Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Hričovský

Márius Hričovský
podpredseda predstavenstva | Stredoslovenská energetika, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

rozhodne nie

Akou známkou by ste ohodnotili činnosť končiacej Vlády SR?

24.02.2020

výborná

Od októbra 2020 bude možné, aby štát vymazal z obchodného registra neaktívne firmy, ktoré si nesplnia povinnosti. Využijú to podľa vás podnikatelia na to, aby sa zbavili nechcených firiem?

20.01.2020

skôr áno

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr áno Štrajk je určite legitímnym nástrojom v rámci nastavenia vzťahov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Mal by to byť však posledný nástroj, ktorý sa aplikuje, ak všetky ostatné reálne možnosti zlyhajú, nemal by zasahovať nezúčastnené osoby vrátane ohrozenia života a zdravia a určite by nemal byť nástrojom politického boja, obzvlášť tesne pred voľbami. Potom totiž stráca charakter nástroja pre úpravu vzťahov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi a stáva sa nástrojom politického handrkovania. Takýto politický štrajk by nemal byť spájaný s tripartitou.
Štrajk je určite legitímnym nástrojom v rámci nastavenia vzťahov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Mal by to byť však posledný nástroj, ktorý sa aplikuje, ak všetky ostatné reálne možnosti zlyhajú, nemal by zasahovať nezúčastnené osoby vrátane ohrozenia života a zdravia a určite by nemal byť nástrojom politického boja, obzvlášť tesne pred voľbami. Potom totiž stráca charakter nástroja pre úpravu vzťahov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi a stáva sa nástrojom politického handrkovania. Takýto politický štrajk by nemal byť spájaný s tripartitou.

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Skôr nie

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno Platný systém DPH je dobrý naozaj len na podvody. Čím skôr ho nahradí niečo jednoduché, čo nebude otravovať život podnikateľom, tým lepšie.
Platný systém DPH je dobrý naozaj len na podvody. Čím skôr ho nahradí niečo jednoduché, čo nebude otravovať život podnikateľom, tým lepšie.

Zaznamenali ste ponuky rôznych súkromných „vybavovačov“ vratiek nadmerných odpočtov DPH?

07.10.2019

Nie

Mala by podľa vás vláda zvrátiť prepúšťanie v košických oceliarňach nejakými podporami nad rámec všeobecnej legislatívy?

05.08.2019

rozhodne nie Ak odborari tlacili na zvysovanie miezd v case, ked uz bol jasny pokles dopytu na trhu, vedeli, ze to bude mat takyto nasledok. Ak nevedeli, o to horsie. Nie je dovod, aby sa na nich skladali ostatni danovi poplatnici. A ked sme uz pri to, US Steel v Kosiciach bezi stale s nejakymi mimoriadnymi ulavami.
Ak odborari tlacili na zvysovanie miezd v case, ked uz bol jasny pokles dopytu na trhu, vedeli, ze to bude mat takyto nasledok. Ak nevedeli, o to horsie. Nie je dovod, aby sa na nich skladali ostatni danovi poplatnici. A ked sme uz pri to, US Steel v Kosiciach bezi stale s nejakymi mimoriadnymi ulavami.

Akou známkou by ste ohodnotili opatrenia vlády na podporu podnikateľského prostredia za posledné tri roky?

27.05.2019

dostatočne

Považujete tovary a služby pre seniorov za potenciálne zaujímavý podnikateľský sektor?

06.05.2019

rozhodne áno Pocet seniorov stale rastie, takisto sa zvysuje,aj ich kupna sila. Samozrejme, ide o celkom inu segmentaciu trhu a ine produkty. skor smerujuce do oblasti sluzieb ako obchodi s tovarom. Ale urcite su do byducna zaujimavymi zakaznikmi.
Pocet seniorov stale rastie, takisto sa zvysuje,aj ich kupna sila. Samozrejme, ide o celkom inu segmentaciu trhu a ine produkty. skor smerujuce do oblasti sluzieb ako obchodi s tovarom. Ale urcite su do byducna zaujimavymi zakaznikmi.

Myslíte si, že firmy, štát a samotní ľudia na Slovensku dostatočne investujú do svojho „ľudského kapitálu“?

01.04.2019

Rozhodne nie Ľudský kapitál a predovšetkým jeho konkurenčná schopnosť nie sú na Slovensku príliš v popredí. Základy to má už v systéme školského vzdelávania, kedy stratégia cesty menšieho odporu funguje veľmi spoľahlivo (výber menej náročných študijných odborov s cieľom mať diplom bez ohľadu na jeho kvalitu, lebo tú potom v praxi spravidla nikto neskúma). Na to, aby sme sa v tejto oblasti pohli dopredu, bude potrebné zmeniť celkovú atmosféru v krajine počnúc od toho, že si ľudia uvedomia, že za svoj profesionálny a kariérny rast nesú zodpovednosť predovšetkým oni sami a začnú byť náročnými už v procese vzdelávania (požadovanie čo najvyššej kvality). Ambiciózny prístup podnikov, čo sa týka personálnej práce všeobecne a rozvoja pracovnej sily špeciálne, tomu môže len napomôcť. Avšak bez toho, aby sme v tejto oblasti zmenili celkovú kultúru smerom k ambicióznosti všetkých aktérov (občania, školy, podniky, verejná správa, manažment ľudských zdrojov), situácia sa veľmi nezmení a ani nemožno čakať výrazný (a už vôbec nie súkromnou iniciatívou poháňaný) nárast investícií do ľudského kapitálu.
Ľudský kapitál a predovšetkým jeho konkurenčná schopnosť nie sú na Slovensku príliš v popredí. Základy to má už v systéme školského vzdelávania, kedy stratégia cesty menšieho odporu funguje veľmi spoľahlivo (výber menej náročných študijných odborov s cieľom mať diplom bez ohľadu na jeho kvalitu, lebo tú potom v praxi spravidla nikto neskúma). Na to, aby sme sa v tejto oblasti pohli dopredu, bude potrebné zmeniť celkovú atmosféru v krajine počnúc od toho, že si ľudia uvedomia, že za svoj profesionálny a kariérny rast nesú zodpovednosť predovšetkým oni sami a začnú byť náročnými už v procese vzdelávania (požadovanie čo najvyššej kvality). Ambiciózny prístup podnikov, čo sa týka personálnej práce všeobecne a rozvoja pracovnej sily špeciálne, tomu môže len napomôcť. Avšak bez toho, aby sme v tejto oblasti zmenili celkovú kultúru smerom k ambicióznosti všetkých aktérov (občania, školy, podniky, verejná správa, manažment ľudských zdrojov), situácia sa veľmi nezmení a ani nemožno čakať výrazný (a už vôbec nie súkromnou iniciatívou poháňaný) nárast investícií do ľudského kapitálu.

Dá sa podľa vás spáchať daňový trestný čin omylom?

11.03.2019

rozhodne nie Trestny zakon predpoklada umysel a aktivne konanie. Omyl, tj neumyselne konanie nie je postacujuce. Na strane druhej zakon uklada statutarnemu zastupcovi konat s odbornou starostlivostou v prospech spolocnosti a teda mu uklada aj povinnost vyuzit vsetky zakonne prostriedky na znizenie dane.Tj.mal by zaplatit len dan, ktoru pri vyuziti zakonnych moznosti naozaj nevyhnutne musi. Ak by ich nevyuzil, nekonal by v sulade s vyssie uvedenou povinnostou.
Trestny zakon predpoklada umysel a aktivne konanie. Omyl, tj neumyselne konanie nie je postacujuce. Na strane druhej zakon uklada statutarnemu zastupcovi konat s odbornou starostlivostou v prospech spolocnosti a teda mu uklada aj povinnost vyuzit vsetky zakonne prostriedky na znizenie dane.Tj.mal by zaplatit len dan, ktoru pri vyuziti zakonnych moznosti naozaj nevyhnutne musi. Ak by ich nevyuzil, nekonal by v sulade s vyssie uvedenou povinnostou.

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie Ak mame na mysli clena predstavenstva alebo dozornej rady, ale aj uroven pod nimi, je kvalita osob, ktore tuto funkciu zastavaju, sucastou celkoveho corporate governance a teda aj sucastou budovania dobreho mena a znacky firmy.Kvalita osob je dovurcitej miery zarukou dobreho fungovania spkocnosti. Preto by malo byt v zaujme spolocnosti a teda aj jej organov informacie o vzdelani, skusenostiach a aktivitach svojich klucovych predstavitelov zverejnovat.
Ak mame na mysli clena predstavenstva alebo dozornej rady, ale aj uroven pod nimi, je kvalita osob, ktore tuto funkciu zastavaju, sucastou celkoveho corporate governance a teda aj sucastou budovania dobreho mena a znacky firmy.Kvalita osob je dovurcitej miery zarukou dobreho fungovania spkocnosti. Preto by malo byt v zaujme spolocnosti a teda aj jej organov informacie o vzdelani, skusenostiach a aktivitach svojich klucovych predstavitelov zverejnovat.

Máte pocit, že sa tento rok posunulo Slovensko ďalej z hľadiska budovania uvedomelej občianskej spoločnosti a silnejšieho právneho štátu?

17.12.2018

skôr áno Verím, že každý rok sa posunieme o niečo dopredu. Čo sa týka právneho štátu, treba si uvedomiť, že je založený na vysokom právnom vedomí občanov (obchádzanie zákona a porušovanie predpisov by spoločnosť nemala vnímať ako prejav "hrdinstva" páchateľa), kvalitnej legislatívnej práci navrhovateľov zákonov a parlamentu (tak, aby boli chránené práva slušných občanov), práci polície, ktorá občanov nebude obťažovať, ale chrániť, profesionálnej práci prokuratúry a samozrejme aj justície. To všetko podporené motivačným systémom odmeňovania a kvalitnou personálnou prácou. Bez týchto predpokladov je diskusia o právnom štáte len mlátením prázdnej slamy.
Verím, že každý rok sa posunieme o niečo dopredu. Čo sa týka právneho štátu, treba si uvedomiť, že je založený na vysokom právnom vedomí občanov (obchádzanie zákona a porušovanie predpisov by spoločnosť nemala vnímať ako prejav "hrdinstva" páchateľa), kvalitnej legislatívnej práci navrhovateľov zákonov a parlamentu (tak, aby boli chránené práva slušných občanov), práci polície, ktorá občanov nebude obťažovať, ale chrániť, profesionálnej práci prokuratúry a samozrejme aj justície. To všetko podporené motivačným systémom odmeňovania a kvalitnou personálnou prácou. Bez týchto predpokladov je diskusia o právnom štáte len mlátením prázdnej slamy.

Bude podľa vás Gorila po nástenkovom tendri ďalšou kauzou, ktorá pošle do väzenia súčasných či bývalých politikov?

10.12.2018

Skôr áno

Ako vnímate, že podpredseda vlády a člen vedenia najsilnejšej strany sa plánuje stať guvernérom apolitickej NBS?

03.12.2018

Veľmi pozitívne

Ako hodnotíte vplyv dane z poistenia na podnikateľov?

26.11.2018

Negatívne

Myslíte si, že strata väčšiny strany D. Trumpa v Snemovni reprezentantov Spojených štátov zmení konfrontačnú obchodnú politiku prezidenta USA?

12.11.2018

rozhodne nie Donald Trump je obchodník s vysokou mierou sebadôvery. Verí, že dokáže dohodnúť najlepšie zmluvy (lepšie, ako jeho predchodcovia, ktorí jeho schopnosti nemali) pre USA a evidentne ho zaujíma iba unilaterálny efekt. Nejde mu o medzinárodný obchod a jeho systémové nastavenie a rozvoj. Ekonomickým záujmom ustupujú všetky ostatné otázky (viď. Saudská Arábia)a z toho dôvodu vôbec neočakávam, že by sa jeho správanie zmenilo. Navyše ak sa pozrieme na dlhodobý vývoj medzinárodného obchodu, sankcie (Irán, Rusko etc.)s cieľom zabezpečiť výhody pre USA sú oveľa častejším javom ako liberalizácia. Využívanie ekonomického a politického nátlaku s cieľom dosiahnuť čo najlepšie podmienky sa stáva štandardným nástrojom presadzovania ekonomických záujmov USA (predaj vojenskej techniky či dodávky energonosičov v Európe). Nie že by sa to v minulosti nedialo, ale Trump to povýšil na oficiálnu politiku a preto nemožno očakávať, že by od nej zrazu ustúpil. Naopak očakáva, že voliči v USA jeho prácu ocenia.
Donald Trump je obchodník s vysokou mierou sebadôvery. Verí, že dokáže dohodnúť najlepšie zmluvy (lepšie, ako jeho predchodcovia, ktorí jeho schopnosti nemali) pre USA a evidentne ho zaujíma iba unilaterálny efekt. Nejde mu o medzinárodný obchod a jeho systémové nastavenie a rozvoj. Ekonomickým záujmom ustupujú všetky ostatné otázky (viď. Saudská Arábia)a z toho dôvodu vôbec neočakávam, že by sa jeho správanie zmenilo. Navyše ak sa pozrieme na dlhodobý vývoj medzinárodného obchodu, sankcie (Irán, Rusko etc.)s cieľom zabezpečiť výhody pre USA sú oveľa častejším javom ako liberalizácia. Využívanie ekonomického a politického nátlaku s cieľom dosiahnuť čo najlepšie podmienky sa stáva štandardným nástrojom presadzovania ekonomických záujmov USA (predaj vojenskej techniky či dodávky energonosičov v Európe). Nie že by sa to v minulosti nedialo, ale Trump to povýšil na oficiálnu politiku a preto nemožno očakávať, že by od nej zrazu ustúpil. Naopak očakáva, že voliči v USA jeho prácu ocenia.

Je podľa vás rozumné a legitímne, ak štát cez odvody z obratu presúva zdroje medzi prepojenými odvetviami tak, ako to teraz pri obchodných reťazcoch a farmároch presadzuje SNS?

29.10.2018

rozhodne nie Akékoľvek nesystémové opatrenia formou redistribúcie prostriedkov cez štátny rozpočet nenapomáhajú rozvoju podnikateľského prostredia a určite nepomôžu ani riešiť žiaden problém. Ak štát chce pomôcť poľnohospodárom, skôr by sa mal zamerať na zmenu systému podpory od poplatkov na pôdu na príplatky na produkciu.
Akékoľvek nesystémové opatrenia formou redistribúcie prostriedkov cez štátny rozpočet nenapomáhajú rozvoju podnikateľského prostredia a určite nepomôžu ani riešiť žiaden problém. Ak štát chce pomôcť poľnohospodárom, skôr by sa mal zamerať na zmenu systému podpory od poplatkov na pôdu na príplatky na produkciu.

Zažili ste niekedy v podnikaní nátlak, kde by niekto využíval v konkurenčnom boji politický, prípadne iný mocenský vplyv?

22.10.2018

rozhodne nie