Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Guttman

Martin Guttman
managing director | Tuli.sk

Otázka Odpoveď Komentár

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Pravdepodobne áno Už teraz cítime nedostatok niektorých komponentov, ktoré majú pôvod v Číne.
Už teraz cítime nedostatok niektorých komponentov, ktoré majú pôvod v Číne.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr áno

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

skôr áno

Dá sa podľa vás hospodársky napredovať a zároveň chrániť životné prostredie?

30.09.2019

skôr áno Ak bude chcieť ľudstvo prežiť, tak sa to bude musieť naučiť. Dôležité budú inovácie vo výrobe aj spotrebe. Firmy budú musieť dbať na udržateľnosť počas celého životného cyklu produktu alebo služby. Zabezpečovať udržateľnosť už počas výroby, v distribúcii, nastaviť dizajn produktov a služieb aby bol trvácny a užitočný a na záver určovať postupy, ako ekologicky "ukončiť život" každého produktu alebo služby. Zmeniť sa bude musieť aj spotreba. Možno raz namiesto DPH budeme platiť daň z neekologickosti. A možno usporní a šetrní spotrebitelia budú odmenení úľavou na daniach ;)
Ak bude chcieť ľudstvo prežiť, tak sa to bude musieť naučiť. Dôležité budú inovácie vo výrobe aj spotrebe. Firmy budú musieť dbať na udržateľnosť počas celého životného cyklu produktu alebo služby. Zabezpečovať udržateľnosť už počas výroby, v distribúcii, nastaviť dizajn produktov a služieb aby bol trvácny a užitočný a na záver určovať postupy, ako ekologicky "ukončiť život" každého produktu alebo služby. Zmeniť sa bude musieť aj spotreba. Možno raz namiesto DPH budeme platiť daň z neekologickosti. A možno usporní a šetrní spotrebitelia budú odmenení úľavou na daniach ;)

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

pol roka až rok

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

skôr áno

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

rozhodne nie

Máte pocit, že máte dostatočné informácie o kandidátoch a priebehu komunálnych volieb?

05.11.2018

skôr áno

Ako podľa vás zmenil krach Lehman Brothers súčasnú svetovú ekonomiku?

10.09.2018

mierne Asi ako totálny herbicíd burinu. Načas vykapala, ale aj tak znovu rastie. A život ide ďalej ;-)
Asi ako totálny herbicíd burinu. Načas vykapala, ale aj tak znovu rastie. A život ide ďalej ;-)

Myslíte si, že nominácia Ľubomíra Jahnátka na šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je dobré rozhodnutie?

03.07.2017

Skôr nie

Ako vnímate aktuálne prebiehajúce protesty študentov voči korupcii?

12.06.2017

Veľmi pozitívne

Vláda dá tento rok na vysokoškolské vzdelávanie pol miliardy eur. Akú úlohu by mali vysoké školy pre spoločnosť splniť predovšetkým?

29.05.2017

príprava absolventov pre trh práce Keď som pred 20timi rokmi študoval ekonómiu, tak sme už vtedy vedeli, že naša škola určite nie je vynikajúca. Nič sme pre to nerobili, maximálne diskutovali o zlom stave pri pive. Po 20 rokoch sa technológie, možnosti internetu a šírenia informácií posunuli dramaticky vpred, ale nezdá sa, že by to spravilo aj školstvo. Vysoké školy, aspoň tie ekonomického zamerania, by mali mať štúdium rozdelené na tri časti - prvá časť teoretická príprava, povedzme 2 roky. Druhá časť praktická stáž vo firmách, inštitúciách, tiež 2 roky. Potom tretia časť o špecializácii, rozvoji a upevňovaní základov, 2-3 roky. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak niečo v praxi zažijem, tak následne si to vrámci teórie viem oveľa lepšie uchopiť, porozumieť a rozvinúť. Na školách by bolo potrebné rozvýjať tiež kritické myslenie, ktoré hľadá rozmanité riešenia, a nie len prijíma bifľovaný text 2 dni pred skúškou.
Keď som pred 20timi rokmi študoval ekonómiu, tak sme už vtedy vedeli, že naša škola určite nie je vynikajúca. Nič sme pre to nerobili, maximálne diskutovali o zlom stave pri pive. Po 20 rokoch sa technológie, možnosti internetu a šírenia informácií posunuli dramaticky vpred, ale nezdá sa, že by to spravilo aj školstvo. Vysoké školy, aspoň tie ekonomického zamerania, by mali mať štúdium rozdelené na tri časti - prvá časť teoretická príprava, povedzme 2 roky. Druhá časť praktická stáž vo firmách, inštitúciách, tiež 2 roky. Potom tretia časť o špecializácii, rozvoji a upevňovaní základov, 2-3 roky. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak niečo v praxi zažijem, tak následne si to vrámci teórie viem oveľa lepšie uchopiť, porozumieť a rozvinúť. Na školách by bolo potrebné rozvýjať tiež kritické myslenie, ktoré hľadá rozmanité riešenia, a nie len prijíma bifľovaný text 2 dni pred skúškou.

Pociťujete ako hendikep rastúci objem pracovných mikro úloh (email, chat, sociálne siete, web), na úkor sústredenej a hlbšej práce?

13.03.2017

Áno

Je podľa vás zavádzanie dane z dividend a nové odvody pre vybrané odvetvia správnym spôsobom napĺňania štátneho rozpočtu?

15.08.2016

rozhodne nie

Ste za zrušenie gastrolístkov?

04.07.2016

rozhodne áno

Ohodnoťte známkou, ako je podľa vás slovenské školstvo pripravené vychovávať žiakov a študentov pre potreby súčasnej spoločnosti.

27.06.2016

dostatočne

Má virtuálna realita potenciál stať sa nástrojom na podporu podnikania?

09.05.2016

skôr áno

Myslíte si, že Slovensko by malo pre podnikanie rodinných firiem prijať osobitnú podpornú legislatívu?

25.04.2016

skôr nie