Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Kostič

Martin Kostič
riaditeľ | Emark, s.r.o.

Otázka Odpoveď Komentár

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Neviem /nevyjadrujem sa /iné Klienti presúvajú aktivity viac do online režimu. Taktiež odkladajú viaceré rozvojové rozhodnutia z dôvodu riešenia krízových opatrení. Predpokladáme teda ochladenie ekonomiky. Zo strednodobého hľadiska to bude skôr príležitosť, pretože toto sa dotkne každého, čiže firmy budú potrebovať o to dôslednejšie riadenie. A k tomu budú potrebovať dáta a vhodné nástroje. Aký bude celkový výsledok? To bude závisieť, ako to už býva, len od jednej veci. A tou sú naše schopnosti ;)
Klienti presúvajú aktivity viac do online režimu. Taktiež odkladajú viaceré rozvojové rozhodnutia z dôvodu riešenia krízových opatrení. Predpokladáme teda ochladenie ekonomiky. Zo strednodobého hľadiska to bude skôr príležitosť, pretože toto sa dotkne každého, čiže firmy budú potrebovať o to dôslednejšie riadenie. A k tomu budú potrebovať dáta a vhodné nástroje. Aký bude celkový výsledok? To bude závisieť, ako to už býva, len od jednej veci. A tou sú naše schopnosti ;)

Čo podľa vás znamenajú výsledky parlamentných volieb pre ďalšie smerovanie krajiny?

03.03.2020

Nádej pre pozitívnu zmenu Čo by som si prial? Aby, keď v zahraničí poviem, že som zo Slovenska, tak ľudia uznanlivo pokyvkali hlavou a povedali, že wow, to je krajina východoeurópskych tigrov, ktorí robia výnimočné veci. Ale, k tomu je ešte dlhá cesta. Chcem veriť, že nová vláda sa na túto cestu vydá a o 4 roky budeme k tomuto cieľu výrazne bližšie než sme dnes.
Čo by som si prial? Aby, keď v zahraničí poviem, že som zo Slovenska, tak ľudia uznanlivo pokyvkali hlavou a povedali, že wow, to je krajina východoeurópskych tigrov, ktorí robia výnimočné veci. Ale, k tomu je ešte dlhá cesta. Chcem veriť, že nová vláda sa na túto cestu vydá a o 4 roky budeme k tomuto cieľu výrazne bližšie než sme dnes.

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

nedostatočná Slovensko je aktuálne v hlbokej morálnej kríze. Brutál neefektívne hospodárenie štátu, totálne nekoncepčné rozhodnutia, hrubá ignorácia potrieb ľudí. A pozor, veľký omyl. Vo svete nemáme povesť inovátorov či nebodaj "stredoeurópskych tigrov", ale "lacnej pracovnej sily". Naša vlastná ekonomika? Aj také existuje? Zdravotníctvo sa za posledných 15 rokov nikam neposunulo. A školstvo? Mindset spred 50 rokov, na čele s anachronickým známkovaním. Dôchodcovia, zamestnanci, postavte si otázku - máte sa lepšie ako pred 10 rokmi? Nie, nemôže za to Soros ani Chazar či Turkotatár. 10 rokov je dlhá doba, aby sa niečo niekam v krajine posunulo tak, aby to bežný človek pocìtil.
Slovensko je aktuálne v hlbokej morálnej kríze. Brutál neefektívne hospodárenie štátu, totálne nekoncepčné rozhodnutia, hrubá ignorácia potrieb ľudí. A pozor, veľký omyl. Vo svete nemáme povesť inovátorov či nebodaj "stredoeurópskych tigrov", ale "lacnej pracovnej sily". Naša vlastná ekonomika? Aj také existuje? Zdravotníctvo sa za posledných 15 rokov nikam neposunulo. A školstvo? Mindset spred 50 rokov, na čele s anachronickým známkovaním. Dôchodcovia, zamestnanci, postavte si otázku - máte sa lepšie ako pred 10 rokmi? Nie, nemôže za to Soros ani Chazar či Turkotatár. 10 rokov je dlhá doba, aby sa niečo niekam v krajine posunulo tak, aby to bežný človek pocìtil.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Úplne nesprávny a nesystémový krok a samozrejme nášľapná mína pre novú vládu, ktorá bude musieť diaľničné známky opäť zaviesť. Alebo zabezpečiť financovanie z iných zdrojov - zvýšiť dane, požičať si na úkor ďalších generácií, ap.
Úplne nesprávny a nesystémový krok a samozrejme nášľapná mína pre novú vládu, ktorá bude musieť diaľničné známky opäť zaviesť. Alebo zabezpečiť financovanie z iných zdrojov - zvýšiť dane, požičať si na úkor ďalších generácií, ap.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Každým rokom sa pohybujeme v polročných etapách. V prvom polroku obvykle investujeme, hirujeme, reorganizujeme, aby sme prenastavili firmu na ďalší rast. V druhom polroku sa potom fokusujeme, exekuujeme, aby sme dokázali, že sme tieto zmeny spravili správne. Realita je taká, že pozitívne zmeny nám neprinesie rok, štát či Mikuláš ;). Pozitívne zmeny si musíme priniesť my sami našim úsilím a zakaždým si ich musíme tvrdo zaslúžiť.
Každým rokom sa pohybujeme v polročných etapách. V prvom polroku obvykle investujeme, hirujeme, reorganizujeme, aby sme prenastavili firmu na ďalší rast. V druhom polroku sa potom fokusujeme, exekuujeme, aby sme dokázali, že sme tieto zmeny spravili správne. Realita je taká, že pozitívne zmeny nám neprinesie rok, štát či Mikuláš ;). Pozitívne zmeny si musíme priniesť my sami našim úsilím a zakaždým si ich musíme tvrdo zaslúžiť.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

skôr áno Odhaduje sa, že DPH fraudy sa v EU pohybujú v miliardách EUR. Tento systém určite má potenciál výrazne zefektívniť výber DPH. Medzi hlavné riziká patrí najmä nízka znalosť tohto mechanizmu medzi podnikateľmi, potreba úpravy IT systémov a absencia vhodných kontrolných nástrojov. Samozrejme, kreatívni špekulanti budú aj tu hľadať spôsoby, ako sa vynájsť. Treba tieto kroky predvídať a zaviesť opatrenia tak, aby zbytočne netrestali a nezaťažovali štandardných podnikateľov. No a v slovenských podmienkach by bohužiaľ väčší efekt ako zmena systému výberu DPH mala voľná ruka pre políciu, aby tieto prípady riešila.
Odhaduje sa, že DPH fraudy sa v EU pohybujú v miliardách EUR. Tento systém určite má potenciál výrazne zefektívniť výber DPH. Medzi hlavné riziká patrí najmä nízka znalosť tohto mechanizmu medzi podnikateľmi, potreba úpravy IT systémov a absencia vhodných kontrolných nástrojov. Samozrejme, kreatívni špekulanti budú aj tu hľadať spôsoby, ako sa vynájsť. Treba tieto kroky predvídať a zaviesť opatrenia tak, aby zbytočne netrestali a nezaťažovali štandardných podnikateľov. No a v slovenských podmienkach by bohužiaľ väčší efekt ako zmena systému výberu DPH mala voľná ruka pre políciu, aby tieto prípady riešila.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Neviem / Nevyjadrujem sa / Iné Hmmm. Zásadný problém zdravotníctva nie je súkromné vlastníctvo, ani vertikálna integrácia. Problém je, že tu dlhodobo chýba stratégia toho, čo vlastne od zdravotníctva očakávame. Tým pádom sa za uplynulých 20 rokov ani nikam neposunulo. Zákony zavádzali a následne rušili jeden nesystémový prvok za druhým. Začať treba od definovania poslania a vízie nášho zdravotníctva. Ostatné je potom technika.
Hmmm. Zásadný problém zdravotníctva nie je súkromné vlastníctvo, ani vertikálna integrácia. Problém je, že tu dlhodobo chýba stratégia toho, čo vlastne od zdravotníctva očakávame. Tým pádom sa za uplynulých 20 rokov ani nikam neposunulo. Zákony zavádzali a následne rušili jeden nesystémový prvok za druhým. Začať treba od definovania poslania a vízie nášho zdravotníctva. Ostatné je potom technika.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Pravica by sa konečne po takmer 30 rokoch samostatného Slovenska mala dohodnúť na spoločnom postupe postavenom na spoločných hodnotách. Tým by sa mohlo podariť ukončiť éru populizmu a mohli by sme sa posunúť na nový level, ktorý už nebude o súboji hodnôt, ale o súboji reálnych výsledkov - reálneho prínosu pre krajinu.
Pravica by sa konečne po takmer 30 rokoch samostatného Slovenska mala dohodnúť na spoločnom postupe postavenom na spoločných hodnotách. Tým by sa mohlo podariť ukončiť éru populizmu a mohli by sme sa posunúť na nový level, ktorý už nebude o súboji hodnôt, ale o súboji reálnych výsledkov - reálneho prínosu pre krajinu.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Zmena kultúry spoločnosti. Čo je to za kultúru, kde je jedno, ako sa snažíte. Kde je jedno, čo viete. Dokonca, kde je jedno, aké máte výsledky. Podstatné je, ako sa tvárite, s kým sa kamarátite, kto je váš otec. A hlavne, musíte "súhlasiť". Tento rozvrat kultúry je tu citeľný bohužiaľ dodnes.
Zmena kultúry spoločnosti. Čo je to za kultúru, kde je jedno, ako sa snažíte. Kde je jedno, čo viete. Dokonca, kde je jedno, aké máte výsledky. Podstatné je, ako sa tvárite, s kým sa kamarátite, kto je váš otec. A hlavne, musíte "súhlasiť". Tento rozvrat kultúry je tu citeľný bohužiaľ dodnes.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Ak by existovala táto možnosť, zvolil by som "all of the above". Na mňa osobne firmy s týmto sídlom nepôsobia zrovna dôveryhodne. Ale podstatné nie je to, kde má firma sídlo. Podstatné je, akú má históriu, aké má doterajšie výsledky, či má spokojných zákazníkov, či dokáže priniesť relevantnú pridanú hodnotu.
Ak by existovala táto možnosť, zvolil by som "all of the above". Na mňa osobne firmy s týmto sídlom nepôsobia zrovna dôveryhodne. Ale podstatné nie je to, kde má firma sídlo. Podstatné je, akú má históriu, aké má doterajšie výsledky, či má spokojných zákazníkov, či dokáže priniesť relevantnú pridanú hodnotu.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

rozhodne nie Exekúciu môže mať aj slušný človek, ktorý urobí profesionálnu chybu. Nesprávne rozohodnutie, nezvládne situáciu tak, ako si pôvodne myslel, možno preto, že sa rozhodoval na základe nesprávnych predpokladov. Ak mu zamedzíme ďalej pracovať a generovať hodnoty, zabijeme ho. Špekulant je špekulant preto, že špekuluje. A bude špekulovať bez ohľadu na to, či mu zamedzíme zakladať firmy alebo nie. Podľa môjho názoru by sme mali robiť rozhodnutia nie s cieľom "potrestať zlých", ale s cieľom "podporiť dobrých".
Exekúciu môže mať aj slušný človek, ktorý urobí profesionálnu chybu. Nesprávne rozohodnutie, nezvládne situáciu tak, ako si pôvodne myslel, možno preto, že sa rozhodoval na základe nesprávnych predpokladov. Ak mu zamedzíme ďalej pracovať a generovať hodnoty, zabijeme ho. Špekulant je špekulant preto, že špekuluje. A bude špekulovať bez ohľadu na to, či mu zamedzíme zakladať firmy alebo nie. Podľa môjho názoru by sme mali robiť rozhodnutia nie s cieľom "potrestať zlých", ale s cieľom "podporiť dobrých".

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie Bohužiaľ (alebo našťastie) nemáme nadmerné odpočty DPH ;)
Bohužiaľ (alebo našťastie) nemáme nadmerné odpočty DPH ;)

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

neviem/nevyjadrujem sa/iné Podstatné je pozrieť sa na to, aký je tento plat v porovnaní s inými možnosťami uplatnenia sa ľudí s danými schopnosťami v danom regióne. Obávam sa, že problém nebude v tom, že by plat zamestnancov v štátnej a verejnej správe v regiónoch bol vysoký a v Bratislave tak akurát. Skôr to je naopak. Plat v regiónoch je už pomerne nízky a v Bratislave v porovnaní s reálnymi nákladmi je už tento plat ultra nízky. Mnohé pozície v štátnej a verejnej správe - ako učitelia, zdravotníci, atď. by navyše mohli mať úplne iný plat, ak by tieto odvetvia fungovali inak a ak by štát dokázal fungovať výrazne efektívnejšie, čo by znamenalo, že by mal viac peňazí aj na tieto sektory.
Podstatné je pozrieť sa na to, aký je tento plat v porovnaní s inými možnosťami uplatnenia sa ľudí s danými schopnosťami v danom regióne. Obávam sa, že problém nebude v tom, že by plat zamestnancov v štátnej a verejnej správe v regiónoch bol vysoký a v Bratislave tak akurát. Skôr to je naopak. Plat v regiónoch je už pomerne nízky a v Bratislave v porovnaní s reálnymi nákladmi je už tento plat ultra nízky. Mnohé pozície v štátnej a verejnej správe - ako učitelia, zdravotníci, atď. by navyše mohli mať úplne iný plat, ak by tieto odvetvia fungovali inak a ak by štát dokázal fungovať výrazne efektívnejšie, čo by znamenalo, že by mal viac peňazí aj na tieto sektory.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

je to individuálne Zásadný diferenciátor je, ako veľmi človek dokáže dať srdce a samozrejme aj čas tomu, čo robí. Či v tom vidí hlbší zmysel, je nadšený pre to, ako dokáže pomáhať klientom a popri tom sa rozvíjať. Ak to človek vezme takto, dejú sa zázraky. Nemusí byť ani najväčší technický guru, aby sa z neho stal veľmi dobrý developer. Nemusí byť ani najsilnejší komunikátor, aby sa z neho stal veľmi dobrý obchodník. Čo spája týchto ľudí? Zmysel, záujem, drive, pokora, hlad po ďalšom rozvoji aj na senior pozícii. A spoločné poslanie spraviť svet v niečom lepším.
Zásadný diferenciátor je, ako veľmi človek dokáže dať srdce a samozrejme aj čas tomu, čo robí. Či v tom vidí hlbší zmysel, je nadšený pre to, ako dokáže pomáhať klientom a popri tom sa rozvíjať. Ak to človek vezme takto, dejú sa zázraky. Nemusí byť ani najväčší technický guru, aby sa z neho stal veľmi dobrý developer. Nemusí byť ani najsilnejší komunikátor, aby sa z neho stal veľmi dobrý obchodník. Čo spája týchto ľudí? Zmysel, záujem, drive, pokora, hlad po ďalšom rozvoji aj na senior pozícii. A spoločné poslanie spraviť svet v niečom lepším.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Najbližšia kríza nebude mať žiadnu konkrétnu ekonomickú príčinu. Vznikne z toho, že ju jednoducho budú všetci očakávať, hovoriť o nej, začnú dokonca realizovať "prípravné opatrenia", a tým krízu vyvolajú. Nikto nevie či, kedy a prečo kríza vznikne. Jedinou odpoveďou na jej možný vznik je preto nastaviť firmu na vysoký stupeň flexibility. Mnoho firiem začne pri očakávaní krízy šetriť. Ja som presvedčený, že je skôr potrebné investovať. Napríklad aj do dátovej analytiky, pretože ak kríza ozaj príde, bude potrebné konať rýchlo a veľmi adresne.
Najbližšia kríza nebude mať žiadnu konkrétnu ekonomickú príčinu. Vznikne z toho, že ju jednoducho budú všetci očakávať, hovoriť o nej, začnú dokonca realizovať "prípravné opatrenia", a tým krízu vyvolajú. Nikto nevie či, kedy a prečo kríza vznikne. Jedinou odpoveďou na jej možný vznik je preto nastaviť firmu na vysoký stupeň flexibility. Mnoho firiem začne pri očakávaní krízy šetriť. Ja som presvedčený, že je skôr potrebné investovať. Napríklad aj do dátovej analytiky, pretože ak kríza ozaj príde, bude potrebné konať rýchlo a veľmi adresne.

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno Verím tomu, že svet funguje na báze energie. Ak sa človek o niečo snaží, zrazu mu začne okolie nejakým spôsobom pomáhať. A tu si myslím, že existuje určitá zodpovednosť človeka vrátiť, čo dostal. Najväčší prínos však spravidla nie sú len financie, ale predovšetkým čas, ktorý môžeme ľuďom venovať. Podporujeme výchovu mladých ľudí smerom k hodnotám, hľadanie pravdy v spoločnosti, výnimočných ľudí, prednášame, zdieľame a coachujeme. Prečo? Pretože si myslíme, že môžeme významne ovplyvniť svet okolo nás a nie je nám to jedno.
Verím tomu, že svet funguje na báze energie. Ak sa človek o niečo snaží, zrazu mu začne okolie nejakým spôsobom pomáhať. A tu si myslím, že existuje určitá zodpovednosť človeka vrátiť, čo dostal. Najväčší prínos však spravidla nie sú len financie, ale predovšetkým čas, ktorý môžeme ľuďom venovať. Podporujeme výchovu mladých ľudí smerom k hodnotám, hľadanie pravdy v spoločnosti, výnimočných ľudí, prednášame, zdieľame a coachujeme. Prečo? Pretože si myslíme, že môžeme významne ovplyvniť svet okolo nás a nie je nám to jedno.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Mám 2 pohľady. K nám často prichádzajú ľudia, ktorí vnímajú, že sa v aktuálnej práci prestali rozvíjať. Alebo sú to ľudia, ktorí jednoducho vidia tú brutálnu príležitosť v oblasti dátovej analytiky a chcú rásť rýchlejšie a ďalej, byť v inovatívnom prostredí so super ľuďmi. Ak od nás niekto odišiel, spravidla išlo buď o našu chybu vo vnútorných procesoch, a/alebo slabší fit človeka s kultúrou firmy.
Mám 2 pohľady. K nám často prichádzajú ľudia, ktorí vnímajú, že sa v aktuálnej práci prestali rozvíjať. Alebo sú to ľudia, ktorí jednoducho vidia tú brutálnu príležitosť v oblasti dátovej analytiky a chcú rásť rýchlejšie a ďalej, byť v inovatívnom prostredí so super ľuďmi. Ak od nás niekto odišiel, spravidla išlo buď o našu chybu vo vnútorných procesoch, a/alebo slabší fit človeka s kultúrou firmy.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno Študenti majú zásadný prínos v tom, že vedia priniesť úplne alternatívny pohľad na niečo, čo sa dlho zdalo úplne jasné a nemenné. Tiež vedia priniesť kreatívne myšlienky a energiu, ktorá dokáže doslova vyvolať "revolúciu".
Študenti majú zásadný prínos v tom, že vedia priniesť úplne alternatívny pohľad na niečo, čo sa dlho zdalo úplne jasné a nemenné. Tiež vedia priniesť kreatívne myšlienky a energiu, ktorá dokáže doslova vyvolať "revolúciu".

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

skôr nie Naši klienti sú prevažne na Linked-in. Dávno to už nie je len "ejďžáristická" platforma, či platforma pre tých, čo si hľadajú prácu. V podstate každý profesionál, ktorého poznám, na tejto sieti je. A kto nie je, čoskoro bude. Je to vynikajúci prostriedok pre zdieľanie odborných informácií a získavanie prehľadu o trendoch v rozličných oblastiach. Vo vyspelých krajinách vo svete je krásne vidieť trend, ktorý sa postupne dostáva aj ku nám. U nás sú ľudia zatiaľ skôr opatrní, príspevky na Linked-in si pozrú, ale nekomentujú ich veľmi. Naproti tomu, napríklad v Austrálii som bol celkom príjemne prekvapený, aké rôzne reakcie začali prichádzať na naše posty. Dokonca aj na tie, ktoré nijako zvlášť ďalšiu diskusiu nepodnecovali.
Naši klienti sú prevažne na Linked-in. Dávno to už nie je len "ejďžáristická" platforma, či platforma pre tých, čo si hľadajú prácu. V podstate každý profesionál, ktorého poznám, na tejto sieti je. A kto nie je, čoskoro bude. Je to vynikajúci prostriedok pre zdieľanie odborných informácií a získavanie prehľadu o trendoch v rozličných oblastiach. Vo vyspelých krajinách vo svete je krásne vidieť trend, ktorý sa postupne dostáva aj ku nám. U nás sú ľudia zatiaľ skôr opatrní, príspevky na Linked-in si pozrú, ale nekomentujú ich veľmi. Naproti tomu, napríklad v Austrálii som bol celkom príjemne prekvapený, aké rôzne reakcie začali prichádzať na naše posty. Dokonca aj na tie, ktoré nijako zvlášť ďalšiu diskusiu nepodnecovali.