sa nakoniec môže ukázať ako vyhodené peniaze, ktoré sa mohli použiť lepšie.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

rozhodne áno Slovensko je malá otvorená ekonomika, preto je ilúziou domnievať sa, že spomalenie rastu globálnej ekonomiky sa nás nedotkne. Osobne ma mrzí, že ani v čase najväčšieho - a možno neopakovateľného - rastu sme nedokázali dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.
Slovensko je malá otvorená ekonomika, preto je ilúziou domnievať sa, že spomalenie rastu globálnej ekonomiky sa nás nedotkne. Osobne ma mrzí, že ani v čase najväčšieho - a možno neopakovateľného - rastu sme nedokázali dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

skôr áno Keď som si prečítal, koľko zjeme mikroskopických plastových čiastočiek, tak som si uvedomil, že problem je vážny.
Keď som si prečítal, koľko zjeme mikroskopických plastových čiastočiek, tak som si uvedomil, že problem je vážny.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Aspoň niekto sa bude tešiť zo starnutia...
Aspoň niekto sa bude tešiť zo starnutia...

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

rozhodne nie

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne áno Úprimne, rozhodnutie o zastropovaní dôchodkového veku by mohlo vojsť do učebníc ako ukážka vrcholného populizmu. Iste, ja sa na dôchodok z prvého piliera už dávno nespolieham, ale kedy povieme pravdu ľuďom, čo majú priemernú alebo podpriemernú mzdu a žijú od výplaty k výplate?
Úprimne, rozhodnutie o zastropovaní dôchodkového veku by mohlo vojsť do učebníc ako ukážka vrcholného populizmu. Iste, ja sa na dôchodok z prvého piliera už dávno nespolieham, ale kedy povieme pravdu ľuďom, čo majú priemernú alebo podpriemernú mzdu a žijú od výplaty k výplate?

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne nie

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie K tomu asi niet čo dodať...
K tomu asi niet čo dodať...

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

skôr nie Na prvý pohľad áno, ale ide o ďalší náklad pre firmy.
Na prvý pohľad áno, ale ide o ďalší náklad pre firmy.

Myslíte si, že služby motivačných koučov a mentorov by pre vašu firmu boli prínosné?

11.02.2019

neviem/nevyjadrujem sa/iné Vždy záleží na kvalite - kvalitný mentor a kouč môže byť prínosom. Ale existuje veľa ľudí, ktorí to majú len na vizitke...
Vždy záleží na kvalite - kvalitný mentor a kouč môže byť prínosom. Ale existuje veľa ľudí, ktorí to majú len na vizitke...

V marci si Slováci budú voliť prezidenta. Na základe čoho si vyberiete svojho favorita? Budete sa rozhodovať aj podľa výsledkov predvolebných prieskumov?

04.02.2019

skôr áno Budem sa snažiť vybrať slušného, čestného človeka. V našich pomeroch už toto je nadštandard. A, áno, budem sa riadiť aj predvolebnými prieskumami.
Budem sa snažiť vybrať slušného, čestného človeka. V našich pomeroch už toto je nadštandard. A, áno, budem sa riadiť aj predvolebnými prieskumami.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie

Očakávate, že sa vašej firmy či organizácie nejako dotkne hospodárske spomalenie v Európe?

21.01.2019

Skôr áno Myslím, že spomalenie rastu sa dotkne takmer každého podnikateľského subjektu. Ale netreba z toho robiť drámu, v kapitalizme sú prirodzené hospodárske cykly.
Myslím, že spomalenie rastu sa dotkne takmer každého podnikateľského subjektu. Ale netreba z toho robiť drámu, v kapitalizme sú prirodzené hospodárske cykly.

Myslíte si, že dlhoročný výkonný vládny politik ako Robert Fico je vhodným kandidátom na ústavného sudcu?

14.01.2019

Rozhodne nie

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné

Ako vnímate, že podpredseda vlády a člen vedenia najsilnejšej strany sa plánuje stať guvernérom apolitickej NBS?

03.12.2018

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Ak sa na to pozriem objektívne, Peter Kažimír určite patril medzi lepších ministrov tejto vlády a nespomínam si, že by bol zaplletený do nejakej výraznejšej kauzy. Na druhej strane, ak niekto ide z vysokej politiky do NBS, ktorá má byť nezávislá, logicky to vedie k pochybnostiam. Dúfam, že sa jedného dňa dočkáme NBS, ktorá bude naozaj nezávislá a odváži sa aj kritizovať kroky vlády.
Ak sa na to pozriem objektívne, Peter Kažimír určite patril medzi lepších ministrov tejto vlády a nespomínam si, že by bol zaplletený do nejakej výraznejšej kauzy. Na druhej strane, ak niekto ide z vysokej politiky do NBS, ktorá má byť nezávislá, logicky to vedie k pochybnostiam. Dúfam, že sa jedného dňa dočkáme NBS, ktorá bude naozaj nezávislá a odváži sa aj kritizovať kroky vlády.

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

neviem / nevyjadrujem sa / iné Kombinácia faktorov: samotná výška príjmu nerovná sa životná úroveň. Je to aj pocite spravodlivosti, fungujúcich verejných službách, dobrom životnom prostredí.
Kombinácia faktorov: samotná výška príjmu nerovná sa životná úroveň. Je to aj pocite spravodlivosti, fungujúcich verejných službách, dobrom životnom prostredí.