Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Kaščák

Marcel Kaščák
člen predstavenstva | Tatra banka, a.s.

Otázka Odpoveď Komentár

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Bol by to nebezpečný výpadok príjmov NDS Hodnotím to ako absolútny nezmysel, posledný panický krč pred voľbami.
Hodnotím to ako absolútny nezmysel, posledný panický krč pred voľbami.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Štát si z bankového sektora robí trhací kalendár, pričom si vôbec neuvedomuje, akým ťažkým výzvam celý sektor čelí, vyplývajúcim z výpadkov ziskov z negatívnych úrokových sadzieb, tlaku na úverové marže, regulatorne obmedenia rastu či tlaku na nárast nákladov, hlavne personálnych.
Štát si z bankového sektora robí trhací kalendár, pričom si vôbec neuvedomuje, akým ťažkým výzvam celý sektor čelí, vyplývajúcim z výpadkov ziskov z negatívnych úrokových sadzieb, tlaku na úverové marže, regulatorne obmedenia rastu či tlaku na nárast nákladov, hlavne personálnych.

Ako vnímate, ak sa slovenská firma zaregistruje v daňovom raji, napríklad na Cypre?

21.10.2019

Snaha o daňovú optimalizáciu Pokial firma nechce “optimalizovat” svoje danove povinnosti alebo zakryvat vlastnicku strukturu, nema dovod registrovat sa v danovom raji.
Pokial firma nechce “optimalizovat” svoje danove povinnosti alebo zakryvat vlastnicku strukturu, nema dovod registrovat sa v danovom raji.

Na slovenskom bankovom trhu panuje až príliš široká konkurencia. Pociťujete to na lepšej kvalite služieb?

26.08.2019

Rozhodne áno V porovnaní s inými krajnami je Slovensko jednoznačne najprogresívnejšie, čo sa týka kvality a inovatívnosti produktov a služieb. Silný konkurenčný tlak taktiež potlačil úrokové sadzby do rekordne nízkych úrovní, z ktorých profitujú klienti napr. pri hypotekárnych úveroch.
V porovnaní s inými krajnami je Slovensko jednoznačne najprogresívnejšie, čo sa týka kvality a inovatívnosti produktov a služieb. Silný konkurenčný tlak taktiež potlačil úrokové sadzby do rekordne nízkych úrovní, z ktorých profitujú klienti napr. pri hypotekárnych úveroch.

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie Ako osoba ako aj inštitúcia platiaca dane predsa jednoznačne musím vedieť, kto, s akým profilom, vzdelaním, skúsenosťami a praxou reprezentuje naše záujmy na štátnej úrovni.
Ako osoba ako aj inštitúcia platiaca dane predsa jednoznačne musím vedieť, kto, s akým profilom, vzdelaním, skúsenosťami a praxou reprezentuje naše záujmy na štátnej úrovni.

Bude podľa vás Gorila po nástenkovom tendri ďalšou kauzou, ktorá pošle do väzenia súčasných či bývalých politikov?

10.12.2018

Rozhodne nie Kauza vypukla v roku 2011. Keby otvtedy bola vola, bola by uz aj cesta.
Kauza vypukla v roku 2011. Keby otvtedy bola vola, bola by uz aj cesta.

Ako hodnotíte vplyv dane z poistenia na podnikateľov?

26.11.2018

Negatívne Je to ďalší nesystémový krok prinášajúci netransparentosť do nášho komplikovaného daňového systému.
Je to ďalší nesystémový krok prinášajúci netransparentosť do nášho komplikovaného daňového systému.

Je podľa vás rozumné a legitímne, ak štát cez odvody z obratu presúva zdroje medzi prepojenými odvetviami tak, ako to teraz pri obchodných reťazcoch a farmároch presadzuje SNS?

29.10.2018

rozhodne nie Takéto umelé zasahovanie štátu do trhového prostredia je podľa mňa neprípustné. Taktiež výrazne znižuje atraktivitu Slovenska z investorského pohľadu v zahraničí.
Takéto umelé zasahovanie štátu do trhového prostredia je podľa mňa neprípustné. Taktiež výrazne znižuje atraktivitu Slovenska z investorského pohľadu v zahraničí.

Ako ste vyhodnotili vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku, že už nebude kandidovať v prezidentských voľbách?

21.05.2018

Chce byť nezávislým mediátorom na politickej scéne Myslim si ze jeho rozhodnutie nekandidovat je velkou skodou pre Slovensko, na druhej strane jeho dovody chapem. Dufam ale, ze ziskany politicky kredit, ze buducnosti vyuzije.
Myslim si ze jeho rozhodnutie nekandidovat je velkou skodou pre Slovensko, na druhej strane jeho dovody chapem. Dufam ale, ze ziskany politicky kredit, ze buducnosti vyuzije.

Ste za to, aby štát investoval do ciest prvej triedy namiesto do drahých diaľnic?

27.11.2017

rozhodne nie Dialnice sú ako aorta každého infraštruktúrneho systému. Bez nej nevie žiaden systém fungovať.
Dialnice sú ako aorta každého infraštruktúrneho systému. Bez nej nevie žiaden systém fungovať.

Môže mať Slovensko kvalitné a zároveň efektívne nemocnice?

21.08.2017

skôr áno Ano, za predpokladu veľmi hlbokej, odborne riadnej reformy zdravotníctva. Momentálne prebiehajúce zmeny vnímam len ako kozmetické, pred verejnosťou a médiami budiace dojem určitej aktivity, nedostatočné ale na dosiahnutie požadovaného efektu.
Ano, za predpokladu veľmi hlbokej, odborne riadnej reformy zdravotníctva. Momentálne prebiehajúce zmeny vnímam len ako kozmetické, pred verejnosťou a médiami budiace dojem určitej aktivity, nedostatočné ale na dosiahnutie požadovaného efektu.

Mohli by predčasné voľby priniesť Slovensku aspoň nejaké pozitívum?

14.08.2017

rozhodne nie Myslím si, že predčasné voľby neprinesú žiadne pozitívum. Pri neskonsolidovanej opozícii by sme určite skončili v patovej situácii, z ktorej by ťažili hlavne nevyprofilované strany.
Myslím si, že predčasné voľby neprinesú žiadne pozitívum. Pri neskonsolidovanej opozícii by sme určite skončili v patovej situácii, z ktorej by ťažili hlavne nevyprofilované strany.

Čítali ste v poslednom čase nejakú zaujímavú knihu, ktorú by ste odporučili aj ostatným?

17.07.2017

Odporúčam knihu/knihy... (v poli na textový komentár prosím uveďte názov a autora) Nedávno som dočítal knihu Žiadne výhovorky! od Briana Tracyho. Kniha trochu americkým, ale veľmi prehľadným a motivačným spôsobom kategorizuje životný štýl podľa pracovného, zdravotného a privátneho uhla pohľadu. Tiež som si ale nedávno s chuťou prečítal Osudy dobrého vojáka Švejka:-)
Nedávno som dočítal knihu Žiadne výhovorky! od Briana Tracyho. Kniha trochu americkým, ale veľmi prehľadným a motivačným spôsobom kategorizuje životný štýl podľa pracovného, zdravotného a privátneho uhla pohľadu. Tiež som si ale nedávno s chuťou prečítal Osudy dobrého vojáka Švejka:-)

Myslíte si, že ceny realít v najbližšom roku na Slovensku naďalej porastú?

06.02.2017

skôr áno Vhľadom na obmedzené možnosti iných investičných príležitostí a vzhľadom na veľmi priaznivý hypotekárny trh si myslím, že v najbližších dvoch rokoch bude ešte cena rásť.
Vhľadom na obmedzené možnosti iných investičných príležitostí a vzhľadom na veľmi priaznivý hypotekárny trh si myslím, že v najbližších dvoch rokoch bude ešte cena rásť.

Ako hodnotíte tohtoročné daňovo-odvodové zmeny?

09.01.2017

negatívne Zmeny hodnotim ako nesystemove a populisticke, majuce marginalny efekt pre statny rozpocet, komplikujuce podnikatelske prostredie a znizujuce atraktivitu Slovenska ako potencionalneho investicneho ciela.
Zmeny hodnotim ako nesystemove a populisticke, majuce marginalny efekt pre statny rozpocet, komplikujuce podnikatelske prostredie a znizujuce atraktivitu Slovenska ako potencionalneho investicneho ciela.

Môžu podľa vás terajšie historicky lacné úvery rozbehnúť novú vlnu príliš rizikových projektov, čo neskôr zaťaží celú ekonomiku?

16.05.2016

rozhodne nie Myslím si že rozhodne nie. Pravdou je, že opatrenia centrálnych bánk, ako kvantitatívne uvoľňovanie, nízke úrokové sadzby a pod., majú za ciel podporiť investičnú aktivitu a tým hospodársky rast. Výška finančných nákladov je ale v rozhodovacom procese o samotnej investícii iba podporný faktor, nie rozhodujúci. Zároveň je úlohou bánk, riziko strážiť a poskytnúť financovanie iba zmysluplným návratným projektom. O tom sa presvedčili na vlastnej skúsenosti v nedávnej minulosti.
Myslím si že rozhodne nie. Pravdou je, že opatrenia centrálnych bánk, ako kvantitatívne uvoľňovanie, nízke úrokové sadzby a pod., majú za ciel podporiť investičnú aktivitu a tým hospodársky rast. Výška finančných nákladov je ale v rozhodovacom procese o samotnej investícii iba podporný faktor, nie rozhodujúci. Zároveň je úlohou bánk, riziko strážiť a poskytnúť financovanie iba zmysluplným návratným projektom. O tom sa presvedčili na vlastnej skúsenosti v nedávnej minulosti.

Čo by ste poradili Ježiškovi, čím by potešil manažéra, ktorý má už takmer všetko?

16.12.2013

poradil by som (v poli na textový komentár prosím uveďte váš tip) Ježiško by mohol priniesť niečo, čo sa nikde nedá kúpiť, a to je volný čas. Problém je ale, že ten by sa ťažko našiel aj vtedy, keby deň mal 36 hodín.
Ježiško by mohol priniesť niečo, čo sa nikde nedá kúpiť, a to je volný čas. Problém je ale, že ten by sa ťažko našiel aj vtedy, keby deň mal 36 hodín.