Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Halász

Peter Halász
konateľ | Jaga Group

Otázka Odpoveď Komentár

Považujete používanie šifrovanej komunikácie pri citlivých obchodných informáciách za dôležité?

19.08.2019

nikdy Je to proste, zatial som nikdy nemal pocit, ze nieco musi ostat az tak strasne super utajene aby som si musel stiahnut prislusny nastroj. Je ale mozne, ze nerobim tie spravne obchody.
Je to proste, zatial som nikdy nemal pocit, ze nieco musi ostat az tak strasne super utajene aby som si musel stiahnut prislusny nastroj. Je ale mozne, ze nerobim tie spravne obchody.

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie

Považujete open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme?

15.07.2019

skôr nie

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno Ono spomalenie uz je tu . Len ho nikto nechce vidiet a priznat.
Ono spomalenie uz je tu . Len ho nikto nechce vidiet a priznat.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Obvykle ide o kombinaciu lepsej ponuky, s dalsim faktorom . Tym moze byt vyhorenie , tuzba po zmene, nemoznost karierneho rastu atd . Kludne ale moze zavazit i zdanliva banalita - napriklad geograficka poloha pracoviska. Paradoxne castokrat takyto odchod pomoze viac zamestnavatelovi ako zamestnancovi.
Obvykle ide o kombinaciu lepsej ponuky, s dalsim faktorom . Tym moze byt vyhorenie , tuzba po zmene, nemoznost karierneho rastu atd . Kludne ale moze zavazit i zdanliva banalita - napriklad geograficka poloha pracoviska. Paradoxne castokrat takyto odchod pomoze viac zamestnavatelovi ako zamestnancovi.

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Kedze sa nevieme a nechceme spravat zodpovedne a aspon trochu ekologocky dobrovolne , snad nas k tomu bude motivovat vlastna penazenka. Opat a zas plati vzdelanie , vzdelanie , vzdelanie .
Kedze sa nevieme a nechceme spravat zodpovedne a aspon trochu ekologocky dobrovolne , snad nas k tomu bude motivovat vlastna penazenka. Opat a zas plati vzdelanie , vzdelanie , vzdelanie .

Plánujete počas letných prázdnin vo svojej firme zamestnať študentov na brigádu alebo stáž?

10.06.2019

rozhodne áno Velmi radi by sme zamestnali aj pocas prazdnin a i pocas roka. Opakovane nam takato forma spoluprace , po vzajomnom otukani sa, prerastla do regularneho pracovno-pravneho vztahu. V poslednych rokoch je to ale bieda, alebo su deti na brigadach na zaocenskych lodiach, alebo maju prilis bohatych rodicov, alebo trpia "tuleou" chorobou.
Velmi radi by sme zamestnali aj pocas prazdnin a i pocas roka. Opakovane nam takato forma spoluprace , po vzajomnom otukani sa, prerastla do regularneho pracovno-pravneho vztahu. V poslednych rokoch je to ale bieda, alebo su deti na brigadach na zaocenskych lodiach, alebo maju prilis bohatych rodicov, alebo trpia "tuleou" chorobou.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

inkasné spoločnosti

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

nedostatočne Celkom 90 noviel v desiatich najdolezitejsich zakonoch ovplyvnujucich podnikanie za posledne tri roky . Ruka v ruke s tym plazive , salamovou metodou davkovane zvysovanie dani - dan z poistenia, zdravotny odvod z dividendy, zdanenie ochodnych retazcov, zvysovanie miestnych dani, poplatok za rozvoj,poplatky plynuce zo zakona o odpadoch, dan z hazardu, bankovy odvod, dan pri prepise automobilu ... Dalsich X stupidit komplikujucich zivot a znamenajucich vyssie naklady - GDPR , E-kasa, impotentna elektronizacia, oznamovacie povinnosti Socialnej poistovni, zdravotnym poistovniam , Financnej sprave, dovolenkove poukazy, raketove zvysovanie minimalnej mzdy...Oproti tomu nulovy az zaporny progres v sluzbach ( zdravotnictvo, vzdelavanie , bezpecnost , doprava ..) ktore stat poskytuje obcanom a firmam .
Celkom 90 noviel v desiatich najdolezitejsich zakonoch ovplyvnujucich podnikanie za posledne tri roky . Ruka v ruke s tym plazive , salamovou metodou davkovane zvysovanie dani - dan z poistenia, zdravotny odvod z dividendy, zdanenie ochodnych retazcov, zvysovanie miestnych dani, poplatok za rozvoj,poplatky plynuce zo zakona o odpadoch, dan z hazardu, bankovy odvod, dan pri prepise automobilu ... Dalsich X stupidit komplikujucich zivot a znamenajucich vyssie naklady - GDPR , E-kasa, impotentna elektronizacia, oznamovacie povinnosti Socialnej poistovni, zdravotnym poistovniam , Financnej sprave, dovolenkove poukazy, raketove zvysovanie minimalnej mzdy...Oproti tomu nulovy az zaporny progres v sluzbach ( zdravotnictvo, vzdelavanie , bezpecnost , doprava ..) ktore stat poskytuje obcanom a firmam .

Stretli ste sa vo pri svojom podnikaní či riadení firiem so šikanovaním zo strany verejnej moci?

20.05.2019

skôr áno

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno Instagram , pinterest patria medzi vyznamne komunikacne kanaly, ktorymi sa snazime oslovit najma mladsie rocniky a coraz castejsie i cielovu skupinu citatelov a najma citateliek v produktivnom veku. Co je horsie pre niektore vekove kategorie sa socialne siete stavaju temer vylucnym zdrojom informacii.
Instagram , pinterest patria medzi vyznamne komunikacne kanaly, ktorymi sa snazime oslovit najma mladsie rocniky a coraz castejsie i cielovu skupinu citatelov a najma citateliek v produktivnom veku. Co je horsie pre niektore vekove kategorie sa socialne siete stavaju temer vylucnym zdrojom informacii.

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno "Striebornych " pribuda , trh rastie. Su lahsie ovplyvnitelni , predvitatelne reaguju. Bohatnu. Spotrebovavaju celu skalu tovarov a sluzieb. Maju slabsie vyjednavacie schopnosti . Proste sen kazdeho marketera.
"Striebornych " pribuda , trh rastie. Su lahsie ovplyvnitelni , predvitatelne reaguju. Bohatnu. Spotrebovavaju celu skalu tovarov a sluzieb. Maju slabsie vyjednavacie schopnosti . Proste sen kazdeho marketera.

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

skôr nie

O zvýšení minimálnej mzdy dnes rozhoduje tripartita a vláda. Mal by sa podľa vás jej rast naviazať na makroekonomické čísla?

22.04.2019

rozhodne áno Medzi rokmi 2013 az 2018 narastla minimalna mzda o 42 %. V rovnakom obdobi narastlo HDP o 19,4 %. To len potvrdzuje harmonicky vztah medzi vladou a odbormi. Ale zahranicni zamestnavatelia nie su hlupi. Odidu alebo sa zacnu pomalicky stahovat z tohto teritoria. Domaci podniaktelia tu ostanu, ich - nas manevrovaci priestor sa zmensuje. Ostava nam volat po udrzatelnom raste minimalnej mzdy. Alebo aspon po uplatnovani zdraveho rozumu pri riadeni krajiny.
Medzi rokmi 2013 az 2018 narastla minimalna mzda o 42 %. V rovnakom obdobi narastlo HDP o 19,4 %. To len potvrdzuje harmonicky vztah medzi vladou a odbormi. Ale zahranicni zamestnavatelia nie su hlupi. Odidu alebo sa zacnu pomalicky stahovat z tohto teritoria. Domaci podniaktelia tu ostanu, ich - nas manevrovaci priestor sa zmensuje. Ostava nam volat po udrzatelnom raste minimalnej mzdy. Alebo aspon po uplatnovani zdraveho rozumu pri riadeni krajiny.

Plánujete si po ústavnom zastropovaní dôchodkového veku viac sporiť na penziu?

15.04.2019

Skôr nie

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Skôr nie Pevne dufam a verim , ze este je daleko doba, kedy budu pocitace pisat o peknych interieroch alebo zaujimavych stavbach. Zelam si, aby "clovecina" este dlho ostala nepostradatelna v nasich pracovnych i sukromnych zivotoch.
Pevne dufam a verim , ze este je daleko doba, kedy budu pocitace pisat o peknych interieroch alebo zaujimavych stavbach. Zelam si, aby "clovecina" este dlho ostala nepostradatelna v nasich pracovnych i sukromnych zivotoch.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Skôr nie Urcite relativne uzka skupina firiem a rodin investuje do vzdelania svojich zamestanacov a clenov. Vo vseobecnosti je ale uroven vzdelavania, schopnosti kritickeho myslenia nizsia ako by Slovensko potrebovalo.
Urcite relativne uzka skupina firiem a rodin investuje do vzdelania svojich zamestanacov a clenov. Vo vseobecnosti je ale uroven vzdelavania, schopnosti kritickeho myslenia nizsia ako by Slovensko potrebovalo.

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

skôr nie Tak ako si myslime, ze printove media maju pred sebou este optimisticku perspektivu, rovnako sa nazdavame ze este par desiatok rokov budu po cestach jazdit benzinove alebo naftove vozidla.
Tak ako si myslime, ze printove media maju pred sebou este optimisticku perspektivu, rovnako sa nazdavame ze este par desiatok rokov budu po cestach jazdit benzinove alebo naftove vozidla.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie firemnej dane Dan z prijmu pravnickych osob je dolezita pre domacich podnikatelov i zahranicneho investora. Pri fyzickych osobach ma vyska odvodov vplyv na kupyschopnost obyvatelstva a tym na spotrebu a vykonnost ekonomiky.
Dan z prijmu pravnickych osob je dolezita pre domacich podnikatelov i zahranicneho investora. Pri fyzickych osobach ma vyska odvodov vplyv na kupyschopnost obyvatelstva a tym na spotrebu a vykonnost ekonomiky.