Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Molnárová

Ivana Molnárová
generálna riaditeľka | Profesia.sk

Otázka Odpoveď Komentár

Začala vaša spoločnosť s realizovaním proaktívnych plánov na ochranu proti možnému príchodu recesie?

12.08.2019

Plánujeme s tým začať čoskoro

Prispieva vaša spoločnosť na filantropiu nad rámec 2 % z dane?

22.07.2019

rozhodne áno V nasej firme sme si stanovili pred par rokmi CSR strategiu, jedna vec je, ze financne pomahame v boji proti korupcii, podporujeme Slovensko Digital, Fond pre transparentne Slovensko a pod. Dalsim a dolezitym pilierom je skolstvo, kde uz viac ako 6 rokov prevadzkujeme portal edujobs.sk, kde maju moznost skoly zverejnovat pracovne ponuky zdarma a najst si kvalitneho ucitela. Po uspesnom pilote otvarame druhy rocik "Leadership akademiu pre riaditelov skol", uvedomujeme si ako dolezita je praca s riaditelmi skol, nasou viziou je, aby aj skoly boli uspesny a atraktivny zamestnavatel. Treti smer je projekt Vypomoc so srdcom s cielom zvysit sance ludi so zdravotnym postihnutim si najst a udrzat pracu, burat predsudky. Prepajat skoly, kde studuju ziaci so zdravotne postihnutim s firmami.
V nasej firme sme si stanovili pred par rokmi CSR strategiu, jedna vec je, ze financne pomahame v boji proti korupcii, podporujeme Slovensko Digital, Fond pre transparentne Slovensko a pod. Dalsim a dolezitym pilierom je skolstvo, kde uz viac ako 6 rokov prevadzkujeme portal edujobs.sk, kde maju moznost skoly zverejnovat pracovne ponuky zdarma a najst si kvalitneho ucitela. Po uspesnom pilote otvarame druhy rocik "Leadership akademiu pre riaditelov skol", uvedomujeme si ako dolezita je praca s riaditelmi skol, nasou viziou je, aby aj skoly boli uspesny a atraktivny zamestnavatel. Treti smer je projekt Vypomoc so srdcom s cielom zvysit sance ludi so zdravotnym postihnutim si najst a udrzat pracu, burat predsudky. Prepajat skoly, kde studuju ziaci so zdravotne postihnutim s firmami.

Očakávate výraznejšie spomalenie ekonomického rastu Slovenska?

08.07.2019

skôr áno Z nasich analyz, vidime uz niekolko mesiacov, ze pracovny trh v niektorych segmentov spomaluje. Pre Slovensko ide o klucove segmenty, ako automobilovy priemysel a priemysel vseobecne. Pocet pracovnych ponuk, v tychto pre Slovensko, kritickych segmentoch klesa medzirocne o viac ako 20 %. Co je vyrazny signal pre celu ekonomiku a lahko sa moze zopakovat rok 2008.
Z nasich analyz, vidime uz niekolko mesiacov, ze pracovny trh v niektorych segmentov spomaluje. Pre Slovensko ide o klucove segmenty, ako automobilovy priemysel a priemysel vseobecne. Pocet pracovnych ponuk, v tychto pre Slovensko, kritickych segmentoch klesa medzirocne o viac ako 20 %. Co je vyrazny signal pre celu ekonomiku a lahko sa moze zopakovat rok 2008.

Využívate služby externých firiem (executive search) na priame oslovenie a získanie vhodných ľudí na top pozície vo Vašej spoločnosti?

01.07.2019

túto službu nevyužívame

Čo je podľa Vás najčastejším dôvodom odchodu zamestnancov?

24.06.2019

plat Podla nasho prieskumu, ludia najcastejsie odchadzaju koli platu, tych je skoro 40 %. Bolo zaujimave, ze cim je nizsi plat, tak staci velmi maly platovy rozdiel, aby clovek zmenil pracu. Naopak, ak je plat vyssi, tak plat nie je dovod odchodu. Druhym najcastejsim dovodom je, ze nemaju moznost rozvijat sa. Treti dovod je sef alebo kolegovia prip zle pracovne podmienky. Tento prieskum bol robeni na vzorke viac ako 5000 respondentov.
Podla nasho prieskumu, ludia najcastejsie odchadzaju koli platu, tych je skoro 40 %. Bolo zaujimave, ze cim je nizsi plat, tak staci velmi maly platovy rozdiel, aby clovek zmenil pracu. Naopak, ak je plat vyssi, tak plat nie je dovod odchodu. Druhym najcastejsim dovodom je, ze nemaju moznost rozvijat sa. Treti dovod je sef alebo kolegovia prip zle pracovne podmienky. Tento prieskum bol robeni na vzorke viac ako 5000 respondentov.

Ktorý z uvedených spôsobov považujete pri inkase pohľadávok po dobe splatnosti za najúčinnejší?

03.06.2019

osobný kontakt

Využívate vo vašej firme Instagram na marketingovú komunikáciu s vašimi zákazníkmi?

13.05.2019

rozhodne áno

Má nejaký vplyv na váš biznis výška dane z nehnuteľnosti vo vašej obci alebo meste?

29.04.2019

rozhodne nie

Uvažujete o zavedení technológií s prvkami umelej inteligencie vo vašom podnikaní či riadení firmy?

08.04.2019

Rozhodne áno

Pripravujete sa vo vašej firme na prechod na elektrické automobily?

25.03.2019

skôr áno Postupne nasa firma prechadza na hybridy, uplne elektricke auta to nie su. Otazkou je, ci prave nerozhodnost toho co maju firmy a spotrebitelia kupovat, nesposobuje pokles predaja aut, co pocituje vacsina predajcov.
Postupne nasa firma prechadza na hybridy, uplne elektricke auta to nie su. Otazkou je, ci prave nerozhodnost toho co maju firmy a spotrebitelia kupovat, nesposobuje pokles predaja aut, co pocituje vacsina predajcov.

Ktoré zníženie daňovo-odvodového zaťaženia by podľa vás najviac pomohlo slovenskej ekonomike?

18.03.2019

zníženie odvodov Okrem znizania odvodoveho zatazenie firiem, by pomohlo znizenie dane z prijmu pravnickych osob. Co vsak vnimam, ze ide proti aktualnej ekonomickej situacii, je neprimerane zvysovanie minimalnej mzdy. Momentalne citime, ze sa dostavame do stagnacie a tlak na zvysovanie minimalnej mzdy tomu nepomoze. Minimalna mzda, ktorej rast je navrhnuty o 15 % je dvojnasobok oproti rastu priemernej mzdy na Slovensku, co moze ohrozit niektore sektory a regiony. Skor to vnimam ako politicky marketing nez ako premyslenu ekonomicku strategia a jej dopad
Okrem znizania odvodoveho zatazenie firiem, by pomohlo znizenie dane z prijmu pravnickych osob. Co vsak vnimam, ze ide proti aktualnej ekonomickej situacii, je neprimerane zvysovanie minimalnej mzdy. Momentalne citime, ze sa dostavame do stagnacie a tlak na zvysovanie minimalnej mzdy tomu nepomoze. Minimalna mzda, ktorej rast je navrhnuty o 15 % je dvojnasobok oproti rastu priemernej mzdy na Slovensku, co moze ohrozit niektore sektory a regiony. Skor to vnimam ako politicky marketing nez ako premyslenu ekonomicku strategia a jej dopad

Je podľa vás prijateľné, ak predstaviteľ štátnej inštitúcie alebo štátom ovládanej firmy odmieta zverejniť svoj životopis?

04.03.2019

rozhodne nie Zivotopis je standard, ktory by v pripade statnych predstavitelov mal byt verejne dostupny. Kazdy pracovny pohovor, tiez ak sa uchadzate o verejnu zakazku, tak zivotopis je samozrejmostou. Vynaraju sa hned otazky, preco to potrebuje statne institucie tajit, co sa za tym skryva. Prave ked chcem na Slovensku vratit doveryhodnost prave statnym instituciam, tak je o to dolezitejsie
Zivotopis je standard, ktory by v pripade statnych predstavitelov mal byt verejne dostupny. Kazdy pracovny pohovor, tiez ak sa uchadzate o verejnu zakazku, tak zivotopis je samozrejmostou. Vynaraju sa hned otazky, preco to potrebuje statne institucie tajit, co sa za tym skryva. Prave ked chcem na Slovensku vratit doveryhodnost prave statnym instituciam, tak je o to dolezitejsie

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

rozhodne nie Opat je to take Slovenske, kde je potrebne vidiet za cely tento projekt, kde ide o zakonnu podporu kartickovych firiem. Ked si podrobne pozriete pdmienky, kolko % dava firma, kolko % rekreacne zariadenie a ked nahodou nevycerpa zamestnanec nabity kredit na karticke, komu to ide, je uplne jasne, ze za tymto umyslom nie je podpora cestovneho ruchu. Pre mnohe firmy je to narast nakladov, s ktorymi neratali.
Opat je to take Slovenske, kde je potrebne vidiet za cely tento projekt, kde ide o zakonnu podporu kartickovych firiem. Ked si podrobne pozriete pdmienky, kolko % dava firma, kolko % rekreacne zariadenie a ked nahodou nevycerpa zamestnanec nabity kredit na karticke, komu to ide, je uplne jasne, ze za tymto umyslom nie je podpora cestovneho ruchu. Pre mnohe firmy je to narast nakladov, s ktorymi neratali.

V marci si Slováci budú voliť prezidenta. Na základe čoho si vyberiete svojho favorita? Budete sa rozhodovať aj podľa výsledkov predvolebných prieskumov?

04.02.2019

skôr áno Pre mna budu dolezite ludske hodnoty a tiez ci tie hodnoty budu udrzatelne aj po ziskani moci. Podla man Slovensko dospelo aj na prezidentku zenu.
Pre mna budu dolezite ludske hodnoty a tiez ci tie hodnoty budu udrzatelne aj po ziskani moci. Podla man Slovensko dospelo aj na prezidentku zenu.

Očakávate, že sa vašej firmy či organizácie nejako dotkne hospodárske spomalenie v Európe?

21.01.2019

Rozhodne áno Nase statistiky uz v minulom roku zaznamenali spomelenie medzirocneho narastu pracovnych ponuk. Vsetky signaly z trhu naznacuju, ze sme pred dverami financnej krizy. Otazka je, kedy sa tie dvere otvoria a kedy sa dotknu Slovenska.
Nase statistiky uz v minulom roku zaznamenali spomelenie medzirocneho narastu pracovnych ponuk. Vsetky signaly z trhu naznacuju, ze sme pred dverami financnej krizy. Otazka je, kedy sa tie dvere otvoria a kedy sa dotknu Slovenska.

Pomohlo by vašej firme, ak by ostatné krajiny V4 prijali euro?

07.01.2019

Rozhodne áno

Myslíte si, že za kvalitu či nekvalitu vzdelávania sú viac zodpovední učitelia alebo politici?

15.10.2018

Rozhodne politici Slovenské školstvo a učitelia ktorí v ňom zostali odvádzajú vzhľadom na výšku investícií do školstva skvelú prácu. Problém nekvality je, že spoločnosť prestala vnímať potrebu vzdelania. Svedčí o tom aj dlhodobý nezáujem politikov a chýbajúca jasná vízia, kam chceme smerovať. Školstvo sa môže meniť zdola, prostredníctvom iniciatív firiem, či neziskoviek, ale pokiaľ nepovýšime vzdelanie, prípravu učiteľov ale i riaditeľov na celospoločenský cieľ, budeme naďalej sledovať zhoršujúce sa výsledky našich študentov. Dôležité je, aby sme v školstve udržali tých, ktorí učiť chcú a aby sme k nim vychovali novú generáciu budúcich učiteľov i riaditeľov, ktorí si dráhu pedagógov budú môcť dovoliť.
Slovenské školstvo a učitelia ktorí v ňom zostali odvádzajú vzhľadom na výšku investícií do školstva skvelú prácu. Problém nekvality je, že spoločnosť prestala vnímať potrebu vzdelania. Svedčí o tom aj dlhodobý nezáujem politikov a chýbajúca jasná vízia, kam chceme smerovať. Školstvo sa môže meniť zdola, prostredníctvom iniciatív firiem, či neziskoviek, ale pokiaľ nepovýšime vzdelanie, prípravu učiteľov ale i riaditeľov na celospoločenský cieľ, budeme naďalej sledovať zhoršujúce sa výsledky našich študentov. Dôležité je, aby sme v školstve udržali tých, ktorí učiť chcú a aby sme k nim vychovali novú generáciu budúcich učiteľov i riaditeľov, ktorí si dráhu pedagógov budú môcť dovoliť.

Je podľa Vás na Slovensku dosť odborne zdatných a morálne bezúhonných ľudí, ktorí by mohli kandidovať do Ústavného súdu?

08.10.2018

skôr nie Otazka je mozno naopak, ci im moralne a vlastne hodnoty vobec dovolia kandidovat. Ci to nevnimaju, ze budu musiet ohybat svoje moralne hodnoty. Kde sa ukazuje hlbsi a dlhodoby problem s nastavenim hodnot a moralky v najvyssich poziciach spolocnosti.
Otazka je mozno naopak, ci im moralne a vlastne hodnoty vobec dovolia kandidovat. Ci to nevnimaju, ze budu musiet ohybat svoje moralne hodnoty. Kde sa ukazuje hlbsi a dlhodoby problem s nastavenim hodnot a moralky v najvyssich poziciach spolocnosti.

Myslíte si, že zmena zákona prostredníctvom legislatívneho „prílepku“ k úplne inému zákonu by mala byť ústavným súdom zakázaná?

24.09.2018

rozhodne áno

Ako podľa vás zmenil krach Lehman Brothers súčasnú svetovú ekonomiku?

10.09.2018

veľmi výrazne Spominam si na den ked padla Lehman Brothers, situaci na trhu prace sa dramaticky zmenila, od daneho dna pocet ponuk vyrazne klesal a databaza ludi, ktori hladali pracu rastla. Dnes zazivame podobnu situaciu ako v roku 2008, kedy je nedostatok ludi, dovoz pracovnej sily je kazdodenna realita. Momentalne mnohe firmy vnimaju a su opatrnejsie, vedia, ze situacia sa moze zopakovat. U nas velmi pozorne vnimame a sledujeme vsetky signaly, statistiky, lebo vieme, ze v nasich datach sa to prejavi okamzite. Globalne si vsak nemyslim, ze sme sa poucili, robime rovnaku. ak nie vacsiu chybu. Zijeme viac na dlh, k dispozicii su "lacne peniiaze" a stale sa nerobia potrebne reformy na ozdravenie. Takze otazka nie je ci ale kedy praskne rastova bublina.
Spominam si na den ked padla Lehman Brothers, situaci na trhu prace sa dramaticky zmenila, od daneho dna pocet ponuk vyrazne klesal a databaza ludi, ktori hladali pracu rastla. Dnes zazivame podobnu situaciu ako v roku 2008, kedy je nedostatok ludi, dovoz pracovnej sily je kazdodenna realita. Momentalne mnohe firmy vnimaju a su opatrnejsie, vedia, ze situacia sa moze zopakovat. U nas velmi pozorne vnimame a sledujeme vsetky signaly, statistiky, lebo vieme, ze v nasich datach sa to prejavi okamzite. Globalne si vsak nemyslim, ze sme sa poucili, robime rovnaku. ak nie vacsiu chybu. Zijeme viac na dlh, k dispozicii su "lacne peniiaze" a stale sa nerobia potrebne reformy na ozdravenie. Takze otazka nie je ci ale kedy praskne rastova bublina.