Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Topolová

Karolína Topolová
generálna riaditeľka | AAA Auto, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

rozhodne áno Naša spoločnosť je svojím spôsobom založená na ekologickej myšlienke, že tovar by sa nemal likvidovať hneď po prvom majiteľovi, ale môže ešte veľa rokov slúžiť ďalším. Bohužiaľ, u väčšiny iných výrobkov tomu tak nie je.
Naša spoločnosť je svojím spôsobom založená na ekologickej myšlienke, že tovar by sa nemal likvidovať hneď po prvom majiteľovi, ale môže ešte veľa rokov slúžiť ďalším. Bohužiaľ, u väčšiny iných výrobkov tomu tak nie je.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

tri mesiace až pol roka Máme prepracovaný školiaci systém, ktorý celkovo trvá zhruba šesť mesiacov a jeho výsledkom je plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov. Po nástupe nového zamestnanca ho čaká intenzívne 14 dňové školenie v školiacej miestnosti, nasledované 14 denným pôsobením na mentorskej pobočke. Zamestnancovi sa venuje manažér pobočky ako aj regionálny manažér, ktorí mu poskytujú potrebný koučing a mentoring. Postupne do školiaceho systému zapracovávame aj i-learning.
Máme prepracovaný školiaci systém, ktorý celkovo trvá zhruba šesť mesiacov a jeho výsledkom je plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov. Po nástupe nového zamestnanca ho čaká intenzívne 14 dňové školenie v školiacej miestnosti, nasledované 14 denným pôsobením na mentorskej pobočke. Zamestnancovi sa venuje manažér pobočky ako aj regionálny manažér, ktorí mu poskytujú potrebný koučing a mentoring. Postupne do školiaceho systému zapracovávame aj i-learning.

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Áno, už sme začali Našťastie sme sa poučili už pri prvej kríze, ktorá nás naučila hospodárnejšiemu modelu riadenia a lepšiemu využívaniu ľudských zdrojov. Odvtedy dbáme na prísnu kontrolu nákladov. Preto verím, že už z dlhodobého hľadiska pripravení sme, i keď zatiaľ nezdieľam obavy, že by mala nejaká zásadnejšia kríza skutočne prísť.
Našťastie sme sa poučili už pri prvej kríze, ktorá nás naučila hospodárnejšiemu modelu riadenia a lepšiemu využívaniu ľudských zdrojov. Odvtedy dbáme na prísnu kontrolu nákladov. Preto verím, že už z dlhodobého hľadiska pripravení sme, i keď zatiaľ nezdieľam obavy, že by mala nejaká zásadnejšia kríza skutočne prísť.

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr áno Open space má ako každé usporiadanie pracovného priestoru svoje výhody aj nevýhody. Je ideálny na tímovú spoluprácu, podporuje komunikáciu medzi jednotlivými oddeleniami a napomáha rýchlemu šíreniu informácií. Na druhú stranu, nie je to ideálne usporiadanie, keď sa človek potrebuje sústrediť na náročnejšie úlohy, na ktoré potrebuje ticho a kľud. U nás využívame open space a na sústrednejšiu prácu slúžia zasadacie miestnosti.
Open space má ako každé usporiadanie pracovného priestoru svoje výhody aj nevýhody. Je ideálny na tímovú spoluprácu, podporuje komunikáciu medzi jednotlivými oddeleniami a napomáha rýchlemu šíreniu informácií. Na druhú stranu, nie je to ideálne usporiadanie, keď sa človek potrebuje sústrediť na náročnejšie úlohy, na ktoré potrebuje ticho a kľud. U nás využívame open space a na sústrednejšiu prácu slúžia zasadacie miestnosti.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

rozhodne nie Čerstvo máme za sebou najlepší predajný týždeň v histórii spoločnosti. Na tomto pozitívnom výsledku sa výrazne podieľali aj predaje na Slovensku. Počas posledných dvoch týždňov sme kvôli silnému záujmu po ojazdených autách otvorili na Slovensku dve nové výkupné pobočky. Mám teda pocit, že sa ekonomike aj naďalej darí, teda minimálne v sektore ojazdených automobilov.
Čerstvo máme za sebou najlepší predajný týždeň v histórii spoločnosti. Na tomto pozitívnom výsledku sa výrazne podieľali aj predaje na Slovensku. Počas posledných dvoch týždňov sme kvôli silnému záujmu po ojazdených autách otvorili na Slovensku dve nové výkupné pobočky. Mám teda pocit, že sa ekonomike aj naďalej darí, teda minimálne v sektore ojazdených automobilov.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

v podobnej miere ako v minulosti Vyuzivame obcasne expertni sluzby v tomto, ale mnohe si pokryvame interne, protoze mame specialisty s timto zamerenim, kteri znaji nasi kulturu firmy, ktera je jednim z klicovych elementu uspechu pri naboru.
Vyuzivame obcasne expertni sluzby v tomto, ale mnohe si pokryvame interne, protoze mame specialisty s timto zamerenim, kteri znaji nasi kulturu firmy, ktera je jednim z klicovych elementu uspechu pri naboru.

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Najčastejšie dôvody odchodu spôsobuje súčasná situácia na trhu práce, to znamená nízka nezamestnanosť, zvyšujúca sa fluktuácia a konkurenčné prostredie. Zamestnanci sa neboja zmeniť prácu pri akejkoľvek menšej nespokojnosti, pretože ľahko nájdu nové zamestnanie. Tento trend spôsobuje okrem iného aj znižovanie populácie v produktívnom veku. Štatistiky hovoria, že priemerný vek zamestnanca je okolo 43 rokov a bude sa naďalej zvyšovať, takže každoročne ubudne možných uchádzačov v nižšej vekovej kategórií.
Najčastejšie dôvody odchodu spôsobuje súčasná situácia na trhu práce, to znamená nízka nezamestnanosť, zvyšujúca sa fluktuácia a konkurenčné prostredie. Zamestnanci sa neboja zmeniť prácu pri akejkoľvek menšej nespokojnosti, pretože ľahko nájdu nové zamestnanie. Tento trend spôsobuje okrem iného aj znižovanie populácie v produktívnom veku. Štatistiky hovoria, že priemerný vek zamestnanca je okolo 43 rokov a bude sa naďalej zvyšovať, takže každoročne ubudne možných uchádzačov v nižšej vekovej kategórií.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Verím, že spracovanie pre tento druh odpadu sa časom nájde, zaznamenala som napríklad aj pokusy ho využiť na výrobu motorového paliva. Pokiaľ môže štát urobiť niečo pre to, aby tieto obaly nekončili v prírode a neprispievali k znečisťovaniu životného prostredia, určite sa to oplatí.
Verím, že spracovanie pre tento druh odpadu sa časom nájde, zaznamenala som napríklad aj pokusy ho využiť na výrobu motorového paliva. Pokiaľ môže štát urobiť niečo pre to, aby tieto obaly nekončili v prírode a neprispievali k znečisťovaniu životného prostredia, určite sa to oplatí.

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno Áno, študenti u nás brigádne pracujú počas celého roka a radi by sme prijali aj ďalších. Momentálne máme na brigáde študentov na servise v Bratislave. Študenti k nám dochádzajú aj na prax. Radi by sme samozrejme prijali aj ďalších, napríklad na absolventskú prax v spolupráci s UPSVaR.
Áno, študenti u nás brigádne pracujú počas celého roka a radi by sme prijali aj ďalších. Momentálne máme na brigáde študentov na servise v Bratislave. Študenti k nám dochádzajú aj na prax. Radi by sme samozrejme prijali aj ďalších, napríklad na absolventskú prax v spolupráci s UPSVaR.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt V prvej fáze sa pohľadávky snažíme riešiť priamym oslovením dlžníkov či už telefonicky alebo písomne. Vždy je lepšie sa dohodnúť na spôsobe splatenia, než ísť do konfliktu, je to najlacnejší a veľmi často aj najrýchlejší postup. Až ak tento spôsob zlyhá, volíme podľa povahy pohľadávky ďalšie cesty, či už právne, cez inkasné spoločnosti až po predaj pohľadávky.
V prvej fáze sa pohľadávky snažíme riešiť priamym oslovením dlžníkov či už telefonicky alebo písomne. Vždy je lepšie sa dohodnúť na spôsobe splatenia, než ísť do konfliktu, je to najlacnejší a veľmi často aj najrýchlejší postup. Až ak tento spôsob zlyhá, volíme podľa povahy pohľadávky ďalšie cesty, či už právne, cez inkasné spoločnosti až po predaj pohľadávky.

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno Vďaka Instragramovému účtu aaaauto môžeme komunikovať so zákazníkmi, ktorí používajú toto médium ako primárny komunikačný nástroj. Je veľmi obľúbený hlavne medzi mladšou generáciou a výrazne nám pomáha v rámci našej spolupráce so celebritami. A mimo iného, práve vďaka instastories môžeme zdieľať každý zaujímavý moment zo siete AAA AUTO v reálnom čase.
Vďaka Instragramovému účtu aaaauto môžeme komunikovať so zákazníkmi, ktorí používajú toto médium ako primárny komunikačný nástroj. Je veľmi obľúbený hlavne medzi mladšou generáciou a výrazne nám pomáha v rámci našej spolupráce so celebritami. A mimo iného, práve vďaka instastories môžeme zdieľať každý zaujímavý moment zo siete AAA AUTO v reálnom čase.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno V posledných rokoch zaznamenávame v sieti AAA AUTO stále vyšší záujem o ojazdené vozy zo strany seniorov. Obľúbené sú hlavne automobily typu SUV, ktoré sú pre nich pohodlné. Aj starší ľudia si už zvykli na moderné prvky komfortnej a bezpečnostnej výbavy, takže sa stále častejšie stávajú aj zákazníkmi značky Mototechna. Stále zaujímavejším produktom je pre nás aj predaj ojazdených vozov seniorom na splátky.
V posledných rokoch zaznamenávame v sieti AAA AUTO stále vyšší záujem o ojazdené vozy zo strany seniorov. Obľúbené sú hlavne automobily typu SUV, ktoré sú pre nich pohodlné. Aj starší ľudia si už zvykli na moderné prvky komfortnej a bezpečnostnej výbavy, takže sa stále častejšie stávajú aj zákazníkmi značky Mototechna. Stále zaujímavejším produktom je pre nás aj predaj ojazdených vozov seniorom na splátky.

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Nie je dobré ak minimálna mzda rastie iba na základe politického rozhodnutia, pretože nemusí zodpovedať výkonu ekonomiky. Inak môže mimo iné hroziť, že firmy, ktoré sú postavené na lacnej pracovnej sile nemusia nárast zvládnuť a začnú prepúšťať.
Nie je dobré ak minimálna mzda rastie iba na základe politického rozhodnutia, pretože nemusí zodpovedať výkonu ekonomiky. Inak môže mimo iné hroziť, že firmy, ktoré sú postavené na lacnej pracovnej sile nemusia nárast zvládnuť a začnú prepúšťať.

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Takúto technológiu už používame v našom softvéri Algorithmic Pricing, ktorý nám pomáha vykupovať vozidlá vo všetkých 4 krajinách, kde pôsobíme. Vďaka tomu potom môžeme vozidlá výhodne vykupovať a ponúknuť tak atraktívne ceny aj zákazníkom na predaji. Softvér vyvinulo naše inovačné laboratórium AuresLab a úspešne ho predávame aj zahraničným zákazníkom.
Takúto technológiu už používame v našom softvéri Algorithmic Pricing, ktorý nám pomáha vykupovať vozidlá vo všetkých 4 krajinách, kde pôsobíme. Vďaka tomu potom môžeme vozidlá výhodne vykupovať a ponúknuť tak atraktívne ceny aj zákazníkom na predaji. Softvér vyvinulo naše inovačné laboratórium AuresLab a úspešne ho predávame aj zahraničným zákazníkom.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

rozhodne áno Rovnako ako sme v strednej Európe lídrami v predaji ojazdených konvenčných vozidiel, chceme byť aj najväčšími predajcami použitých elektromobilov a ďalších vozidiel na alternatívne pohony. V predstihu sa preto zabývame hlavne problémami spojenými so správnou diagnostikou životnosti batérií a študujeme problematiku prípadných servisných zásahov, kde bude, keď to preženiem, časom možno potreba viac kvalifikácia v oblasti IT ako skúsenosti automechanika.
Rovnako ako sme v strednej Európe lídrami v predaji ojazdených konvenčných vozidiel, chceme byť aj najväčšími predajcami použitých elektromobilov a ďalších vozidiel na alternatívne pohony. V predstihu sa preto zabývame hlavne problémami spojenými so správnou diagnostikou životnosti batérií a študujeme problematiku prípadných servisných zásahov, kde bude, keď to preženiem, časom možno potreba viac kvalifikácia v oblasti IT ako skúsenosti automechanika.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu Daňovo-odvodové zaťaženie za zamestnancov tvorí dnes pomerne vysokú čiastku, ktorá pravidelne zaťažuje zamestnávateľov aj zamestnancov. Daňové a odvodové príjmy z práce tvorili podľa aktuálnej správy Európskej komisie na Slovensku v roku 2016 až 53,9 % celkových daní, čo je nadpriemer Európskej únie. Zníženie tohto zaťaženia by malo niekoľko pozitívnych dopadov. Pri nižšom zaťažení by mohli zamestnávatelia zamestnať viac ľudí, zvýšila by sa tak zamestnanosť. Ďalej by rástla kúpyschopnosť obyvateľstva a tým následne priamo aj HDP. Firmy by zároveň mohli ušetrené peniaze použiť na svoj rozvoj resp. investície, čím by sa dosiahol aj celkový nárast ekonomiky.
Daňovo-odvodové zaťaženie za zamestnancov tvorí dnes pomerne vysokú čiastku, ktorá pravidelne zaťažuje zamestnávateľov aj zamestnancov. Daňové a odvodové príjmy z práce tvorili podľa aktuálnej správy Európskej komisie na Slovensku v roku 2016 až 53,9 % celkových daní, čo je nadpriemer Európskej únie. Zníženie tohto zaťaženia by malo niekoľko pozitívnych dopadov. Pri nižšom zaťažení by mohli zamestnávatelia zamestnať viac ľudí, zvýšila by sa tak zamestnanosť. Ďalej by rástla kúpyschopnosť obyvateľstva a tým následne priamo aj HDP. Firmy by zároveň mohli ušetrené peniaze použiť na svoj rozvoj resp. investície, čím by sa dosiahol aj celkový nárast ekonomiky.

Myslíte si, že služby motivačných koučov a mentorov by pre vašu firmu boli prínosné?

11.02.2019

skôr áno Koučing je v trend, ktorý sa v poslednej dobe dosť rozšíril. Myslím si, že dobrý kouč alebo mentor môže pomôcť zamestnancov motivovať k lepším výsledkom, k vyššej kvalite práce, lepšiemu rozvrhnutiu pracovného času či pomôcť v pracovnom rozvoji. Záleží však aj na druhej strane či má záujem a spolupracuje.
Koučing je v trend, ktorý sa v poslednej dobe dosť rozšíril. Myslím si, že dobrý kouč alebo mentor môže pomôcť zamestnancov motivovať k lepším výsledkom, k vyššej kvalite práce, lepšiemu rozvrhnutiu pracovného času či pomôcť v pracovnom rozvoji. Záleží však aj na druhej strane či má záujem a spolupracuje.

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Táto otázka pre nás nie je zásadná. Zo štyroch krajín, v ktorých pôsobíme, má zavedené euro iba jedna. Ročne predáme 80 000 vozidiel a prevažná väčšina z nich sa zobchoduje mimo eurozónu. Slovenská republika z toho tvorí cca pätinu.
Táto otázka pre nás nie je zásadná. Zo štyroch krajín, v ktorých pôsobíme, má zavedené euro iba jedna. Ročne predáme 80 000 vozidiel a prevažná väčšina z nich sa zobchoduje mimo eurozónu. Slovenská republika z toho tvorí cca pätinu.

Ako hodnotíte vplyv dane z poistenia na podnikateľov?

26.11.2018

Negatívne Nová daň z neživotného poistenia, ktorá má platiť od nového roka, zvýši náklady poisťovniam a dá sa teda očakávať, že príde k zdraženiu ich produktov. Podnikatelia budú musieť tým pádom investovať viac do poistiek, miesto toho aby vkladali financie do rozvoja svojho podnikania, alebo v horšom prípade budú šetriť a nebudú sa poisťovať, čo tiež nie je vhodné.
Nová daň z neživotného poistenia, ktorá má platiť od nového roka, zvýši náklady poisťovniam a dá sa teda očakávať, že príde k zdraženiu ich produktov. Podnikatelia budú musieť tým pádom investovať viac do poistiek, miesto toho aby vkladali financie do rozvoja svojho podnikania, alebo v horšom prípade budú šetriť a nebudú sa poisťovať, čo tiež nie je vhodné.

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

priemerná (resp. mediánová) mzda Rastúcu životnú úroveň vnímame aj na našich obchodoch. Ľudia aktuálne využívajú dobrú ekonomickú situáciu a rastúce mzdy. Neboja sa investovať do drahších áut a brať si vyššie úvery. Za posledných päť rokov vzrástla priemerná cena jazdenky financovanej z úveru o tretinu, na aktuálnych vyše 8 800 eur. Na druhej strane akontácia, čiže podiel ceny vozidla zaplatený priamo kupujúcim, klesla o 6 %. Motoristi sú v roku 2018 ochotní si zobrať úver o viac ako polovicu vyšší ako pred piatimi rokmi.
Rastúcu životnú úroveň vnímame aj na našich obchodoch. Ľudia aktuálne využívajú dobrú ekonomickú situáciu a rastúce mzdy. Neboja sa investovať do drahších áut a brať si vyššie úvery. Za posledných päť rokov vzrástla priemerná cena jazdenky financovanej z úveru o tretinu, na aktuálnych vyše 8 800 eur. Na druhej strane akontácia, čiže podiel ceny vozidla zaplatený priamo kupujúcim, klesla o 6 %. Motoristi sú v roku 2018 ochotní si zobrať úver o viac ako polovicu vyšší ako pred piatimi rokmi.