Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Bodi

Marián Bodi
finančný riaditeľ | IBM Slovensko

Otázka Odpoveď Komentár

Myslíte si, že rozvíjajúca sa kultúra start-upov ovplyvňuje aj všeobecne biznisové myslenie a môže byť zdrojom riešení aj pre verejný sektor?

30.11.2015

skôr áno Myslim ze isty zdroj ispiracie to moze byt pri tvorbe legislativy urcujucej postupy statnych organov smerom k mensej byrokracii a obehu papierovych potvrdeni.
Myslim ze isty zdroj ispiracie to moze byt pri tvorbe legislativy urcujucej postupy statnych organov smerom k mensej byrokracii a obehu papierovych potvrdeni.

Rozhodli ste sa už, koho budete voliť v parlamentných voľbách? Ak áno, čo vás presvedčilo?

09.11.2015

iné (uveďte čo) V prvom rade je to ludsky potencial strany, existencia dostatocneho poctu odbornikov na klucove oblasti verejnej spravy.
V prvom rade je to ludsky potencial strany, existencia dostatocneho poctu odbornikov na klucove oblasti verejnej spravy.

Stojí podľa vás za to čo najskôr vyrovnať príjmy a výdavky rozpočtu aj za cenu spomaľovania ekonomického rastu, škrtov a zvyšovania daní (ktoré znižovanie deficitu so sebou prináša)?

03.08.2015

skôr áno Nie vsak prostrednictvom zvysovania dani z prijmov, ale skor cez racionalizacne opatrenia ktore zefektivnia chod statu.
Nie vsak prostrednictvom zvysovania dani z prijmov, ale skor cez racionalizacne opatrenia ktore zefektivnia chod statu.

Považujete sprostredkovateľské platformy typu Uber (taxi) či Airbnb (ubytovanie) za pozitívny príspevok k biznisu a ekonomike?

06.07.2015

neviem / nevyjadrujem sa / iné Peer to peer sluzby casto zasahuju do odvetvi, ktore su regulovane, zatial co ich model regulacii nedpodlieha, cim sa do urcitej miery narusa princip rovnakeho zaobchadzania.
Peer to peer sluzby casto zasahuju do odvetvi, ktore su regulovane, zatial co ich model regulacii nedpodlieha, cim sa do urcitej miery narusa princip rovnakeho zaobchadzania.

Je podľa vás zavedenie národných kvót pre prijímanie utečencov v EÚ vhodné riešenie?

22.06.2015

neviem / nevyjadrujem sa / iné Kvoty su len uzkou castou problemu utecencov. Ovela dolezitejsie je riesit otazku integrovatelnosti do spolocnosti resp. zabraneniu masivnemu prilevu do Europy. Nechat tento problem na stredomorske krajiny je nezodpovedne.
Kvoty su len uzkou castou problemu utecencov. Ovela dolezitejsie je riesit otazku integrovatelnosti do spolocnosti resp. zabraneniu masivnemu prilevu do Europy. Nechat tento problem na stredomorske krajiny je nezodpovedne.

Aký vplyv majú podľa vás zľavy na budovanie lojality zákazníka?

27.04.2015

skôr pozitívny Jedna sa vsak len o rozumne poskytnutu zlavu, kde je zrejme preco je poskytnuta a je premyslena strategia dopadu zlavy na dalsie spravanie zakaznika. V opacnom pripade moze byt jej dopad skor negativny.
Jedna sa vsak len o rozumne poskytnutu zlavu, kde je zrejme preco je poskytnuta a je premyslena strategia dopadu zlavy na dalsie spravanie zakaznika. V opacnom pripade moze byt jej dopad skor negativny.

Súhlasíte s tým, aby vláda R. Fica vyplatila malým dodávateľom významnejšiu časť dlhov Váhostavu a aby na to použila peniaze z fondu, do ktorého banky platia špeciálny odvod?

20.04.2015

skôr nie Bolo by to ako poziadat zaplatenie uctu v restauracii niekym kto sedi pri inom stole.
Bolo by to ako poziadat zaplatenie uctu v restauracii niekym kto sedi pri inom stole.

Registrujete vo svojej firme alebo vo svojom okolí stagnáciu produktivity práce?

16.03.2015

skôr nie Stagnovat v produktivite prace si dovolit nemozeme, jej prirastky by vsak mohli byt vyssie nebyt narastajucich administrativnych poziadaviek skr domacu a zahranicnu legislativu.
Stagnovat v produktivite prace si dovolit nemozeme, jej prirastky by vsak mohli byt vyssie nebyt narastajucich administrativnych poziadaviek skr domacu a zahranicnu legislativu.

15. marca sa otvára II. pilier dôchodkového zabezpečenia. Vystúpite z neho?

09.03.2015

nie Urcite nie, aj ked tu nejde o konkretne osoby, skor o zabezpecenie kontinuity financovania dochodkov zo strany statu v buducnosti, ktore nemoze byt ovplyvnovane individualnymi preferenciami buduceho dochodcu.
Urcite nie, aj ked tu nejde o konkretne osoby, skor o zabezpecenie kontinuity financovania dochodkov zo strany statu v buducnosti, ktore nemoze byt ovplyvnovane individualnymi preferenciami buduceho dochodcu.

Čo by mohlo najviac pomôcť, aby lekári neboli ďalej motivovaní brať a pacienti dávať úplatky?

23.02.2015

zachovanie poplatkov za nadštandard s kontrolou nezneužívania Stat by mal zadefinovat standardnu starostlivost hradenu z verejnych zdrojov a vytvorit prostredie pre legalny a transparentny nadstandard. Samozrejme optimalizacia vyuzivania zdrojov vo verejnom zdravotnictve je viac nez potrebna.
Stat by mal zadefinovat standardnu starostlivost hradenu z verejnych zdrojov a vytvorit prostredie pre legalny a transparentny nadstandard. Samozrejme optimalizacia vyuzivania zdrojov vo verejnom zdravotnictve je viac nez potrebna.

Mali by sa firmy podielať spolu so štátom na odbornom vzdelávaní mládeže?

09.02.2015

skôr áno Skov v zmysle umoznenia participacie firiem na obsahu a forme vyucovania, tak aby vyhovovali potrebam trhu.
Skov v zmysle umoznenia participacie firiem na obsahu a forme vyucovania, tak aby vyhovovali potrebam trhu.

Ako by mal štát riešiť problém starnutia populácie, ktorý vytvára tlak na verejné financie?

26.01.2015

udržať a posilniť druhý pilier Odkaz je jasny, pri zmensujucom sa podiele pracujucich a predlzovani priemernej dlzky zivota sa stat o dochodocov nebude schopny postarat, bez toho ze by nasiel magicku formulu ako zaistit prebytkovy rozpocet v ramci zvysku verejnych financii. Zahmlievat stav je voci obcanom neferove. Riesenim je vsak len kombinacia posilnenia alternativnych pilierov, posunu odchodu do dochodku a posilnenia pocitu zodpovednosti za financovanie svojho dochodku u kazdeho obcana.
Odkaz je jasny, pri zmensujucom sa podiele pracujucich a predlzovani priemernej dlzky zivota sa stat o dochodocov nebude schopny postarat, bez toho ze by nasiel magicku formulu ako zaistit prebytkovy rozpocet v ramci zvysku verejnych financii. Zahmlievat stav je voci obcanom neferove. Riesenim je vsak len kombinacia posilnenia alternativnych pilierov, posunu odchodu do dochodku a posilnenia pocitu zodpovednosti za financovanie svojho dochodku u kazdeho obcana.

Ako hodnotíte rok 2014 z hľadiska biznisu a kvality podnikania?

05.01.2015

neviem / nevyjadrujem sa / iné Z pohladu kvality prostredia sme si opat nepolepsili, zakony mame este komplikovanejsie, vacsie mnozstvo obmedzeni, vynimiek, ktore mozno s dobrym umyslom naplnit statnu kasu, vyrazne zneprehladnuju podnikanie
Z pohladu kvality prostredia sme si opat nepolepsili, zakony mame este komplikovanejsie, vacsie mnozstvo obmedzeni, vynimiek, ktore mozno s dobrym umyslom naplnit statnu kasu, vyrazne zneprehladnuju podnikanie

Mal by podľa vás štát vedieť, kto stojí za schránkovými firmami, s ktorými obchoduje?

01.12.2014

skôr áno Transparentnost by mala byt zaujmom oboch stran obchodneho vztahu, tak statu ako aj samotnych firiem.
Transparentnost by mala byt zaujmom oboch stran obchodneho vztahu, tak statu ako aj samotnych firiem.

Čo z chystaných daňových zmien 2015 pocíti vaša spoločnosť najviac?

03.11.2014

zmeny v odpisoch Zmeny v odpisoch su najhorsim zo schvalenych opatreni, pre nevyrobne spolocnosti. A aj ked sa to nepremiente v pripadoch spolocnosti, ktore su najomcami business centier hned, v strednodobom horizonte to ovplyvni ponuku a cenu kancelarskych nehnutelnosti, co rozhodne nie je dobry signal pre business/investorov.
Zmeny v odpisoch su najhorsim zo schvalenych opatreni, pre nevyrobne spolocnosti. A aj ked sa to nepremiente v pripadoch spolocnosti, ktore su najomcami business centier hned, v strednodobom horizonte to ovplyvni ponuku a cenu kancelarskych nehnutelnosti, co rozhodne nie je dobry signal pre business/investorov.

Prílev investícií na Slovensko počas prvého polroka 2014 zamrzol. Čo je podľa Vás hlavnou príčinou?

27.10.2014

Iné/Neviem/Nevyjadrujem sa Je to mix faktorov vplyvajuci na kvalitu podnikatelskeho prostredia, od zvysujuceho sa danovo odvodoveho zatazenia, cez zvysovanie administrativnej narocnosti pre firmy, znizovanie flexibility zamestnavania. Kazdy rebricek kvality podnikatelskeho prostredia za posledne roky vykazuje v pripade Slovenska pokles. Tych niekolko pozitivnych opatreni si v pripade vyuzitia podnikatelmi vyzaduje znacnu davku dodatocnej administrativy.
Je to mix faktorov vplyvajuci na kvalitu podnikatelskeho prostredia, od zvysujuceho sa danovo odvodoveho zatazenia, cez zvysovanie administrativnej narocnosti pre firmy, znizovanie flexibility zamestnavania. Kazdy rebricek kvality podnikatelskeho prostredia za posledne roky vykazuje v pripade Slovenska pokles. Tych niekolko pozitivnych opatreni si v pripade vyuzitia podnikatelmi vyzaduje znacnu davku dodatocnej administrativy.

Ako vnímate, že médiá prechádzajú do rúk lokálnych investičných skupín?

22.09.2014

to ukáže budúcnosť Skutocnu mieru integrity a nezavislosti ukaze buducnost. Pokusenie bude iste velke.
Skutocnu mieru integrity a nezavislosti ukaze buducnost. Pokusenie bude iste velke.

Čím by vláda najviac podporila podnikateľské prostredie?

08.09.2014

iné... Radikalnym znizenim administrativnych poziadaviek na podnikatelov zo strany statnych institucii, odstranenim poziadaviek na predkladanie potvrdeni, zrusenim mnozstva registracnych a reportovacich povinnosti,zjednodusenim tlaciv a pod.
Radikalnym znizenim administrativnych poziadaviek na podnikatelov zo strany statnych institucii, odstranenim poziadaviek na predkladanie potvrdeni, zrusenim mnozstva registracnych a reportovacich povinnosti,zjednodusenim tlaciv a pod.

Prinášajú odbory firmám a inštitúciám niečo pozitívne?

02.09.2014

skôr nie Vztah zamestnavatela a zamestnanca presiel od cias ked zacali vznikat odbory dynamickym vyvojom. Narastlo angazovanie zamestnancov na operativnom riadeni, definovani novych postupov, inovacii a to predovsetkym v odvetviach znalostnej ekonomiky. Rovnako tak vyrazne pokrocila zakonna ochrana zamestnancov a "kontrola" zo strany medii a socialnych sieti.
Vztah zamestnavatela a zamestnanca presiel od cias ked zacali vznikat odbory dynamickym vyvojom. Narastlo angazovanie zamestnancov na operativnom riadeni, definovani novych postupov, inovacii a to predovsetkym v odvetviach znalostnej ekonomiky. Rovnako tak vyrazne pokrocila zakonna ochrana zamestnancov a "kontrola" zo strany medii a socialnych sieti.

Je podľa vás spôsob, akým sa na Slovensku prijímajú zákony, prehľadný?

11.08.2014

skôr áno Problemom je skor rychlost s akou sa prijimaju zakony, absencia dostatocne odbornej diskusie a vagne zhodnotenie dopadov.
Problemom je skor rychlost s akou sa prijimaju zakony, absencia dostatocne odbornej diskusie a vagne zhodnotenie dopadov.