Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Halász

Peter Halász
konateľ | Jaga Group

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate takzvanú prvú pomoc pre ekonomiku – opatrenia, ktoré vláda odsúhlasila minulý víkend?

06.04.2020

Sú prvým krokom správnym smerom

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

neviem/nevyjadrujem sa/iné Nie som si isty ci som povolany vyjadrovat spokojnost ci nespokojnost s mne neznamymi ludmi. Strany ich nominovali, zrejme maju na to svoj dovod.Nepochybujem o tom ze premier Matovic sa zapotil kym kabinet poskladal do takej podoby aku predstavil. Vladu caka extremne tazka praca. Pevne dufam ze ju zvladnu co najlepsie.
Nie som si isty ci som povolany vyjadrovat spokojnost ci nespokojnost s mne neznamymi ludmi. Strany ich nominovali, zrejme maju na to svoj dovod.Nepochybujem o tom ze premier Matovic sa zapotil kym kabinet poskladal do takej podoby aku predstavil. Vladu caka extremne tazka praca. Pevne dufam ze ju zvladnu co najlepsie.

Rodiaca sa vláda avizuje výstavbu nájomných bytov. Čo by bola podľa vás najlepšia alternatíva?

16.03.2020

Súkromné firmy podporené vhodnou legislatívou Zjednodusit povolovanie stavieb , prijat stavebny zakon pre 21. storocie ,znemoznit vypalovat developerov Slavikom, uradnikov urobit trestnopravne i majetkovo zodpovednymi za ich rozhodovanie.
Zjednodusit povolovanie stavieb , prijat stavebny zakon pre 21. storocie ,znemoznit vypalovat developerov Slavikom, uradnikov urobit trestnopravne i majetkovo zodpovednymi za ich rozhodovanie.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Určite áno Chceme alebo nechceme, urcite nas vsetkych, firmy nevynimajuc, pandemia ovplyvni. A zial situaciu ako stat vobec neovplyvnime. Bude to globalne. Otazna je iba intenzita nasledkov.
Chceme alebo nechceme, urcite nas vsetkych, firmy nevynimajuc, pandemia ovplyvni. A zial situaciu ako stat vobec neovplyvnime. Bude to globalne. Otazna je iba intenzita nasledkov.

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

dostatočná

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Neviem/nevyjadrujem sa/iné Je to trestny cin.porusivania povinnosti pri sprave cuzdieho majetku Clenova vlady ktori za to hlasovali a poslanci ktori budu hlasovat by mali nyt postaveni pred sud.
Je to trestny cin.porusivania povinnosti pri sprave cuzdieho majetku Clenova vlady ktori za to hlasovali a poslanci ktori budu hlasovat by mali nyt postaveni pred sud.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa Stat taha za kratky koniec povtazu. Sky toll sa tejto vyhody dobreovolne nevzda. Ti ktori su za tento stav zodpovedni ny mali niest trestnopravnu i majetkovu zodpovednost .
Stat taha za kratky koniec povtazu. Sky toll sa tejto vyhody dobreovolne nevzda. Ti ktori su za tento stav zodpovedni ny mali niest trestnopravnu i majetkovu zodpovednost .

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to šanca rozdávať veľké verejné zákazky

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

výrazne

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr áno Ak relevantna skupina strajkujucich vycerpa ine moznosti ako najst dohodu, tak ano. Samozrejme dolezite je aby ciele strajkujucich boli SMART ( specificke , meratelne, akceptovatelne, realisticke , terminovane ) Akokolvek s aktualne strajkujucimi dopravcami osobne sympatizujem, tak ich poziadavky mi pripadaju malo realisticke.
Ak relevantna skupina strajkujucich vycerpa ine moznosti ako najst dohodu, tak ano. Samozrejme dolezite je aby ciele strajkujucich boli SMART ( specificke , meratelne, akceptovatelne, realisticke , terminovane ) Akokolvek s aktualne strajkujucimi dopravcami osobne sympatizujem, tak ich poziadavky mi pripadaju malo realisticke.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

reality

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Skôr nie Akokolvek sa snazim spomenut si na pozitiva, zial skor mi napadaju negativne externality. Neznizenie DPH na casopisy, tlak na rast miezd, nezmyselna legislativa o odpadoch tykajuca sa vydavatelov. Z globalneho hladiska urcite nepotesi pozvolne ochladzovanie ekonomik vyspelych statov , predovsetkym Nemecka.
Akokolvek sa snazim spomenut si na pozitiva, zial skor mi napadaju negativne externality. Neznizenie DPH na casopisy, tlak na rast miezd, nezmyselna legislativa o odpadoch tykajuca sa vydavatelov. Z globalneho hladiska urcite nepotesi pozvolne ochladzovanie ekonomik vyspelych statov , predovsetkym Nemecka.

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno Slovensko opat premarnilo jednu sancu na zabranenie danoym megapodvodom, na efektivnejsi vyber dani, a na zjednosusenie zivota a podnikania svojim danovym poplatnikom. Miesto toho aby sme rozbijali karuselove mafie , radsej budeme pokutovat zivnostnikov alebo male eserocky za oneskorene podanie danoveho priznania, alebo nespravne vyplnenie nejakeho tlaciva .
Slovensko opat premarnilo jednu sancu na zabranenie danoym megapodvodom, na efektivnejsi vyber dani, a na zjednosusenie zivota a podnikania svojim danovym poplatnikom. Miesto toho aby sme rozbijali karuselove mafie , radsej budeme pokutovat zivnostnikov alebo male eserocky za oneskorene podanie danoveho priznania, alebo nespravne vyplnenie nejakeho tlaciva .

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne áno

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Súboj starých a nových politikov

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Miesto zodpovedneho nakladania s verejnymi financiami predsedovia dvoch vladnych stran sutazia kto predlozi horsi, skodlivejsi a populistickejsi navrh, ktorym uplatia svojho volica. Jeden den vypalia vsetkych zamestnavatelov zvysenim minimalnej mzdy , potom dalsich dovolenkovymi poukazmi. Teraz ukradnu bankam cast zisku akymsi vymyslenym bankovym odvodom. Presne to iste robili ti najprimitivnejsi mafiani v 90-tych rokoch krcmarom.
Miesto zodpovedneho nakladania s verejnymi financiami predsedovia dvoch vladnych stran sutazia kto predlozi horsi, skodlivejsi a populistickejsi navrh, ktorym uplatia svojho volica. Jeden den vypalia vsetkych zamestnavatelov zvysenim minimalnej mzdy , potom dalsich dovolenkovymi poukazmi. Teraz ukradnu bankam cast zisku akymsi vymyslenym bankovym odvodom. Presne to iste robili ti najprimitivnejsi mafiani v 90-tych rokoch krcmarom.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Zodpovednosť za seba samého Nemozno November zuzit iba na podnikanie. 89- ty priniesol slobodu v najsirsom zmysle slova. Ta stojí na zodpovednosti kazdeho jednotlivca. Sloboda je krehká, a ľahko pominuteľná. Musime si ju chranit a musime ju branit. Preto je zodpovednost individuality klucova pre zachovanie slobody. Hmotne statky, materialne zabezpecenie , prijem sebarealizacia to vsetko pride ak budeme slobodni a zodpovedni.
Nemozno November zuzit iba na podnikanie. 89- ty priniesol slobodu v najsirsom zmysle slova. Ta stojí na zodpovednosti kazdeho jednotlivca. Sloboda je krehká, a ľahko pominuteľná. Musime si ju chranit a musime ju branit. Preto je zodpovednost individuality klucova pre zachovanie slobody. Hmotne statky, materialne zabezpecenie , prijem sebarealizacia to vsetko pride ak budeme slobodni a zodpovedni.

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

výrazne Ovplyvni to celu ekonomiku. Nezmyselne , eknomomickou analyzou nepodlozene, populisticke riesenie.
Ovplyvni to celu ekonomiku. Nezmyselne , eknomomickou analyzou nepodlozene, populisticke riesenie.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

neviem /nevyjadrujem sa/iné

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Snaha o daňovú optimalizáciu Akakolvek ina interpretacia je vyhovorka. Snad sa dozijeme doby , kedy bude neprijatelne obchodovat s kymkolvek kto podnika z Cypru alebo Panenskych ostrovov.
Akakolvek ina interpretacia je vyhovorka. Snad sa dozijeme doby , kedy bude neprijatelne obchodovat s kymkolvek kto podnika z Cypru alebo Panenskych ostrovov.