Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Chodák

Ivan Chodák
partner | Accuratio, s.r.o.

Otázka Odpoveď Komentár

Myslíte si, že slovenské firmy okrádajú ich vlastní zamestnanci a manažéri?

11.06.2018

Skôr áno

Ohrozujú podľa vás utečenci ekonomiku Európskej únie?

07.09.2015

skôr nie Ak by EU nebola schopná ekonomicky zvládnuť a uživiť pár mil. obyvateľov (svojich či migrantov) navyše, to by už bolo s EU veľmi zle. Na druhej strane, pokiaľ do autobusu budeme stále tlačiť 2x toľko ľudí, ako je jeho kapacita, veľmi rýchlo sa pokazí a môže sa aj rozpadnúť. Pravidlá EU (napr. voľný pohyb, ústretová politika voči "rozumnému" počtu migrantov, sociálny systém jednotlivých krajín atď.) jednoducho s touto situáciou nepočítali a preto ju ani nedokážu efektívne riešiť.
Ak by EU nebola schopná ekonomicky zvládnuť a uživiť pár mil. obyvateľov (svojich či migrantov) navyše, to by už bolo s EU veľmi zle. Na druhej strane, pokiaľ do autobusu budeme stále tlačiť 2x toľko ľudí, ako je jeho kapacita, veľmi rýchlo sa pokazí a môže sa aj rozpadnúť. Pravidlá EU (napr. voľný pohyb, ústretová politika voči "rozumnému" počtu migrantov, sociálny systém jednotlivých krajín atď.) jednoducho s touto situáciou nepočítali a preto ju ani nedokážu efektívne riešiť.

Myslíte si, že rozširujúci sa fenomén internetu vecí (Internet of Things) bude prínosom k biznisu?

24.08.2015

rozhodne áno Internet of Things je už dnes stále bežnejšou súčasťou každodenného života. Počnúc, smart TVs cez automobily (a správami o prevzatí kontroly nad automobilom zo strany hackerov ;-) ), cez rastúce množstvo zdravotníckych zariadení / snímačov, prepojených na smart telefóny. Prínos pre biznis to bude určite - pre biznis s prenosovými dátovými kapacitami (už dnes nedostatočnými), bezpečnosťou, inovatívnymi produktmi atď. A to nehovoríme o množstve start-ups na ktoré idú často nezmyselné €. Skrátka "Smart" IT éra nás už prevalcovala na celej čiare. A kto by chcel o to diskutovať, môže to skúsiť hoci aj hneď ..... so svojimi deťmi.
Internet of Things je už dnes stále bežnejšou súčasťou každodenného života. Počnúc, smart TVs cez automobily (a správami o prevzatí kontroly nad automobilom zo strany hackerov ;-) ), cez rastúce množstvo zdravotníckych zariadení / snímačov, prepojených na smart telefóny. Prínos pre biznis to bude určite - pre biznis s prenosovými dátovými kapacitami (už dnes nedostatočnými), bezpečnosťou, inovatívnymi produktmi atď. A to nehovoríme o množstve start-ups na ktoré idú často nezmyselné €. Skrátka "Smart" IT éra nás už prevalcovala na celej čiare. A kto by chcel o to diskutovať, môže to skúsiť hoci aj hneď ..... so svojimi deťmi.

Veríte, že vláda má záujem o podporu investovania na kapitálových trhoch, keď zároveň odhovára od rizikového investovania v penzijných fondoch?

25.05.2015

rozhodne nie Doterajšie kroky vlády, napríklad pri doprivatizácií Slovak Telekomu, či zákonných obmedzeniach investovania penzijných fondov (prísnejšie pravidlá pri výbere aktív) hovoria za seba.
Doterajšie kroky vlády, napríklad pri doprivatizácií Slovak Telekomu, či zákonných obmedzeniach investovania penzijných fondov (prísnejšie pravidlá pri výbere aktív) hovoria za seba.

Aký vplyv majú podľa vás zľavy na budovanie lojality zákazníka?

27.04.2015

skôr pozitívny Téma cenotvorby a zliav predstavuje významnú zložku stratégie spoločnosti. Ich vplyv môže byť pozitívny - napr. zľavy pre stálych zákazníkov,ktoré efektívne budujú vzťah k značke a posilňujú lojalitu zákazníkov. Zľavy pre nových zákazníkov (napr. telekom operátori) však môžu mať na stálych zákazníkov práve opačný účinok a majú za následok ich oportunistické správanie sa. A preto tak, ako pri všetkých strategických činnostiach firmy, aj pri zlavách treba rozmýšľať komplexne a v súľade s dlhodobými cieľmi. Spolupracujeme aj so spoločnosťami, ktoré zľavy nepoužívajú prakticky vôbec. Dokážu zákazníkovi efektívne odkomunikovať, že ich produkty a služby sú férovo nacenené a zákazník už tak dostáva viac, ako zaplatí.
Téma cenotvorby a zliav predstavuje významnú zložku stratégie spoločnosti. Ich vplyv môže byť pozitívny - napr. zľavy pre stálych zákazníkov,ktoré efektívne budujú vzťah k značke a posilňujú lojalitu zákazníkov. Zľavy pre nových zákazníkov (napr. telekom operátori) však môžu mať na stálych zákazníkov práve opačný účinok a majú za následok ich oportunistické správanie sa. A preto tak, ako pri všetkých strategických činnostiach firmy, aj pri zlavách treba rozmýšľať komplexne a v súľade s dlhodobými cieľmi. Spolupracujeme aj so spoločnosťami, ktoré zľavy nepoužívajú prakticky vôbec. Dokážu zákazníkovi efektívne odkomunikovať, že ich produkty a služby sú férovo nacenené a zákazník už tak dostáva viac, ako zaplatí.

Dôverujete tajným službám natoľko, že by ste akceptovali posilnenie ich pôsobenia vo firemnom prostredí na Slovensku?

23.03.2015

skôr nie

Mali by sa firmy podielať spolu so štátom na odbornom vzdelávaní mládeže?

09.02.2015

rozhodne áno ... ale... Investícia do vzdelania je po investícií do zdravia tá najlepšia, ktorá sa dá urobiť. V prípade štátu tým rozvíja potenciál celej krajiny, v prípade firmy svoj vlastný. Pokiaľ však vie využiť motivačnú schému, ktorá bude pre jej budúcich potenciálnych zamestnancov fungovať. Štát by preto nemal prispievať konkrétnym firmám na konkrétne vzdelácie schémy či programy. To iba vyvoláva zbytočné diskusie o možnej kamarátskej (či "súdružskej") pomoci. Štát by mal skôr, na základe zvolenej cieľovej stratégie, vytvárať efketívne mechanizmy, ktoré budú prirodzene motivovať firmy k vytváraniu vlastných vzdelávacích aktivít.
... ale... Investícia do vzdelania je po investícií do zdravia tá najlepšia, ktorá sa dá urobiť. V prípade štátu tým rozvíja potenciál celej krajiny, v prípade firmy svoj vlastný. Pokiaľ však vie využiť motivačnú schému, ktorá bude pre jej budúcich potenciálnych zamestnancov fungovať. Štát by preto nemal prispievať konkrétnym firmám na konkrétne vzdelácie schémy či programy. To iba vyvoláva zbytočné diskusie o možnej kamarátskej (či "súdružskej") pomoci. Štát by mal skôr, na základe zvolenej cieľovej stratégie, vytvárať efketívne mechanizmy, ktoré budú prirodzene motivovať firmy k vytváraniu vlastných vzdelávacích aktivít.

Viete, koho budete voliť v najbližších parlamentných voľbách?

19.01.2015

skôr áno

Prílev investícií na Slovensko počas prvého polroka 2014 zamrzol. Čo je podľa Vás hlavnou príčinou?

27.10.2014

Najvyššie daňové zaťaženie pre podnikateľov v rámci Vyšehradskej štvorky

Myslíte, že na získanie eurofondov stačí dobrý projekt?

25.08.2014

neviem /nevyjadrujem sa / iné Podla mňa všetky odpovede sú tak trocha správne, či vlastne skôr treba povedať pravdivé. Správna je samozrejme iba tá prvá a verím, že sa dožijeme doby, keď bude aj jediná pravdivá. Skeptik vo mne dodáava, že vtedy však už pravdepodobne žiadne eurofondy existovať nebudú.
Podla mňa všetky odpovede sú tak trocha správne, či vlastne skôr treba povedať pravdivé. Správna je samozrejme iba tá prvá a verím, že sa dožijeme doby, keď bude aj jediná pravdivá. Skeptik vo mne dodáava, že vtedy však už pravdepodobne žiadne eurofondy existovať nebudú.

Sú podľa vás personálne zmeny, ku ktorým došlo vo vláde, dostatočné?

14.07.2014

skôr nie Personálne zmeny vo vláde sú čisto kozmetické a skôr pre voličov. Pokiaľ by sa malo jednať o zásadnejšie zmeny, určite by boli na rade aj iné rezorty. Vnútorná situácia SMERu pravdepodobne tiež netlačí na zásadnejšie (vonjakšie) zmeny. A nadôvažok, pán premiér má pri akcie-ne-schopnosti súčasnej opozície pohodlnú pozíciu a nie je ani z tejto strany nútený k razantnejším krokom.
Personálne zmeny vo vláde sú čisto kozmetické a skôr pre voličov. Pokiaľ by sa malo jednať o zásadnejšie zmeny, určite by boli na rade aj iné rezorty. Vnútorná situácia SMERu pravdepodobne tiež netlačí na zásadnejšie (vonjakšie) zmeny. A nadôvažok, pán premiér má pri akcie-ne-schopnosti súčasnej opozície pohodlnú pozíciu a nie je ani z tejto strany nútený k razantnejším krokom.

Považujete súdy za jednu z kľúčových prekážok podnikania na Slovensku?

07.04.2014

skôr áno Osobne za kľúčovú prekážku považujem korupciu, a to v jej rôznych formách. Tá následne spôsobuje neefektívne konanie mnohých inštitúcií, okrem iného aj súdov. V tom vidia mnohí problém, iní, žiaľ, stále aj príležitosť. Výsledná slabá vymožiteľnosť práva predstavuje skutočne jednu z kľúčových prekážok štandardného podnikania na Slovensku.
Osobne za kľúčovú prekážku považujem korupciu, a to v jej rôznych formách. Tá následne spôsobuje neefektívne konanie mnohých inštitúcií, okrem iného aj súdov. V tom vidia mnohí problém, iní, žiaľ, stále aj príležitosť. Výsledná slabá vymožiteľnosť práva predstavuje skutočne jednu z kľúčových prekážok štandardného podnikania na Slovensku.

Môžu podľa vás technológie na sledovanie správania zákazníkov zvýšiť úspešnosť podnikania?

24.03.2014

rozhodne áno Technológie napredujú, a to, čo sa súčasnej generácií manažérov zdá prirodzené (napr. bežná komunikácie cez e-mail), môže byť pre novú generáciu ich zákazníkov dávno zastaralé (napr. komunikácia výlučne cez sociálne siete). Pokiaľ so získanými údajmi o správaní sa zákazníkov aktívne pracujete, tak rozhodne máte šancu zvýšiť svoju úspešnosť. Tí najúspešnejší však prostredníctvom technológií priamo správanie sa zákazníkov aktívne ovplyvňujú alebo (tí ostatní) ovplyvňovať onedlho budú.
Technológie napredujú, a to, čo sa súčasnej generácií manažérov zdá prirodzené (napr. bežná komunikácie cez e-mail), môže byť pre novú generáciu ich zákazníkov dávno zastaralé (napr. komunikácia výlučne cez sociálne siete). Pokiaľ so získanými údajmi o správaní sa zákazníkov aktívne pracujete, tak rozhodne máte šancu zvýšiť svoju úspešnosť. Tí najúspešnejší však prostredníctvom technológií priamo správanie sa zákazníkov aktívne ovplyvňujú alebo (tí ostatní) ovplyvňovať onedlho budú.

Aký dosah má nulová inflácia na vaše podnikanie?

03.03.2014

stagnáciu cien nijako zvlášť nepociťujeme Stagnácia cien umožňuje a zároveň aj núti našich klientov neustále optimalizovať a kontrolovať nákladovosť svojej podnikateľskej činnosti. Všetky súčasné aspekty podnikateľského makroprostredia, ako je nulová inflácia a zároveň "umiernený" (či lepšie povedané stagnujúci - klesajúci) dopyt, platobná (ne)disciplína odberateľov a opatrnosť finančných inštitúcií len podporujú dôležitosť finančného riadenia podniku.
Stagnácia cien umožňuje a zároveň aj núti našich klientov neustále optimalizovať a kontrolovať nákladovosť svojej podnikateľskej činnosti. Všetky súčasné aspekty podnikateľského makroprostredia, ako je nulová inflácia a zároveň "umiernený" (či lepšie povedané stagnujúci - klesajúci) dopyt, platobná (ne)disciplína odberateľov a opatrnosť finančných inštitúcií len podporujú dôležitosť finančného riadenia podniku.

Prečo slovenskí manažéri a podnikatelia nehovoria o neúspechoch vo svojom biznise a riadení?

24.02.2014

zhoršenie vlastného imidžu Na Slovensku je táto ťažká téma stále skoro tabu. Väčšina manažérov a podnikateľov musí mať prirodzene veľké sebavedomie, ku ktorému prináležia len úspechy. Nájdu sa však aj výnimky, ktoré vedia o tejto téme hovoriť veľmi poučne a dokonca s humorom.
Na Slovensku je táto ťažká téma stále skoro tabu. Väčšina manažérov a podnikateľov musí mať prirodzene veľké sebavedomie, ku ktorému prináležia len úspechy. Nájdu sa však aj výnimky, ktoré vedia o tejto téme hovoriť veľmi poučne a dokonca s humorom.

Zohľadňujete v marketingovej stratégii globálny trend, že pri nákladných nákupoch dominujú ženy?

10.02.2014

skôr áno

Majú podľa Vás etické kódexy v biznise zmysel? Sú viac ako len PR daných firiem?

27.01.2014

skôr áno

V čom vidíte hlavný dôvod zlých výsledkov slovenských žiakov v medzinárodnom porovnaní vedomostí (PISA)?

20.01.2014

podfinancované školstvo Určite je to kombinácia uvedených faktorov, pričom možnosti školy a motivácia učiteľov hrajú významnú úlohu. Voľna učebná koncepcia spôsobuje významné rozdiely medzi jednotlivými školami. Netreba tiež zabúdať, že PISA je zameraná na aplikáciu samostatného myslenia a nie na vedomosti. A týmto naše školstvo ešte stále trpí.
Určite je to kombinácia uvedených faktorov, pričom možnosti školy a motivácia učiteľov hrajú významnú úlohu. Voľna učebná koncepcia spôsobuje významné rozdiely medzi jednotlivými školami. Netreba tiež zabúdať, že PISA je zameraná na aplikáciu samostatného myslenia a nie na vedomosti. A týmto naše školstvo ešte stále trpí.

Zasiahnu vás prijaté zmeny v kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa?

13.01.2014

skôr nie Priamo našu spoločnosť nie, ale určite niektorých našich zákazníkov. Odborári, ktorí dojednávajú kolektívne zmluvy, totiž nemusia vždy postihnúť špecifiká celého odvetvia. A zákonite tak môžu niekedy viac poškodiť ako pomôcť tým, ktorých by mali zastupovať.
Priamo našu spoločnosť nie, ale určite niektorých našich zákazníkov. Odborári, ktorí dojednávajú kolektívne zmluvy, totiž nemusia vždy postihnúť špecifiká celého odvetvia. A zákonite tak môžu niekedy viac poškodiť ako pomôcť tým, ktorých by mali zastupovať.

Pokladáte za správne, aby si občan mohol za úspory z druhého piliera kúpiť len doživotný dôchodok?

25.11.2013

skôr nie Z princípu II. piliera samozrejme musí vyplývať možnosť slobodnej voľby. A tým aj možnosť výberu dôchodkovej schémy na základe vlastného uváženia. Na druhej strane treba brať do úvahy, že pomerne vysoké percento populácie sa bude vždy správať ekonomicky iracionálne a môže preferovať krátkodobú spotrebu pred dlhodobou udržatľnosťou. Preto je potrebné neustále vysvetlovať základné princípy rôznych foriem čerpania dôchodku z II. piliera a ich možné dopady na bežný život "II. pilierového" dôchodcu.
Z princípu II. piliera samozrejme musí vyplývať možnosť slobodnej voľby. A tým aj možnosť výberu dôchodkovej schémy na základe vlastného uváženia. Na druhej strane treba brať do úvahy, že pomerne vysoké percento populácie sa bude vždy správať ekonomicky iracionálne a môže preferovať krátkodobú spotrebu pred dlhodobou udržatľnosťou. Preto je potrebné neustále vysvetlovať základné princípy rôznych foriem čerpania dôchodku z II. piliera a ich možné dopady na bežný život "II. pilierového" dôchodcu.