Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Vačok

Ľubomír Vačok
finančný riaditeľ | OMS

Otázka Odpoveď Komentár

Má podľa vás internet zásadnejšie negatívne vplyvy na spoločnosť?

07.08.2017

skôr áno

Myslíte si, že Slovensko môže byť modernou a dobre fungujúcou krajinou pre všetkých občanov?

31.10.2016

rozhodne nie Brani nam v tom historicky nasa mentalita, ktoru mame v DNA. Je to utopia ako pred dvadsiatimi rokmi sny o Slovenskom Svajciarsku. Cest vynimkam.
Brani nam v tom historicky nasa mentalita, ktoru mame v DNA. Je to utopia ako pred dvadsiatimi rokmi sny o Slovenskom Svajciarsku. Cest vynimkam.

Rátate v súvislosti s vývojom na trhu práce so zamestnávaním pracovníkov zo zahraničia?

03.10.2016

skôr áno

Mali by si podľa vás Slováci priplácať za zdravotnú starostlivosť?

08.08.2016

rozhodne nie NIE do času, kedy sa vyčistí a ukončí finančné drancovanie zdravotníctva kauzami CT, strava, teta Anka atď.
NIE do času, kedy sa vyčistí a ukončí finančné drancovanie zdravotníctva kauzami CT, strava, teta Anka atď.

Myslíte si, že dnes každý môže nájsť svoj „dream job“?

01.08.2016

skôr nie Obdivujem ludi, ktori dostali "dream job niekoho ineho" a oni si na nom sedia bez znamok zivota, racionality a uplatnenia rozumu. Pomaha im pri tom korupcia, alibizmus, egoizmus a naivita. Toto medzi nami ludmi stale nevymrelo, asi to mame v DNA ludskej bunky.
Obdivujem ludi, ktori dostali "dream job niekoho ineho" a oni si na nom sedia bez znamok zivota, racionality a uplatnenia rozumu. Pomaha im pri tom korupcia, alibizmus, egoizmus a naivita. Toto medzi nami ludmi stale nevymrelo, asi to mame v DNA ludskej bunky.

Ako hodnotíte úroveň separácie odpadov vo vašom okolí?

23.05.2016

chválitebná

Môžu podľa vás terajšie historicky lacné úvery rozbehnúť novú vlnu príliš rizikových projektov, čo neskôr zaťaží celú ekonomiku?

16.05.2016

skôr áno Tá záťaž a jej efekt tu už dávno je. A nesúvisí to s cenou ale cieľovou skupinou. A to je politika bánk podporovať úvery či už spotrebné ale hlavne hypotekárne za "výhodných" podmienok. Cesta je to pekná ale naivná, čo ukazuje história. A tu sa podceňuje objem a kvalita firemnej klientely, ktorá v konečnom dôsledku generuje zdroje práve na splácanie a kvalitu dlhu v sektore pre obyvateľstvo! Tento postup bánk kritizuje aj ECB, ale doteraz sa jej to nepodarilo úspešne naštartovať. Je predsa ľahšie vymáhať dlh od súkromnej osoby ako od právnickej. To už je ale ďalší príbeh.
Tá záťaž a jej efekt tu už dávno je. A nesúvisí to s cenou ale cieľovou skupinou. A to je politika bánk podporovať úvery či už spotrebné ale hlavne hypotekárne za "výhodných" podmienok. Cesta je to pekná ale naivná, čo ukazuje história. A tu sa podceňuje objem a kvalita firemnej klientely, ktorá v konečnom dôsledku generuje zdroje práve na splácanie a kvalitu dlhu v sektore pre obyvateľstvo! Tento postup bánk kritizuje aj ECB, ale doteraz sa jej to nepodarilo úspešne naštartovať. Je predsa ľahšie vymáhať dlh od súkromnej osoby ako od právnickej. To už je ale ďalší príbeh.

Považujete vybudovanie Hyperloopu z Bratislavy do Viedne za reálne?

02.05.2016

skôr áno

Cítite, že Slovensko je pre firmy zo zahraničia druhotriednym trhom?

02.11.2015

skôr áno Na potravinách a spotrebnom tovare to vidia hlavne ľudia z blízkosti rakúskych hraníc, ktorí okupujú obchody v Rakúsku hlavne kvôli inej kvalite a širke sortimentu.
Na potravinách a spotrebnom tovare to vidia hlavne ľudia z blízkosti rakúskych hraníc, ktorí okupujú obchody v Rakúsku hlavne kvôli inej kvalite a širke sortimentu.

Súhlasíte s tým, že Robert Fico ide žalovať kvôli utečeneckým kvótam Európsku úniu?

28.09.2015

rozhodne áno To, či si pán premiér zbiera alebo stráca politické body ma teraz nezaujíma, lebo celý prípad ukazuje na iný problém, a to je strata solidarity vrámci Európy a osobitne V4, kde Poliaci a Cesi idu svojou cestou ako my a Maďari. Mne ako Európanovi je smutné, že nevidíme to, čo by sme mali vidieť. A to je veľký podiel viny Európy na negatívnych výsledkoch arabskej jari! Rozumiem ľuďom utekajúcim pred ISIS, však ISIS je aj "produktom" Európskej politiky v arabských krajinách. Nerozumiem však základnému problému nezvládnutej ochrany hraníc EÚ, prienik a vítanie "hocikoho" na území EÚ! A po zobudení príde "pruserové" a arogantné riešenie s názvom "kvóty". Čo príde ďalej???
To, či si pán premiér zbiera alebo stráca politické body ma teraz nezaujíma, lebo celý prípad ukazuje na iný problém, a to je strata solidarity vrámci Európy a osobitne V4, kde Poliaci a Cesi idu svojou cestou ako my a Maďari. Mne ako Európanovi je smutné, že nevidíme to, čo by sme mali vidieť. A to je veľký podiel viny Európy na negatívnych výsledkoch arabskej jari! Rozumiem ľuďom utekajúcim pred ISIS, však ISIS je aj "produktom" Európskej politiky v arabských krajinách. Nerozumiem však základnému problému nezvládnutej ochrany hraníc EÚ, prienik a vítanie "hocikoho" na území EÚ! A po zobudení príde "pruserové" a arogantné riešenie s názvom "kvóty". Čo príde ďalej???

Považujete investíciu automobilky Jaguar Land Rover za dobrú správu pre Slovensko?

17.08.2015

rozhodne áno Jednoznačne a bez emócií. Na druhej strane máme záväzok nielen voči automobilke, ale hlavne voči sebe. Znamená to, že aj napriek určite vysokej hodnote podpory je na našej šikovnosti: čo?, ako? a ako dlho z toho dokážeme "ťažiť" a vrátiť si vložené prostriedky! Jediná chybička krásy je v tom, źe som si prial, aby tá lokalita bola ešte ďalej od Bratislavy smerom na Stredné príp. Východné Slovensko.
Jednoznačne a bez emócií. Na druhej strane máme záväzok nielen voči automobilke, ale hlavne voči sebe. Znamená to, že aj napriek určite vysokej hodnote podpory je na našej šikovnosti: čo?, ako? a ako dlho z toho dokážeme "ťažiť" a vrátiť si vložené prostriedky! Jediná chybička krásy je v tom, źe som si prial, aby tá lokalita bola ešte ďalej od Bratislavy smerom na Stredné príp. Východné Slovensko.

V akom stave sú podľa vás súdy rok po odchode Štefana Harabina z najvyšších funkcií?

10.08.2015

neviem posúdiť

Považujete sprostredkovateľské platformy typu Uber (taxi) či Airbnb (ubytovanie) za pozitívny príspevok k biznisu a ekonomike?

06.07.2015

rozhodne áno Z jednej služby sa robí veľké haló a zneuživa sa jej význam a potenciál. Hovoríme o slobodnom trhu, slobodnom podnikaní a podmienkach podporujúcich podnikanie? Predsa aj tvorba služieb typu UBER je podnikaním, ktorý ako sami píšete len napĺňa dopyt! Ideme uprednostňovať / znevýhodňovať / rozlišovať typy podnikania, ktoré prinášajú nové technológie?
Z jednej služby sa robí veľké haló a zneuživa sa jej význam a potenciál. Hovoríme o slobodnom trhu, slobodnom podnikaní a podmienkach podporujúcich podnikanie? Predsa aj tvorba služieb typu UBER je podnikaním, ktorý ako sami píšete len napĺňa dopyt! Ideme uprednostňovať / znevýhodňovať / rozlišovať typy podnikania, ktoré prinášajú nové technológie?

Je podľa vás zavedenie národných kvót pre prijímanie utečencov v EÚ vhodné riešenie?

22.06.2015

rozhodne nie

Vnímate, že sa znížil záujem investorov o Slovensko?

15.06.2015

skôr nie Situáciu skôr vnímam ako oslabenie našich pozícií v čase. Vidím veľký nevyužitý potenciál a výhody našej krajiny, ale problémom sme my sami, t.j. náš prístup a naša organizácia.
Situáciu skôr vnímam ako oslabenie našich pozícií v čase. Vidím veľký nevyužitý potenciál a výhody našej krajiny, ale problémom sme my sami, t.j. náš prístup a naša organizácia.

Čo by mohlo najviac pomôcť, aby lekári neboli ďalej motivovaní brať a pacienti dávať úplatky?

23.02.2015

neviem / nevyjadrujem sa / iné Pomoze jedine mechanizmus, ktory vsetky prijmy do statneho rozpoctu z titulu zdravotnych odvodov a dani, nasmeruje naspat platby do zdravotnictva a nie na kompenzaciu skod sposobenu kauzami predrazeneho jedla v nemocniciach, kauzy obstatania CT pristrojov, ale aj napr. typu Interblue group.
Pomoze jedine mechanizmus, ktory vsetky prijmy do statneho rozpoctu z titulu zdravotnych odvodov a dani, nasmeruje naspat platby do zdravotnictva a nie na kompenzaciu skod sposobenu kauzami predrazeneho jedla v nemocniciach, kauzy obstatania CT pristrojov, ale aj napr. typu Interblue group.

Je akceptovateľné vyhýbať sa plateniu daní alebo optimalizovať ich výšku?

16.02.2015

neviem / nevyjadrujem sa / iné - Správna by bola otázka: Je akceptovateľné, keď si niekto z neplatenia daní spraví príjmovú činnosť? - Je akceptovateľné optimalizovať výšku daní? Však nástroje optimalizácie vám predsa určí príslušná legislatíva. Ďalej je to už len otázka lokalpatriotizmu.
- Správna by bola otázka: Je akceptovateľné, keď si niekto z neplatenia daní spraví príjmovú činnosť? - Je akceptovateľné optimalizovať výšku daní? Však nástroje optimalizácie vám predsa určí príslušná legislatíva. Ďalej je to už len otázka lokalpatriotizmu.

Ako by mal štát riešiť problém starnutia populácie, ktorý vytvára tlak na verejné financie?

26.01.2015

udržať a posilniť druhý pilier Hlavne nech rieši svoju krátkozrakosť a naivitu.
Hlavne nech rieši svoju krátkozrakosť a naivitu.

Bude vám na politickej scéne chýbať SDKÚ?

08.12.2014

skôr nie

Mal by podľa vás štát vedieť, kto stojí za schránkovými firmami, s ktorými obchoduje?

01.12.2014

rozhodne nie Načo? Však štát si nevie zodpovedať základnú otázku: Prečo vôbec takéto firmy u nás existujú? Predsa štát nevyužíva efektívne nástroje a možnosti, ktoré na takéto prípady má. Všetci predsa "vieme" že majitelia spomínaných schránkových firiem sú veľmi veľmi blízko!?
Načo? Však štát si nevie zodpovedať základnú otázku: Prečo vôbec takéto firmy u nás existujú? Predsa štát nevyužíva efektívne nástroje a možnosti, ktoré na takéto prípady má. Všetci predsa "vieme" že majitelia spomínaných schránkových firiem sú veľmi veľmi blízko!?