Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Jurik

Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva | Unipharma

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

skôr áno Viacerých členov novej vlády poznám osobne a dúfam že tie štyri náročné roky vydržia spolu. Veľmi ma potešilo, že čestný človek Edo Heger dostal správu našich financiií, ale predovšetkým mám radosť z nového ministra zdravotníctva, kde je predpoklad, že zvládne pandémiu koronavírusu, ale aj napraví antireformu zdraviotníctva ministra Zajaca, ktorej jediným víťazom sa stali zdravotné poisťovne.
Viacerých členov novej vlády poznám osobne a dúfam že tie štyri náročné roky vydržia spolu. Veľmi ma potešilo, že čestný človek Edo Heger dostal správu našich financiií, ale predovšetkým mám radosť z nového ministra zdravotníctva, kde je predpoklad, že zvládne pandémiu koronavírusu, ale aj napraví antireformu zdraviotníctva ministra Zajaca, ktorej jediným víťazom sa stali zdravotné poisťovne.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

rozhodne áno

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

alternatívne investície Predovšetkým do správnej politickej strany. Pretože rozklad polície,súdov a prokuratúry, ale aj kultúry, morálky a etiky, nadobudol obludné rozmery, brániace normál- nemu vývoju našej sooločnosti. Februárové voľby budú pre charakter štátu a tým aj všetkých jeho občanov rozhodjúce. Ich výsledok napovie, či sa ešte vôbec oplatí investovať do čohokoľvek v tomto štalte.
Predovšetkým do správnej politickej strany. Pretože rozklad polície,súdov a prokuratúry, ale aj kultúry, morálky a etiky, nadobudol obludné rozmery, brániace normál- nemu vývoju našej sooločnosti. Februárové voľby budú pre charakter štátu a tým aj všetkých jeho občanov rozhodjúce. Ich výsledok napovie, či sa ešte vôbec oplatí investovať do čohokoľvek v tomto štalte.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno V tejto problematike stále platí : Pustiť finančné skupiny do zdravotníctva = vražda zdravotníctva.
V tejto problematike stále platí : Pustiť finančné skupiny do zdravotníctva = vražda zdravotníctva.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno áno, samozrejme. Bez brigádnikov - študentov počas letných prázdnin nedokážeme zabezpečiť plynulú prevádzku. Máme s nimi dobré skúsenosti, viacerí z nich za po skončení VŠ u nás zamestnali a zastávajú riadiace, dokonca aj riaditeľské pozície.
áno, samozrejme. Bez brigádnikov - študentov počas letných prázdnin nedokážeme zabezpečiť plynulú prevádzku. Máme s nimi dobré skúsenosti, viacerí z nich za po skončení VŠ u nás zamestnali a zastávajú riadiace, dokonca aj riaditeľské pozície.

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

rozhodne áno Áno a dokonca opakovane. Až tak intenzívne a pritom rafinovane, že som zvažoval ukončiť podnikanie, resp. riadenie firmy.Ale vzhľadom k tomu, že som vedel, že ide o objednanú šikanu, tak som odolal. Následne sa ukázala pravdivosť príslovia : Čo Ťa nezabije, to Ťa posilní.
Áno a dokonca opakovane. Až tak intenzívne a pritom rafinovane, že som zvažoval ukončiť podnikanie, resp. riadenie firmy.Ale vzhľadom k tomu, že som vedel, že ide o objednanú šikanu, tak som odolal. Následne sa ukázala pravdivosť príslovia : Čo Ťa nezabije, to Ťa posilní.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

rozhodne nie Rozhodne nie, pretože u všetkých daňových trestných činoch trestný zákon vyžaduje úmyselné zavinenie. A preto ak niekto omylom, z nedbanlivosti, alebo vzhľadom na rozdielnu interpretáciu daňových predpisov poruší zákon, nemožno hovoriť o trestnosti tohto konania.
Rozhodne nie, pretože u všetkých daňových trestných činoch trestný zákon vyžaduje úmyselné zavinenie. A preto ak niekto omylom, z nedbanlivosti, alebo vzhľadom na rozdielnu interpretáciu daňových predpisov poruší zákon, nemožno hovoriť o trestnosti tohto konania.

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

subjektívny pocit šťastia Škoda, že tento indikátor sa v Európe neberie príliš vážne. Viem,nie je kvantitatívny, takže ho nemožno v čase porovnávať. Ake o jeho kvalite a najmä hĺbke nepochybujem.
Škoda, že tento indikátor sa v Európe neberie príliš vážne. Viem,nie je kvantitatívny, takže ho nemožno v čase porovnávať. Ake o jeho kvalite a najmä hĺbke nepochybujem.

Myslíte si, že odporúčania existujúcich zamestnancov (referral programy) môžu byť prínosné pre vašu firmu pri nábore nových pracovníkov?

06.08.2018

rozhodne áno

Myslíte si, že slovenské firmy okrádajú ich vlastní zamestnanci a manažéri?

11.06.2018

Rozhodne áno Za 26 rokov podnikania by som o tom mohol napísať celú knihu. U mnohých spolupracovníkov stále funguje heslo zo socializmu “Kto nekradne - okráda vlastnú rodinu”. Preto systematicky pracujeme na zdokonaľovaní systému kontroly a hmotnej zodpovednosti, pretože pri ročnom obrate takmer 500 mio € a profitabilite cca 0,5 %, by aj jedno promile strát z krádeží bolo pre našu firmu likvidačné. Oveľa viacej ako finančné straty však bolí to ľudské sklamanie, keď kolega z managementu, dlhoročný “priateľ” nájde medzeru v systéme a utrhne si párstotisíc €, v domnení že sa mu na to nepríde. A stalo sa to žiaľ viackrát... A to osobné ľudské sklamanie je oveľa väčšie, ako častý záver orgánov činných v trestnom konaní, aj v tomto prípade, že “skutok sa nestal”.
Za 26 rokov podnikania by som o tom mohol napísať celú knihu. U mnohých spolupracovníkov stále funguje heslo zo socializmu “Kto nekradne - okráda vlastnú rodinu”. Preto systematicky pracujeme na zdokonaľovaní systému kontroly a hmotnej zodpovednosti, pretože pri ročnom obrate takmer 500 mio € a profitabilite cca 0,5 %, by aj jedno promile strát z krádeží bolo pre našu firmu likvidačné. Oveľa viacej ako finančné straty však bolí to ľudské sklamanie, keď kolega z managementu, dlhoročný “priateľ” nájde medzeru v systéme a utrhne si párstotisíc €, v domnení že sa mu na to nepríde. A stalo sa to žiaľ viackrát... A to osobné ľudské sklamanie je oveľa väčšie, ako častý záver orgánov činných v trestnom konaní, aj v tomto prípade, že “skutok sa nestal”.

Ako hodnotíte nápad pevného dôchodkového stropu 64 alebo 65 rokov?

04.06.2018

veľmi pozitívne Žijeme v dobe, ktorá na ľudí prináša veľké nároky a tlak. Ľudia ťažko pracujú, aby sebe a svojim blízkym mohli zabezpečiť dôstojný život. Na tom, aby vedeli, kedy odídu do dôvodku a budú mať ešte čas vo svojom živote na aktívny oddych pri dobrom zdraví a sile, nevidím nič zlé.
Žijeme v dobe, ktorá na ľudí prináša veľké nároky a tlak. Ľudia ťažko pracujú, aby sebe a svojim blízkym mohli zabezpečiť dôstojný život. Na tom, aby vedeli, kedy odídu do dôvodku a budú mať ešte čas vo svojom živote na aktívny oddych pri dobrom zdraví a sile, nevidím nič zlé.

Ako by sa podľa vás mala slovenská vláda správať po zverejnení informácií o väzbách politikov Smeru na talianskych podnikateľov prepojených na mafiu?

05.03.2018

Ihneď odvolať terajšieho prezidenta Policajného zboru i ministra vnútra To, že mafiáni z cudzieho štátu dlhé roky bez výraznejšej pozornosti slovenských bezpečnostných zložiek pôsobili na našom území, je tak závažné podozrenie, že koniec ministra vnútra a takisto policajného prezidenta je to najmenej, čo by bežný občan čakal. Samozrejme okrem okamžitého pozastavenia funkcií všetkým politikom a činiteľom, spájných s Talianmi blízkymi mafii. Obávam sa však, potom ako k takmer žiadnej sebareflexii u spomínaných činiteľoch neprišlo, že teraz budú dopady toho čo sa stalo, ďaleko výraznejšie. A že vláda to už len ťažko ustojí.
To, že mafiáni z cudzieho štátu dlhé roky bez výraznejšej pozornosti slovenských bezpečnostných zložiek pôsobili na našom území, je tak závažné podozrenie, že koniec ministra vnútra a takisto policajného prezidenta je to najmenej, čo by bežný občan čakal. Samozrejme okrem okamžitého pozastavenia funkcií všetkým politikom a činiteľom, spájných s Talianmi blízkymi mafii. Obávam sa však, potom ako k takmer žiadnej sebareflexii u spomínaných činiteľoch neprišlo, že teraz budú dopady toho čo sa stalo, ďaleko výraznejšie. A že vláda to už len ťažko ustojí.

Myslíte si, že racionalizácia siete nemocníc je správna cesta k skvalitneniu zdravotníctva?

12.02.2018

rozhodne áno Racionalizácia a špecializácia siete nemocníc u nás je nevyhnutne potrebná. Pre pacientov, občanov i štát. Na jej realizáciu však treba politickú vôľu a jednotnú stratégiu zo strany štátu, vyjadrenú aj v podpore procesu prechodu správy nemocníc z VÚC do rúk odborníkov. O nezmyselnosti zotrvávania nemocníc pod správou VÚC svedčia aj zúfalé ekonomické výsledky nemocníc vo VUC Trenčín, ako aj nedávne kauzy vo VÚC Žilina. A pritom ako sa to dá správne a efektívne robiť, stačí sa pozrieť za rieku Moravu, kde spoločnosť Agel efektívne, k spokojnosti pacientov, štátu i zdravotníckych pracovníkov spravuje sieť nemocníc na Morave, v úzkej a zmysluplnej spolupráci so štátnymi koncovými nemocnicami.
Racionalizácia a špecializácia siete nemocníc u nás je nevyhnutne potrebná. Pre pacientov, občanov i štát. Na jej realizáciu však treba politickú vôľu a jednotnú stratégiu zo strany štátu, vyjadrenú aj v podpore procesu prechodu správy nemocníc z VÚC do rúk odborníkov. O nezmyselnosti zotrvávania nemocníc pod správou VÚC svedčia aj zúfalé ekonomické výsledky nemocníc vo VUC Trenčín, ako aj nedávne kauzy vo VÚC Žilina. A pritom ako sa to dá správne a efektívne robiť, stačí sa pozrieť za rieku Moravu, kde spoločnosť Agel efektívne, k spokojnosti pacientov, štátu i zdravotníckych pracovníkov spravuje sieť nemocníc na Morave, v úzkej a zmysluplnej spolupráci so štátnymi koncovými nemocnicami.

Viete si predstaviť, že by slovenská ekonomika po roku 2050 fungovala úplne bez produkcie emisií skleníkových plynov?

08.01.2018

skôr áno Podľa dostupných údajov klesla produkcia skleníkových plynov na Slovensku od roku 2006 o 21% (v krajinách EÚ v priemere o 18%). Ruka v ruke s tým sa zvyšovala efektivita ekonomík, na Slovensku za dané obdobie o 46%. Neviem, či dokážu naša ekonomika a tiež ekonomiky iných krajín fungovať aj bez produkcie týchto plynov. Ale za pokus to určite stojí, času do roku 2050 je stále relatívne dosť. Životné prostredie nám našu snahu určite vráti.
Podľa dostupných údajov klesla produkcia skleníkových plynov na Slovensku od roku 2006 o 21% (v krajinách EÚ v priemere o 18%). Ruka v ruke s tým sa zvyšovala efektivita ekonomík, na Slovensku za dané obdobie o 46%. Neviem, či dokážu naša ekonomika a tiež ekonomiky iných krajín fungovať aj bez produkcie týchto plynov. Ale za pokus to určite stojí, času do roku 2050 je stále relatívne dosť. Životné prostredie nám našu snahu určite vráti.

Čo očakávate od vládneho sociálneho balíčka?

09.10.2017

Nič, ide len o politický marketing Nič, ide len o politický marketing. Takéto vládne balíčky vnímam zo strategického hľadiska ako návnadu ja získanie sympatií u potenciálnych voličov koaličných strán. Samozrejme, už z povahy svojho názvu asi má každý pozitívny sociálny efekt. Ale keďže na druhej strane každý soviálny balíček niečo stojí, obávam sa, že aj tento zaplatíme všetci, vrátane firiem, vez dane. Inak povedané, nie vláda, ale my všetcinsi ho zaplatíme.
Nič, ide len o politický marketing. Takéto vládne balíčky vnímam zo strategického hľadiska ako návnadu ja získanie sympatií u potenciálnych voličov koaličných strán. Samozrejme, už z povahy svojho názvu asi má každý pozitívny sociálny efekt. Ale keďže na druhej strane každý soviálny balíček niečo stojí, obávam sa, že aj tento zaplatíme všetci, vrátane firiem, vez dane. Inak povedané, nie vláda, ale my všetcinsi ho zaplatíme.

Presvedčilo vás vysvetlenie prezidenta Andreja Kisku, prečo si jeho firma pri výdavkoch na kampaň skrátila daň o 27-tisíc eur?

18.09.2017

skôr nie Pán prezident jemne povedané vajatal. Bez toho, aby sa ospravedlnil, aby nad celou vecou vyjadril ľútosť. Cítil som v jeho hlase aj isté rozčarovanie zo straty glorioly. Jeho tím urobil chybu. Politicky pre pána prezidenta asi fatálnu.
Pán prezident jemne povedané vajatal. Bez toho, aby sa ospravedlnil, aby nad celou vecou vyjadril ľútosť. Cítil som v jeho hlase aj isté rozčarovanie zo straty glorioly. Jeho tím urobil chybu. Politicky pre pána prezidenta asi fatálnu.

Mal by podľa vás minister Ján Richter sám odstúpiť zo svojej funkcie?

11.09.2017

skôr nie Na takto formulovanú otázku môže odpovedať jedine samotný minister Richter. Ak by som bol na jeho mieste, odstúpenie by som zvažoval na začiatku kauzy. Nie pre moje priame pochybenie. Ale ako výraz istej politickej kultúry. Teraz je už na to, aby sa sám rozhodol odísť, neskoro. Táto téma bola hrubo zneužitá v politickom boji. Obávam sa, že osud detí z predmetného resocializačného zariadenia už dlho politikov, či už koaličných, alebo opozičných, netrápi. A toto je tá najsmutnejšia bodka za Čistým dňom.
Na takto formulovanú otázku môže odpovedať jedine samotný minister Richter. Ak by som bol na jeho mieste, odstúpenie by som zvažoval na začiatku kauzy. Nie pre moje priame pochybenie. Ale ako výraz istej politickej kultúry. Teraz je už na to, aby sa sám rozhodol odísť, neskoro. Táto téma bola hrubo zneužitá v politickom boji. Obávam sa, že osud detí z predmetného resocializačného zariadenia už dlho politikov, či už koaličných, alebo opozičných, netrápi. A toto je tá najsmutnejšia bodka za Čistým dňom.

Čo je podľa vás hlavnou príčinou odchodu šikovných študentov do zahraničia?

04.09.2017

Lepšie pracovné príležitosti Za sťahovaním šikovných mladých ľudí do zahraničia sú najmä lepšie ponuky na ich profesionálne uplatnenie a ďalší rast. Inak povedané, doma nám chýbajú dostatočné nástroje na ich udržanie. Kruh sa pritom uzavrie vtedy, keď sa im ruka v ruka s ich uplatnením v zahraničí zvýši životná úroveň. Potom nejde o dočasný, ale takmer vždy o ich dlhoročný, ak nie definitívny odchod zo Slovenska.
Za sťahovaním šikovných mladých ľudí do zahraničia sú najmä lepšie ponuky na ich profesionálne uplatnenie a ďalší rast. Inak povedané, doma nám chýbajú dostatočné nástroje na ich udržanie. Kruh sa pritom uzavrie vtedy, keď sa im ruka v ruka s ich uplatnením v zahraničí zvýši životná úroveň. Potom nejde o dočasný, ale takmer vždy o ich dlhoročný, ak nie definitívny odchod zo Slovenska.

Považujete projekt Hodnota za peniaze aj po roku fungovania za užitočný pre vytváranie rozumných politík štátu?

28.08.2017

skôr áno Tento projekt určite pomáha efektívnejšej ekonomickej politike štátu. Nemal by ale byť považovaný za bernú mincu. Prioritou stojacou nad peniazmi by vždy mali zostať záujem ľudí, sociálna politika, starostlivosť o tých, ktorí si nevedia sami pomôcť.
Tento projekt určite pomáha efektívnejšej ekonomickej politike štátu. Nemal by ale byť považovaný za bernú mincu. Prioritou stojacou nad peniazmi by vždy mali zostať záujem ľudí, sociálna politika, starostlivosť o tých, ktorí si nevedia sami pomôcť.

Môže mať Slovensko kvalitné a zároveň efektívne nemocnice?

21.08.2017

rozhodne áno Aj ich má. Príkladom je napríklad Nemocnica Košice-Šaca, ktorá kvalitou poskytovanej zdravotnej starostlivosti dosahuje európsky nadštandard. 8 univerzitných kliník je unikátom slovenských podmienok. Za hospodársky výsledok (15 rokov nepretržite dosahuje pozitívny hospodársky výsledok) dosiahla 4x ocenenie Slovak Gold exklusive. V prieskumoch spokojnosti pacientov a zdravotných poisťovní je vždy na poprednom mieste.
Aj ich má. Príkladom je napríklad Nemocnica Košice-Šaca, ktorá kvalitou poskytovanej zdravotnej starostlivosti dosahuje európsky nadštandard. 8 univerzitných kliník je unikátom slovenských podmienok. Za hospodársky výsledok (15 rokov nepretržite dosahuje pozitívny hospodársky výsledok) dosiahla 4x ocenenie Slovak Gold exklusive. V prieskumoch spokojnosti pacientov a zdravotných poisťovní je vždy na poprednom mieste.