Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Meško

Michal Meško
CEO | Martinus.sk

Otázka Odpoveď Komentár

Privítali by ste celoplošnú fakturáciu bez DPH (tzv. systém reverse charge) na Slovensku?

09.12.2019

rozhodne áno

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno Už dnes využívame prvky AI a machine learningu vo viacerých oblastiach a plánujeme aj v ďalších – napríklad pri insightoch v analytických a business intelligence nástrojoch, pri optimalizácii skladových zásob či pri odporúčaní kníh čitateľom.
Už dnes využívame prvky AI a machine learningu vo viacerých oblastiach a plánujeme aj v ďalších – napríklad pri insightoch v analytických a business intelligence nástrojoch, pri optimalizácii skladových zásob či pri odporúčaní kníh čitateľom.

Myslíte si, že automatizácia, digitalizácia a umelá inteligencia prinesú úbytok pracovných miest, alebo skôr vytvoria nové?

01.05.2017

neviem/nevyjadrujem sa Úprimne, netrúfam si predpovedať. Určite už v horizonte 5-10 rokov zanikne množstvo pozícií, ktoré počítače a roboty dokážu robiť neporovnateľne rýchlejšie či lepšie ako ľudia - vrátane mnohých analytikov či účtovníkov. Zároveň však vznikne veľa nových pozícií, tak ako sme to videli pri rozmachu internetu, najmä kreatívnych. No dopyt zrejme bude aj po zručných ľuďoch a remeselníkoch. V každom prípade, okamžite by sme sa mali začať pripravovať na to, že nájsť si prácu bude vyžadovať ešte viac snahy a invencie zo strany samotných ľudí.
Úprimne, netrúfam si predpovedať. Určite už v horizonte 5-10 rokov zanikne množstvo pozícií, ktoré počítače a roboty dokážu robiť neporovnateľne rýchlejšie či lepšie ako ľudia - vrátane mnohých analytikov či účtovníkov. Zároveň však vznikne veľa nových pozícií, tak ako sme to videli pri rozmachu internetu, najmä kreatívnych. No dopyt zrejme bude aj po zručných ľuďoch a remeselníkoch. V každom prípade, okamžite by sme sa mali začať pripravovať na to, že nájsť si prácu bude vyžadovať ešte viac snahy a invencie zo strany samotných ľudí.

Myslíte si, že meranie efektívnosti štátu by mohlo byť prínosom?

15.02.2016

určite áno Určite áno. Stanovenie očakávaní a následné meranie výsledkov rozhodnutí je úplne základným nástrojom manažmentu a riadenia firiem - od malých po tie najväčšie. Nemerať efektívnosť rozhodnutí pri tak veľkej organizácii, ako je štát a jeho rozpočet, môže mať obrovský vplyv na to, ako sa nám ako krajine darí. Do istej miery je však súčasný stav pochopiteľný a prípadná zmena očakáva i určitú zmenu myslenia ľudí. Analýza totiž pokojne môže ukázať, že štát v rámci väčšieho balíka vecí urobil aj rozhodnutia, ktoré neboli správne a nezafungovali podľa očakávaní, no pritom balík ako celok bol úspešný - čo štandardne vedie ku kritizovaniu za 1 nepodarenú vec, hoci 10 iných vecí bolo urobených správne a malo želaný efekt. Pritom skúšať nové veci je nevyhnutnou súčasťou rozvoja, a práve v tom môže pomôcť meranie efektívnosti.
Určite áno. Stanovenie očakávaní a následné meranie výsledkov rozhodnutí je úplne základným nástrojom manažmentu a riadenia firiem - od malých po tie najväčšie. Nemerať efektívnosť rozhodnutí pri tak veľkej organizácii, ako je štát a jeho rozpočet, môže mať obrovský vplyv na to, ako sa nám ako krajine darí. Do istej miery je však súčasný stav pochopiteľný a prípadná zmena očakáva i určitú zmenu myslenia ľudí. Analýza totiž pokojne môže ukázať, že štát v rámci väčšieho balíka vecí urobil aj rozhodnutia, ktoré neboli správne a nezafungovali podľa očakávaní, no pritom balík ako celok bol úspešný - čo štandardne vedie ku kritizovaniu za 1 nepodarenú vec, hoci 10 iných vecí bolo urobených správne a malo želaný efekt. Pritom skúšať nové veci je nevyhnutnou súčasťou rozvoja, a práve v tom môže pomôcť meranie efektívnosti.

Aký vplyv majú podľa vás zľavy na budovanie lojality zákazníka?

27.04.2015

skôr negatívny Hovorí sa, že ak zákazníci prídu kvôli zľavám, odídu kvôli zľavám. Zľava môže byť zaujímavá na zaujatie nového zákazníka, ale lojalitu chápem ako neuchopiteľný súbor vecí, vďaka ktorým sa ku vám človek vracia znovu a znovu - nie jeden, ktorý je väčšinou okopírovateľný najľahšie, teda zľava.
Hovorí sa, že ak zákazníci prídu kvôli zľavám, odídu kvôli zľavám. Zľava môže byť zaujímavá na zaujatie nového zákazníka, ale lojalitu chápem ako neuchopiteľný súbor vecí, vďaka ktorým sa ku vám človek vracia znovu a znovu - nie jeden, ktorý je väčšinou okopírovateľný najľahšie, teda zľava.

Darí sa podľa vás napĺňať očakávania, ktoré mali ľudia od Novembra 89?

10.11.2014

skôr áno Hlavné však je uvedomiť si, že očakávania SA nenaplnia. Na tom musíme makať všetci, pretože zo Slovenska dobrú krajinu nikto neurobí za nás.
Hlavné však je uvedomiť si, že očakávania SA nenaplnia. Na tom musíme makať všetci, pretože zo Slovenska dobrú krajinu nikto neurobí za nás.