Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Dula

Radúz Dula
predseda dozornej rady | Zväz cestovného ruchu SR

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate takzvanú prvú pomoc pre ekonomiku – opatrenia, ktoré vláda odsúhlasila minulý víkend?

06.04.2020

Sú prvým krokom správnym smerom Budú si však vyžadovať ďalšie kroky, ktoré musia po nich prísť. Bez ďalších krokov budú v mnohých prípadoch neúspešné.
Budú si však vyžadovať ďalšie kroky, ktoré musia po nich prísť. Bez ďalších krokov budú v mnohých prípadoch neúspešné.

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

rozhodne áno Zo súčasných možností, aj s prihliadnutím na výsledky volieb, sú osoby a obsadenie pozitívnym prekvapením.
Zo súčasných možností, aj s prihliadnutím na výsledky volieb, sú osoby a obsadenie pozitívnym prekvapením.

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Súkromné firmy podporené vhodnou legislatívou Ak by bol proces transparentný, ideálne podpora nárokovateľná, je to najlepšie riešenie.
Ak by bol proces transparentný, ideálne podpora nárokovateľná, je to najlepšie riešenie.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Určite áno Za oblasť cestovného ruchu sú už teraz cítiť negatívne následky. Úplne sa zastavili firemné dopyty na konferencie a eventy. Rovnako v útlme je predaj letných dovoleniek. Zvýšením minimálnej mzdy prichádza naopak k navýšeniu príplatkov, čo v konečnom dôsledku povedie k prepúšťaniu zamestnancov.
Za oblasť cestovného ruchu sú už teraz cítiť negatívne následky. Úplne sa zastavili firemné dopyty na konferencie a eventy. Rovnako v útlme je predaj letných dovoleniek. Zvýšením minimálnej mzdy prichádza naopak k navýšeniu príplatkov, čo v konečnom dôsledku povedie k prepúšťaniu zamestnancov.

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

dostatočná Asi by si zaslúžili aj horšiu známku, ale hodnotenie by malo vychádzať aj z porovnania. A ak sa porovnáme s Maďarskom, či Bieloruskou, tak...
Asi by si zaslúžili aj horšiu známku, ale hodnotenie by malo vychádzať aj z porovnania. A ak sa porovnáme s Maďarskom, či Bieloruskou, tak...

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vytvoriť expertnú skupinu na riešenie Expertná skupina (právnikov a ekonómov) by to mala posúdiť. Preventívne by sa na to mohla pozrieť aj NAKA a zodpovedné osoby by sa určite mali zodpovedať pred súdom.
Expertná skupina (právnikov a ekonómov) by to mala posúdiť. Preventívne by sa na to mohla pozrieť aj NAKA a zodpovedné osoby by sa určite mali zodpovedať pred súdom.

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

neviem /nevyjadrujem sa /iné Všetky 4 možnosti z uvedených sú pravdivé.
Všetky 4 možnosti z uvedených sú pravdivé.

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

neviem / nevyjadrujem sa / iné Som ročník, v ktorom sa na Slovensku narodilo najviac detí v histórii. Pri súčasnej diletantskej správe verejných financií neočakávam žiaden dôchodok od štátu a zariadil som sa inak už dávnejšie.
Som ročník, v ktorom sa na Slovensku narodilo najviac detí v histórii. Pri súčasnej diletantskej správe verejných financií neočakávam žiaden dôchodok od štátu a zariadil som sa inak už dávnejšie.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

neviem / nevyjadrujem sa / iné Skôr by sa občania - voliči, mali zamyslieť pri voľbách. Štát podľa mňa funguje presne tak, ako sme si zvolili v ostatných voľbách. Dúfam, že v tých ďalších budeme mať "šťastnejšiu ruku".
Skôr by sa občania - voliči, mali zamyslieť pri voľbách. Štát podľa mňa funguje presne tak, ako sme si zvolili v ostatných voľbách. Dúfam, že v tých ďalších budeme mať "šťastnejšiu ruku".

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

reality Myslím si, že kým je úroková sadzba na aktuálnej úrovni, oplatí sa napriek vyšším cenám investovať do realít. Aj osobne však zvažujem lokality mimo Európu.
Myslím si, že kým je úroková sadzba na aktuálnej úrovni, oplatí sa napriek vyšším cenám investovať do realít. Aj osobne však zvažujem lokality mimo Európu.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno O jeden business model menej.
O jeden business model menej.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno Monopol a dominancia jednej spoločnosti na celom trhu (ak ignorujeme štát) nie je rozhodne výhodou pre akéhokoľvek klienta.
Monopol a dominancia jednej spoločnosti na celom trhu (ak ignorujeme štát) nie je rozhodne výhodou pre akéhokoľvek klienta.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii Kým sa nevysporiadame s korupciou, stavom justície a vymožiteľnosťou práva, sú podľa mňa ostatné témy druhotné.
Kým sa nevysporiadame s korupciou, stavom justície a vymožiteľnosťou práva, sú podľa mňa ostatné témy druhotné.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Chápem to ako ďalšie nepriame zdanenie. V svetle súčasných udalostí by sa politická scéna a štát ako taký mal zaujímať skôr o činnosť, či vlastne nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní.
Chápem to ako ďalšie nepriame zdanenie. V svetle súčasných udalostí by sa politická scéna a štát ako taký mal zaujímať skôr o činnosť, či vlastne nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Najväčší prínos je to, že sa dá legálne vôbec podnikať. Všetky ďalšie veci sú nadstavbou.
Najväčší prínos je to, že sa dá legálne vôbec podnikať. Všetky ďalšie veci sú nadstavbou.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

výrazne Ceny našich služieb budeme upravovať približne o 5% smerom nahor. Vyplácame viac ako minimálne mzdy, avšak všetky dodatočné príplatky predražujú prácu hlavne vtedy, keď v cestovnom ruchu a službách všeobecne máme najväčší záujem o naše služby.
Ceny našich služieb budeme upravovať približne o 5% smerom nahor. Vyplácame viac ako minimálne mzdy, avšak všetky dodatočné príplatky predražujú prácu hlavne vtedy, keď v cestovnom ruchu a službách všeobecne máme najväčší záujem o naše služby.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

v spolupráci so súkromným sektorom Akokoľvek to môže znieť lákavo, mám za to, že obce by nemali podnikať, ale mali by poskytnúť priestor na výstavbu v spolupráci so súkromným sektorom. Podmienkou je transparentnosť podmienok.
Akokoľvek to môže znieť lákavo, mám za to, že obce by nemali podnikať, ale mali by poskytnúť priestor na výstavbu v spolupráci so súkromným sektorom. Podmienkou je transparentnosť podmienok.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Nedôvera v slovenský právny poriadok Vnímam to tak, že má dosť Bašternákov, Jankovských, Kočnerov a Ficov.
Vnímam to tak, že má dosť Bašternákov, Jankovských, Kočnerov a Ficov.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Takéto veci by mali platiť automaticky. Je smiešne, ak sa tu niekto hrá na podnikateľa a v registri má pozatvárané firmy z dlhmi voči štátu, či zamestnancom.
Takéto veci by mali platiť automaticky. Je smiešne, ak sa tu niekto hrá na podnikateľa a v registri má pozatvárané firmy z dlhmi voči štátu, či zamestnancom.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Počul som o tom Počul som o tejto veci len z médií. Všeobecne v cestovnom ruchu sme pre veľkú personálnu náročnosť vždy platcami. Vratky takmer nie je možné z bežnej prevádzky dosiahnuť.
Počul som o tejto veci len z médií. Všeobecne v cestovnom ruchu sme pre veľkú personálnu náročnosť vždy platcami. Vratky takmer nie je možné z bežnej prevádzky dosiahnuť.