Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Melišek

Martin Melišek
CFO | Softec

Otázka Odpoveď Komentár

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

áno, vždy Ako ukazujú skúsenosti nie len zo Slovenska ani pri šifrovaní informácie nie sú úplne bezpečné. A bez šifrovania sú dnes informácie na internete, vrátane posielania cez e-mail, prakticky verejne prístupné.
Ako ukazujú skúsenosti nie len zo Slovenska ani pri šifrovaní informácie nie sú úplne bezpečné. A bez šifrovania sú dnes informácie na internete, vrátane posielania cez e-mail, prakticky verejne prístupné.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Pripravili sme si hlavné alternatívne plány a s ich realizáciou počítame až v prípade skutočného nástupu recesie.
Pripravili sme si hlavné alternatívne plány a s ich realizáciou počítame až v prípade skutočného nástupu recesie.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

skôr nie Dôvod problémov európskych oceliarní je otvorený celoeurópsky trh. Snahu o riešenie takéhoto problému na lokálnej slovenskej úrovni považujem za plytvanie peňazí, bez efektu. Možné zlepšenie vidím rýchlom intenzívnom rokovaní s ďalšími vládami a hľadaním okamžitého riešenia na európskej úrovni.
Dôvod problémov európskych oceliarní je otvorený celoeurópsky trh. Snahu o riešenie takéhoto problému na lokálnej slovenskej úrovni považujem za plytvanie peňazí, bez efektu. Možné zlepšenie vidím rýchlom intenzívnom rokovaní s ďalšími vládami a hľadaním okamžitého riešenia na európskej úrovni.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie Klasický open space považujem za prežitý koncept, u ktorého sa ukázali okrem výhod jeho aj nevýhody. Dnes vidím cestu k variabilným priestorom s vyhradeným priestorom pre spoločné diskusie a hľadanie riešení, ktoré spĺňajú požiadavky na dynamické umiestnenie projektových tímov a komunikáciu v tímoch a medzi tímami.
Klasický open space považujem za prežitý koncept, u ktorého sa ukázali okrem výhod jeho aj nevýhody. Dnes vidím cestu k variabilným priestorom s vyhradeným priestorom pre spoločné diskusie a hľadanie riešení, ktoré spĺňajú požiadavky na dynamické umiestnenie projektových tímov a komunikáciu v tímoch a medzi tímami.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno Európa svoj rast výrazne spomalila, všetky indikátory prognózujú spomalenie ekonomiky ak nie rovno krízu, úrokové sadzby v eurozóne nemajú kam klesať. A slovenskí politici miesto plánov na podporu ekonomiky prijímajú sociálne balíčky. Nevidím veľa priestoru na ekonomický optimizmus.
Európa svoj rast výrazne spomalila, všetky indikátory prognózujú spomalenie ekonomiky ak nie rovno krízu, úrokové sadzby v eurozóne nemajú kam klesať. A slovenskí politici miesto plánov na podporu ekonomiky prijímajú sociálne balíčky. Nevidím veľa priestoru na ekonomický optimizmus.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame Pred niekoľkými rokmi sme urobili vyskúšanie takejto služby, rozhodli sme sa tieto služby nevyužívať.
Pred niekoľkými rokmi sme urobili vyskúšanie takejto služby, rozhodli sme sa tieto služby nevyužívať.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Zálohovanie je asi naozaj jediná cesta. Stačí sa prejsť v prírode a pozrieť si ako z roka na rok rastie množstvo voľne pohodeného plastového odpadu. Ak jediným prínosom zálohovania budú čistejšie lesy a potoky bez ohľadu na využitie suroviny aj tak to má význam.
Zálohovanie je asi naozaj jediná cesta. Stačí sa prejsť v prírode a pozrieť si ako z roka na rok rastie množstvo voľne pohodeného plastového odpadu. Ak jediným prínosom zálohovania budú čistejšie lesy a potoky bez ohľadu na využitie suroviny aj tak to má význam.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt Pre spoločnosti, ktoré majú malý počet zákazníkov je najúčinnejší osobný kontakt.
Pre spoločnosti, ktoré majú malý počet zákazníkov je najúčinnejší osobný kontakt.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

skôr nie Začali sme využívať túto platformu, zatiaľ to ale nemôžem hodnotiť ako skutočné využívanie. Verím, že čoskoro budeme mať relevantné skúsenosti.
Začali sme využívať túto platformu, zatiaľ to ale nemôžem hodnotiť ako skutočné využívanie. Verím, že čoskoro budeme mať relevantné skúsenosti.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Rast počtu seniorov bude veľmi vysoký a tak pôjde o odvetvie s vysokým rastom dopytu. Predpokladám, že problém bude s dosiahnutím ziskovosti, nakoľko tu bude vysoká citlivosť na cenu. Napriek potenciálnej zaujímavosti to osobne nepôjdem skúšať.
Rast počtu seniorov bude veľmi vysoký a tak pôjde o odvetvie s vysokým rastom dopytu. Predpokladám, že problém bude s dosiahnutím ziskovosti, nakoľko tu bude vysoká citlivosť na cenu. Napriek potenciálnej zaujímavosti to osobne nepôjdem skúšať.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Pokiaľ už využívame inštitút minimálnej mzdy, bolo by vhodné určiť jej aktualizáciu ľubovoľným objektívnym ukazovateľom, tak aby nezhoršoval podmienky na rozvoj ekonomiky. Súčasné marketingové nadbiehanie voličom stranami a odborármi v otázke minimálnej mzdy je skutočnosť, ktoré nemá nič spoločné so zdravou ekonomikou ani racionálnymi opatreniami.
Pokiaľ už využívame inštitút minimálnej mzdy, bolo by vhodné určiť jej aktualizáciu ľubovoľným objektívnym ukazovateľom, tak aby nezhoršoval podmienky na rozvoj ekonomiky. Súčasné marketingové nadbiehanie voličom stranami a odborármi v otázke minimálnej mzdy je skutočnosť, ktoré nemá nič spoločné so zdravou ekonomikou ani racionálnymi opatreniami.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne nie Dôverovať slovenskému dôchodkovému systému sa vzhľadom na neustále zasahovanie politikov nedalo ani doteraz. Takže toto je len ďalší populistický zásah, ktorého životnosť je diskutabilná a nijako neovplyvní dôveryhodnosť dôchodkového systému, keďže tá už nemá kam klesnúť. Takže nie je dôvod meniť doterajšiu stratégiu sporenia na dôchodok.
Dôverovať slovenskému dôchodkovému systému sa vzhľadom na neustále zasahovanie politikov nedalo ani doteraz. Takže toto je len ďalší populistický zásah, ktorého životnosť je diskutabilná a nijako neovplyvní dôveryhodnosť dôchodkového systému, keďže tá už nemá kam klesnúť. Takže nie je dôvod meniť doterajšiu stratégiu sporenia na dôchodok.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Pre viacero oblastí sú už dnes dostupné použiteľné aplikácie a niektoré už dnes implementujeme a integrujeme do informačných systémov našich zákazníkov.
Pre viacero oblastí sú už dnes dostupné použiteľné aplikácie a niektoré už dnes implementujeme a integrujeme do informačných systémov našich zákazníkov.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Skôr nie Myslím, že odpoveď nie je rovnaká pre uvedené subjekty. Štát robí všetko preto aby znížil úroveň školstva a následne vzdelanosti obyvateľstva, skoro to môžeme označiť za investovanie proti rozvoju ľudského kapitálu. U mladých ľudí vidím veľkú skupinu, ktorá sa stará o svoj rozvoj a ešte väčšiu, ktorej na tom nezáleží. Nakoniec firmy sa snažia rozvíjať ľudský kapitál, samozrejme do takej miery, do akej to umožňuje ekonomika a pokiaľ to dáva ekonomický zmysel. Keď to hodnotím ako celok tak mám pocit, že Slovensko v tomto smere výrazne zaostáva za modernými krajinami a v blízkej budúcnosti sa to negatívne prejaví v ekonomike.
Myslím, že odpoveď nie je rovnaká pre uvedené subjekty. Štát robí všetko preto aby znížil úroveň školstva a následne vzdelanosti obyvateľstva, skoro to môžeme označiť za investovanie proti rozvoju ľudského kapitálu. U mladých ľudí vidím veľkú skupinu, ktorá sa stará o svoj rozvoj a ešte väčšiu, ktorej na tom nezáleží. Nakoniec firmy sa snažia rozvíjať ľudský kapitál, samozrejme do takej miery, do akej to umožňuje ekonomika a pokiaľ to dáva ekonomický zmysel. Keď to hodnotím ako celok tak mám pocit, že Slovensko v tomto smere výrazne zaostáva za modernými krajinami a v blízkej budúcnosti sa to negatívne prejaví v ekonomike.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne nie Vzhľadom na malý počet vozidiel vo firme to nie je pre nás veľká agenda a zatiaľ sme sa ňou nezaoberali.
Vzhľadom na malý počet vozidiel vo firme to nie je pre nás veľká agenda a zatiaľ sme sa ňou nezaoberali.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie V normálnej demokratickej spoločnosti to nie je predstaviteľné.
V normálnej demokratickej spoločnosti to nie je predstaviteľné.

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Otázka je príliš všeobecná, a podľa mňa sa na ňu nedá odpovedať. Vstupovaním do cenotvorby je aj nastavenie podmienok, na základe ktorých ceny vznikajú a ktoré sú potom kontrolované a vynucované – čo je zvyčajná činnosť štátu. Na druhom konci vstupovania do cenotvorby je centrálne plánovanie a stanovovanie cien ako sme ho poznali dlhé roky a od základu sa neosvedčilo.
Otázka je príliš všeobecná, a podľa mňa sa na ňu nedá odpovedať. Vstupovaním do cenotvorby je aj nastavenie podmienok, na základe ktorých ceny vznikajú a ktoré sú potom kontrolované a vynucované – čo je zvyčajná činnosť štátu. Na druhom konci vstupovania do cenotvorby je centrálne plánovanie a stanovovanie cien ako sme ho poznali dlhé roky a od základu sa neosvedčilo.

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

rozhodne nie Máme tu ďalší nesystémový krok s množstvom byrokracie, ktorý spustí nové obchodovanie s fiktívnymi faktúrami za rekreačné služby. V princípe nejde o nič iné ako dodatočné zdanenie všetkých firiem a použitie týchto peňazí pre podporu rekreačného sektoru. Prečo sa takáto podpora nerobí cez štátny rozpočet, ale cez rozpočty firiem?
Máme tu ďalší nesystémový krok s množstvom byrokracie, ktorý spustí nové obchodovanie s fiktívnymi faktúrami za rekreačné služby. V princípe nejde o nič iné ako dodatočné zdanenie všetkých firiem a použitie týchto peňazí pre podporu rekreačného sektoru. Prečo sa takáto podpora nerobí cez štátny rozpočet, ale cez rozpočty firiem?

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie Vnímam tento návrh len ako snahu odpútať pozornosť od rigoróznej práce k inej téme, ale bez skutočného relevantného obsahu. Mnohí z nás si pamätajú čas zabitý povinným hraním sa na vojakov, bez skutočnej pripravenosti na moderný boj. Ale je možné, že milovníci výložiek to vnímajú inak.
Vnímam tento návrh len ako snahu odpútať pozornosť od rigoróznej práce k inej téme, ale bez skutočného relevantného obsahu. Mnohí z nás si pamätajú čas zabitý povinným hraním sa na vojakov, bez skutočnej pripravenosti na moderný boj. Ale je možné, že milovníci výložiek to vnímajú inak.