Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Dula

Radúz Dula
predseda dozornej rady | Zväz cestovného ruchu SR

Otázka Odpoveď Komentár

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Aktuálne máme skôr problém s veľkým množstvom práce a nedostatkom personálu.
Aktuálne máme skôr problém s veľkým množstvom práce a nedostatkom personálu.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie Vláda a štát všeobecne by sa do takýchto individuálnych projektov nemali vôbec miešať. Pri dnešnej vysokej zamestnanosti mám za to, že sa po voľných zamestnancoch len tak zapráši. Štát by sa mal v súčasnej situácii orientovať viac na služby, ako na výrobu.
Vláda a štát všeobecne by sa do takýchto individuálnych projektov nemali vôbec miešať. Pri dnešnej vysokej zamestnanosti mám za to, že sa po voľných zamestnancoch len tak zapráši. Štát by sa mal v súčasnej situácii orientovať viac na služby, ako na výrobu.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Vyradený majetok, či prebytočné zásoby jedla sme darovali stacionáru pre bezdomovcov. V prípade dopytov na služby od organizácií, ktoré robia charitatívne činnosti, zväčša poskytneme zvýhodnené ceny, alebo niektoré položky do ponuky zahrnieme bezplatne.
Vyradený majetok, či prebytočné zásoby jedla sme darovali stacionáru pre bezdomovcov. V prípade dopytov na služby od organizácií, ktoré robia charitatívne činnosti, zväčša poskytneme zvýhodnené ceny, alebo niektoré položky do ponuky zahrnieme bezplatne.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie V závislosti od toho, o aký druh práce ide. Osobne sa v takýchto priestoroch neviem dobre sústrediť. Na druhej strane nie sú potrebné porady, lebo všetci jednoducho vedia a počujú všetko.
V závislosti od toho, o aký druh práce ide. Osobne sa v takýchto priestoroch neviem dobre sústrediť. Na druhej strane nie sú potrebné porady, lebo všetci jednoducho vedia a počujú všetko.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Verme, že sa zatiaľ, kým vymyslíme nejakú inú orientáciu ako automobilový priemysel sa tomuto bude dariť.
Verme, že sa zatiaľ, kým vymyslíme nejakú inú orientáciu ako automobilový priemysel sa tomuto bude dariť.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Podiel všetkých 4 možností je približne rovnaký. Doplnil by som absolútne neadekvátne predstavy a očakávania od ponúkanej práce. Často sa stretávam s prekvapením absolventov hotelových škôl z práce vo sviatok, či v noci.
Podiel všetkých 4 možností je približne rovnaký. Doplnil by som absolútne neadekvátne predstavy a očakávania od ponúkanej práce. Často sa stretávam s prekvapením absolventov hotelových škôl z práce vo sviatok, či v noci.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

skôr áno Áno, avšak malo by to fungovať viac motivačne a informačne, ako cestou represií.
Áno, avšak malo by to fungovať viac motivačne a informačne, ako cestou represií.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno Zverejnili sme inzerát, práve čakáme na respondentov. Myslím si, že je to jediná správna cesta k vzdelaniu, ktoré je orientované na trh. Je veľkou chybou, že ekonomicky orientované univerzity nemajú prax/stáž v štúdijných plánoch.
Zverejnili sme inzerát, práve čakáme na respondentov. Myslím si, že je to jediná správna cesta k vzdelaniu, ktoré je orientované na trh. Je veľkou chybou, že ekonomicky orientované univerzity nemajú prax/stáž v štúdijných plánoch.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Ideálna cesta je také vzťahy vôbec nezačínať. V objektívnych prípadoch preferujem osobný kontakt.
Ideálna cesta je také vzťahy vôbec nezačínať. V objektívnych prípadoch preferujem osobný kontakt.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne Zvýšenie príplatkov za sviatky a víkendy, viacnásobné zvýšenie minimálnej mzdy, gdpr, ekasa a ďalšie "perličky" nemôžem hodnotiť inak, ako nedostatočnou.
Zvýšenie príplatkov za sviatky a víkendy, viacnásobné zvýšenie minimálnej mzdy, gdpr, ekasa a ďalšie "perličky" nemôžem hodnotiť inak, ako nedostatočnou.

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

skôr nie Väčšina reprezentantov verejnej moci sa hanbila za svojich najvyšších nadriadených a snažila sa pomôcť vyznať sa v nezmyselných, protichodných a v niektorých prípadoch aj absurdných predpisoch, vyhláškach, nariadeniach a zákonoch.
Väčšina reprezentantov verejnej moci sa hanbila za svojich najvyšších nadriadených a snažila sa pomôcť vyznať sa v nezmyselných, protichodných a v niektorých prípadoch aj absurdných predpisoch, vyhláškach, nariadeniach a zákonoch.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

skôr áno Začíname, keďže niektoré cieľové skupiny využívajú instagram viac ako facebook.
Začíname, keďže niektoré cieľové skupiny využívajú instagram viac ako facebook.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Fixáciou veku odchodu do dôchodku sa počet seniorov bude zvyšovať. Poskytovatelia služieb si však musia uvedomiť, že aj generácie seniorov sa postupne menia a s nimi aj ich požiadavky.
Fixáciou veku odchodu do dôchodku sa počet seniorov bude zvyšovať. Poskytovatelia služieb si však musia uvedomiť, že aj generácie seniorov sa postupne menia a s nimi aj ich požiadavky.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

rozhodne áno Samotná daň má vždy negatívny vplyv, ak nie je využívaná efektívne a jej výška nie je odvodená od kvality služieb. Ak by sa z nej opravili cesty a chodníky, inštalovali napr. navigačné šípky, alebo zlepšila situácia s verejnými WC, jej holá existencia by mala pozitívny vplyv.
Samotná daň má vždy negatívny vplyv, ak nie je využívaná efektívne a jej výška nie je odvodená od kvality služieb. Ak by sa z nej opravili cesty a chodníky, inštalovali napr. navigačné šípky, alebo zlepšila situácia s verejnými WC, jej holá existencia by mala pozitívny vplyv.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné V tejto oblasti si ako historicky najsilnejší populačný ročník nerobím žiadne nádeje ohľadom podpory zo strany štátu. Sporím si sám.
V tejto oblasti si ako historicky najsilnejší populačný ročník nerobím žiadne nádeje ohľadom podpory zo strany štátu. Sporím si sám.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno V dnešnej situácii s personálom, príplatkami a kvalitou vzdelávania nám vlastne ani nič iné v cestovnom ruchu nezostáva.
V dnešnej situácii s personálom, príplatkami a kvalitou vzdelávania nám vlastne ani nič iné v cestovnom ruchu nezostáva.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Firmy skôr áno, samotní ľudia skôr nie a štát rozhodne nie.
Firmy skôr áno, samotní ľudia skôr nie a štát rozhodne nie.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov Ale zo všetkého najviac by asi ekonomike pomohlo, keby boli stabilné pravidlá jej fungovania zo strany zákonov, noriem a vyhlášok a keby jednoducho polici kradli menej.
Ale zo všetkého najviac by asi ekonomike pomohlo, keby boli stabilné pravidlá jej fungovania zo strany zákonov, noriem a vyhlášok a keby jednoducho polici kradli menej.

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie Ak ide o konkrétneho človeka, asi má obavu o kvalitu svojej bakalárskej/diplomovej/dizertačnej práce.
Ak ide o konkrétneho človeka, asi má obavu o kvalitu svojej bakalárskej/diplomovej/dizertačnej práce.

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

rozhodne nie Štát dlhodobo nevie zorganizovať ani elektrárne, tak si neviem predstaviť, že by vedel riešiť cenovú politiku obchodných reťazcov. Primárnou otázkou by však malo byť to, že prečo by mal?! Ak by som si musel vybrať, mohol by začať radšej benzínom.
Štát dlhodobo nevie zorganizovať ani elektrárne, tak si neviem predstaviť, že by vedel riešiť cenovú politiku obchodných reťazcov. Primárnou otázkou by však malo byť to, že prečo by mal?! Ak by som si musel vybrať, mohol by začať radšej benzínom.