Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

Paška

Peter Paška
primátor | mesto Galanta

Otázka Odpoveď Komentár

Považujete štrajk na Slovensku za účinný prostriedok na dosiahnutie stanoveného cieľa?

13.01.2020

rozhodne áno Absolútne, ale nie tento dopravácky pseudoštrajk..
Absolútne, ale nie tento dopravácky pseudoštrajk..

Má podľa vás význam na Slovensku zálohovať PET fľaše a plechovky aj v prípade, ak by sme neboli schopní získanú surovinu úplne spracovať?

17.06.2019

rozhodne áno Samozrejme, infraštruktúra sa rýchlo dobuduje..
Samozrejme, infraštruktúra sa rýchlo dobuduje..

Myslíte si, že rekreačné poukážky sú dobrým nástrojom na podporu cestovného ruchu na Slovensku?

18.02.2019

rozhodne áno Samozrejme, je to šanca podporiť najväčšiu fabriku a najväčšieho zamestnávateľa na Slovensku a konečne reálne naštartovať rozvoj v tomto smere podobne, ako v Maďarsku, či Poľsku.
Samozrejme, je to šanca podporiť najväčšiu fabriku a najväčšieho zamestnávateľa na Slovensku a konečne reálne naštartovať rozvoj v tomto smere podobne, ako v Maďarsku, či Poľsku.

V marci si Slováci budú voliť prezidenta. Na základe čoho si vyberiete svojho favorita? Budete sa rozhodovať aj podľa výsledkov predvolebných prieskumov?

04.02.2019

rozhodne nie Prieskumy verejnej mienky aj na základe vlastných skúseností - som voleným funkcionárom - nepovažujem vôbec za obraz reality. Potvrdzuje sa to pri každých voľbách.
Prieskumy verejnej mienky aj na základe vlastných skúseností - som voleným funkcionárom - nepovažujem vôbec za obraz reality. Potvrdzuje sa to pri každých voľbách.

Ste za obnovenie povinnej vojenskej služby na Slovensku?

28.01.2019

Skôr áno Až na výnimky chlapci na vojne dozrievali. Jedným z veľkých problémov dnešnej doby je práve obrovské množstvo nezrelých otcov, atráp mužov a tým pádom to má vplyv na celú spoločnosť.
Až na výnimky chlapci na vojne dozrievali. Jedným z veľkých problémov dnešnej doby je práve obrovské množstvo nezrelých otcov, atráp mužov a tým pádom to má vplyv na celú spoločnosť.

Ktorý z nasledujúcich indikátorov podľa vás najlepšie vystihuje životnú úroveň v krajine?

19.11.2018

priemerná (resp. mediánová) mzda Za normálnych okolností by to malo byť o subjektívnom šťastí, vyplývajúcom z dlhého zdravého života. Vzhľadom na slovenské špecifikum, ktorým sú nízke mzdy a nie nízke ceny, je to jednoznačná voľba.
Za normálnych okolností by to malo byť o subjektívnom šťastí, vyplývajúcom z dlhého zdravého života. Vzhľadom na slovenské špecifikum, ktorým sú nízke mzdy a nie nízke ceny, je to jednoznačná voľba.

Vláda uvoľňuje pravidlá pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ. Pocítili ste ako zamestnávateľ zjednodušenie tohto procesu?

28.05.2018

Rozhodne nie Podľa všetkého, čo vidím v regióne, slušná firma rešpektujúca zákon nemá šancu zamestnať zamestnancov z tretích krajín. Napriek tomu sú v našom regióne tisícky gastarbeitrov. Nelegálnych zamestnancov a ich zamestnávateľov totiž reálne nikto nepostihuje..
Podľa všetkého, čo vidím v regióne, slušná firma rešpektujúca zákon nemá šancu zamestnať zamestnancov z tretích krajín. Napriek tomu sú v našom regióne tisícky gastarbeitrov. Nelegálnych zamestnancov a ich zamestnávateľov totiž reálne nikto nepostihuje..

Samsung zatvoril na Slovensku jeden z dvoch závodov. Prichádza podľa vás doba výraznejšieho odchodu investorov z krajiny až do tej miery, že by to mohlo uškodiť domácej ekonomike?

05.02.2018

skôr nie V roku 2008 som vyhlasoval, že americká hypotekárna kríza nás obíde, takže som vo vyhláseniach už opatrnejší. Nemyslím si však, že v tomto prípade, keď Samsung optimalizuje svoje činnosti, je treba vidieť drámu. Odchod nizkonakladových výrobcov prebieha už niekoľko rokov, zatiaľ stále prichádzajú fabriky s výrobou s vyššou pridanou hodnotou. Úprimne, kam však môžu výrobcovia od nás odchádzať?
V roku 2008 som vyhlasoval, že americká hypotekárna kríza nás obíde, takže som vo vyhláseniach už opatrnejší. Nemyslím si však, že v tomto prípade, keď Samsung optimalizuje svoje činnosti, je treba vidieť drámu. Odchod nizkonakladových výrobcov prebieha už niekoľko rokov, zatiaľ stále prichádzajú fabriky s výrobou s vyššou pridanou hodnotou. Úprimne, kam však môžu výrobcovia od nás odchádzať?

Podporuje štát dostatočne športovanie detí?

02.10.2017

rozhodne nie Rozhodne nie. Kto tvrdí opak, klame. Nedostatočný počet hodín telesnej výchovy na školách. Takmer nulová podpora športových klubov a organizácií. Všetky športové úspechy súčasnosti plynú z nadšenia a podpory rodičov, vo výnimočných prípadoch vďaka podpore samospráv. U nás sme zdvojnásobili podporu z mestských peňazí, stále je to málo.. V tomto smere štát tragicky zlyháva..
Rozhodne nie. Kto tvrdí opak, klame. Nedostatočný počet hodín telesnej výchovy na školách. Takmer nulová podpora športových klubov a organizácií. Všetky športové úspechy súčasnosti plynú z nadšenia a podpory rodičov, vo výnimočných prípadoch vďaka podpore samospráv. U nás sme zdvojnásobili podporu z mestských peňazí, stále je to málo.. V tomto smere štát tragicky zlyháva..

Míňate v súčasnosti viac peňazí na zážitky než na veci?

31.07.2017

rozhodne áno U nás, v širokej rodine, si už dávno dávame ako dary zážitky. Všetko, čo potrebujeme, už dávno máme. Jachty a lietadlá to nie sú :-D
U nás, v širokej rodine, si už dávno dávame ako dary zážitky. Všetko, čo potrebujeme, už dávno máme. Jachty a lietadlá to nie sú :-D

Myslíte si, že nedávno skončený štrajk vo Volkswagene Slovakia zvýši tlak na rast miezd aj v iných firmách?

10.07.2017

áno Dúfam a verím, že áno. Napríklad v našom regióne, napriek nezamestnanosti pod 3%, je výška platov na výrazne nižšej úrovni, ako je na západnom Slovensku obvyklé. Tento fakt zásadne ovplyvňuje kúpyschopnosť obyvateľov a sposobuje problémy malým podnikateľom..
Dúfam a verím, že áno. Napríklad v našom regióne, napriek nezamestnanosti pod 3%, je výška platov na výrazne nižšej úrovni, ako je na západnom Slovensku obvyklé. Tento fakt zásadne ovplyvňuje kúpyschopnosť obyvateľov a sposobuje problémy malým podnikateľom..

Ako vnímate blízky vzťah niektorých politikov k firmám a biznisu?

22.05.2017

skôr pozitívne Politika bola vždy prepojená so svetom biznisu. Ide len o to, ako to kto je schopný zvládnuť. Niekto je, a väčšina zrejme nie...
Politika bola vždy prepojená so svetom biznisu. Ide len o to, ako to kto je schopný zvládnuť. Niekto je, a väčšina zrejme nie...

Považujete za správne, že o voľbe riaditeľa RTVS rozhodujú predstavitelia politických strán?

15.05.2017

neviem / nevyjadrujem sa / iné Povedzme si úprimne, RTVS šla úrovňou za úradovania súčasného riaditeľa kvalitou neuveriteľne hore. Kto by však mal rozhodovať o riaditeľovi verejnoprávnej televízie? Strany? Mimovládne organizácie s často neznámymi ľuďmi a cieľmi v pozadí?
Povedzme si úprimne, RTVS šla úrovňou za úradovania súčasného riaditeľa kvalitou neuveriteľne hore. Kto by však mal rozhodovať o riaditeľovi verejnoprávnej televízie? Strany? Mimovládne organizácie s často neznámymi ľuďmi a cieľmi v pozadí?

Myslíte si, že plošný zákaz hazardu by bolo dobré riešenie?

27.02.2017

Rozhodne áno My v Galante sme tak urobili, som presvedčený, že je to jediné správne riešenie. Pre mňa osobne je tento biznis na úrovni biznisu s drogami. Viem o čom píšem, tento problém sme riešili aj v rodine.
My v Galante sme tak urobili, som presvedčený, že je to jediné správne riešenie. Pre mňa osobne je tento biznis na úrovni biznisu s drogami. Viem o čom píšem, tento problém sme riešili aj v rodine.

Myslíte si, že na Slovensku je (v porovnaní s inými krajinami EÚ) ťažké začať podnikať?

13.02.2017

skôr áno Nevidím ani tak problém v administratívnej záťaži začínajúceho podnikateľa, skôr v obrovských deformáciách trhu na Slovensku. Pomaly v každom segmente nášho života, či podnikania. Môj pohľad hovorí o vymožiteľnosti práva, o nerovnosti príležitostí..
Nevidím ani tak problém v administratívnej záťaži začínajúceho podnikateľa, skôr v obrovských deformáciách trhu na Slovensku. Pomaly v každom segmente nášho života, či podnikania. Môj pohľad hovorí o vymožiteľnosti práva, o nerovnosti príležitostí..

Čo podľa vás najviac pomôže rozvoju vlakovej dopravy?

16.01.2017

Neviem /nevyjadrujem sa / iné Jednoznačne pomôže zladenie jazdných harmonogramov autobusových a vlakových spojov, čo dnes absolútne absentuje.
Jednoznačne pomôže zladenie jazdných harmonogramov autobusových a vlakových spojov, čo dnes absolútne absentuje.

Existuje podľa vás na Slovensku osobnosť, ktorú by ste mohli označiť za osobnosť tohto roka?

12.12.2016

áno Samozrejme, nikto iný ako Peter Sagan. Zosobňuje totiž všetko pozitívne zo Slovenska..
Samozrejme, nikto iný ako Peter Sagan. Zosobňuje totiž všetko pozitívne zo Slovenska..

Andrej Kiska sa rozhodol kandidovať na verejnú funkciu, hoci mal dobre fungujúci biznis. Mali by sa podľa vás podobne zachovať aj iní podnikatelia?

28.11.2016

rozhodne áno Po dvadsiatich rokoch v biznise, keď som sa stal aj finalistom súťaže Podnikateľ roka spoluorganizovanej Trendom, som vkročil do verejnej správy, stal som sa primátorom. Stále sa cítim ako systémová chyba v dlhoročne zabehnutom pokrivenom systéme. Kto iný však systém dokáže zmeniť, ak nie skúsení manažéri?
Po dvadsiatich rokoch v biznise, keď som sa stal aj finalistom súťaže Podnikateľ roka spoluorganizovanej Trendom, som vkročil do verejnej správy, stal som sa primátorom. Stále sa cítim ako systémová chyba v dlhoročne zabehnutom pokrivenom systéme. Kto iný však systém dokáže zmeniť, ak nie skúsení manažéri?

Myslíte si, že Slovensko môže byť modernou a dobre fungujúcou krajinou pre všetkých občanov?

31.10.2016

rozhodne áno Rozhodne môže, po rokoch bojoch so štátnou správou chcem ukázať, že sa to naozaj dá, teraz vo verejnej správe, v menšom, na poste primátora mesta..
Rozhodne môže, po rokoch bojoch so štátnou správou chcem ukázať, že sa to naozaj dá, teraz vo verejnej správe, v menšom, na poste primátora mesta..

Robí sa v boji proti daňovým podvodom na Slovensku dosť?

05.09.2016

rozhodne nie Podľa vyjadrenia exministra Mikloša medzi rokmi 2007 až 2014 narástli verejné príjmy o 54,5%, kým v priemere v EU o 11%.. Stále však všade vidíme okolo seba personálne agentúry krátiace odvody, podnikateľov krátiacich DPH.. Osobne som z toho, ako sa tieto javy riešia-neriešia veľmi frustrovaný..
Podľa vyjadrenia exministra Mikloša medzi rokmi 2007 až 2014 narástli verejné príjmy o 54,5%, kým v priemere v EU o 11%.. Stále však všade vidíme okolo seba personálne agentúry krátiace odvody, podnikateľov krátiacich DPH.. Osobne som z toho, ako sa tieto javy riešia-neriešia veľmi frustrovaný..