Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Topolová

Karolína Topolová
generálna riaditeľka | AAA Auto, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne nie Individuální cestování vlastním vozem je v době různých epidemií jedním z opatření, která pomáhají se nákaze vyhnout. Proto si myslím, že by naopak v současné době o koupi automobilů, včetně ojetých, mohl být spíše vyšší zájem.
Individuální cestování vlastním vozem je v době různých epidemií jedním z opatření, která pomáhají se nákaze vyhnout. Proto si myslím, že by naopak v současné době o koupi automobilů, včetně ojetých, mohl být spíše vyšší zájem.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Nič hrozné sa nestane Čiastka 50 eur ročne rozpočet žiadnej rodiny príliš nevylepší. Z hľadiska sektoru automotive je to preto viac menej bezvýznamné opatrenie. K náhrade vozidla, ktoré by bolo potrebné, neprispeje.
Čiastka 50 eur ročne rozpočet žiadnej rodiny príliš nevylepší. Z hľadiska sektoru automotive je to preto viac menej bezvýznamné opatrenie. K náhrade vozidla, ktoré by bolo potrebné, neprispeje.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

reality Ja osobne mám najlepšie skúsenosti s ivestíciemi do nehnuteľností pre bývanie. Tie by som odporučila aj v budúcom roku.
Ja osobne mám najlepšie skúsenosti s ivestíciemi do nehnuteľností pre bývanie. Tie by som odporučila aj v budúcom roku.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Rozhodne áno Otvorili sme nové autocentrá a rozšírili naše aktivity naprieč celou V4. Na Slovensku sme taktiež otvorili dve nové výkupné pobočky v Bratislave a v Prievidzi. V celej skupine sme dosiahli historické rekordy v počte predaných áut, a to konkrétne 8000 predaných vozidiel v mesiacoch júl a október. Denne predáme okolo 250 áut a zamestnávame takmer 3 000 zamestnancov. Veľký posun sme zaznamenali aj v predajoch pod značkou Mototechna, pri čom predaj zánovných vozidiel na Slovensku tvorí takmer 17% z podielu celkových predajov, v Českej republike je to dokonca viac než pätina.
Otvorili sme nové autocentrá a rozšírili naše aktivity naprieč celou V4. Na Slovensku sme taktiež otvorili dve nové výkupné pobočky v Bratislave a v Prievidzi. V celej skupine sme dosiahli historické rekordy v počte predaných áut, a to konkrétne 8000 predaných vozidiel v mesiacoch júl a október. Denne predáme okolo 250 áut a zamestnávame takmer 3 000 zamestnancov. Veľký posun sme zaznamenali aj v predajoch pod značkou Mototechna, pri čom predaj zánovných vozidiel na Slovensku tvorí takmer 17% z podielu celkových predajov, v Českej republike je to dokonca viac než pätina.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

skôr áno Na júl 2022 pripravuje Európska komisia definitívny návrh na systém pravidiel pre DPH. Takže je možné, že táto zmena, ktorá si vyžiada pomerne zložitú administratívnu prípravu a zvýšenie práce podnikateľov prestane za necelé dva roky platiť. Je potom otázkou, či súkromné spoločnosti nebudú zbytočne musieť vynaložiť energiu na prispôsobenie sa novým podmienkam dvakrát za sebou.
Na júl 2022 pripravuje Európska komisia definitívny návrh na systém pravidiel pre DPH. Takže je možné, že táto zmena, ktorá si vyžiada pomerne zložitú administratívnu prípravu a zvýšenie práce podnikateľov prestane za necelé dva roky platiť. Je potom otázkou, či súkromné spoločnosti nebudú zbytočne musieť vynaložiť energiu na prispôsobenie sa novým podmienkam dvakrát za sebou.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Možnosť súťažiť a rásť Možnosť výberu, rýchlosť nákupu a dostupnosť tovaru. Pokiaľ by som použila ako príklad ojazdené autá, potom naša spoločnosť ponúka na Slovensku na štrnástich pobočkách na 5 000 áut až päťdesiatich rôznych značiek a ročne týchto vozidiel zobchoduje cez 1 800.
Možnosť výberu, rýchlosť nákupu a dostupnosť tovaru. Pokiaľ by som použila ako príklad ojazdené autá, potom naša spoločnosť ponúka na Slovensku na štrnástich pobočkách na 5 000 áut až päťdesiatich rôznych značiek a ročne týchto vozidiel zobchoduje cez 1 800.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

minimálne Napriek tomu, že ide o radikálne zvýšenie, k akému na Slovensku došlo zatiaľ len jedenkrát, našich zamestnancov to neovplyvní, keďže ich základné mzdy sú vyššie než minimálna mzda. Z tohto dôvodu to neovplyvní ani naše potreby náboru nových zamestnancov. Z pohľadu biznisu je pre nás zvýšenie minimálnej mzdy pozitívne, keďže je predpoklad, že viacerým zamestnaným zákazníkom budeme môcť vyhovieť v požiadavke financovania vozidla, keďže budú pre spoločnosti, ktorých finančné produkty máme v ponuke, solventnejší.
Napriek tomu, že ide o radikálne zvýšenie, k akému na Slovensku došlo zatiaľ len jedenkrát, našich zamestnancov to neovplyvní, keďže ich základné mzdy sú vyššie než minimálna mzda. Z tohto dôvodu to neovplyvní ani naše potreby náboru nových zamestnancov. Z pohľadu biznisu je pre nás zvýšenie minimálnej mzdy pozitívne, keďže je predpoklad, že viacerým zamestnaným zákazníkom budeme môcť vyhovieť v požiadavke financovania vozidla, keďže budú pre spoločnosti, ktorých finančné produkty máme v ponuke, solventnejší.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Naša spoločnosť je svojím spôsobom založená na ekologickej myšlienke, že tovar by sa nemal likvidovať hneď po prvom majiteľovi, ale môže ešte veľa rokov slúžiť ďalším. Bohužiaľ, u väčšiny iných výrobkov tomu tak nie je.
Naša spoločnosť je svojím spôsobom založená na ekologickej myšlienke, že tovar by sa nemal likvidovať hneď po prvom majiteľovi, ale môže ešte veľa rokov slúžiť ďalším. Bohužiaľ, u väčšiny iných výrobkov tomu tak nie je.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

tri mesiace až pol roka Máme prepracovaný školiaci systém, ktorý celkovo trvá zhruba šesť mesiacov a jeho výsledkom je plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov. Po nástupe nového zamestnanca ho čaká intenzívne 14 dňové školenie v školiacej miestnosti, nasledované 14 denným pôsobením na mentorskej pobočke. Zamestnancovi sa venuje manažér pobočky ako aj regionálny manažér, ktorí mu poskytujú potrebný koučing a mentoring. Postupne do školiaceho systému zapracovávame aj i-learning.
Máme prepracovaný školiaci systém, ktorý celkovo trvá zhruba šesť mesiacov a jeho výsledkom je plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov. Po nástupe nového zamestnanca ho čaká intenzívne 14 dňové školenie v školiacej miestnosti, nasledované 14 denným pôsobením na mentorskej pobočke. Zamestnancovi sa venuje manažér pobočky ako aj regionálny manažér, ktorí mu poskytujú potrebný koučing a mentoring. Postupne do školiaceho systému zapracovávame aj i-learning.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali Našťastie sme sa poučili už pri prvej kríze, ktorá nás naučila hospodárnejšiemu modelu riadenia a lepšiemu využívaniu ľudských zdrojov. Odvtedy dbáme na prísnu kontrolu nákladov. Preto verím, že už z dlhodobého hľadiska pripravení sme, i keď zatiaľ nezdieľam obavy, že by mala nejaká zásadnejšia kríza skutočne prísť.
Našťastie sme sa poučili už pri prvej kríze, ktorá nás naučila hospodárnejšiemu modelu riadenia a lepšiemu využívaniu ľudských zdrojov. Odvtedy dbáme na prísnu kontrolu nákladov. Preto verím, že už z dlhodobého hľadiska pripravení sme, i keď zatiaľ nezdieľam obavy, že by mala nejaká zásadnejšia kríza skutočne prísť.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr áno Open space má ako každé usporiadanie pracovného priestoru svoje výhody aj nevýhody. Je ideálny na tímovú spoluprácu, podporuje komunikáciu medzi jednotlivými oddeleniami a napomáha rýchlemu šíreniu informácií. Na druhú stranu, nie je to ideálne usporiadanie, keď sa človek potrebuje sústrediť na náročnejšie úlohy, na ktoré potrebuje ticho a kľud. U nás využívame open space a na sústrednejšiu prácu slúžia zasadacie miestnosti.
Open space má ako každé usporiadanie pracovného priestoru svoje výhody aj nevýhody. Je ideálny na tímovú spoluprácu, podporuje komunikáciu medzi jednotlivými oddeleniami a napomáha rýchlemu šíreniu informácií. Na druhú stranu, nie je to ideálne usporiadanie, keď sa človek potrebuje sústrediť na náročnejšie úlohy, na ktoré potrebuje ticho a kľud. U nás využívame open space a na sústrednejšiu prácu slúžia zasadacie miestnosti.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

rozhodne nie Čerstvo máme za sebou najlepší predajný týždeň v histórii spoločnosti. Na tomto pozitívnom výsledku sa výrazne podieľali aj predaje na Slovensku. Počas posledných dvoch týždňov sme kvôli silnému záujmu po ojazdených autách otvorili na Slovensku dve nové výkupné pobočky. Mám teda pocit, že sa ekonomike aj naďalej darí, teda minimálne v sektore ojazdených automobilov.
Čerstvo máme za sebou najlepší predajný týždeň v histórii spoločnosti. Na tomto pozitívnom výsledku sa výrazne podieľali aj predaje na Slovensku. Počas posledných dvoch týždňov sme kvôli silnému záujmu po ojazdených autách otvorili na Slovensku dve nové výkupné pobočky. Mám teda pocit, že sa ekonomike aj naďalej darí, teda minimálne v sektore ojazdených automobilov.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

v podobnej miere ako v minulosti Vyuzivame obcasne expertni sluzby v tomto, ale mnohe si pokryvame interne, protoze mame specialisty s timto zamerenim, kteri znaji nasi kulturu firmy, ktera je jednim z klicovych elementu uspechu pri naboru.
Vyuzivame obcasne expertni sluzby v tomto, ale mnohe si pokryvame interne, protoze mame specialisty s timto zamerenim, kteri znaji nasi kulturu firmy, ktera je jednim z klicovych elementu uspechu pri naboru.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Najčastejšie dôvody odchodu spôsobuje súčasná situácia na trhu práce, to znamená nízka nezamestnanosť, zvyšujúca sa fluktuácia a konkurenčné prostredie. Zamestnanci sa neboja zmeniť prácu pri akejkoľvek menšej nespokojnosti, pretože ľahko nájdu nové zamestnanie. Tento trend spôsobuje okrem iného aj znižovanie populácie v produktívnom veku. Štatistiky hovoria, že priemerný vek zamestnanca je okolo 43 rokov a bude sa naďalej zvyšovať, takže každoročne ubudne možných uchádzačov v nižšej vekovej kategórií.
Najčastejšie dôvody odchodu spôsobuje súčasná situácia na trhu práce, to znamená nízka nezamestnanosť, zvyšujúca sa fluktuácia a konkurenčné prostredie. Zamestnanci sa neboja zmeniť prácu pri akejkoľvek menšej nespokojnosti, pretože ľahko nájdu nové zamestnanie. Tento trend spôsobuje okrem iného aj znižovanie populácie v produktívnom veku. Štatistiky hovoria, že priemerný vek zamestnanca je okolo 43 rokov a bude sa naďalej zvyšovať, takže každoročne ubudne možných uchádzačov v nižšej vekovej kategórií.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Verím, že spracovanie pre tento druh odpadu sa časom nájde, zaznamenala som napríklad aj pokusy ho využiť na výrobu motorového paliva. Pokiaľ môže štát urobiť niečo pre to, aby tieto obaly nekončili v prírode a neprispievali k znečisťovaniu životného prostredia, určite sa to oplatí.
Verím, že spracovanie pre tento druh odpadu sa časom nájde, zaznamenala som napríklad aj pokusy ho využiť na výrobu motorového paliva. Pokiaľ môže štát urobiť niečo pre to, aby tieto obaly nekončili v prírode a neprispievali k znečisťovaniu životného prostredia, určite sa to oplatí.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno Áno, študenti u nás brigádne pracujú počas celého roka a radi by sme prijali aj ďalších. Momentálne máme na brigáde študentov na servise v Bratislave. Študenti k nám dochádzajú aj na prax. Radi by sme samozrejme prijali aj ďalších, napríklad na absolventskú prax v spolupráci s UPSVaR.
Áno, študenti u nás brigádne pracujú počas celého roka a radi by sme prijali aj ďalších. Momentálne máme na brigáde študentov na servise v Bratislave. Študenti k nám dochádzajú aj na prax. Radi by sme samozrejme prijali aj ďalších, napríklad na absolventskú prax v spolupráci s UPSVaR.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt V prvej fáze sa pohľadávky snažíme riešiť priamym oslovením dlžníkov či už telefonicky alebo písomne. Vždy je lepšie sa dohodnúť na spôsobe splatenia, než ísť do konfliktu, je to najlacnejší a veľmi často aj najrýchlejší postup. Až ak tento spôsob zlyhá, volíme podľa povahy pohľadávky ďalšie cesty, či už právne, cez inkasné spoločnosti až po predaj pohľadávky.
V prvej fáze sa pohľadávky snažíme riešiť priamym oslovením dlžníkov či už telefonicky alebo písomne. Vždy je lepšie sa dohodnúť na spôsobe splatenia, než ísť do konfliktu, je to najlacnejší a veľmi často aj najrýchlejší postup. Až ak tento spôsob zlyhá, volíme podľa povahy pohľadávky ďalšie cesty, či už právne, cez inkasné spoločnosti až po predaj pohľadávky.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno Vďaka Instragramovému účtu aaaauto môžeme komunikovať so zákazníkmi, ktorí používajú toto médium ako primárny komunikačný nástroj. Je veľmi obľúbený hlavne medzi mladšou generáciou a výrazne nám pomáha v rámci našej spolupráce so celebritami. A mimo iného, práve vďaka instastories môžeme zdieľať každý zaujímavý moment zo siete AAA AUTO v reálnom čase.
Vďaka Instragramovému účtu aaaauto môžeme komunikovať so zákazníkmi, ktorí používajú toto médium ako primárny komunikačný nástroj. Je veľmi obľúbený hlavne medzi mladšou generáciou a výrazne nám pomáha v rámci našej spolupráce so celebritami. A mimo iného, práve vďaka instastories môžeme zdieľať každý zaujímavý moment zo siete AAA AUTO v reálnom čase.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno V posledných rokoch zaznamenávame v sieti AAA AUTO stále vyšší záujem o ojazdené vozy zo strany seniorov. Obľúbené sú hlavne automobily typu SUV, ktoré sú pre nich pohodlné. Aj starší ľudia si už zvykli na moderné prvky komfortnej a bezpečnostnej výbavy, takže sa stále častejšie stávajú aj zákazníkmi značky Mototechna. Stále zaujímavejším produktom je pre nás aj predaj ojazdených vozov seniorom na splátky.
V posledných rokoch zaznamenávame v sieti AAA AUTO stále vyšší záujem o ojazdené vozy zo strany seniorov. Obľúbené sú hlavne automobily typu SUV, ktoré sú pre nich pohodlné. Aj starší ľudia si už zvykli na moderné prvky komfortnej a bezpečnostnej výbavy, takže sa stále častejšie stávajú aj zákazníkmi značky Mototechna. Stále zaujímavejším produktom je pre nás aj predaj ojazdených vozov seniorom na splátky.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Nie je dobré ak minimálna mzda rastie iba na základe politického rozhodnutia, pretože nemusí zodpovedať výkonu ekonomiky. Inak môže mimo iné hroziť, že firmy, ktoré sú postavené na lacnej pracovnej sile nemusia nárast zvládnuť a začnú prepúšťať.
Nie je dobré ak minimálna mzda rastie iba na základe politického rozhodnutia, pretože nemusí zodpovedať výkonu ekonomiky. Inak môže mimo iné hroziť, že firmy, ktoré sú postavené na lacnej pracovnej sile nemusia nárast zvládnuť a začnú prepúšťať.