Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Džundová

Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka | TNT Express

Otázka Odpoveď Komentár

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

áno, vždy V dnesnom svete hackerov a kriminalneho podsvetia polujuceho na lahokovazne pouzivanie elektronickej komunikacie je to “must”. Faktom ale je stale zlahcovanie si prace a ista nasa slovenska crta “skusania co to da”. A potom hromzine na skazeny svet ak sa nam stratia alebo zneuziju data a nielen obchodne...
V dnesnom svete hackerov a kriminalneho podsvetia polujuceho na lahokovazne pouzivanie elektronickej komunikacie je to “must”. Faktom ale je stale zlahcovanie si prace a ista nasa slovenska crta “skusania co to da”. A potom hromzine na skazeny svet ak sa nam stratia alebo zneuziju data a nielen obchodne...

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Ide o zlozitejsi a komplexny ‘problem’. V pripade US steel urcite nie, pretoze penazi na modernizaciu vyroby je tam dostatok. Ale vlada musi zrevidovat energeticku politiku-okrem inych- a presadit v EU colnu politiku adekvatnu situacii vo svete. Ide o seriozne riesenie.
Ide o zlozitejsi a komplexny ‘problem’. V pripade US steel urcite nie, pretoze penazi na modernizaciu vyroby je tam dostatok. Ale vlada musi zrevidovat energeticku politiku-okrem inych- a presadit v EU colnu politiku adekvatnu situacii vo svete. Ide o seriozne riesenie.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

neviem/nevyjadrujem sa To zalezi na druhu vykonavanej prace. Pre velke timy v shared service centrach je open space vyhovujuce, pre kreaitivne profesie je vyhodnejsie mat mensie a tichsie pracovisko vyhodou.
To zalezi na druhu vykonavanej prace. Pre velke timy v shared service centrach je open space vyhovujuce, pre kreaitivne profesie je vyhodnejsie mat mensie a tichsie pracovisko vyhodou.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno Neviem ako vyrazne to bude ale domievam sa ze pride, respektive uz je tu.
Neviem ako vyrazne to bude ale domievam sa ze pride, respektive uz je tu.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

v menšom rozsahu ako v minulosti

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné NEda sa jednoznacne vybrat jediny dovod, zvycajne je to mix dovodov, moze byt plat spolu so zlymi vztahmi, alebo plat a prilis velky tlak na vykon. Samotny plat pri dobre fungujecej spolocnosti prestava byt urcujucim kriteriom.
NEda sa jednoznacne vybrat jediny dovod, zvycajne je to mix dovodov, moze byt plat spolu so zlymi vztahmi, alebo plat a prilis velky tlak na vykon. Samotny plat pri dobre fungujecej spolocnosti prestava byt urcujucim kriteriom.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno aj keby to bolo tak, je stale lepsie mat zhromazdenu surovinu a cakat na jej spracovanie ako mat vyhodeny odpad v prirode alebo na skladkach.
aj keby to bolo tak, je stale lepsie mat zhromazdenu surovinu a cakat na jej spracovanie ako mat vyhodeny odpad v prirode alebo na skladkach.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Najlepsi vysledok sa dosahuje pouzivanim vsetkych uvedenych sposobov v zavislosti od sumy, casu, vztahu s dlznikom.
Najlepsi vysledok sa dosahuje pouzivanim vsetkych uvedenych sposobov v zavislosti od sumy, casu, vztahu s dlznikom.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne Nuz obcas sa najde zlepsenie alebo snaha o zlepsenie- napsiklad v dosptupnosti sluzieb na internete elektronicke podavanie dani... ale vacsina opatreni su zatazou - administraivnou, ludskou a nakoniec aj financnou. Jeden z prikladov je e health z hladiska poskytovatela zdravotnej starostlivosti - viac penazi a administrativy a uzitok ziaden. V dnesnej forme vyhovuje len buducim dodavatelom novej vylepsenej technolgie a kruhom v zakulisi.Smutne az poburujuce - a mohol to byt vyborny pomocnik pre vsetky tri strany - pacienta, poskytovatela a poistovnu.
Nuz obcas sa najde zlepsenie alebo snaha o zlepsenie- napsiklad v dosptupnosti sluzieb na internete elektronicke podavanie dani... ale vacsina opatreni su zatazou - administraivnou, ludskou a nakoniec aj financnou. Jeden z prikladov je e health z hladiska poskytovatela zdravotnej starostlivosti - viac penazi a administrativy a uzitok ziaden. V dnesnej forme vyhovuje len buducim dodavatelom novej vylepsenej technolgie a kruhom v zakulisi.Smutne az poburujuce - a mohol to byt vyborny pomocnik pre vsetky tri strany - pacienta, poskytovatela a poistovnu.

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

rozhodne nie

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Zatial nie, kedze sme orientovani na B2B sluzby. Technologie sa vyvijaju a moznosti ich pouzitia tiez, takze sa to moze v buducnosti zmenit.
Zatial nie, kedze sme orientovani na B2B sluzby. Technologie sa vyvijaju a moznosti ich pouzitia tiez, takze sa to moze v buducnosti zmenit.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Urcite je to vyznamne velky a rastuci trh . Ale nazvala by som ho inak nez senior kedze mnohi “seniori “sa citia a aj posobia mlado,dynamicky a maju chut stale sa ucit a objavovat svet a nie rozpravat o chorovach a obmedzeniach.
Urcite je to vyznamne velky a rastuci trh . Ale nazvala by som ho inak nez senior kedze mnohi “seniori “sa citia a aj posobia mlado,dynamicky a maju chut stale sa ucit a objavovat svet a nie rozpravat o chorovach a obmedzeniach.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Ano, inak to bude len populisticke rozhodnutie nahanujuce ovecky do kosiara. V dobach tazkych sa moze stat, ze najvacismi obetami budu prave tie ovecky.
Ano, inak to bude len populisticke rozhodnutie nahanujuce ovecky do kosiara. V dobach tazkych sa moze stat, ze najvacismi obetami budu prave tie ovecky.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov

Myslíte si, že štát by mal vstupovať do cenotvorby obchodných reťazcov?

25.02.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné do cenotvorby nie, ale urcite je treba vytvorit v sietach priestor pre lokalnych vyrobcov. ak sa to da v nemecku tak sa to da v tom istom retazci aj na slovensku. ak myslim priestor tak nie v podobe " exluzivnej policky" s. nalepkou bio, regio atd a s cenami / marza,i- dvojnasobne vacsime ako v nosnych vyrobkoch. ma ist o velkorysy, upraveny priestor pre dodavatelov z regionu.
do cenotvorby nie, ale urcite je treba vytvorit v sietach priestor pre lokalnych vyrobcov. ak sa to da v nemecku tak sa to da v tom istom retazci aj na slovensku. ak myslim priestor tak nie v podobe " exluzivnej policky" s. nalepkou bio, regio atd a s cenami / marza,i- dvojnasobne vacsime ako v nosnych vyrobkoch. ma ist o velkorysy, upraveny priestor pre dodavatelov z regionu.

Myslíte si, že služby motivačných koučov a mentorov by pre vašu firmu boli prínosné?

11.02.2019

neviem/nevyjadrujem sa/iné V nasej spolocnosti sa snazime mat individualne plany rozvoja pre kazdeho zamestnanca vratane koucingu a mentoringu. Vyuzivame nase siroke interne zdroje - skusenosti a schopnosti nasich najlepsich ludi, ktori vedia a chcu fungovat ako kouc a mentor. Ja sama posobim ako mentorka a koucka v nasej spolocnosti a odozva na tento sposob rozvoja pracovnikov je velmi silna.
V nasej spolocnosti sa snazime mat individualne plany rozvoja pre kazdeho zamestnanca vratane koucingu a mentoringu. Vyuzivame nase siroke interne zdroje - skusenosti a schopnosti nasich najlepsich ludi, ktori vedia a chcu fungovat ako kouc a mentor. Ja sama posobim ako mentorka a koucka v nasej spolocnosti a odozva na tento sposob rozvoja pracovnikov je velmi silna.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Skôr áno Myslim, ze kratka - povedzme 4-6 mesacna povinna vojenska sluzba pre muzov a nepovinna pre dievcata by pomohla mladydm ludom ziskast skupinove navyky, vediet aspon zaklady vojenskej pripravy a snad aj niektorym rozhodnut sa stat sa profesionalnym vojakom.
Myslim, ze kratka - povedzme 4-6 mesacna povinna vojenska sluzba pre muzov a nepovinna pre dievcata by pomohla mladydm ludom ziskast skupinove navyky, vediet aspon zaklady vojenskej pripravy a snad aj niektorym rozhodnut sa stat sa profesionalnym vojakom.

Myslíte si, že dlhoročný výkonný vládny politik ako Robert Fico je vhodným kandidátom na ústavného sudcu?

14.01.2019

Rozhodne nie

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné V niektorych oblastiach, ako transparetne cenniky alebo naklady medzi krajinami, ano; ale v mnohych dalsich nas to neovplyvnuje.
V niektorych oblastiach, ako transparetne cenniky alebo naklady medzi krajinami, ano; ale v mnohych dalsich nas to neovplyvnuje.