Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Melišek

Martin Melišek
CFO | Softec

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate takzvanú prvú pomoc pre ekonomiku – opatrenia, ktoré vláda odsúhlasila minulý víkend?

06.04.2020

Sú prvým krokom správnym smerom Osobne ma príjemne prekvapilo ako rýchlo dokázala vláda zareagovať. Na prvý pohľad vyzerajú opatrenia pre malé firmy a živnostníkov pomerne rozumne, či budú dostatočné ukáže až čas. Bohužiaľ veľkých firiem sa opatrenia zatiaľ nedotýkajú, čo je ich hlavný problém.
Osobne ma príjemne prekvapilo ako rýchlo dokázala vláda zareagovať. Na prvý pohľad vyzerajú opatrenia pre malé firmy a živnostníkov pomerne rozumne, či budú dostatočné ukáže až čas. Bohužiaľ veľkých firiem sa opatrenia zatiaľ nedotýkajú, čo je ich hlavný problém.

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno Osobne som so zložením vlády spokojný, trošku ma vyrušuje absencia skúseností u jej členov, najmä ak vzhľadom na epidémiu vláda nemôže dostať obvyklých sto dní na rozbeh. Pevne verím, že nová vláda naplní očakávania aj skutkami a držím jej k tomu palce.
Osobne som so zložením vlády spokojný, trošku ma vyrušuje absencia skúseností u jej členov, najmä ak vzhľadom na epidémiu vláda nemôže dostať obvyklých sto dní na rozbeh. Pevne verím, že nová vláda naplní očakávania aj skutkami a držím jej k tomu palce.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne áno Zatiaľ mám pocit, že následky budú len komplikácie s výkonom práce, ktoré spôsobuje všeobecná hystéria a prijímanie aj nezmyslených preventívnych opatrení. Opatrnosť a prevencia je namieste, len by to nemalo prekračovať rozumnú a únosnú hranicu.
Zatiaľ mám pocit, že následky budú len komplikácie s výkonom práce, ktoré spôsobuje všeobecná hystéria a prijímanie aj nezmyslených preventívnych opatrení. Opatrnosť a prevencia je namieste, len by to nemalo prekračovať rozumnú a únosnú hranicu.

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Nádej pre pozitívnu zmenu Ja stále mám nádej na pozitívnu zmenu a verím, že nová vláda bude rozumná a stabilná. Aj keď si vždy spomeniem na sarkazmus: "Keby voľby mohli naozaj niečo zmeniť, už by ich dávno zakázali".
Ja stále mám nádej na pozitívnu zmenu a verím, že nová vláda bude rozumná a stabilná. Aj keď si vždy spomeniem na sarkazmus: "Keby voľby mohli naozaj niečo zmeniť, už by ich dávno zakázali".

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná Počas úradovania tejto vlády vidím len udržiavanie stavu s veľmi miernymi zmenami. Nevidím žiadny zásadný pokrok v rozvoji Slovenska, čo vzhľadom na hospodársky cyklus vnímam ako premárnený čas. Skutočnosť, že život občanov sa zásadne nezmenil a podnikateľské prostredie vláda len zhoršila a nepokazila úplne je dosť málo na lepšie hodnotenie.
Počas úradovania tejto vlády vidím len udržiavanie stavu s veľmi miernymi zmenami. Nevidím žiadny zásadný pokrok v rozvoji Slovenska, čo vzhľadom na hospodársky cyklus vnímam ako premárnený čas. Skutočnosť, že život občanov sa zásadne nezmenil a podnikateľské prostredie vláda len zhoršila a nepokazila úplne je dosť málo na lepšie hodnotenie.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Nič hrozné sa nestane Ide o nelogický a populistický krok, ktorý ale z hľadiska rozpočtu nič hrozné neprinesie. Nakoniec to pravdepodobne len zníži zisky firmy Skytoll, v ktorej aj tak väčšina príjmov za mýto a známky končí. Navyše pri všeobecnom spoplatňovania diaľnic v Európe budeme prakticky jediná krajina, ktorej občania platia za diaľnice po celej Európe, ale recipročné platby od zahraničných turistov neprídu.
Ide o nelogický a populistický krok, ktorý ale z hľadiska rozpočtu nič hrozné neprinesie. Nakoniec to pravdepodobne len zníži zisky firmy Skytoll, v ktorej aj tak väčšina príjmov za mýto a známky končí. Navyše pri všeobecnom spoplatňovania diaľnic v Európe budeme prakticky jediná krajina, ktorej občania platia za diaľnice po celej Európe, ale recipročné platby od zahraničných turistov neprídu.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa Dá sa očakávať, že v zmluvách so SkyToll bude toľko nášľapných mín, že jediné riešenie je nový tender, ktorý nebude zaťažený minulosťou. Verím, že v dnes je možné nastaviť podmienky súťaže výhodne pre štát a nie pre budúceho dodávateľa.
Dá sa očakávať, že v zmluvách so SkyToll bude toľko nášľapných mín, že jediné riešenie je nový tender, ktorý nebude zaťažený minulosťou. Verím, že v dnes je možné nastaviť podmienky súťaže výhodne pre štát a nie pre budúceho dodávateľa.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr áno Štrajk je iste účinný nástroj, o jeho účinnosti svedčí fakt, že väčšina ekonomicky motivovaných akcií skončí štrajkovou pohotovosťou a dohodou.
Štrajk je iste účinný nástroj, o jeho účinnosti svedčí fakt, že väčšina ekonomicky motivovaných akcií skončí štrajkovou pohotovosťou a dohodou.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

zlato a komodity Hotovosť a dlhopisy neprinášajú výnos už v súčasnosti a nakoľko hospodárske spomalenie už nastalo pravdepodobne ho budú nasledovať aj akcie poklesom. Na dobré investovanie dnes treba skutočne nový pohľad a na bezpečné investovanie nie je veľa možností.
Hotovosť a dlhopisy neprinášajú výnos už v súčasnosti a nakoľko hospodárske spomalenie už nastalo pravdepodobne ho budú nasledovať aj akcie poklesom. Na dobré investovanie dnes treba skutočne nový pohľad a na bezpečné investovanie nie je veľa možností.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno Zdravotníctvo robí prevažne s verejnými prostriedkami a preto je potrebná primeraná regulácia všetkých subjektov. Keďže súčasné zákony nepočítali s takou koncentráciou aká vznikla, je vhodné reguláciu upraviť a toto je jedna z efektívnych ciest.
Zdravotníctvo robí prevažne s verejnými prostriedkami a preto je potrebná primeraná regulácia všetkých subjektov. Keďže súčasné zákony nepočítali s takou koncentráciou aká vznikla, je vhodné reguláciu upraviť a toto je jedna z efektívnych ciest.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii Všetky témy sú dôležité a nedá sa vybrať len jedna. Napriek tomu mafia prerastená do všetkých štruktúr štátu asi najviac traumatizuje celú spoločnosť, takže to je najvyššia priorita.
Všetky témy sú dôležité a nedá sa vybrať len jedna. Napriek tomu mafia prerastená do všetkých štruktúr štátu asi najviac traumatizuje celú spoločnosť, takže to je najvyššia priorita.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

minimálne Očakávam, že dopad navýšenia minimálnej mzdy bude pre celé odvetvie IT minimálny.
Očakávam, že dopad navýšenia minimálnej mzdy bude pre celé odvetvie IT minimálny.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Snaha o daňovú optimalizáciu Ťažká odpoveď, v každom prípade nepoznám nikoho, kto by si myslel, že daňové príjmy sú používané na prospech občanov a preto vyhýbanie sa plateniu dani začína byť opäť národným športom a v povedomí mnohých záslužným činom.
Ťažká odpoveď, v každom prípade nepoznám nikoho, kto by si myslel, že daňové príjmy sú používané na prospech občanov a preto vyhýbanie sa plateniu dani začína byť opäť národným športom a v povedomí mnohých záslužným činom.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr nie Ja som presvedčený, že dopad na „čistotu“ podnikateľského prostredia bude minimálny. Opatrenie skomplikuje život mnohým, len nevie rozlíšiť, či exekúcia je predmetom nepoctivého správania alebo len zlého obdobia v živote. A ozajstní špekulanti majú všetko pripravené tak, aby neboli postihovaní exekúciou.
Ja som presvedčený, že dopad na „čistotu“ podnikateľského prostredia bude minimálny. Opatrenie skomplikuje život mnohým, len nevie rozlíšiť, či exekúcia je predmetom nepoctivého správania alebo len zlého obdobia v živote. A ozajstní špekulanti majú všetko pripravené tak, aby neboli postihovaní exekúciou.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie V súvislosti s veľkými firmami som ani nepočul o takýchto ponukách.
V súvislosti s veľkými firmami som ani nepočul o takýchto ponukách.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Ochrana životného prostredia nemusí byť len bezbrehá investícia, bez prínosu. Nakoniec aj táto ochrana prináša nové obchodné príležitosti, takže ide o správne nastavenie pravidiel a prípadných stimulov.
Ochrana životného prostredia nemusí byť len bezbrehá investícia, bez prínosu. Nakoniec aj táto ochrana prináša nové obchodné príležitosti, takže ide o správne nastavenie pravidiel a prípadných stimulov.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

skôr nie Hlavným meradlom by mal byť výkon pracovníka a až potom treba zohľadniť aj ďalšie faktory ako sú životné náklady, dostatok pracovnej sily, atraktivita miesta výkonu atď. Ale osobne si neviem predstaviť ako nastaviť takéto pravidlá pre štátnu správu.
Hlavným meradlom by mal byť výkon pracovníka a až potom treba zohľadniť aj ďalšie faktory ako sú životné náklady, dostatok pracovnej sily, atraktivita miesta výkonu atď. Ale osobne si neviem predstaviť ako nastaviť takéto pravidlá pre štátnu správu.

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

áno, vždy Ako ukazujú skúsenosti nie len zo Slovenska ani pri šifrovaní informácie nie sú úplne bezpečné. A bez šifrovania sú dnes informácie na internete, vrátane posielania cez e-mail, prakticky verejne prístupné.
Ako ukazujú skúsenosti nie len zo Slovenska ani pri šifrovaní informácie nie sú úplne bezpečné. A bez šifrovania sú dnes informácie na internete, vrátane posielania cez e-mail, prakticky verejne prístupné.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Pripravili sme si hlavné alternatívne plány a s ich realizáciou počítame až v prípade skutočného nástupu recesie.
Pripravili sme si hlavné alternatívne plány a s ich realizáciou počítame až v prípade skutočného nástupu recesie.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

skôr nie Dôvod problémov európskych oceliarní je otvorený celoeurópsky trh. Snahu o riešenie takéhoto problému na lokálnej slovenskej úrovni považujem za plytvanie peňazí, bez efektu. Možné zlepšenie vidím rýchlom intenzívnom rokovaní s ďalšími vládami a hľadaním okamžitého riešenia na európskej úrovni.
Dôvod problémov európskych oceliarní je otvorený celoeurópsky trh. Snahu o riešenie takéhoto problému na lokálnej slovenskej úrovni považujem za plytvanie peňazí, bez efektu. Možné zlepšenie vidím rýchlom intenzívnom rokovaní s ďalšími vládami a hľadaním okamžitého riešenia na európskej úrovni.