Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Hrnko

Martin Hrnko
predseda predstavenstva | QBSW

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate takzvanú prvú pomoc pre ekonomiku – opatrenia, ktoré vláda odsúhlasila minulý víkend?

06.04.2020

Sú prvým krokom správnym smerom Prijaté opatrenia, zamerané výhradne na sektory a spoločnosti ktoré sú priamo zasiahuté vládnymi obmedzeniami, zatiaľ vôbec nepomáhajú veľkým zamestnávateľom, technologickým spoločnostiam a tým, ktorí sú a budú zasiahnutí stratou dôvery v dodávateľských reťazcoch a všeobecne zníženým dopytom v B2B obchodných vzťahoch.
Prijaté opatrenia, zamerané výhradne na sektory a spoločnosti ktoré sú priamo zasiahuté vládnymi obmedzeniami, zatiaľ vôbec nepomáhajú veľkým zamestnávateľom, technologickým spoločnostiam a tým, ktorí sú a budú zasiahnutí stratou dôvery v dodávateľských reťazcoch a všeobecne zníženým dopytom v B2B obchodných vzťahoch.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

je to individuálne Začlenenie do kolektívu väčšinou prebieha veľmi rýchlo a prirodzene, keďže u nás v QBSW panuje veľmi priateľská atmosféra. Úplné zaškolenie do procesov typicky trvá niekoľko mesiacov, v prípade rozsiahlejších projektov aj pol roka. Je to však veľmi individuálne, všetko záleží od skúseností zamestnanca, ako aj pozície, na ktorú nastupuje. Ako v každej rastúcej firme, aj u nás sa procesy postupne komplikujú. Aby bola integrácia nových zamestnancov čo najefektívnejšia, práve zavádzame interaktívny e-learningový systém navrhnutý tak, aby základný onboarding prebehol za 48 minút.
Začlenenie do kolektívu väčšinou prebieha veľmi rýchlo a prirodzene, keďže u nás v QBSW panuje veľmi priateľská atmosféra. Úplné zaškolenie do procesov typicky trvá niekoľko mesiacov, v prípade rozsiahlejších projektov aj pol roka. Je to však veľmi individuálne, všetko záleží od skúseností zamestnanca, ako aj pozície, na ktorú nastupuje. Ako v každej rastúcej firme, aj u nás sa procesy postupne komplikujú. Aby bola integrácia nových zamestnancov čo najefektívnejšia, práve zavádzame interaktívny e-learningový systém navrhnutý tak, aby základný onboarding prebehol za 48 minút.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

rozhodne nie Bez ohľadu na nákladovú efektívnosť preferujeme uzavreté kancelárie. Keďže v QBSW fungujeme projektovo, jednotlivé tímy sedia spolu v kanceláriách, aby vedeli čo najefektívnejšie komunikovať a spolupracovať. Zároveň berieme ohľad na našich zamestnancov, z ktorých väčšina preferuje uzavreté kancelárie kvôli menšiemu hluku a ľahšiemu sústredeniu.
Bez ohľadu na nákladovú efektívnosť preferujeme uzavreté kancelárie. Keďže v QBSW fungujeme projektovo, jednotlivé tímy sedia spolu v kanceláriách, aby vedeli čo najefektívnejšie komunikovať a spolupracovať. Zároveň berieme ohľad na našich zamestnancov, z ktorých väčšina preferuje uzavreté kancelárie kvôli menšiemu hluku a ľahšiemu sústredeniu.

Je podľa vás rozumné a legitímne, ak štát cez odvody z obratu presúva zdroje medzi prepojenými odvetviami tak, ako to teraz pri obchodných reťazcoch a farmároch presadzuje SNS?

29.10.2018

rozhodne nie

Ako podľa vás zmenil krach Lehman Brothers súčasnú svetovú ekonomiku?

10.09.2018

veľmi výrazne Krach Lehman Brothers výrazne ovplyvnil nielen svetovú ekonomiku, ale aj našu "západnú" spoločnosť, ktorej fungovanie je založené na demokratických hodnotách, dodržiavaní pravidiel, rastúcej ekonomike a vzájomnej dôvere. Rast populizmu, rozpad tradičných politických partnerstiev, príklon k extrémizmu je do istej miery tiež dôsledkom dôsledkov najväčšieho krachu v histórii.
Krach Lehman Brothers výrazne ovplyvnil nielen svetovú ekonomiku, ale aj našu "západnú" spoločnosť, ktorej fungovanie je založené na demokratických hodnotách, dodržiavaní pravidiel, rastúcej ekonomike a vzájomnej dôvere. Rast populizmu, rozpad tradičných politických partnerstiev, príklon k extrémizmu je do istej miery tiež dôsledkom dôsledkov najväčšieho krachu v histórii.

Sú podľa vás rodinné podniky takým významným prvkom podnikateľského ekosystému Slovenska, aby sa nimi musel špeciálne zaoberať aj štát?

27.08.2018

skôr nie Akékoľvek pridávanie nových výnimiek do legislatívneho prostredia komplikuje podnikateľom ich činnosť a obvykle im aj zvyšuje náklady. Foriem podnikania máme na Slovensku viacero, nie je komplikované zvoliť si tú správnu formu. Podnikateľskému prostrediu by pomohlo skôr zjednodušovanie podmienok pre vznik, prevádzku a zánik spoločností, vrátanie zjednodušovania daňového a odvodového systému a to bez ohľadu na to o aký typ spoločnosti sa jedná.
Akékoľvek pridávanie nových výnimiek do legislatívneho prostredia komplikuje podnikateľom ich činnosť a obvykle im aj zvyšuje náklady. Foriem podnikania máme na Slovensku viacero, nie je komplikované zvoliť si tú správnu formu. Podnikateľskému prostrediu by pomohlo skôr zjednodušovanie podmienok pre vznik, prevádzku a zánik spoločností, vrátanie zjednodušovania daňového a odvodového systému a to bez ohľadu na to o aký typ spoločnosti sa jedná.

Myslíte si, že odporúčania existujúcich zamestnancov (referral programy) môžu byť prínosné pre vašu firmu pri nábore nových pracovníkov?

06.08.2018

rozhodne áno Je to jedna z mnohých metód získavania nových zamestnancov, ktorá sama osebe síce nepostačuje, ale v kombinácii s ďalšími nástrojmi prináša aj v našej spoločnosti výsledky.
Je to jedna z mnohých metód získavania nových zamestnancov, ktorá sama osebe síce nepostačuje, ale v kombinácii s ďalšími nástrojmi prináša aj v našej spoločnosti výsledky.

Samsung zatvoril na Slovensku jeden z dvoch závodov. Prichádza podľa vás doba výraznejšieho odchodu investorov z krajiny až do tej miery, že by to mohlo uškodiť domácej ekonomike?

05.02.2018

rozhodne nie Trpíme nedostatkom kvalifikovanej, aj nekvalifikovanej pracovnej sily. Kvalifikovaná odchádza do zahraničia, nekvalifikovanej začína byť, vzhľadom na množstvo investorov, nedostatok. Niektorým investorom sa náklady na pracovnú silu zvyšujú natoľko, že je pre nich efektívnejšie presunúť výrobu do lacnejšej krajiny. Štátna pomoc investorom, ktorí následne zamestnajú zahraničných pracovníkov je pre krajinu nelogická. Riešením je predovšetkým systematické skvalitňovanie školstva a presun štátnej pomoci do regiónov, kde máme vyššiu nezamestnanosť.
Trpíme nedostatkom kvalifikovanej, aj nekvalifikovanej pracovnej sily. Kvalifikovaná odchádza do zahraničia, nekvalifikovanej začína byť, vzhľadom na množstvo investorov, nedostatok. Niektorým investorom sa náklady na pracovnú silu zvyšujú natoľko, že je pre nich efektívnejšie presunúť výrobu do lacnejšej krajiny. Štátna pomoc investorom, ktorí následne zamestnajú zahraničných pracovníkov je pre krajinu nelogická. Riešením je predovšetkým systematické skvalitňovanie školstva a presun štátnej pomoci do regiónov, kde máme vyššiu nezamestnanosť.

Bojujete vo svojej firme alebo inštitúcii s predsudkami voči zahraničným pracovníkom?

15.01.2018

rozhodne nie Vzhľadom na súčasný nedostatok pracovníkov na trhu práce počítame s prijímaním zahraničných pracovníkov, verím preto, že predsudky voči nim moji kolegovia ani mať nebudú.
Vzhľadom na súčasný nedostatok pracovníkov na trhu práce počítame s prijímaním zahraničných pracovníkov, verím preto, že predsudky voči nim moji kolegovia ani mať nebudú.

Pokladáte investovanie do bitcoinu za perspektívne?

29.12.2017

skôr nie V reálnom svete neexistujúce objekty je možné vymieňať za skutočné peniaze, deje sa tak okrem kryptomien aj v počítačových hrách. Je to tak už bežná súčasť nášho života. Hodnota virtuálnych objektov tak závisí čisto na ponuke a dopyte ale v budúcnosti aj na regulácii. Pri sporení na dôchodok by som však do bitcoinu, alebo iných virtuálnych mien vložil len malú časť svojich úspor.
V reálnom svete neexistujúce objekty je možné vymieňať za skutočné peniaze, deje sa tak okrem kryptomien aj v počítačových hrách. Je to tak už bežná súčasť nášho života. Hodnota virtuálnych objektov tak závisí čisto na ponuke a dopyte ale v budúcnosti aj na regulácii. Pri sporení na dôchodok by som však do bitcoinu, alebo iných virtuálnych mien vložil len malú časť svojich úspor.

Sú podľa vás na Slovensku politické strany a politici, ktorí by spolu dokázali vládnuť a zlepšiť krajinu?

11.12.2017

Skôr áno Jednoznačne máme strany a politikov, ktorí majú potenciál robiť zo Slovenska lepšiu krajinu. A teda nielen, že ich máme, niektoré z nich sú aj teraz vo vláde, ale vznikajú ďalšie, ktoré síce zatiaľ nie sú pri moci a nevládnu, ale majú jasné návrhy a vízie na to, ako problémy Slovenska nielen pomenovať, ale aj ich riešiť.
Jednoznačne máme strany a politikov, ktorí majú potenciál robiť zo Slovenska lepšiu krajinu. A teda nielen, že ich máme, niektoré z nich sú aj teraz vo vláde, ale vznikajú ďalšie, ktoré síce zatiaľ nie sú pri moci a nevládnu, ale majú jasné návrhy a vízie na to, ako problémy Slovenska nielen pomenovať, ale aj ich riešiť.

Veríte, že samojazdiace autá budú do konca desaťročia realitou aj na slovenských cestách?

25.01.2016

skôr áno Už dnešné autá svojimi asistenčnými systémami zjednodušujú ovládanie vozidla, čím zmenšujú množstvo pozornosti, ktoré vodič musí venovať ovládaniu auta. Jedného dňa si uvedomíme, že ovládaniu vozidla nevenujeme pozornosť žiadnu a auto ide vlastne samo a my budeme v autách robiť to, čo by sme radi aj dnes - telefonovať, smskovať a mailovať.
Už dnešné autá svojimi asistenčnými systémami zjednodušujú ovládanie vozidla, čím zmenšujú množstvo pozornosti, ktoré vodič musí venovať ovládaniu auta. Jedného dňa si uvedomíme, že ovládaniu vozidla nevenujeme pozornosť žiadnu a auto ide vlastne samo a my budeme v autách robiť to, čo by sme radi aj dnes - telefonovať, smskovať a mailovať.

Navštevujete slovenské kúpele? Aké s nimi máte skúsenosti?

24.11.2014

navštevujem slovenské kúpele Áno, navštevujem slovenské kúpele, ale aj rakúske a maďarské, s ktorými tie slovenské porovnávam a dúfam, že sa budú stále zlepšovať. Najmä tie slovenské.
Áno, navštevujem slovenské kúpele, ale aj rakúske a maďarské, s ktorými tie slovenské porovnávam a dúfam, že sa budú stále zlepšovať. Najmä tie slovenské.

Myslite si, že štátne trhovisko alebo takzvaný štátny e-bay z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka stransparentní nákupy štátu?

06.10.2014

rozhodne áno Systém je podľa verejne dostupných informácií nastavený tak, že jeho využívanie má potenciál priniesť úspory a transparentnosť do procesu nákupu jednoznačne definovateľných položiek. Skutočný výsledok závisí od ochoty štátnych úradníkov systém využívať čo najviac.
Systém je podľa verejne dostupných informácií nastavený tak, že jeho využívanie má potenciál priniesť úspory a transparentnosť do procesu nákupu jednoznačne definovateľných položiek. Skutočný výsledok závisí od ochoty štátnych úradníkov systém využívať čo najviac.

Čím by vláda najviac podporila podnikateľské prostredie?

08.09.2014

iné... Menej častými a komplikovanými legislatívnymi zmenami, menším množstvom povinného štatistického vykazovania a elektronizáciou komunikácie.
Menej častými a komplikovanými legislatívnymi zmenami, menším množstvom povinného štatistického vykazovania a elektronizáciou komunikácie.

Mala podľa vás Európska únia prijať sprísnené sankcie voči Rusku?

04.08.2014

skôr áno Súčasné vojenské operácie na východe Ukrajiny, vrátane predchádzajúcej anexie Krymu, by bez skrytej podpory Ruska nemohli prebiehať. Zjavne sú tým porušované medzinárodné dohody, čím je ohrozená stabilita nám blízkemu regiónu. Krajiny a ich zoskupenia, ktorým záleží na dodržiavaní medzinárodných štandardov, sa nemôžu tomuto dianiu nečinne prizerať. Sankcie nás určite poškodia, ale škody môžu byť ešte väčšie v prípade, ak tento konflikt necháme bez povšimnutia.
Súčasné vojenské operácie na východe Ukrajiny, vrátane predchádzajúcej anexie Krymu, by bez skrytej podpory Ruska nemohli prebiehať. Zjavne sú tým porušované medzinárodné dohody, čím je ohrozená stabilita nám blízkemu regiónu. Krajiny a ich zoskupenia, ktorým záleží na dodržiavaní medzinárodných štandardov, sa nemôžu tomuto dianiu nečinne prizerať. Sankcie nás určite poškodia, ale škody môžu byť ešte väčšie v prípade, ak tento konflikt necháme bez povšimnutia.

Má podľa vás význam riešiť vnútrofiremné podvody vlastných zamestnancov súdnou cestou?

26.05.2014

rozhodne áno Samozrejme že áno, ako inak?
Samozrejme že áno, ako inak?

Pôjdete voliť poslancov do Európskeho parlamentu? (Zdôvodnite svoje rozhodnutie.)

19.05.2014

skôr áno Jednotliví kandidáti na poslancov sú tak ťažko odlíšiteľní a ich pôsobenie a reálny vplyv v štruktúrach EÚ tak ťažko uchopiteľné, že je otázne nakoľko má význam medzi nimi vyberať. Na druhej strane nízka účasť voličov je príležitosťou pre rôzne menšinové, ale zato aktívne, zoskupenia dostať sa ro Európskeho parlamentu a tak sa zviditeľniť a ovplyvniť našu budúcnosť. Zabrániť tomu je možno nakoniec hlavný dôvod, prečo ísť voliť.
Jednotliví kandidáti na poslancov sú tak ťažko odlíšiteľní a ich pôsobenie a reálny vplyv v štruktúrach EÚ tak ťažko uchopiteľné, že je otázne nakoľko má význam medzi nimi vyberať. Na druhej strane nízka účasť voličov je príležitosťou pre rôzne menšinové, ale zato aktívne, zoskupenia dostať sa ro Európskeho parlamentu a tak sa zviditeľniť a ovplyvniť našu budúcnosť. Zabrániť tomu je možno nakoniec hlavný dôvod, prečo ísť voliť.

Podľa čoho ste si vyberali miesto, kde bude vyrábať alebo ponúkať služby vaša firma?

05.05.2014

blízkosť k výrobným vstupom, dostatku pracovnej sily V roku 2000 to bola prirodzená dostupnosť pracovnej sily a dostatok zákazníkov, v súčasnosti už však v našom odvetví (IT) musíme riešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v mieste sídla spoločnosti.
V roku 2000 to bola prirodzená dostupnosť pracovnej sily a dostatok zákazníkov, v súčasnosti už však v našom odvetví (IT) musíme riešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v mieste sídla spoločnosti.

Ako predovšetkým vnímate členstvo Slovenska v EÚ po desiatich rokoch od vstupu?

28.04.2014

ako ekonomický prínos