Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Kultan

Martin Kultan
generálny riaditeľ | Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s.

Otázka Odpoveď Komentár

Ako vnímate takzvanú prvú pomoc pre ekonomiku – opatrenia, ktoré vláda odsúhlasila minulý víkend?

06.04.2020

Sú prvým krokom správnym smerom Realizované opatrenia sú jedným z malých krokov vpred. Treba si uvedomiť, že viac škôd na zdraví a životoch obyvateľstva pravdepodobne nespôsobí samotné ochorenie COVID 19, ale následky ekonomických problémov vyvolaných súčasnou pandémiou a odkladanie bežnej plánovanej zdravotnej starostlivosti.
Realizované opatrenia sú jedným z malých krokov vpred. Treba si uvedomiť, že viac škôd na zdraví a životoch obyvateľstva pravdepodobne nespôsobí samotné ochorenie COVID 19, ale následky ekonomických problémov vyvolaných súčasnou pandémiou a odkladanie bežnej plánovanej zdravotnej starostlivosti.

Ste spokojní s personálnym zložením vlády Igora Matoviča?

23.03.2020

neviem/nevyjadrujem sa/iné S niektorými nomináciami som spojný, s inými naopak. Uvidíme po najbližších krokoch jednotlivých ministrov. Najmä pokiaľ ide o zloženie tímov najbližších spolupracovníkov.
S niektorými nomináciami som spojný, s inými naopak. Uvidíme po najbližších krokoch jednotlivých ministrov. Najmä pokiaľ ide o zloženie tímov najbližších spolupracovníkov.

Predpokladáte, že aj vaša spoločnosť pocíti v súvislosti s koronavírusom negatívne následky?

09.03.2020

Určite áno Negatívne následky spojené s výskytom koronavírusu budú. Či už z dôvodu podcenenia situácie, nedostatočnej hygieny a nepripravenosti. A rovnako veľké, ak nie väčšie následky, pravdepodobne spôsobí prílišná panika.
Negatívne následky spojené s výskytom koronavírusu budú. Či už z dôvodu podcenenia situácie, nedostatočnej hygieny a nepripravenosti. A rovnako veľké, ak nie väčšie následky, pravdepodobne spôsobí prílišná panika.

Smer a SNS chcú na mimoriadnej schôdzi schváliť zrušenie diaľničných známok. Aký je váš názor na tento krok?

17.02.2020

Neviem/nevyjadrujem sa/iné Rušenie diaľničných známok dva týždne pred voľbami je zavŕšením degeneračného procesu slušnosti, zdravého rozumu a obyčajnej "normálnosti" myslenia a konania.
Rušenie diaľničných známok dva týždne pred voľbami je zavŕšením degeneračného procesu slušnosti, zdravého rozumu a obyčajnej "normálnosti" myslenia a konania.

Štát sa rozhoduje, čo ďalej s mýtnym systémom. Ktorá alternatíva by podľa vás bola najlepšia?

10.02.2020

Vypísať tender na nového dodávateľa Férový tender je najrozumenejšie riešenie.
Férový tender je najrozumenejšie riešenie.

Prečo chcú politické strany po voľbách urýchlene budovať cez miliardové úvery predovšetkým diaľnice?

03.02.2020

je to šanca rozdávať veľké verejné zákazky

Od januára sa zmenil výpočet minimálneho dôchodku, ktorý dostane každý za 30 rokov práce bez ohľadu na výšku zaplateného poistného. Ako podľa vás ovplyvní táto zmena platenie odvodov?

27.01.2020

minimálne Samotná zmena bude frustrovať časť ľudí. Bude podporovať škodlivé motivácia. Ale samotného platenia odvodov sa až tak nedotkne.
Samotná zmena bude frustrovať časť ľudí. Bude podporovať škodlivé motivácia. Ale samotného platenia odvodov sa až tak nedotkne.

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

skôr nie Z dlhodobého hľadiska štrajk skôr poškodí štrajkujúcu stranu. Najmä keď pri štrajku sa ako rukojemník vždy ocitne nevinný občan, vodič.
Z dlhodobého hľadiska štrajk skôr poškodí štrajkujúcu stranu. Najmä keď pri štrajku sa ako rukojemník vždy ocitne nevinný občan, vodič.

Najmä do čoho by ste odporúčali investovať v roku 2020?

03.01.2020

akcie

Priniesol uplynulý rok pozitívne zmeny pre vaše podnikanie?

16.12.2019

Skôr nie Napriek viacerým pozitívam je odpoveď nie. Zdravotníctvo je, žiaľ, príliš ovplyvňované politikou, ktorá spoľahlivo ničí mnohé rozumné riešenia, ktoré by zdravotníctvu, a podnikaniu v ňom, prospeli.
Napriek viacerým pozitívam je odpoveď nie. Zdravotníctvo je, žiaľ, príliš ovplyvňované politikou, ktorá spoľahlivo ničí mnohé rozumné riešenia, ktoré by zdravotníctvu, a podnikaniu v ňom, prospeli.

Ste za to aby v zdravotníctve jeden privátny vlastník nemohol vlastniť spoločnosti naprieč celou vertikálou od zdravotnej poisťovne až po nemocnice?

02.12.2019

Rozhodne nie Nie. Nejde o návrh, ktorý by mal ambíciu pomôcť pacientom, zdravotníctvu. Ide len a len o predvolebný populizmus.
Nie. Nejde o návrh, ktorý by mal ambíciu pomôcť pacientom, zdravotníctvu. Ide len a len o predvolebný populizmus.

Najmä o čom by podľa vás mala byť predvolebná kampaň politických strán?

25.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Kampaň by mala byť o osobných a straníckych hodnotách. A integrite. Dnes majú strany "z každého rožku trošku", ale chýbajú im jasné hodnoty a ciele.
Kampaň by mala byť o osobných a straníckych hodnotách. A integrite. Dnes majú strany "z každého rožku trošku", ale chýbajú im jasné hodnoty a ciele.

Súhlasíte s pokračovaním a zdvojnásobením bankového odvodu, ktoré Ministerstvo financií SR navrhuje od budúceho roka?

18.11.2019

Rozhodne nie Ide o ďalšie zo série nezmyselných opatrení. Chcel som povedať "predvolebných", ale už ani to nie je pravda. Nezmyselné opatrenia sa robia počas celého volebného obdobia.
Ide o ďalšie zo série nezmyselných opatrení. Chcel som povedať "predvolebných", ale už ani to nie je pravda. Nezmyselné opatrenia sa robia počas celého volebného obdobia.

Čo je podľa vás najväčší prínos liberalizácie podnikania pre jednotlivcov po roku 1989?

11.11.2019

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Najväčším prínosom je, že sme zmenili absolútne neudržateľný model (ekonomicky aj sociálne). A v celom kontexte zmien sa to udialo síce s chybami, ale dobre a pokojne (hoci mnohým ľuďom sa to tak nejaví).
Najväčším prínosom je, že sme zmenili absolútne neudržateľný model (ekonomicky aj sociálne). A v celom kontexte zmien sa to udialo síce s chybami, ale dobre a pokojne (hoci mnohým ľuďom sa to tak nejaví).

Ako ovplyvní navrhovaný rast minimálnej mzdy vaše podnikanie?

04.11.2019

neviem/nevyjadrujem sa/iné Na prvý pohľad a krátkodobo pozitívne. Keďže vyššia minimálna mzda znamená vyššie odvody. Veľmi skoro sa však začnú prejavovať aj negatívne efekty, čo naopak spôsobí dlhodobé výpadky príjmov.
Na prvý pohľad a krátkodobo pozitívne. Keďže vyššia minimálna mzda znamená vyššie odvody. Veľmi skoro sa však začnú prejavovať aj negatívne efekty, čo naopak spôsobí dlhodobé výpadky príjmov.

Akým spôsobom majú obce primárne zabezpečovať výstavbu nájomných bytov?

28.10.2019

v spolupráci so súkromným sektorom Je na rozhodnutí obce, či bude alebo nebude zabezpečovať nájomné byty pre svojich občanov. Ak sa tak rozhodne, najlepšie pre ňu bude férové partnerstvo s firmami, ktoré to vedia zabezpečiť.
Je na rozhodnutí obce, či bude alebo nebude zabezpečovať nájomné byty pre svojich občanov. Ak sa tak rozhodne, najlepšie pre ňu bude férové partnerstvo s firmami, ktoré to vedia zabezpečiť.

Dlžníci s exekúciami na krku majú dostať stopku pri zakladaní nových firiem. Pomôže to podľa vás očistiť biznis od špekulantov?

14.10.2019

neviem / nevyjadrujem sa / iné Stopka na zakladanie nových firiem pre dlžníkov by mohla byť zneužívaná. Špeciálne na Slovensku. Na druhej strane je fakt, že proti špekulantom treba bojovať.
Stopka na zakladanie nových firiem pre dlžníkov by mohla byť zneužívaná. Špeciálne na Slovensku. Na druhej strane je fakt, že proti špekulantom treba bojovať.

Mali by mať zamestnanci štátnej a verejnej správy na rovnakých pozíciách rozdielny plat podľa toho, kde žijú?

23.09.2019

neviem/nevyjadrujem sa/iné Rozdielny plat by mali mať na základe viacerých faktorov, ako výkonnosť, kvalita a aj situácia na trhu práce a celková ekonomická situácia v danom regióne. Jednotné platové tabuľky jedávajú žiadny zmysel. Či už so zohľadnením regiónu, alebo bez neho.
Rozdielny plat by mali mať na základe viacerých faktorov, ako výkonnosť, kvalita a aj situácia na trhu práce a celková ekonomická situácia v danom regióne. Jednotné platové tabuľky jedávajú žiadny zmysel. Či už so zohľadnením regiónu, alebo bez neho.

Ako dlho trvá vo vašej firme proces zaškolenia zamestnanca a jeho plnohodnotná integrácia do kolektívu a procesov?

16.09.2019

je to individuálne Ide o extrémne individuálnu záležitosť, od jedného týždňa až do dvoch rokov.
Ide o extrémne individuálnu záležitosť, od jedného týždňa až do dvoch rokov.

Bude podľa vás ďalšie zvyšovanie miezd bez adekvátneho rastu produktivity práce pre mnohé firmy likvidačné?

09.09.2019

Skôr áno Bude to likvidačné, ale nielen pre mnohé firmy, ale najmä pre ľudí zamestnaných v mnohých firmách.
Bude to likvidačné, ale nielen pre mnohé firmy, ale najmä pre ľudí zamestnaných v mnohých firmách.