Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Krištofovič

Peter Krištofovič
majoritný akcionár a predseda predstavenstva | Salve Group, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

rozhodne áno

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Rozhodne nie Armada buducnosti je o malom pocte vysoko specializovanych vojakov, ktori budu mat uplne ine zbrane ako dnes pozname. Preto nedava zmysel znovu hnat do vycviku mladych ludi ktori nechcu, ale vyberat specialistov ktori chcu.
Armada buducnosti je o malom pocte vysoko specializovanych vojakov, ktori budu mat uplne ine zbrane ako dnes pozname. Preto nedava zmysel znovu hnat do vycviku mladych ludi ktori nechcu, ale vyberat specialistov ktori chcu.

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Rozhodne áno Už dnes máme aktivity v rámci V4 a zbytočne máme v niektorých biznis modeloch zvýšené transakčné náklady a naši klienti problémy s platbami a konverziami. Bolo by to jednoduchšie pre všetkých zúčastnených, keby sme mali všetci Euro.
Už dnes máme aktivity v rámci V4 a zbytočne máme v niektorých biznis modeloch zvýšené transakčné náklady a naši klienti problémy s platbami a konverziami. Bolo by to jednoduchšie pre všetkých zúčastnených, keby sme mali všetci Euro.

Myslíte si, že za kvalitu či nekvalitu vzdelávania sú viac zodpovední učitelia alebo politici?

15.10.2018

Obe skupiny rovnako Obe skupiny, no každá za niečo iné. Politici za neschopnosť vytvoriť platformu širokej odbornej spolupráce, ktorá by smerovala k nadčasovému riešeniu. Dnes je problém, že kým deti ukončia školu, tak veľa z toho čo sa učili, už nebude svet praxe potrebovať. Tiež sú zodpovední za podmienky s akými učitelia môžu počítať. Učiteľ je po rodičoch ( a v niektorých rodinách pred rodičmi ) najdôležitejší človek pre možnosť ovplyvniť budúcnosť svojho "klienta". Ja vnímam študentov, ako klientov ktorým ma učiteľ slúžiť. A teda učitelia by potrebovali reštartnúť a "modernizovať" pohľad na svoju rolu a stali sa viac sprievodcami mladých ľudí na ceste za poznaním. Školstvo by malá byť absolútna priorita pre budúci vývoj Slovenska.
Obe skupiny, no každá za niečo iné. Politici za neschopnosť vytvoriť platformu širokej odbornej spolupráce, ktorá by smerovala k nadčasovému riešeniu. Dnes je problém, že kým deti ukončia školu, tak veľa z toho čo sa učili, už nebude svet praxe potrebovať. Tiež sú zodpovední za podmienky s akými učitelia môžu počítať. Učiteľ je po rodičoch ( a v niektorých rodinách pred rodičmi ) najdôležitejší človek pre možnosť ovplyvniť budúcnosť svojho "klienta". Ja vnímam študentov, ako klientov ktorým ma učiteľ slúžiť. A teda učitelia by potrebovali reštartnúť a "modernizovať" pohľad na svoju rolu a stali sa viac sprievodcami mladých ľudí na ceste za poznaním. Školstvo by malá byť absolútna priorita pre budúci vývoj Slovenska.

Môže mať Slovensko kvalitné a zároveň efektívne nemocnice?

21.08.2017

rozhodne áno Akakolvek činnost cloveka moze byt lepsia, ak je lepsi clovek sam a system v ktorim posobi. Tomas Bata hovorieval, ze pomery nie su vinne nikdy a nicim, vzdy su vinni konkretni ludia. Slovensko nie je vynimka - ked naozaj ludia budu chciet aby sme mali lepsie nemocnice, tak ich mat budeme.
Akakolvek činnost cloveka moze byt lepsia, ak je lepsi clovek sam a system v ktorim posobi. Tomas Bata hovorieval, ze pomery nie su vinne nikdy a nicim, vzdy su vinni konkretni ludia. Slovensko nie je vynimka - ked naozaj ludia budu chciet aby sme mali lepsie nemocnice, tak ich mat budeme.

Čítali ste v poslednom čase nejakú zaujímavú knihu, ktorú by ste odporučili aj ostatným?

17.07.2017

Odporúčam knihu/knihy... (v poli na textový komentár prosím uveďte názov a autora) Podelim sa s vami o dve prave dočítané knihy : Stanislav Kreček Má dáti-dal Účtoval som u Batu. Je to konečne pomerne uceleny pohlad do kuchyne batovcov od hlavneho batovho uctovnika. A nieco lahsie , no velmi psychologicky zaujimave Dr.Richard Wiseman Faktor štesti. Nejde o vnutorne stastie a jeho hladanie v tejto knihe , ale o fenomen nahody a stastia v zivote. Citatel spozna styri jednoduche principy , ktore pozitivne zmenia zivot. Vedecky podlozene. Prijemne citanie.
Podelim sa s vami o dve prave dočítané knihy : Stanislav Kreček Má dáti-dal Účtoval som u Batu. Je to konečne pomerne uceleny pohlad do kuchyne batovcov od hlavneho batovho uctovnika. A nieco lahsie , no velmi psychologicky zaujimave Dr.Richard Wiseman Faktor štesti. Nejde o vnutorne stastie a jeho hladanie v tejto knihe , ale o fenomen nahody a stastia v zivote. Citatel spozna styri jednoduche principy , ktore pozitivne zmenia zivot. Vedecky podlozene. Prijemne citanie.

Andrej Kiska sa rozhodol kandidovať na verejnú funkciu, hoci mal dobre fungujúci biznis. Mali by sa podľa vás podobne zachovať aj iní podnikatelia?

28.11.2016

rozhodne áno Ludia, ktori dokazali svoje schopnosti a znalosti vytvorenim funkcneho podnikania maju silny zaklad a predispoziciu tvorit a dotahovat veci. Stat potrebuje viziu, strategiu a akciu. Tak ako kazda firma. Myslim si, ze cim dalej tym viac schopnych ludi s vysledkami pojde do politiky a aj volici ukazuju , ze chcu vidiet zmenu a konkretne vysledky a nie vykecavanie o tom co by mohlo byt.
Ludia, ktori dokazali svoje schopnosti a znalosti vytvorenim funkcneho podnikania maju silny zaklad a predispoziciu tvorit a dotahovat veci. Stat potrebuje viziu, strategiu a akciu. Tak ako kazda firma. Myslim si, ze cim dalej tym viac schopnych ludi s vysledkami pojde do politiky a aj volici ukazuju , ze chcu vidiet zmenu a konkretne vysledky a nie vykecavanie o tom co by mohlo byt.

Podporujete požiadavky štrajkujúcich učiteľov?

01.02.2016

rozhodne áno Reforma školstva by mala byť dlhodobá a hlboká, ale za 20 rokov, na rozdiel od ostatných odvetví, sa v školstve nič zásadné nezmenilo. Kým však nebude profesia učiteľa riadne honorovaná a post učiteľa nebude mať vážnosť , ktorú si zaslúži, dovtedy sa nič v celoplošnom meradle nezmení.
Reforma školstva by mala byť dlhodobá a hlboká, ale za 20 rokov, na rozdiel od ostatných odvetví, sa v školstve nič zásadné nezmenilo. Kým však nebude profesia učiteľa riadne honorovaná a post učiteľa nebude mať vážnosť , ktorú si zaslúži, dovtedy sa nič v celoplošnom meradle nezmení.

Od parlamentných volieb uplynul rok. Je vláda jednej strany lepšia ako vláda širokej koalície?

11.03.2013

rozhodne áno Je to mätúca otázka, či myslíte vo všeobecnosti, alebo v našom slovenskom prípade ? Vláda jednej strany, ktorá by budovala krajinu v prospech jej ľudí je rovnako dobrá ako vláda širokej koalície ktorá by to robila rovnako dobre. Nejde o formu,ale obsah. Ak budú vládnuť čestní a šikovní ľudia, je jedno ako budú organizovaní.
Je to mätúca otázka, či myslíte vo všeobecnosti, alebo v našom slovenskom prípade ? Vláda jednej strany, ktorá by budovala krajinu v prospech jej ľudí je rovnako dobrá ako vláda širokej koalície ktorá by to robila rovnako dobre. Nejde o formu,ale obsah. Ak budú vládnuť čestní a šikovní ľudia, je jedno ako budú organizovaní.

Na činnosť cirkví ide zo štátneho rozpočtu viac než 37 miliónov eur ročne. Myslíte si, že by sa mala uskutočniť odluka cirkvi od štátu?

07.01.2013

rozhodne áno Samozrejme, to už malo byť urobené dávno. Na cirkev majú prispievať veriaci sami a nie celá spoločnosť cez dane.
Samozrejme, to už malo byť urobené dávno. Na cirkev majú prispievať veriaci sami a nie celá spoločnosť cez dane.

Myslíte si, že Slováci si dokážu v najbližších prezidentských voľbách zvoliť dôstojnejšieho reprezentanta, než je súčasný?

03.12.2012

skôr nie Na základe doterajších volieb som skôr skeptik.
Na základe doterajších volieb som skôr skeptik.

Myslíte si, že hlavný problém pri výstavbe diaľnic na Slovensku sú nízke ceny v tendroch?

26.11.2012

rozhodne nie Hlavný problém výstavby diaľnic je že staviame najpomalšie a najdrahšie. Každý inteligentný človek vie prečo...
Hlavný problém výstavby diaľnic je že staviame najpomalšie a najdrahšie. Každý inteligentný človek vie prečo...

Veríte tomu, že veľkosť sivej ekonomiky na Slovensku patrí v Európe k podpriemerným?

05.11.2012

skôr áno Vzhľadom na pravicové reformy a vývoj ekonomiky v minulosti skôr verím tomu, že sivá ekonomika ustúpila. Otázka je ako to bude v budúcnosti, vzhľadom na súčasné opatrenia vlády.
Vzhľadom na pravicové reformy a vývoj ekonomiky v minulosti skôr verím tomu, že sivá ekonomika ustúpila. Otázka je ako to bude v budúcnosti, vzhľadom na súčasné opatrenia vlády.

Myslíte si, že dozrel čas, aby štát neposkytoval všetkým denným študentom vysokých škôl štúdium bezplatne?

29.10.2012

rozhodne nie Najprv nech sa štát postará, aby boli vysoké školy na lepšej úrovni po každej stránke a potom vôbec môžeme otvoriť otázku prispievania študentov.
Najprv nech sa štát postará, aby boli vysoké školy na lepšej úrovni po každej stránke a potom vôbec môžeme otvoriť otázku prispievania študentov.

Má podľa Vás podnikanie na Slovensku zlý imidž u verejnosti?

28.02.2012

skôr áno Videl by som to v dvoch rovinách - jedna je všeobecná ľudská vlastnosť - závisť. Ak sa na Slovensku má niekto výrazne lepšie ako ľudia v priemere, je to zväčša pripísané iným "alibistickým" faktorom - šťastie, tunel, podvod, mal známych a pod a menej skutočným faktorom - tvrdá práca, odriekanie, invencia, pridaná hodnota. Druhá rovina je atmosféra v spoločnosti za posledných 5 rokov. Za ľavicovej vlády sme nič iné nepočúvali, len ako sú bohatší ľudia zlí , systém je nespravodlivý atď. A samozrejme na imidž vplývajú výsledky kontrol, podvádzania navzájom medzi podnikateľmi, voči klientom. Problém je v celkovom nastavení Slovenskej spoločnosti a hodnotách.
Videl by som to v dvoch rovinách - jedna je všeobecná ľudská vlastnosť - závisť. Ak sa na Slovensku má niekto výrazne lepšie ako ľudia v priemere, je to zväčša pripísané iným "alibistickým" faktorom - šťastie, tunel, podvod, mal známych a pod a menej skutočným faktorom - tvrdá práca, odriekanie, invencia, pridaná hodnota. Druhá rovina je atmosféra v spoločnosti za posledných 5 rokov. Za ľavicovej vlády sme nič iné nepočúvali, len ako sú bohatší ľudia zlí , systém je nespravodlivý atď. A samozrejme na imidž vplývajú výsledky kontrol, podvádzania navzájom medzi podnikateľmi, voči klientom. Problém je v celkovom nastavení Slovenskej spoločnosti a hodnotách.

Súhlasíte s názorom, že súčasné veľké politické strany sú nereformovateľné a mali by ich nahradiť nové?

07.02.2012

rozhodne áno Strany sú neosobné vo svojej definícii - čiže vašu otázku chápem tak, či sú reformovateľní lídri veľkých strán a či by mali byť nahradení. Lebo líder strany dáva charakter strane. Áno, myslím si, že majú prísť do politiky noví ľudia a tým aj nové strany.
Strany sú neosobné vo svojej definícii - čiže vašu otázku chápem tak, či sú reformovateľní lídri veľkých strán a či by mali byť nahradení. Lebo líder strany dáva charakter strane. Áno, myslím si, že majú prísť do politiky noví ľudia a tým aj nové strany.

Súhlasíte s názorom, že mladí ľudia sú dnes menej ochotní investovať námahu do svojho rozvoja?

13.12.2011

rozhodne áno Mám s tým skúsenosti, mal som možnoť prednášať na stredných a vysokých školách a cítim zmenu oproti generácii študentov mojej generácie. Je to aj tým, že generácia po revolúcii brala možnosti ako samozrejmosť, my sme ich brali ako šancu. Mladí ľudia očakávajú veľa za málo a tak ekonomika už nikdy fungovať nebude
Mám s tým skúsenosti, mal som možnoť prednášať na stredných a vysokých školách a cítim zmenu oproti generácii študentov mojej generácie. Je to aj tým, že generácia po revolúcii brala možnosti ako samozrejmosť, my sme ich brali ako šancu. Mladí ľudia očakávajú veľa za málo a tak ekonomika už nikdy fungovať nebude

Súhlasíte s názorom, že Európania za posledné desaťročia príliš spohodlneli?

11.10.2011

rozhodne áno Absolútny súhlas. Zvyšovanie životnej úrovne malo za následok, že ľudia nemuseli"bojovať" o zdroje. Táto generácia nezažila žiadnu veľkú traumu, podmienky života boli historicky najlepšie a dôsledok na priemerného človeka bola väčšia pohodlnosť a komfort. V službách sa viac uplatňovali národnosti, ktoré "nepohrdli" prácou v službách pre vyspelejší národ schopný platiť viac.
Absolútny súhlas. Zvyšovanie životnej úrovne malo za následok, že ľudia nemuseli"bojovať" o zdroje. Táto generácia nezažila žiadnu veľkú traumu, podmienky života boli historicky najlepšie a dôsledok na priemerného človeka bola väčšia pohodlnosť a komfort. V službách sa viac uplatňovali národnosti, ktoré "nepohrdli" prácou v službách pre vyspelejší národ schopný platiť viac.

Dôverujete lídrom najmocnejších krajín EU pri riešení problémov zadĺžených krajín?

26.07.2011

skôr nie Principialne nedoverujem politikom...
Principialne nedoverujem politikom...