Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Gregor

Tibor Gregor
výkonný riaditeľ | Klub 500

Otázka Odpoveď Komentár

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Ústava garantuje právo na majetok a garantuje právnu istotu. Štát je povinný rešpektovať rámec právneho štátu, v ktorom je okrem iného garantovaná trvácnosť a stabilita právnych noriem a je priamo zakázaná svojvôľa orgánov verejnej moci. Toto je ďalší návrh z množstva neštandardných, bez dostatočného zdôvodnenia, bez objektívnych a racionálnych dôvodov.
Ústava garantuje právo na majetok a garantuje právnu istotu. Štát je povinný rešpektovať rámec právneho štátu, v ktorom je okrem iného garantovaná trvácnosť a stabilita právnych noriem a je priamo zakázaná svojvôľa orgánov verejnej moci. Toto je ďalší návrh z množstva neštandardných, bez dostatočného zdôvodnenia, bez objektívnych a racionálnych dôvodov.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

rozhodne áno Sú v nákladoch každého podnikateľa. Problémom je, keď samosprávy riešia zvyšovanie svojich príjmov jednostranným zvyšovaním sadzieb dane pre podnikateľov a pre obyvateľstvo (svojich voličov) sadzby nemenia.
Sú v nákladoch každého podnikateľa. Problémom je, keď samosprávy riešia zvyšovanie svojich príjmov jednostranným zvyšovaním sadzieb dane pre podnikateľov a pre obyvateľstvo (svojich voličov) sadzby nemenia.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Minimálna mzda je dnes viac nástrojom na plnenie štátneho rozpočtu ako prostriedkom na zvyšovanie príjmov obyvateľstva. Ak má štát záujem na zvyšovaní ČISTÝCH príjmov, mal by oslobodiť minimálnu mzdu od platenia daní (zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane na úroveň minimálnej mzdy). V roku 2008 bola nezdaniteľná časť dokonca vyššia ako minimálna mzda!
Minimálna mzda je dnes viac nástrojom na plnenie štátneho rozpočtu ako prostriedkom na zvyšovanie príjmov obyvateľstva. Ak má štát záujem na zvyšovaní ČISTÝCH príjmov, mal by oslobodiť minimálnu mzdu od platenia daní (zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane na úroveň minimálnej mzdy). V roku 2008 bola nezdaniteľná časť dokonca vyššia ako minimálna mzda!

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov Jedine toto opatrenie sa dotkne pozitívne tak zamestnávateľov, ako aj zamestnancov. Slovensko podľa PWC&Svetovej banky patrí medzi krajiny s najvyšším daňovo-odvodovým zaťažením.
Jedine toto opatrenie sa dotkne pozitívne tak zamestnávateľov, ako aj zamestnancov. Slovensko podľa PWC&Svetovej banky patrí medzi krajiny s najvyšším daňovo-odvodovým zaťažením.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie Proti komu chceme bojovať?! Kde chceme mladých ľudí ubytovať?! Kto ich bude cvičiť a čo si oblečú?! A naviac pri súčasnom akútnom nedostatku pracovnej sily zoberieme z trhu práce ďalšie desiatky tisíc mladých ľudí pripravených pracovať?!
Proti komu chceme bojovať?! Kde chceme mladých ľudí ubytovať?! Kto ich bude cvičiť a čo si oblečú?! A naviac pri súčasnom akútnom nedostatku pracovnej sily zoberieme z trhu práce ďalšie desiatky tisíc mladých ľudí pripravených pracovať?!

Myslíte si, že zmena zákona prostredníctvom legislatívneho „prílepku“ k úplne inému zákonu by mala byť ústavným súdom zakázaná?

24.09.2018

rozhodne áno A taktiež by malo byt "regulované" podávanie poslaneckých pozmeňovacích návrhov v pléne NRSR a na rokovaniach výborov, ktorými vláda obchádza štandardný legislatívny proces. Mala by byť uzákonená povinnosť predloženia všetkých poslaneckých pozmeňovacích návrhov na štandardné verejné pripomienkové konanie.
A taktiež by malo byt "regulované" podávanie poslaneckých pozmeňovacích návrhov v pléne NRSR a na rokovaniach výborov, ktorými vláda obchádza štandardný legislatívny proces. Mala by byť uzákonená povinnosť predloženia všetkých poslaneckých pozmeňovacích návrhov na štandardné verejné pripomienkové konanie.

Myslíte si, že racionalizácia siete nemocníc je správna cesta k skvalitneniu zdravotníctva?

12.02.2018

rozhodne áno Rozhodne je správnym krokom rak racionalizácia siete ako aj jednoznačná špecializácia nemocníc. Je to politicky citlivá téma a je smutné, že sa napríklad "bojuje" za zachovanie nemenovanej lokálnej pôrodnice, ktorá vykoná priemerne 350 pôrodov ročne čo je 1 pôrod denne!!! Potom sa pozrime aké odvody platia zamestnanci a zamestnávatelia a kto to všetko platí...
Rozhodne je správnym krokom rak racionalizácia siete ako aj jednoznačná špecializácia nemocníc. Je to politicky citlivá téma a je smutné, že sa napríklad "bojuje" za zachovanie nemenovanej lokálnej pôrodnice, ktorá vykoná priemerne 350 pôrodov ročne čo je 1 pôrod denne!!! Potom sa pozrime aké odvody platia zamestnanci a zamestnávatelia a kto to všetko platí...

Elektrina má opäť zdražieť kvôli "zeleným" zdrojom, aj keď premiér sľúbil zlacnenie. Kto by mal znášať dodatočné náklady?

16.09.2014

neviem / nevyjadrujem sa / iné Podpora obnoviteľných zdrojov je výmysel únie a tak by si náklady s nimi spojené mala aj platiť. Určite to nie je objednávka priemyslu. V Čechách platí štát zo štátneho rozpočtu priamo 1/3 všetkých nákladov. U nás platia všetko odberatelia a to nie je fér. Potom má veľký odberateľ koncovú cenu viac ako 100 Eur a napríklad nemecký taký istý veľký odberateľ má cenu nižšiu ako 70 Eur!
Podpora obnoviteľných zdrojov je výmysel únie a tak by si náklady s nimi spojené mala aj platiť. Určite to nie je objednávka priemyslu. V Čechách platí štát zo štátneho rozpočtu priamo 1/3 všetkých nákladov. U nás platia všetko odberatelia a to nie je fér. Potom má veľký odberateľ koncovú cenu viac ako 100 Eur a napríklad nemecký taký istý veľký odberateľ má cenu nižšiu ako 70 Eur!

Mal by podľa vás štát naďalej podporovať biznis s obnoviteľnými zdrojmi energie?

02.06.2014

rozhodne nie OZE nepodporuje štát ale ho podporujú odberatelia vo svojich cenách, ktoré sú v prípade veľkých odberateľov najvyššie v EU (len fotovoltika stojí je 200mil.Eur ročne!). Štát rozhodol o tom, že sa na to poskladajú odberatelia,o tom v akej výške a vydal rozhodnutia pre prevádzkovateľov. Keďže o tom rozhodol štát, bolo by korektné aby si to štát aj platil priamo zo štátneho rozpočtu. V ČR napríklad štát platí 1/3 nákladov.
OZE nepodporuje štát ale ho podporujú odberatelia vo svojich cenách, ktoré sú v prípade veľkých odberateľov najvyššie v EU (len fotovoltika stojí je 200mil.Eur ročne!). Štát rozhodol o tom, že sa na to poskladajú odberatelia,o tom v akej výške a vydal rozhodnutia pre prevádzkovateľov. Keďže o tom rozhodol štát, bolo by korektné aby si to štát aj platil priamo zo štátneho rozpočtu. V ČR napríklad štát platí 1/3 nákladov.

Mali by byť postihovaní členovia vlády za rozhodnutia, ktoré spôsobia štátu finančnú ujmu?

21.10.2013

rozhodne áno Už dávno mali byť, a nielen členovia vlády, ale všetci zamestnanci štátnej a verejnej správy.
Už dávno mali byť, a nielen členovia vlády, ale všetci zamestnanci štátnej a verejnej správy.

Myslíte si, že zavedenie elektronických úradov zjednoduší a zlacní komunikáciu vašej firmy s verejnou správou?

08.04.2013

rozhodne áno Myslím si že je smutné že sa v roku 2013 vôbec bavíme na tému či,kedy a ako zavádzať elektronické úrady! To sme tu mali mať funkčné dlhé roky, a to nehovorím o tom že SR má problém vyčerpať prostriedky z EU fondov a sme na konci aktuálneho programovacieho obdobia! Za to, že sme to ešte nezaviedli a že nám prepadnú EU fondy by mali byť štátni úradníci braní na zodpovednosť!
Myslím si že je smutné že sa v roku 2013 vôbec bavíme na tému či,kedy a ako zavádzať elektronické úrady! To sme tu mali mať funkčné dlhé roky, a to nehovorím o tom že SR má problém vyčerpať prostriedky z EU fondov a sme na konci aktuálneho programovacieho obdobia! Za to, že sme to ešte nezaviedli a že nám prepadnú EU fondy by mali byť štátni úradníci braní na zodpovednosť!

Mala by podľa Vás vzniknúť silná európska inštitúcia dohliadajúca na rozpočty krajín eurozóny?

22.11.2011

rozhodne áno urcite by to bolo na prospech eurozony. mala by to byt institucia - nie na politickej ale odbornej urovni lebo tak ako sme svedkami v realnom zivote problemy vznikaju ak sa do cisto ekonomickych rozhodnuti a problemov vnasa politika a pliticke rozhodnutia. politici vsade vo svete nie su vo vseobecnosti radi ak su obmedzovani vo svojich rozhodnutiach. preto by to mala byt apoliticka institucia
urcite by to bolo na prospech eurozony. mala by to byt institucia - nie na politickej ale odbornej urovni lebo tak ako sme svedkami v realnom zivote problemy vznikaju ak sa do cisto ekonomickych rozhodnuti a problemov vnasa politika a pliticke rozhodnutia. politici vsade vo svete nie su vo vseobecnosti radi ak su obmedzovani vo svojich rozhodnutiach. preto by to mala byt apoliticka institucia

Bola by podľa Vás vláda zložená z najsilnejších súperiacich strán (veľká koalícia) dobrým riešením?

15.11.2011

rozhodne áno konecne by tu bola vlada ktora by mala sancu vydrzat viac ako je dno prip. dve volebne obdobia. zoberme si dnesok po dvoch rokoch konci vlada. pri nastupe sa vymenili tisicky uradnikov ktori sa este ani nestihli rozhliadnut a uz tu budu novi? nemame vycerpane eu fondy a uz ich asi ani nevycerpame-za to je kto zodpovedny? slovensko potrebuje silnu vladu ktora nebude zabudat na tych ktori tvoria hodnoty.
konecne by tu bola vlada ktora by mala sancu vydrzat viac ako je dno prip. dve volebne obdobia. zoberme si dnesok po dvoch rokoch konci vlada. pri nastupe sa vymenili tisicky uradnikov ktori sa este ani nestihli rozhliadnut a uz tu budu novi? nemame vycerpane eu fondy a uz ich asi ani nevycerpame-za to je kto zodpovedny? slovensko potrebuje silnu vladu ktora nebude zabudat na tych ktori tvoria hodnoty.

Súhlasíte s tvrdením, že štát by mal prispôsobovať zameranie vysokých škôl štruktúre a potrebám ekonomiky?

01.03.2011

rozhodne áno A ako inak by malo byť školstvo zamerané ak nie potrebám ekonomiky?! Školstvo musí byť permanentne prispôsobované tak, aby vychovávalo budúcich zamestnaných a nie budúcich nezamestnaných.
A ako inak by malo byť školstvo zamerané ak nie potrebám ekonomiky?! Školstvo musí byť permanentne prispôsobované tak, aby vychovávalo budúcich zamestnaných a nie budúcich nezamestnaných.

Súhlasíte so zavedením odvodového bonusu?

29.06.2010

rozhodne áno jeho zavedenie by vytvorilo základ na zreálnenie výšky odvodového zaťaženia pre všetky skupiny platcov.
jeho zavedenie by vytvorilo základ na zreálnenie výšky odvodového zaťaženia pre všetky skupiny platcov.

Mal by mať štát predkupné právo na všetky firmy s viac ako päťsto zamestnancami za cenu podľa znaleckého posudku?

03.11.2009

Rozhodne nie To je absolútny nezmysel aby štát, aby štát takouto formou vstupoval do súkromnoprávnych vzťahov.Je neprijateľné,aby štát doslova znárodňoval a v prípade spoločností v konkurze aby tieto sanoval z verejných zdrojov.Škodlivé je ak by mal štát ručiť za záväzky takýchto spoločností a tým deformovať podnikateľské prostredie.
To je absolútny nezmysel aby štát, aby štát takouto formou vstupoval do súkromnoprávnych vzťahov.Je neprijateľné,aby štát doslova znárodňoval a v prípade spoločností v konkurze aby tieto sanoval z verejných zdrojov.Škodlivé je ak by mal štát ručiť za záväzky takýchto spoločností a tým deformovať podnikateľské prostredie.