Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Hornák

Igor Hornák
predseda predstavenstva | Factory 4 Solutions a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

rozhodne áno Založenie a likvidácia firiem by mali byť rýchle. Kým rýchlosť založenia je obstojná, zánik je tortúra. Pritom štát má k dispozícii všetky údaje o firmách, o konaniach voči ním vedených a záväzkoch, ktoré vytvorili aj prípadnom majetku, ktorý firma má. Pri neaktívnej, nemajetnej firme bez záväzkov by mala byť likvidácia na jeden klik myšov.
Založenie a likvidácia firiem by mali byť rýchle. Kým rýchlosť založenia je obstojná, zánik je tortúra. Pritom štát má k dispozícii všetky údaje o firmách, o konaniach voči ním vedených a záväzkoch, ktoré vytvorili aj prípadnom majetku, ktorý firma má. Pri neaktívnej, nemajetnej firme bez záväzkov by mala byť likvidácia na jeden klik myšov.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

akcie Ak mám vybrať jednu z možností pre bežného stredopríjmového Joa, ktorý už má strechu nad hlavou. Samozrejme, zabudnite na stockpicking, najlepšie je vybrať čo najširšie ETF. Vždy ale s rozumom.
Ak mám vybrať jednu z možností pre bežného stredopríjmového Joa, ktorý už má strechu nad hlavou. Samozrejme, zabudnite na stockpicking, najlepšie je vybrať čo najširšie ETF. Vždy ale s rozumom.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Rozhodne nie Nákladnejšie, komplikovanejšie, byrokratickejšie.
Nákladnejšie, komplikovanejšie, byrokratickejšie.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno Rozhodne áno, poklesli by náklady na prevádzkový kapitál, byrokracia a samozrejme možnosť podvodov a tým aj menej rizík protistrán obchodov. Uľahčilo by sa všetkým podnikom na ceste ku koncečnému produktu, na koncového spootrebiteľa by to nemalo žiadny dopad.
Rozhodne áno, poklesli by náklady na prevádzkový kapitál, byrokracia a samozrejme možnosť podvodov a tým aj menej rizík protistrán obchodov. Uľahčilo by sa všetkým podnikom na ceste ku koncečnému produktu, na koncového spootrebiteľa by to nemalo žiadny dopad.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Boj proti mafii Vyberám boj proti mafii. Bez nastolenia vlády práva a zákona, oddelenia podnikania od politiky a nastolenia základnej slušnosti vo vzťahu občan - štát sa nikam neposunieme. Zahŕňa všetky oblasti: odhaľuje falošných hlasateľov konzervativizmu, zo starých politikov ponechá tých neskorumpovaných a urobí miesto novým. Sociálny pokrok bez zamedzenia ďalšiemu rozkradnutiu štátu je iluzórny, rovnako ako citlivejší prístup k prírode, ktorý je podmienkou ochrany klímy.
Vyberám boj proti mafii. Bez nastolenia vlády práva a zákona, oddelenia podnikania od politiky a nastolenia základnej slušnosti vo vzťahu občan - štát sa nikam neposunieme. Zahŕňa všetky oblasti: odhaľuje falošných hlasateľov konzervativizmu, zo starých politikov ponechá tých neskorumpovaných a urobí miesto novým. Sociálny pokrok bez zamedzenia ďalšiemu rozkradnutiu štátu je iluzórny, rovnako ako citlivejší prístup k prírode, ktorý je podmienkou ochrany klímy.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie 1/ štát sa nesmie len tak obsluhovať zo súkromných peňazí, keď vláda nie je schopná hospodáriť 2/ zisk bánk je hlavný zdroj tvorby kapitálu bánk. Vezmeš kapitál, banka skrachuje. 3/ máte hypotéku? Aj tá Vaša sa môže stať splatnou v prípade problémov bánk? Pri hazardovaní s bankami je ohrozená aj Vaša strecha nad hlavou. 4/ v konjuktúre sa banky predháňajú aby Vám požičali, v kríze aby ste úver čo najskôr splatili. Nie každý je nadnárodná automobilka aby si mohla požičať na medzinárodných trhoch. Chýbajúci kapitál to len urýchli. 4/ zobrať bankám, poisťovniam, telekomančom je zdanlivo bez politického rizika. Málokto ich má rád, populista ešte na tom hrabe politické body ako bojuje proti odporným kapitalistickým vrahom. Vždy to ale znamená, že peniaze zaplatí spotrebiteľ vo vyššej cene alebo horšej službe. Ceny bankových poplatkov sú únosné len vďaka konkurencii. Po páde menších bánk si monopolní poskytovatelia poplatky nastavia monopolne. 5/ priamo sa ohrozia pracovné príležtosti. Nielen v bankách. Tie podnikajú medzinárodne a poskytovanie finančných služieb je podnikanie s vysokou pridanou hodnotou. Zamestnáva nielen bankárov ale celú radu služieb od IT po obchodníkov s kancelárskymi potrebami a poskytovateľmi stravovacích služieb. 6/ účel použitia bankového odvodu je definovaný. Len človek bez morálky a zodpovednosti môže povedať "rozdám ich v nejakom sociálnom balíčku".
1/ štát sa nesmie len tak obsluhovať zo súkromných peňazí, keď vláda nie je schopná hospodáriť 2/ zisk bánk je hlavný zdroj tvorby kapitálu bánk. Vezmeš kapitál, banka skrachuje. 3/ máte hypotéku? Aj tá Vaša sa môže stať splatnou v prípade problémov bánk? Pri hazardovaní s bankami je ohrozená aj Vaša strecha nad hlavou. 4/ v konjuktúre sa banky predháňajú aby Vám požičali, v kríze aby ste úver čo najskôr splatili. Nie každý je nadnárodná automobilka aby si mohla požičať na medzinárodných trhoch. Chýbajúci kapitál to len urýchli. 4/ zobrať bankám, poisťovniam, telekomančom je zdanlivo bez politického rizika. Málokto ich má rád, populista ešte na tom hrabe politické body ako bojuje proti odporným kapitalistickým vrahom. Vždy to ale znamená, že peniaze zaplatí spotrebiteľ vo vyššej cene alebo horšej službe. Ceny bankových poplatkov sú únosné len vďaka konkurencii. Po páde menších bánk si monopolní poskytovatelia poplatky nastavia monopolne. 5/ priamo sa ohrozia pracovné príležtosti. Nielen v bankách. Tie podnikajú medzinárodne a poskytovanie finančných služieb je podnikanie s vysokou pridanou hodnotou. Zamestnáva nielen bankárov ale celú radu služieb od IT po obchodníkov s kancelárskymi potrebami a poskytovateľmi stravovacích služieb. 6/ účel použitia bankového odvodu je definovaný. Len človek bez morálky a zodpovednosti môže povedať "rozdám ich v nejakom sociálnom balíčku".

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Hospodársky rast Slovenska, rast životnej úrovne, formovanie strednej vrstvy, možnosť realizácie osobných ambícií a slobôd a práva na dosiahnutie osobného šťastia vďaka vlastnej usilovnosti, tvorivosti, spolupráce. Profitovali na tom aj tí, čo nemali odvahu podnikať. Vznikli množstvá pracovných pozícií s možnosťou uplatnenia sa podľa užitočnosti a nie tabuliek určených sociálnymi inžiniermi z bolševického politbyra.
Hospodársky rast Slovenska, rast životnej úrovne, formovanie strednej vrstvy, možnosť realizácie osobných ambícií a slobôd a práva na dosiahnutie osobného šťastia vďaka vlastnej usilovnosti, tvorivosti, spolupráce. Profitovali na tom aj tí, čo nemali odvahu podnikať. Vznikli množstvá pracovných pozícií s možnosťou uplatnenia sa podľa užitočnosti a nie tabuliek určených sociálnymi inžiniermi z bolševického politbyra.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

neviem /nevyjadrujem sa/iné Obce môžu podľa potreby využiť ktorúkoľvek resp. kombináciou spomínaných prístupov, vrátane daňovo poplatkových incentív. Obec by s výnimkou malého počtu sociálneho bývania pre potrebných nemala vlastniť vlastný bytový fond. Pri súčasnej zvrátenej politike nulových sadzieb a investičného zúfalstva sa stavia množstvo investičných bytov, ktoré vstupujú na trh nájomného bývania. Zvýšená angažovanosť obcí preto nie je vôbec nutná.
Obce môžu podľa potreby využiť ktorúkoľvek resp. kombináciou spomínaných prístupov, vrátane daňovo poplatkových incentív. Obec by s výnimkou malého počtu sociálneho bývania pre potrebných nemala vlastniť vlastný bytový fond. Pri súčasnej zvrátenej politike nulových sadzieb a investičného zúfalstva sa stavia množstvo investičných bytov, ktoré vstupujú na trh nájomného bývania. Zvýšená angažovanosť obcí preto nie je vôbec nutná.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Ako snaha ukryť reálnych vlastníkov Myslím, že snaha ukryť vlastníkov dominuje. Nasledovať môže nedôvera vo vymožiteľnosť práva na Slovensku. Daňovú tému by som dal na tretie miesto. Podozrivé operácie sa realizujú najmä medzi štátom a štátnymi úradníkmi schovanými za slovenské firmy, firmy v daňových rajoch pomôžu nanajvýš upratať.
Myslím, že snaha ukryť vlastníkov dominuje. Nasledovať môže nedôvera vo vymožiteľnosť práva na Slovensku. Daňovú tému by som dal na tretie miesto. Podozrivé operácie sa realizujú najmä medzi štátom a štátnymi úradníkmi schovanými za slovenské firmy, firmy v daňových rajoch pomôžu nanajvýš upratať.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

skôr áno Dôvera je nutná podmienka dobrého fungovania trhu. Trh by sa mal očistiť od podvodníkov. Špekulanti sú absolutne v poriadku.
Dôvera je nutná podmienka dobrého fungovania trhu. Trh by sa mal očistiť od podvodníkov. Špekulanti sú absolutne v poriadku.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie Ani som o tom nepočul. Dúfam, že to ani neexistuje. Znamenalo by to, že sa to dá "vybaviť", že prístup k poplatníkovi nie je na princípe rovnosti, teda niekto zneužíva svoju právomoc a nerobí to asi zadarmo, lebo inak by sa ani vybavovač neuživil. Radšej ani pomyslieť.
Ani som o tom nepočul. Dúfam, že to ani neexistuje. Znamenalo by to, že sa to dá "vybaviť", že prístup k poplatníkovi nie je na princípe rovnosti, teda niekto zneužíva svoju právomoc a nerobí to asi zadarmo, lebo inak by sa ani vybavovač neuživil. Radšej ani pomyslieť.

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

neviem/nevyjadrujem sa /iné Hrozbou je udržiavanie rastu umelými stimulmi, ktoré nemajú so skutočnými potrebami nič spoločné. Napr. podpora vyroby elektromobilov, ktoré by bez dotácie nikto nekúpil, alebo produkcia monokultúr repky olejnej, ktorá je viac škodlivá ako užitočná, ale v kampani za vraj ekologické biopalivá ju usilovne pestujeme vyčerpávajúc pôdu, alebo ako extrémny príklad vojnou hnaná produkcia zbraní. Myslím, že rast nás trápiť nemusí, ekonomika si sama určí, kedy chce rásť a kedy si zdriemne.
Hrozbou je udržiavanie rastu umelými stimulmi, ktoré nemajú so skutočnými potrebami nič spoločné. Napr. podpora vyroby elektromobilov, ktoré by bez dotácie nikto nekúpil, alebo produkcia monokultúr repky olejnej, ktorá je viac škodlivá ako užitočná, ale v kampani za vraj ekologické biopalivá ju usilovne pestujeme vyčerpávajúc pôdu, alebo ako extrémny príklad vojnou hnaná produkcia zbraní. Myslím, že rast nás trápiť nemusí, ekonomika si sama určí, kedy chce rásť a kedy si zdriemne.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

je to individuálne väčšinou dlhšie ako jeden rok.
väčšinou dlhšie ako jeden rok.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Rozhodne áno Začarovaný kruh. Rast miezových nákladov tlači rast cien, ktoré zase vytvárajú tlak na rast miezd. Významná časť z rastu nákladov firiem je príjmom štátu a naň prilepených pološtátnych inštitúcií. Takže ľudia príliš nebohatnú. Technologický pokrok dokáže rast miezd kompenzovať zvyšovaním pridanej hodnoty. Sme ale tá technologicky vyspelá krajina? Raz narazíme na hranicu. Slovensko sa musí vydať inou cestou, efektivitou štátu. Zlacnením štátu, zoštíhlením a úsporami. Len potom bude možné ponechať ľuďom viac.
Začarovaný kruh. Rast miezových nákladov tlači rast cien, ktoré zase vytvárajú tlak na rast miezd. Významná časť z rastu nákladov firiem je príjmom štátu a naň prilepených pološtátnych inštitúcií. Takže ľudia príliš nebohatnú. Technologický pokrok dokáže rast miezd kompenzovať zvyšovaním pridanej hodnoty. Sme ale tá technologicky vyspelá krajina? Raz narazíme na hranicu. Slovensko sa musí vydať inou cestou, efektivitou štátu. Zlacnením štátu, zoštíhlením a úsporami. Len potom bude možné ponechať ľuďom viac.

Na súdoch sa v budúcom roku zastaví veľká časť exekúcií starších ako päť rokov. Považujte tento krok za správny?

02.09.2019

skôr áno Dlhy sa platiť majú, príslušenstvo ale nemá zabiť dlžníka.
Dlhy sa platiť majú, príslušenstvo ale nemá zabiť dlžníka.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Rozhodne áno

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr áno Ak ho vhodne rozbijete na buňky, v ktorých sedia spolupracujúce tímy, zabezpečíte zopár "zašivární" a vyriešite hlukový komfort, aby kolega na jednom konci nepočul rozhovor na druhom.
Ak ho vhodne rozbijete na buňky, v ktorých sedia spolupracujúce tímy, zabezpečíte zopár "zašivární" a vyriešite hlukový komfort, aby kolega na jednom konci nepočul rozhovor na druhom.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno Extenzívny rast spôsobený využívaním rezerv pracovnej sily na Slovensko skončili. Stav globálnej konjuktúry neprinesie nové rozvojové impulzy. Pokročilejšie technológie s pôvodom na Slovensku, ktoré by mohli vyvážiť uvedené majú na Slovensku len marginálny význam, zmena vyžaduje minimálne generáciu. Takže, veľa rastového potenciálu nevidím.
Extenzívny rast spôsobený využívaním rezerv pracovnej sily na Slovensko skončili. Stav globálnej konjuktúry neprinesie nové rozvojové impulzy. Pokročilejšie technológie s pôvodom na Slovensku, ktoré by mohli vyvážiť uvedené majú na Slovensku len marginálny význam, zmena vyžaduje minimálne generáciu. Takže, veľa rastového potenciálu nevidím.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

skôr nie