Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Matušovič

Marian Matušovič
predseda predstavenstva | VÚB Asset Management, správ. spol., a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

akcie Ak máme dlhodobý investičný horizont, ani v roku 2020 asi nič nepokazíme pravidelným investovaním do globálnych akcií. Ak prídu korekcie, môžu byť príležitosťou aj na jednorazové investície. Ak sa však naďalej budeme presviedčať, že ekonomiku naštartujeme nízkymi sadzbami a ďalším zadlžovaním namiesto realizácie zmysluplných reforiem, bude v budúcnosti hľadanie investície, ktorá by mohla prekonať infláciu (resp. náš osobný reálny rast životných nákladov) čoraz ťažšie.
Ak máme dlhodobý investičný horizont, ani v roku 2020 asi nič nepokazíme pravidelným investovaním do globálnych akcií. Ak prídu korekcie, môžu byť príležitosťou aj na jednorazové investície. Ak sa však naďalej budeme presviedčať, že ekonomiku naštartujeme nízkymi sadzbami a ďalším zadlžovaním namiesto realizácie zmysluplných reforiem, bude v budúcnosti hľadanie investície, ktorá by mohla prekonať infláciu (resp. náš osobný reálny rast životných nákladov) čoraz ťažšie.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

minimálne

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Rozhodne áno Podľa tohto nadstavenia budú už čoskoro dôchodky len z 1. a 2. piliera na primerané pokrytie životných nákladov nedostatočné. Štát by mal teda podporiť a daňovo zvýhodniť aj ďalšie formy dlhodobého sporenia na dôchodok. Optimálným produktom na dlhodobé sporenie sú všade vo svete aj podielové fondy. Na Slovensku ich už dnes vlastní približne 1 milión ľudí. Stále však na daňové zvýhodnenie pri dlhodobom vlastnení tohto produktu čakajú.
Podľa tohto nadstavenia budú už čoskoro dôchodky len z 1. a 2. piliera na primerané pokrytie životných nákladov nedostatočné. Štát by mal teda podporiť a daňovo zvýhodniť aj ďalšie formy dlhodobého sporenia na dôchodok. Optimálným produktom na dlhodobé sporenie sú všade vo svete aj podielové fondy. Na Slovensku ich už dnes vlastní približne 1 milión ľudí. Stále však na daňové zvýhodnenie pri dlhodobom vlastnení tohto produktu čakajú.

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie

Očakávate, že sa vašej firmy či organizácie nejako dotkne hospodárske spomalenie v Európe?

21.01.2019

Rozhodne áno

Myslíte si, že odporúčania existujúcich zamestnancov (referral programy) môžu byť prínosné pre vašu firmu pri nábore nových pracovníkov?

06.08.2018

rozhodne áno

Samsung zatvoril na Slovensku jeden z dvoch závodov. Prichádza podľa vás doba výraznejšieho odchodu investorov z krajiny až do tej miery, že by to mohlo uškodiť domácej ekonomike?

05.02.2018

skôr nie

Majú podľa vás ženy na Slovensku vytvorený dostatočný priestor v top manažmentoch firiem?

04.12.2017

rozhodne nie

Ste spokojný s fungovaním vládnych elektronických schránok na portáli Slovensko.sk?

16.10.2017

skôr nie

Podporuje štát dostatočne športovanie detí?

02.10.2017

rozhodne nie

Čo je podľa vás hlavnou príčinou odchodu šikovných študentov do zahraničia?

04.09.2017

Neviem / nevyjadrujem sa / iné Zlepšenie sa v cudzích jazykoch, podrobnejšie spoznanie spôsobu života v zahraničí, získať nové kontakty, vidieť nové miesta, užiť si niečo zaujímavé, únik od nejakých "domácich" nepríjemnosti, atď.
Zlepšenie sa v cudzích jazykoch, podrobnejšie spoznanie spôsobu života v zahraničí, získať nové kontakty, vidieť nové miesta, užiť si niečo zaujímavé, únik od nejakých "domácich" nepríjemnosti, atď.

Môže mať Slovensko kvalitné a zároveň efektívne nemocnice?

21.08.2017

rozhodne áno

Má podľa vás internet zásadnejšie negatívne vplyvy na spoločnosť?

07.08.2017

skôr nie Zatiaľ zásadnejšie nie. Závislosť ľudí od internetu sa však postupne zvyšuje, dokonca je čoraz viac koncentrovaná na získavanie informácii len cez vybrané sociálne siete, takže riziko manipulácie, resp. iných negatívnych vplyvov bude určite rásť. A ochrana osobných údajov to je kategória sama o sebe.
Zatiaľ zásadnejšie nie. Závislosť ľudí od internetu sa však postupne zvyšuje, dokonca je čoraz viac koncentrovaná na získavanie informácii len cez vybrané sociálne siete, takže riziko manipulácie, resp. iných negatívnych vplyvov bude určite rásť. A ochrana osobných údajov to je kategória sama o sebe.

Míňate v súčasnosti viac peňazí na zážitky než na veci?

31.07.2017

rozhodne áno

Myslíte si, že automatizácia, digitalizácia a umelá inteligencia prinesú úbytok pracovných miest, alebo skôr vytvoria nové?

01.05.2017

prinesú skôr úbytok miest

Pociťujete ako hendikep rastúci objem pracovných mikro úloh (email, chat, sociálne siete, web), na úkor sústredenej a hlbšej práce?

13.03.2017

Áno

Myslíte si, že ceny realít v najbližšom roku na Slovensku naďalej porastú?

06.02.2017

skôr áno

Zaujímate sa aktívne o to, ako sa darí vašim úsporám v druhom dôchodkovom pilieri?

30.01.2017

rozhodne áno