Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Bláhová

Renáta Bláhová
partnerka | BMB Leitner k.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

rozhodne áno

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie V skratke aspoň tri najdôležitejšie body: 1) Bankový odvod bol zavedený v roku 2011 za účelom krytia nákladov na spojených s prípadnou finančnou krízou finančných inštitúcií, vyplýva to nielen z dôvodovej správy z roku 2011 ale aj z medziínárodných dohôd. Ak vláda deklaruje, že zvýšenie odvodu bude znamenať viac sociálnych balíčkov, tak nehovorí pravdu. 2) Je povšimnutia hodné, že nikto z vlády zatiaľ nespomenul, koľko daní fbankový sektor odviedod nášmu štátu, okrem bankového odvodu. Podľa našej štúdie Taxparency finančné inštitúcie len za rok 2018 odviedli na priamych daniach a odvodoch 360 Mio EUR. Takéto nepredvídateľné správanie sa voči skupine veľmi spoľahlivých daňovníkov je pre celé podnikateľské prostredie nebezpečný precedens. 3) Riskujeme ešte väčšiu kritiku ako Rumunsko, ktoré zaviedlo pred rokom zatiaľ najvyššiu sadzbu bankového odvodu, a to vo výške až 0,9 % z ,pasív (pre porovnanie, v Maďarsku je to do 0,5 %, v Rakúsku do 0,4 %, na Cypre do 0,1 % a v Nemecku len do 0,04 %). Analytici jej dali skratku „daň z chamtivosti“, tí cynickejší tvrdia, že chamtivejšia než banky je vláda. Celú analýzu vrátane grafov a môj detailný názor nájdete publikovaný v Paneli expertov https://dennikn.sk/minuta/1647576/
V skratke aspoň tri najdôležitejšie body: 1) Bankový odvod bol zavedený v roku 2011 za účelom krytia nákladov na spojených s prípadnou finančnou krízou finančných inštitúcií, vyplýva to nielen z dôvodovej správy z roku 2011 ale aj z medziínárodných dohôd. Ak vláda deklaruje, že zvýšenie odvodu bude znamenať viac sociálnych balíčkov, tak nehovorí pravdu. 2) Je povšimnutia hodné, že nikto z vlády zatiaľ nespomenul, koľko daní fbankový sektor odviedod nášmu štátu, okrem bankového odvodu. Podľa našej štúdie Taxparency finančné inštitúcie len za rok 2018 odviedli na priamych daniach a odvodoch 360 Mio EUR. Takéto nepredvídateľné správanie sa voči skupine veľmi spoľahlivých daňovníkov je pre celé podnikateľské prostredie nebezpečný precedens. 3) Riskujeme ešte väčšiu kritiku ako Rumunsko, ktoré zaviedlo pred rokom zatiaľ najvyššiu sadzbu bankového odvodu, a to vo výške až 0,9 % z ,pasív (pre porovnanie, v Maďarsku je to do 0,5 %, v Rakúsku do 0,4 %, na Cypre do 0,1 % a v Nemecku len do 0,04 %). Analytici jej dali skratku „daň z chamtivosti“, tí cynickejší tvrdia, že chamtivejšia než banky je vláda. Celú analýzu vrátane grafov a môj detailný názor nájdete publikovaný v Paneli expertov https://dennikn.sk/minuta/1647576/

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

skôr áno

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

skôr nie

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

skôr nie Vzhladom na to, ze ako vacsina navrhov z dielne SNS nebol ani tento premysleny, prinesu poukazky viac starosti podnikatelom s administrativou nez je samotny prinos pre cestovny ruch na Slovensku.
Vzhladom na to, ze ako vacsina navrhov z dielne SNS nebol ani tento premysleny, prinesu poukazky viac starosti podnikatelom s administrativou nez je samotny prinos pre cestovny ruch na Slovensku.

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Skôr áno Pomohlo by to v prvom rade projektu EU, bez ktoreho sa vsetkym poctivym firmam na Slovensku bude darit menej.
Pomohlo by to v prvom rade projektu EU, bez ktoreho sa vsetkym poctivym firmam na Slovensku bude darit menej.

Ako hodnotíte nápad pevného dôchodkového stropu 64 alebo 65 rokov?

04.06.2018

veľmi negatívne Je v rozpore s dlhodobou udrzatelnostou dochodkoveho systemu na Slovensku.
Je v rozpore s dlhodobou udrzatelnostou dochodkoveho systemu na Slovensku.

Ako by sa podľa vás mala slovenská vláda správať po zverejnení informácií o väzbách politikov Smeru na talianskych podnikateľov prepojených na mafiu?

05.03.2018

Podať demisiu a iniciovať predčasné voľby

Myslíte si, že by Hornonitrianske bane Prievidza mali s ťažbou uhlia skončiť čo najskôr?

22.01.2018

rozhodne áno

Bojujete vo svojej firme alebo inštitúcii s predsudkami voči zahraničným pracovníkom?

15.01.2018

skôr nie

Prispeje podľa vás nové daňové hodnotenie firiem k lepšiemu plateniu daní?

13.11.2017

rozhodne áno Ak do konca rok schváli parlament predloženú novelu zákona o dani z príjmov, firmy budú čeliť najvačšiemu zemetraseniu v oblasti medzinárodných daní od roku 2004. Zavádza sa nový koncept daňovej rezidencie, zdanenie pri odchode, reštrikcie daňových výhod plynúcich z reorganizácií vrátane fúzií ako aj zdanenie zahraničných kontrolovaných firiem. Teda všetko opatrenia namierené proti agresívnemu daňovému plánovaniu. Index daňovej spoľahlivosti je práve preto krok správnym smerom. Pre spoĺahlivých daňovníkov, ktorí s daňami nešpekulujú, by mal zabezpečiť dóveru daňovej správy a uľahčiť im v týchto časoch zložitú komunikáciu s úradmi.
Ak do konca rok schváli parlament predloženú novelu zákona o dani z príjmov, firmy budú čeliť najvačšiemu zemetraseniu v oblasti medzinárodných daní od roku 2004. Zavádza sa nový koncept daňovej rezidencie, zdanenie pri odchode, reštrikcie daňových výhod plynúcich z reorganizácií vrátane fúzií ako aj zdanenie zahraničných kontrolovaných firiem. Teda všetko opatrenia namierené proti agresívnemu daňovému plánovaniu. Index daňovej spoľahlivosti je práve preto krok správnym smerom. Pre spoĺahlivých daňovníkov, ktorí s daňami nešpekulujú, by mal zabezpečiť dóveru daňovej správy a uľahčiť im v týchto časoch zložitú komunikáciu s úradmi.

Ako vnímate blízky vzťah niektorých politikov k firmám a biznisu?

22.05.2017

negatívne

Považujete za správne, že o voľbe riaditeľa RTVS rozhodujú predstavitelia politických strán?

15.05.2017

rozhodne nie

Mala by podľa vás vláda podporovať vybrané investície do firiem v regiónoch?

20.03.2017

Áno Zoznam NRO okresov z roku 2015 v takzvaných hladových dolinách, pre ktoré je zvýšená podpora investícií od roku 2015 automatická, je dobrá myšlienka. Bolo by ho dobré rozšíriť, v súčasnosti ide o 12 okresov ako Lučenec, Trebišov, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou (viac na www.bmb leitner.com/Newsletter/Januar2017).
Zoznam NRO okresov z roku 2015 v takzvaných hladových dolinách, pre ktoré je zvýšená podpora investícií od roku 2015 automatická, je dobrá myšlienka. Bolo by ho dobré rozšíriť, v súčasnosti ide o 12 okresov ako Lučenec, Trebišov, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou (viac na www.bmb leitner.com/Newsletter/Januar2017).

Čo podľa vás spôsobuje, že volebné preferencie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko rastú ?

20.02.2017

Znechutenie z vlády

Zaujímate sa aktívne o to, ako sa darí vašim úsporám v druhom dôchodkovom pilieri?

30.01.2017

skôr áno Raz za 2-3 toky si pozriem stav na ucte. Motivuje ma to sporit si na dochodok inymi formami o:)
Raz za 2-3 toky si pozriem stav na ucte. Motivuje ma to sporit si na dochodok inymi formami o:)

Ako hodnotíte zásah Roberta Fica do činnosti energetického regulátora?

23.01.2017

nesúhlasím

Existuje podľa vás na Slovensku osobnosť, ktorú by ste mohli označiť za osobnosť tohto roka?

12.12.2016

áno Andrej Kiska
Andrej Kiska